Πόρτο-Λίβερπουλ 0-5

Παρακολουθήστε σε real time από το control room του sport-fm.gr την εξέλιξη του πρώτου αγώνα για τους "16" του Champions League ανάμεσα στην Πόρτο και τη Λίβερπουλ.

21:17
Καλησπέρα. Για τον αγώνα της Πόρτο με τη Λίβερπουλ, γράφει ο Κώστας Μιαούλης και μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της πρώτης αναμέτρησης των δύο αντιπάλων για τη φάση των "16" του Champions League.
21:17
Οι συνθέσεις των δύο αντιπάλων:
21:18
Πόρτο: Χοσέ Σα, Μαρκάνο, Μπραχίμι, Μαρεγκά, Αλεξ Τέλες, Ερέρα, Ρικάρντο, Ρέγιες, Οτάβιο, Σέρχιο Ολιβάρες, Σοάρες
21:18
Λίβερπουλ:Κάριους, Φαν Ντάικ, Βαϊνάλντουμ, Λόβρεν, Μίλνερ, Φιρμίνο,Σαλάχ, Χέντερσον, Μανέ, Ρόμπερτσον, Αλεξάντερ-Άρνολντ
21:19
Στον πάγκο για τους Δράκους: Κασίγιας, Μάξι Περέιρα, Παρέδες, Όλιβερ Τόρρες, Πασιένσια, Κορόνα, Ουαρίς
21:22
Στον πάγκο της Λίβερπουλ: Μινιολέ, Γκόμες, Μορένο, Λαλάνα, Τσάμπερλαιν, Ιγκς, Μάτιπ
21:30
Διαιτητής της συνάντησης ο Ιταλός, Ντανιέλε Ορσάτο. Βροχή και θερμοκρασία στους 12 βαθμούς.
21:41
Με 4-3-3 κατεβαίνει η Λίβερπουλ, με 4-2-3-1 η Πόρτο.
21:42
Βγήκαν στο γήπεδο οι δύο αντίπαλοι.
21:45
1' Σέντρα αγώνα
21:48
4' Πρώτο κόρνερ για Πόρτο.
21:51
6' Έχει πάρει μέτρα στα πρώτα λεπτά η Πόρτο, χωρίς κάποια ιδιαίτερη φάση πάντως.
21:54
8' Ο Μπραχίμι έχει αρχίσει να δημιουργεί κάποιες ανησυχίες στην δεξιά μεριά της Λίβερπουλ.
21:55
10' Μεγάλη ευκαιρία για Πόρτο με τον Οτάβιο. Ο Μαρεγκά πήρε κόντρες, τσίμπησε την μπάλα ο Οτάβιο και σούταρε με τον Λόβρεν να βάζει την κόντρα και την μπάλα να φεύγει πάνω από την εστία, κόρνερ.
21:56
10' Κεφαλιά του Μαρκάνο μπλόκαρε ο Κάριους.
21:57
12' Πρώτο σουτ της Λίβερπουλ με τον Ρόμπερτσον, πολύ έξω η μπάλα.
22:00
15' Δεν έχει μπει καθόλου καλά η Λίβερπουλ στο ματς, πολλά τα λάθη στην ανάπτυξη.
22:05
20' Ο Σαλάχ πήγε να γυρίσει στον Μανέ, αλλά ο Ρέγιες έδιωξε σε κόρνερ.
22:05
21' Νέο κόρνερ για Λίβερπουλ.
22:07
22' Φοβερή επέμβαση του Ρέγιες, που με προβολή κόβει την μπάλα μπροστά από το κεφάλι του Φιρμίνο που είχε "οπλίσει".
22:07
23' Κόρνερ για Πόρτο.
22:10
25' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ο Μανέ για Λίβερπουλ
22:11
Ο Βαινάλντουμ επιμένει, μετά από το σουτ και τις κόντρες, πασάρει αριστερά στον Μανέ, που δεν πιάνει καλό σουτ, αλλά ο Χοσέ Σα, το "πνίγει" και οι "ρεντς" μπαίνουν μπροστά στο σκορ.
