ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης 1-0

Παρακολουθήστε σε real time από το control room του sport-fm.gr την εξέλιξη του κρίσιμου αγώνα της ΑΕΚ με τον Αστέρα Τρίπολης για την 21η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

16:42
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι της ΑΕΚ με τον Αστέρα Τρίπολης για την 21η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας...
16:50
Μετά από μια ονειρεμένη εβδομάδα (όπου πανηγύρισε διπλό θρίαμβο επί του Ολυμπιακού σε πρωτάθλημα και Κύπελλο) η "Ένωση" παίζει τον πρώτο από τους 10 "τελικούς" που της έχουν απομείνει στη μάχη του τίτλου.
16:51
Απέναντι λοιπόν σε μια από τις ποιοτικότερες και πιο δυσκολοκατάβλητες ομάδες του πρωταθλήματος, δεν σκέφτεται τίποτα άλλο από τη νίκη που θα την φέρει ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας (εν αναμονή του αυριανού αγώνα του ΠΑΟΚ με την ΑΕΛ).
16:52
Πέρα από την κούραση (και το αναγκαστικό rotation που πρέπει να γίνει ενόψει του ευρωπαϊκού αγώνα με τη Ντιναμό Κιέβου), οι απουσίες υποχρεώνουν τον Μανόλο Χιμένεθ να κατεβάσει ενδεκάδα με αρκετές αλλαγές.
16:55
Εκτός λοιπόν από τον τιμωρημένο Σιμόες και τον τραυματία Λόπες, ο Ανδαλουσιανός έμαθε σήμερα ότι δεν μπορεί να υπολογίζει και στον Βράνιες, που αισθάνθηκε ενοχλήσεις στη μέση.
16:59
Παράλληλα, άφησε εκτός αρχικού σχήματος (για λόγους ξεκούρασης) τον Λιβάγια, ενώ επανέφερε σε αυτό έπειτα από καιρό τον Μοράν.
17:00
Ας δούμε όμως αναλυτικά τις συνθέσεις με τις οποίες θα παραταχθούν οι δυο ομάδες...
17:02
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Μπέρτος, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Τσιλιανίδης, Τόνσο, Καλτσάς, Μανιάς
17:02
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Γαλανόπουλος, Μοράν, Γκάλο, Μπακασέτας, Μασούντ, Αραούχο
17:02
Στον πάγκο για την "Ένωση" οι: Μπάρκας, Τζανετόπουλος, Χριστοδουλόπουλος, Κονέ, Κλωναρίδης, Γιακουμάκης, Λιβάγια.
17:03
Αναπληρωματικοί για τους Αρκάδες οι: Τσιφτσής, Σελίν, Κώτσιρας, Μαντίντα, Τζααντί, Δουβίκας, Ντουντού.
17:06
Υπενθυμίζεται ότι ο Αστέρας είναι η ομάδα που υποχρέωσε την ΑΕΚ στη μια από τις δυο μόλις ήττες που μετράει στο πρωτάθλημα. Με εκείνο το 2-0 στην Τρίπολη, που αν το είχαν πάρει τότε οι "κιτρινόμαυροι" θα ξέφευγαν οκτώ βαθμούς στην κορυφή της βαθμολογίας.
17:10
Λίγος κόσμος στις εξέδρες του ΟΑΚΑ, όπου η ΑΕΚ θα δώσει και τα δυο επόμενα παιχνίδια της (με Ντιναμό στο Europa League και Ξάνθη στη Σούπερ Λίγκα).
17:12
Το 4-2-3-1 της ΑΕΚ στο σημερινό παιχνίδι (χωρίς να αποκλείεται πάντως η διαμόρφωσή του και σε 3-5-2 με τους Χουλτ και Γκάλο στα άκρα και τον Μπακάκη να οπισθοχωρεί σε ρόλο στόπερ). Εικόνα live 21961925/85205.jpg
17:16
Όλα έτοιμα στο ΟΑΚΑ για να ξεκινήσει το ματς.
17:18
1': Έναρξη του αγώνα.
17:19
1': Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!
17:20
Στα 43 μόλις δευτερόλεπτα, ο Μπακάκης εκμεταλλεύτηκε κόντρα από δεξιά και σέντραρε άψογα στην περιοχή, αλλά η κοντινή κεφαλιά του Αραούχο έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι!
