ΑΕΚ-Ολυμπιακός

18:18
Καλησπέρα σας από το ΟΑΚΑ! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, ΑΕΚ-Ολυμπιακός, για τα προημιτελικά του Κυπέλλου στη ρεβάνς του 0-0 στο Καραϊσκάκη
18:19
Ραδιοφωνικά μπορείτε να ενημερώνεστε μέσω του ΣΠΟΡ FM 94,6 και τηλεοπτικά η αναμέτρηση, η οποία θα ξεκινήσει στις 19:30, θα μεταδοθεί από τo Cosmotesports 1
18:27
Υπενθυμίζεται ότι υπήρξε απρόοπτο της τελευταίας στιγμής στον Ολυμπιακό, καθώς δεν θα είναι στον πάγκο του ο Όσκαρ Γκαρθία, ο οποίος εισήχθη στο Metropolitan λόγω σκωληκοειδίτιδας. Στη θέση του ο άμεσος συνεργάτης του Ρούμπεν Μαρτίνεθ. «Θα παίξουμε και για εκείνον», το μήνυμα της ομάδας του Πειραιά
18:49
Εκτός για τους ερυθρόλευκους είναι ο τιμωρημένος Μποτία και ο Ένχελς λόγω ενοχλήσεων
18:56
Έχει αρκετές εκπλήξεις η ενδεκάδα της ΑΕΚ. Ο Λιβάγια προτιμήθηκε αντί του Αραούχο για την κορυφή της επίθεσης, με τον Μασούντ σταθερά πίσω του. Ο Λόπες θα παίξει σε θέση αριστερού μπακ, με τον Μπακάκη στο δεξί άκρο και μπροστά του τον Γκάλο σε ρόλο εξτρέμ.
18:57
ΑΕΚ: Μπάρκας, Λόπες, Μπακάκης, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Σιμόες, Κονέ, Γκάλο, Μπακασέτας, Μασούντ, Λιβάγια.
19:00
Ολυμπιακός: Προτό, Ομάρ, Σισέ, Νικολάου, Κούτρης, Ταχτσίδης, Ρομαό, Φορτούνης, Μιραλάς, Μάριν, Ανσαριφάρντ
19:02
Στον πάγκο για τους Πειραιώτες οι: Χουτεσιώτης, Οφόε, Τζούρτζεβιτς, Ζιλέ, Χατζισαφί, Βρουσάι, Πάρντο.
19:02
Αναπληρωματικοί για την "Ένωση" οι: Τσιντώτας, Γιαννούτσος, Μπάμπης, Γαλανόπουλος, Χριστοδουλόπουλος, Γιακουμάκης, Αραούχο.
19:07
Οι παίκτες των δυο ομάδων μπήκαν για ζέσταμα, με τον κόσμο της ΑΕΚ να υποδέχεται τους Πειραιώτες με το σύνθημα "γεια σας, πελάτες".
19:09
19:10
Περίπου 20 λεπτά πριν τη σέντρα -κι ενώ η προσέλευση συνεχίζεται- στις εξέδρες βρίσκονται περισσότεροι από 17.000 φίλοι της ΑΕΚ.
19:18
Μίνι ένταση κατά την αποχώρηση των παικτών του Ολυμπιακού για τα αποδυτήρια. Ο Σισέ μπαίνοντας στη φυσούνα τα άκουσε από δυο-τρεις οπαδούς της ΑΕΚ που βρίσκονταν δίπλα, τους απάντησε και τα αίματα άναψαν. Ευτυχώς με την άμεση επέμβαση των ανθρώπων ασφαλείας η κατάσταση δεν ξέφυγε και όλα είναι ήρεμα.
19:31
Αλλαγή της τελευταίας στιγμής στην ενδεκάδα του Ολυμπιακού! Ο Σισέ δεν μπορεί να αγωνιστεί. Τη θέση του στο αρχικό σχήμα πήρε ο Ζιλέ και ο Ρομαό θα αγωνιστεί ως στόπερ με παρτενέρ τον Νικολάου.
19:31
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.
19:32
Πολύ όμορφη ατμόσφαιρα. Όλα έτοιμα για την σέντρα
19:34
1' Σέντρα
19:35
1' Ο Σιμόες έπιασε σουτ έξω από την περιοχή, ο Ρομαό του έβαλε την κόντρα.
19:36
2' Κάθετη στον Φορτούνη, ωραίο τάκλιν του Κονέ που διώχνει σε πλάγιο.
19:36
3-5-2 παίζει τελικά η ΑΕΚ.
19:37
3' Σουτ του Μιραλάς έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.
19:38
4' Κράτημα του Ρομαό στον Λιβάγια στη μεσαία γραμμή, ο Κομίνης άφησε το ματς να συνεχιστεί.
19:40
6' Δύο απανωτά φάουλ του Ανσαριφάρντ στον Βράνιες, προκάλεσαν τον εκνευρισμό της εξέδρας.
19:42
8' Σουτ-βολέ του Κούτρη από μακρινή απόσταση, η μπάλα έφυγε πολλά μέτρα άουτ.
19:46
12' Έπειτα από λάθος του Κονέ, που πιέστηκε ψηλά, ο Μάριν έπιασε το σουτ αλλά ο Μπάρκας μπλόκαρε.
19:46
*Μία φάση πριν ο βοηθός σήκωσε σωστά το σημαιάκι για οφσάιντ στον Λιβάγια.
19:49
15' Το παιχνίδι ξεκίνησε ζωηρά και από τις δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός πατάει καλύτερα στο κέντρο. Η ΑΕΚ δίνει μέτρα στο γήπεδο.
19:51
17' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Έπειτα από γύρισμα του Ομάρ, ο Βράνιες έδιωξε δύσκολα η μπάλα έφτασε με τη μία στον Ανσαριφάρντ, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπάρκα.
19:52
18' Απάντηση από την ΑΕΚ. Έπειτα από γύρισμα του Λόπες, η μπάλα έφτασε στον Κονέ που δεν μπόρεσε να πιάσει γεμάτα το σουτ αφού τον εμπόδισε ο Κούτρης.
19:54
20' Σεντρα του Μασούντ η μπάλα πήρε πορεία προς την εστία αλλά ο Προτό μπλόκαρε.
19:54
*Ένταση ανάμεσα σε Προτό και Λιβάγια, αλλά την γλίτωσαν και οι δύο με παρατηρήσεις από τον ρέφερι.
19:56
22' Ξαφνικό μακρινό σουτ του Μπακασέτα, μπλόκαρε ο Προτό.
19:58
24' Ο Κονέ βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, δοκίμασε σουτ με το αριστερό αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.
19:59
Σήκωσε Λάζαρο και Αραούχο για ζέσταμα ο Χιμένεθ
19:59
Ο Βράνιες κράτησε τον Μάριν μετά τη μεταξύ τους διεκδίκηση, ο Γερμανός του ζήτησε τα ρέστα και τα αίματα άναψαν.
20:00
Παρατηρήσεις και στους δύο από τον Κομίνη.
20:01
28' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Λάζαρος αντί του Λόπες, που δεν μπορεί να συνεχίσει
20:04
30' Φωνές του Μασούντ για ένα σπρώξιμο του Ρομαό στην περιοχή. Δεν υπάρχει κάτι.
20:06
32' Ο Κομίνης σταμάτησε το παιχνίδι για ένα φάουλ του Λιβάγια στον Προτό. Δεν υπήρχε κάτι, ο Κροάτης δεν τον βρήκε.
20:06
Ένταση στους δύο πάγκους. Συστάσεις από Κομίνη.
20:12
39' Η ΑΕΚ έχει ανέβει στο γήπεδο, όμως εχει πρόβλημα στην ανάπτυξη και δεν έχει απειλήσει ιδιαίτερα.
20:15
41' Τελική για την ΑΕΚ. Έπειτα από διώξιμο του Νικολάου, ο Μασούντ έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω απ'την εστία.
20:16
Στην προηγούμενη φάση ο βοηθός έκανε λάθος και υπέδειξε σε θέση οφσάιντ τον Μάριν, ο οποίος καλυπτόταν.
20:18
42' Φωνές του Μασούντ για ένα φάουλ του Ζιλέ το οποίο δεν του δόθηκε έξω από την περιοχή. Το βρήκε ο μέσος του Ολυμπιακού, δεν το είδε ο Κομίνης.
20:18
44' Κίτρινη κάρτα στον Τσιγκρίνσκι για φάουλ στον Ανσαριφάρντ. Σωστή.
20:19
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος
20:20
45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
20:21
Παραμένει το 0-0 ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό
20:21
Πολύ κακό το πρώτο μέρος με τους δύο προπονητές να μη ρισκάρουν ιδιαίτερα.
20:21
0-0 και το πρώτο ματς στο Φάληρο, οπότε αν δεν μπει κάποιο γκολ θα έχουμε παράταση.
20:38
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
20:41
48' Ο Κονέ είχε χώρο έξω από την περιοχή, δεν σήκωσε όμως το κεφάλι του, έπιασε το σουτ αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.
20:45
52' Αντεπίθεση για την ΑΕΚ. Ο Λιβάγια πέρασε κάθετα στον Σιμόες, όμως τον έκοψε ο Νικολάου
20:45
52' Σουτ του Μπακάκη έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ.
20:47
54' Εξαιρετικό κόψιμο του Βράνιες στον Ανσαριφάρντ, ο οποίος τον κράτησε και του έκανε φάουλ στη συνέχεια. Ο Κομίνης έκανε λάθος χρήση του πλεονεκτήματος, η μπάλα ήταν στην ΑΕΚ, γύρισε τη φάση πίσω, ενώ δεν έβγαλε κίτρινη (θα μπορούσε) στον Ιρανό.
20:50
57' ΓΚΟΟΟΛ 1-0 Η ΑΕΚ!