22:13
29' Mετά το 20' η Λίβερπουλ είχε συνέλθει κάπως, αλλά αυτό το προβάδισμα, σίγουρα δίνει άλλον αέρα στους παίκτες του Κλοπ.
22:14
30' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ ο Σαλάχ
22:15
Οι "Δράκοι" κοιτάζουν τον Μίλνερ να σουτάρει από δεξιά τους, η μπάλα στο δοκάρι, ο Σαλάχ παίρνει το ριμπάουντ περνάει με γκελάκια τον Χοσέ Σα και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.
22:19
34' Κόρνερ για Πόρτο
22:25
40' Κακό σουτ από τον Φιρμίνο άουτ. Η αγγλική ομάδα ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι μετά τα δύο χτυπήματα στο 25' και το 30'.
22:28
Τη δόξα την παίρνουν συνήθως οι σκόρερ, αλλά ο Βαϊνάλντουμ, ειδικά μετά το 15' κάνει ματς απόλυτης κυριαρχίας στην μεσαία γραμμή.
22:29
44' Ευκαιρία για την Πόρτο. Ο Μπραχίμι στον Σοάρες, το σουτ, η μπάλα λίγο έξω από την εστία του Κάριους.
22:30
45' Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος.
22:32
45+1' Τέλος πρώτου μέρους. Ο Μανέ με ένα κακό σουτ, αλλά την κακή αντίδραση του Χοσέ Σα και ο Σαλάχ που πήρε το ριμπάουντ από το δοκάρι του Μίλνερ και έκανε το 0-2.
22:48
46' Σέντρα β' μέρους
22:48
46' Έχει περάσει ο Χέσους Κορόνα στη θέση του Οτάβιο.
22:51
48' Ο Κορόνα δεξιά και ο Σοάρες με τον Μαρεγκά πίσω του πλέον στην επίθεση της Πόρτο.
22:55
53' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ ο Σαντιό Μανέ
22:57
Σε μια απίστευτη αντεπίθεση της Λίβερπουλ ο Σαλάχ βρίσκει με ωραία διαγώνια πάσα τον Φιρμίνο, αυτός κάνει κοντρόλ και σουτ πάνω στην κίνηση, ο Σα αποκρούει και ο επερχόμενος Μανέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-3.
23:05
62΄Ο Ουαρίς στη θέση του Μπραχίμι
23:09
66' Ο Λόβρεν παραχωρεί κόρνερ.
23:10
68' Μακρινό σουτ του Ουαρίς, μπλοκάρει ο Κάριους
23:12
70' Φιρμίνο ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ το 0-4. Ασίστ ο Μίλνερ.
23:13
Μανέ, Μίλνερ και Φιρμίνο κρύβουν την μπάλα.
23:14
71' Ο Φαν Ντάικ κοντράρει τον Σοάρες και παραχωρεί κόρνερ
23:17
75' Mάτιπ αντί Χέντερσον
23:19
77' Κεφαλιά του Φιρμίνο από καλή θέση αουτ.
23:22
79' Γκόμες αντί Αλεξάντερ Άρνολντ και Ίγκς αντί Φιρμίνο. Κλείνει τις αλλαγές ο Κλοπ.
23:25
83' Xάνει την ευκαιρία για το χατ-τρικ ο Μανέ, μετά την υπέροχη σέντρα του Ρόμπερτσον
23:28
85' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ χατ-τρικ ο Μανέ. ΓΚΟΛΑΡΑ ο Σενεγαλέζος.
23:34
Απόλαυση η αποψινή Λίβερπουλ μετά το 20'. Ο Μανέ απίθανο ματς, όπως και όλοι οι επιθετικοί της. Τρομερός και ο Μίλνερ.
23:36
Τέλος αγώνα. Η Λίβερπουλ με χατ-τρικ του Μανέ και από ένα των Σαλάχ και Φιρμίνο πέρασε από σήμερα στην οκτάδα με το 5-0 στο Ντραγκάο.