Παρακολουθήστε σε real time από το control room του sportfm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην ΑΕΚ και την Ξάνθη για την 22η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

16:41
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην ΑΕΚ και την Ξάνθη για την 22η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
16:51
Η ΑΕΚ έχει ως μοναδικό στόχο τη νίκη ώστε να μειώσει ξανά τη διαφορά από την κορυφή και τον ΠΑΟΚ στους δύο βαθμούς. Από την άλλη μεριά η Ξάνθη θα παίξει απελευθερωμένα και εάν καταφέρει να πάρει βαθμό ή βαθμούς, σίγουρα δεν θα... χαλαστεί.
16:54
Οι γηπεδούχοι προέρχονται, επίσης, από ευρωπαϊκό ματς. Ήρθαν ισόπαλοι 1-1 με την Ντιναμό Κιέβου και την ερχόμενη εβδομάδα θα πάνε στην Ουκρανία για να τα πάιξουν όλα για όλα για την πρόκρισή τους στην φάση των «16» του Europa League.
16:55
Πάμε σιγά σιγά να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
16:55
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Σιμόες, Μοράν, Λάζαρος, Λιβάγια, Μπακασέτας, Αραούχο.
16:55
Στον πάγκο βρίσκονται οι Μπάρκας, Λαμπρόπουλος, Αϊντάρεβιτς, Γαλανόπουλος, Μασούντ, Κλωναρίδης, Γιακουμάκης.
16:56
Κάτι ανάμεσα σε 4-2-3-1 και 4-2-4 η διάταξη της ΑΕΚ. Το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι φουλ επιθετική η ενδεκάδα και η διάταξή της!
16:56
Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίφκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Μελιόπουλος, Κασάδο, Καμαρά, Ντε Λούκας, Σιλά, Τζουρίτσκοβιτς, Μπρίτο, Γέντρισεκ.
16:57
Στον πάγκο βρίσκονται οι Γκαραβέλης, Μεχία, Κάστρο, Κίκε, Ορφανίδης, Τριάδης, Σβάρνας.
16:57
Με 4-2-3-1 και η Ξάνθη από την άλλη μεριά.
17:00
Στο γήπεδο βρίσκεται και η μπασκετική ΑΕΚ με το Κύπελλο που κατέκτησαν κόντρα στον Ολυμπιακό. Φυσικά και δέχονται την αποθέωση από τους φίλους των «κιτρινόμαυρων».
17:02
Διαιτητής είναι ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), με βοηθούς τους Χρήστο Ακρίβο (Αθήνας), Δημήτριο Βεργέτη (Αρκαδίας), ενώ τέταρτος είναι ο Αλέξανδρος Τσαμούρης (Πειραιά).
17:03
Το ματς μπορείτε να το παρακολουθήσετε τηλεοπτικά από το Νοvasports 2 και να το ακούσετε ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.
17:10
Σε περίπου ένα πεντάλεπτο θα έχουμε σέντρα στο ΟΑΚΑ.
17:13
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ενδεκάδες παρέα με τη διαιτητική τριάδα.
17:14
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
17:16
2' «Φωνάζει» για πέναλτι η ΑΕΚ σε μαρκάρισμα πάνω στον Λάζαρο. Αλληλοτραβιέται με τον Μελιόπουλο ο παίκτης της ΑΕΚ, «παίζετε» έδειξε ο διαιτητής σε μια δύσκολη φάση.
17:18
3' Σουτ του Λιβάγια, η μπάλα βρίσκει και στον Λισγάρα και περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι.
17:19
4' Νέες φωνές της ΑΕΚ για πέναλτι, αυτή τη φορά δικαιολογημένες! Ο Μελιόπουλος ανέτρεψε τον Λιβάγια ακριβώς πάνω στην γραμμή της περιοχής, ωστόσο ο διαιτητής έδωσε λανθασμένα φάουλ αντί για πέναλτι!
17:19
5' ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΚ!
17:20
Ο Γκάλο εκτέλεσε το φάουλ με την μπάλα να κοντράρει στο τείχος. Ο Τσιγκρίνσκι έκανε στη συνέχεια την κεφαλιά και η μπάλα χτύπησε πάνω στον Βράνιες, καταλήγοντας στα δίχτυα της εστίας του Ζίφκοβιτς. Δεν έπρεπε να μετρήσει, όμως, το γκολ του Βράνιες καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ!
17:22
8' Φάουλ του Τζουρίτσκοβιτς στον Μπακασέτα, γλιτώνει την κάρτα ο εξτρέμ της Ξάνθης για τράβηγμα από πίσω.
17:26
Με κάκιστες αποφάσεις του διαιτητικού τρίου ξεκινάει το ματς. Ένα πέναλτι που έγινε... φάουλ στο 4ο λεπτό για την ΑΕΚ, από την εκτέλεση του οποίου προήλθε το γκολ για την ομάδα του Χιμένεθ, με τον Βράνιες να είναι σε θέση οφσάιντ.
17:27
13' Ωραία εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα, έπεσε και έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Ζίφκοβιτς.
17:31
Έντονες διαμαρτυρίες από την ΠΑΕ ΑΕΚ μέσω των social media για τα δύο πέναλτι τα οποία ζητάει στο ξεκίνημα του αγώνα. Εικόνα live21961943/99476.jpg
17:33
19' Αυξάνει την πίεσή της η ΑΕΚ. Μετά από ωραία κυκλοφορία, ο Μπακασέτας έκανε τις προσποιήσεις και το σουτ μέσα από την περιοχή με την μπάλα να βρίσκει στο πόδι του Κασάδο και να περνάει λίγο άουτ.
17:33
19' ΓΚΟΟΟΟΛ για την ΑΕΚ!