20:50
Σέντρα του Μπακάκη από τα δεξιά, ο Λάζαρος έπιασε ωραία κεφαλιά και νίκησε τον Προτό.!
20:53
Συστάσεις από τα μεγάφωνα για δύο καπνογόνα που άναψαν μετά το γκολ.
20:54
61' Γύρισμα του Λάζαρου στον Λιβάγια, ο Ρομαό βγήκε σωστά πρώτος στη μπάλα και πήρε και το επιθετικό φάουλ.
20:55
Ετοιμάζεται να περάσει στο ματς ο Αραούχο.
20:56
64' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Κεφαλιά του Κονέ, έδιωξε σε κόρνερ ο Προτό.
20:57
64' Νέα φάση για την ΑΕΚ. Ο Μασούντ πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά σημάδεψε στην εξωτερική πλευρά.
20:57
65' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Οφόε στη θέση του Ζιλέ.
20:58
65' Αλλαγή και για την ΑΕΚ. Ο Αραούχο αντί του Λιβάγια
21:00
67' Ο Ολυμπιακός μέχρι στιγμής δεν έχει καταφέρει να βγάλει αντίδραση. Η ΑΕΚ πατάει καλύτερα και δείχνει να ελέγχει το ματς.
21:02
69' Νέα αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Πάρντο στη θέση του Μάριν.
21:04
Συστάσεις σε Αραούχο και Οφόε.
21:05
Και ο Τζούρτζεβιτς θα μπει στο ματς σε λίγο.
21:06
73 ΓΚΟΟΟΛ 2-0 Η ΑΕΚ!
21:07
ο Αραούχο υποδέχτηκε άψογα τη μπάλα, ο Ρομαό έπεσε στο έδαφος και στη συνέχεια ο Αργεντινός με φοβερό σουτ νίκησε τον Προτό!
21:08
Κίτρινη κάρτα στον Αραούχο που έβγαλε τη φανέλα.
21:08
74' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Τζούρτζεβιτς στη θέση του Ανσαριφάρντ.
21:09
76' Κίτρινη κάρτα στον Βράνιες για φάουλ στον Τζούρτζεβιτς.
21:11
78' Σουτ του Μπακασέτα έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.
21:13
80' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Προτό έδιωξε ένα γύρισμα του Λάζαρου και στη συνέχεια μπλόκαρε το γυριστό του Σιμόες.
21:15
82' Γύρισμα του Ομάρ από τα δεξιά έδιωξαν σε κόρνερ οι αμυντικοί της ΑΕΚ.
21:15
Κίτρινη κάρτα στον Μιραλάς και στον Μπάρκα.
21:16
83' ΓΚΟΟΛ 2-1 μειώνει ο Ολυμπιακός!
21:16
Έπειτα από κόρνερ του Φορτούνη ο Ταχτσίδης νίκησε στον αέρα τους πάντες κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
21:17
Γαλανόπουλος σε λίγο στο ματς.
21:18
85' Παράλληλο γύρισμα του Κούτρη, μπλόκαρε ο Μπάρκας.
21:20
87' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Μπάρκας έδιωξε σε κόρνερ μια σκαστή κεφαλιά του Τζούρτζεβιτς.
21:21
88' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γαλανόπουλος αντί του Μπακασέτα.
21:22
Κόρνερ για τον Ολυμπιακό που πιέζει για να βρει το γκολ της πρόκρισης.
21:22
Επεισόδιο ανάμεσα σε Χιμένεθ και Κοβάσεβιτς.
21:23
90' Σουτ του Τζούρτζεβιτς από πλάγια θέση η μπάλα πέρασε άουτ.
21:24
Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος!
21:24
90'+1' Ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ αλλά ο Μπάρκας έκανε σωστή έξοδο και μπλόκαρε την μπάλα.
21:25
Μικρή διακοπή καθώς έχει πέσει στο έδαφος ο Μπάρκας.
21:25
90'+3' Νέο κόρνερ για τον Ολυμπιακό.
21:26
Ο Ταχτσίδης έπιασε ξανά την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε μακριά από την εστία.
21:27
94' Κίτρινη κάρτα στον Κονέ.
21:27
Τέλος στο ματς! Η ΑΕΚ επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού και σε συνδυασμό με το 0-0 του πρώτου αγώνα, προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας! Εκτός της διοργάνωσης οι «ερυθρόλευκοι»!
21:28
Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 2-0 χάρη στα τέρματα των Λάζαρου, Αραούχο, με τον Ολυμπιακό να μειώνει με τον Ταχτσίδη και να πιέζει στο τέλος για το γκολ της πρόκρισης χωρίς όμως να το βρει!
21:29
Και «όλε, όλε» από τους παίκτες της ΑΕΚ μπροστά στον κόσμο τους.
21:30
Αυτά από εμάς, ακολουθεί αναλυτικά το κείμενο του αγώνα και το ρεπορτάζ στο sportfm.gr