17:23
6': Δυνατά έχει μπει στο ματς η ΑΕΚ, που πιέζει και προσπαθεί να στριμώξει από νωρίς τον αντίπαλό της.
17:28
11': Συνεχίζει να πιέζει ψηλά η ΑΕΚ, προκαλώντας προβλήματα στην κυκλοφορία του Αστέρα και εμποδίζοντάς τον να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο.
17:31
13' Απίστευτη ευκαιρία και δοκάρι για την ΑΕΚ!
17:32
Έπειτα από σέντρα του Μασούντ από αριστερά, η μπάλα κόντραρε στον Τριανταφυλλόπουλο και πέρασε πάνω από τον εξερχόμενο Αθανασιάδη, αλλά ο Αραούχο (που θα μπορούσε απλά να την αφήσει να πάει μέσα) τη βρήκε όσο χρειαζόταν με την προβολή για να τη στείλει στο οριζόντιο δοκάρι!
17:37
19': Δεν χαλαρώνει η ΑΕΚ, που κρατά τον Αστέρα μακριά από την περιοχή της και συνεχίζει να ψάχνει μεθοδικά το γκολ.
17:38
20': Ο Μπακασέτας εκμεταλλεύεται κόντρα και αδράνεια της άμυνας του Αστέρα, ωστόσο το σουτ που έκανε πιεζόμενος μέσα από την περιοχή κατέληξε στην αγκαλιά του Αθανασιάδη.
17:43
26': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
17:44
Ο Αραούχο ελίχθηκε έξω από την περιοχή και δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, με τον Αθανασιάδη να πέφτει στη δεξιά του γωνία και να διώχνει σε κόρνερ.
17:49
31': Κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα στα τελευταία λεπτά ο Αστέρας, με αποτέλεσμα να μην πιέζεται τόσο πολύ και η ΑΕΚ να φτάνει δυσκολότερα στην περιοχή του.
17:52
35': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
17:53
Μετά από σέντρα του Μπακάκη από δεξιά, ο Γαλανόπουλος κοντρόλαρε με το στήθος μέσα στην περιοχή και έπιασε γυριστό σουτ, το οποίο έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Αθανασιάδη!
17:54
36': Πρώτο σουτ για τον Αστέρα. Το κάνει ο Ιγκλέσιας έξω από την περιοχή, αλλά μπλοκάρει εύκολα ο Τσιντώτας.
17:58
40': Ο Αστέρας πατάει καλύτερα στα τελευταία λεπτά και απειλεί, επιτιθέμενος ορθολογικά από τον άξονα και τα άκρα.
17:58
41' - Κίτρινη κάρτα για τον Αστέρα
17:59
Τη βλέπει ο Ιγκλέσιας για διαμαρτυρία.
18:00
42' - Κίτρινη κάρτα για τον Αστέρα
18:00
Τη δέχεται ο Μουνάφο, που έσπρωξε τον Χουλτ σε μια διεκδίκηση.
18:01
43': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
18:02
Ο Γκάλο κινήθηκε έξω από την περιοχή και έπιασε ένα φοβερό φαλτσαριστό σουτ με το αριστερό (!), αλλά ο Αθανασιάδης απογειώθηκε στο δεξί του "Γ" και απέκρουσε την μπάλα όσο χρειαζόταν για να τη στείλει κόρνερ!
18:03
45': Ένα λεπτό θα είναι οι καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.
18:04
45'+2': Λήξη του ημιχρόνου.
18:21
46'- Αλλαγές για την ΑΕΚ
18:21
Στις θέσεις των Γαλανόπουλου και Μπακασέτα μπαίνουν οι Κονέ και Λιβάγια.
18:21
46': Ξεκίνησε το β' μέρος.
18:24
48': Ο Μασούντ αποφεύγει υπέροχα έναν αντίπαλο -μέσα στην περιοχή και αριστερά- αλλά το σουτ που επιχειρεί δεν είναι καλό και φεύγει πολύ άουτ.
18:25
48' - Κίτρινη κάρτα για τον Αστέρα
18:25
Τη βλέπει ο Κυριακόπουλος για ένα δυνατό τάκλιν στον Μπακάκη.
18:27
51': Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!
18:28
Ο Λιβάγια εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα του Αστέρα και μπήκε μόνος του από αριστερά στην περιοχή, αλλά το πλασέ που έκανε από πλάγια θέση αποκρούστηκε εξ επαφής από τον Αθανασιάδη σε κόρνερ!