17:34
Ο Βράνιες σκοράρει ξανά! Μετά από ωραία εκτέλεση κόρνερ, οι αμυντικοί της Ξάνθης έχασαν τον Βόσνιο στόπερ και αυτός με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 2-0 για την ομάδα του!
17:34
Και αποθέωση τώρα για τον Όγκνιεν Βράνιες από τους οπαδούς της ΑΕΚ!
17:36
22' Κακό σουτ του Τζουρίτσκοβιτς, η μπάλα περνάει μακριά από την εστία.
17:40
26' Ωραίο σουτ του Μπρίτο, έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ ο Τσιντώτας.
17:41
27' Ο Καμαρά θα μπορούσε να δει την κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Λιβάγια αλλά ο διαιτητής του την χάρισε.
17:41
27' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ στον Λιβάγια.
17:44
30' Μακρινό σουτ του Μπακασέτα, η μπάλα περνάει άουτ.
17:47
33' ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΚ!
17:48
Ο Βράνιες κάνει χατ-τρικ! Μετά από σέντρα, ο Τσιγκρίνσκι δεν μπορεί να βρει την μπάλα και ο Βράνιες στο ύψος του δευτέρου δοκαριού με κεφαλιά γράφει το 3-0! Απίστευτα πράγματα στο ΟΑΚΑ από τον Βόσνιο αμυντικό!
17:52
Να πούμε ότι ο Όγκνιεν Βράνιες δεν είχε σκοράρει μέχρι τώρα ποτέ πάνω από ένα γκολ σε ένα παιχνίδι! Επίσης, ο Βράνιες είχε σκοράρει άλλη μια φορά φέτος και αυτό κόντρα στην Ξάνθη στον πρώτο γύρο!
17:57
43' Κίτρινη κάρτα στον Γέντρισεκ.
17:58
44' ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΚ!
17:59
Φοβερή κούρσα του Γκάλο από τα δεξιά, βγάζει και εξαιρετική σέντρα προς τον Μπακασέτα, ο οποίος με άψογη κεφαλιά νικάει τον Ζίφκοβιτς!
18:00
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο! Η ΑΕΚ προηγείται 4-0 της Ξάνθης πραγματοποιώντας καταιγιστική εμφάνιση! Χατ-τρικ ο Βράνιες, ένα γκολ ο Μπακασέτας και η ΑΕΚ κάνει... πλάκα στην Ξάνθη!
18:15
46' Αλλαγή για την Ξάνθη. Μεχία αντί Κασάδο.
18:16
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
18:22
52' Ωραία ατομική προσπάθεια του Μπρίτο που... αδειάζει τον Χουλτ αλλά το τελείωμά του ήταν κάκιστο και πέρασε ψηλά άουτ.
18:26
56' Αντεπίθεση για την ΑΕΚ, με τον Λάζαρο να πιάνει κακό σουτ έξω από την περιοχή και να μην βρίσκει στόχο!
18:28
58' Κεφαλιά του προωθημένου Βράνιες μετά από σέντρα του Λάζαρου, ο Ζίφκοβιτς μπλόκαρε την μπάλα.
18:29
59' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Κλωναρίδης αντί Μπακασέτα.
18:30
60' Αλλαγή για την Ξάνθη. Τριάδης αντί Τζουρίτσκοβιτς.
18:33
Πανηγυρικό το κλίμα στο ΟΑΚΑ, με τους οπαδούς της ΑΕΚ να βλέπουν την ομάδα τους να... οργιάζει στον αγωνιστικό χώρο και να δείχνει για ακόμη ένα ματς πως είναι ικανή να κατακτήσει το πρωτάθλημα!
18:35
64' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Μετά τις κόντρες ο Λάζαρος επωφελήθηκε και έκανε το σουτ αλλά ο Ζίφκοβιτς έδιωξε σε κόρνερ.
18:35
65' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Μέσα ο Αϊντάρεβιτς, έξω ο Σιμόες που αποθεώνεται από όλο το γήπεδο.
18:38
67' Πολύ ωραίο γύρισμα του Κλωναρίδη αλλά ούτε ο Αραούχο ούτε ο Λάζαρος μπορούν να απειλήσουν.
18:39
68' Ο Λιβάγια κλέβει την μπάλα και βγάζει στην κόντρα την ΑΕΚ, ανοίγει αριστερά για τον Λάζαρο που βγάζει την σέντρα αλλά το μονοκόμματο σουτ του Κλωναρίδη ήταν κακό και ο Ζίφκοβιτς μπλόκαρε.
18:40
70' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Γιακουμάκης αντί Λάζαρου.
18:47
Έχει πέσει αισθητά ο ρυθμός του αγώνα. Στο 77ο λεπτό παραμένει το 4-0 υπέρ της ΑΕΚ κόντρα στην Ξάνθη.
18:50
80' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ορφανίδης αντί Καμαρά.
18:51
80' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Παράλληλο γύρισμα του Γιακουμάκη, ο Λιβάγια έκανε την προβολή αλλά νικήθηκε από τον Ζίφκοβιτς.
18:53
83' Ωραία ατομική ενέργεια του Λιβάγια αλλά το σουτ του πέρασε ψηλά άουτ.
18:55
85' Λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ στον Γιακουμάκη που έβγαινε απέναντι από τον Ζίφκοβιτς.
19:01
Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος!
19:04
Τέλος στο ματς! Η ΑΕΚ επικράτησε 4-0 της Ξάνθης και μείωσε εκ νέου τη διαφορά από την κορυφή στους δύο βαθμούς! Χατ-τρικ ο Βράνιες, ένα γκολ ο Μπακασέτας στο... πάρτι της Ένωσης.