18:33
56': Λίγα μόλις λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς ο Κονέ βρίσκεται στο έδαφος έπειτα από μια μονομαχία και δείχνει ότι δεν μπορεί να συνεχίσει.
18:33
57' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
18:34
Στη θέση του τραυματία Κονέ μπαίνει ο Χριστοδουλόπουλος.
18:34
57': Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα!
18:35
Σε εκτέλεση κόρνερ του Τόνσο από δεξιά, ο Σελίν έπιασε δύσκολη προβολή στο πρώτο δοκάρι και έστειλε την μπάλα λίγο άουτ!
18:36
60' - ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
18:37
Μετά από πάσα του Χριστοδουλόπουλου, ο Γκάλο επιχειρεί να παίξει το "1-2" μαζί του, αλλά ο Σελίν παρεμβάλλεται και σταματάει την μπάλα με το χέρι!
18:37
61' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
18:38
Ο Χριστοδουλόπουλος αναλαμβάνει την εκτέλεση και με ψύχραιμο πλασέ στην αριστερή γωνία (ο Αθανασιάδης έπεσε από την άλλη) έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
18:42
66': Ευκαιρία για τον Αστέρα!
18:43
Ο Μανιάς έφυγε στην πλάτη της άμυνας από αριστερά και έκανε πιεζόμενος το σουτ, αλλά ο Τσιντώτας ήταν καλά τοποθετημένος και μπλόκαρε.
18:46
70' - Κίτρινη κάρτα για τον Αστέρα
18:47
Τη δέχεται ο Πασαλίδης για ένα δυνατό μαρκάρισμα στον Αραούχο.
18:49
73': Επικίνδυνη φάση για την ΑΕΚ!
18:50
Σε βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Τσιντώτας έκανε κακό υπολογισμό στην έξοδο και πήγε να μπερδευτεί με τους αμυντικούς του, αλλά εντέλει κατάφερε να απομακρύνει την μπάλα!
18:51
74': Έπειτα από κάθετη πάσα του Λιβάγια, ο Αραούχο σούταρε στην κίνηση, αλλά ο Αθανασιάδης μπλόκαρε σχετικά εύκολα.
18:54
77' - Αλλαγή για τον Αστέρα
18:54
Ο Δουβίκας στη θέση του Τσιλιανίδη.
18:55
78': Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!
18:56
Έπειτα από κάθετη πάσα του Μασούντ, ο Αραούχο βγήκε "φάτσα" με τον Αθανασιάδη, αλλά το σουτ -μέσα από την περιοχή και αριστερά- έφυγε έξω από το απέναντι δοκάρι!
18:57
81' - ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
18:59
Ο Αραούχο βγήκε στο "ένας με έναν" και βρήκε τον τρόπο να σουτάρει διαγώνια με το δεξί, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι! Στην επαναφορά ο Αργεντινός έστρωσε για τον Γκάλο, αλλά το συρτό σουτ που έκανε εκείνος αποκρούστηκε δύσκολα από τον Αθανασιάδη σε κόρνερ!
19:01
84' Σουτ του Μανιά έξω από την περιοχή, ο Τσιντώτας έπεσε αλλά δεν έδιωξε σωστά και στη συνέχεια απομάκρυνε ο Μπακάκης.
19:02
86' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Λάζαρος έσπασε στον Αραούχο, ο οποίος έκανε κακό σουτ έξω από την περιοχή και ο Αθανασιάδης μπλόκαρε.
19:03
87' Αλλαγή για τον Αστέρα. Στη θέση του Πασαλίδη πέρασε ο Μαντίντα
19:05
88' Κίτρινη κάρτα στον Αραούχο για φάουλ στον Τριανταφυλλόπουλο
19:07
Τρία λεπτά καθυστερήσεων
19:09
90+2' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Εξαιρετική κάθετη του Λιβάγια στον Λάζαρο, ο οποίος πλάσαρε άουτ.
19:10
Τέλος!
19:10
Η ΑΕΚ επικράτησε 1-0 κόντρα στον Αστέρα.
19:11
Η Ένωση ανέβηκε στην 1η θέση (έχει ματς περισσότερο από τον ΠΑΟΚ, που παίζει αύριο με τη Λάρισα) χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου.