Παρακολουθήστε σε real time από το control room του sportfm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην ΑΕΛ και τον Παναθηναϊκό, που ρίχνει την αυλαία της 22ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.

18:56
Καλησπέρα σας και Καλή Σαρακοστή! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση που ρίχνει την αυλαία της 22ης αγωνιστικής ανάμεσα στην ΑΕΛ και τον Παναθηναϊκό.
18:58
Ο Παναθηναϊκός αναζητά την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Μετράει 6 ήττες και 5 ισοπαλίες σε 11 αναμετρήσεις μακριά από το γήπεδό του.
18:59
Από την άλλη μεριά η ΑΕΛ μετράει 3 νίκες, 6 ισοπαλίες και μόλις 1 ήττα (σσ. από τον Ολυμπιακό) στο γήπεδό της.
19:01
Στην 11η θέση της βαθμολογίας βρίσκεται ο Παναθηναϊκός με 24 βαθμούς, ενώ η ΑΕΛ είναι μία θέση παρακάτω με δύο λιγότερους (σσ. 22 βαθμούς).
19:04
Για τον Παναθηναϊκό απουσιάζουν λόγω τιμωρίας οι Άλτμαν, Κουρμπέλης, ενώ για την ΑΕΛ ο Ντέλετιτς.
19:06
Το παιχνίδι μεταδίδεται τηλεοπτικά από το Novasports 1, ενώ ραδιοφωνικά μπορείτε να το ακούσετε από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.
19:12
Πάμε σιγά σιγά να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
19:12
ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Γκόικοβιτς, Ζίζιτς, Γουάλας, Λαγός, Φατιόν, Μασούρας, Μιλοσάβλιεβιτς, Κριζμάν, Ναζλίδης.
19:13
Στον πάγκο οι Θεοδωρόπουλος, Περόνε, Γκόλιας, Αγκάνοβιτς, Μλαντένοβιτς, Μόρας, Λεοζίνιο.
19:13
Με διάταξη 4-2-3-1 παρατάσσει τους γηπεδούχους ο Ηλίας Φυντάνης.
19:13
Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Bλαχοδήμος, Γιοχάνσον, Αυλωνίτης, Οικονόμου, Ινσούα, Κάτσε, Τζανδάρης, Κουλιμπαλί, Λούντ, Χατζηγιοβάνης, Δώνης.
19:13
Στον πάγκο οι Διούδης, Μουνιέ, Κολοβέτσιος, Στάικος, Ευαγγέλου, Μπουζούκης, Πίσπας.
19:14
Ίδια διάταξη φαίνεται πως χρησιμοποιεί και ο Μαρίνος Ουζουνίδης για τους φιλοξενούμενους, με τον Κουλιμπαλί να χρησιμοποιείται σήμερα σε ρόλο εξτρέμ.
19:17
Διαιτητής είναι ο Δημήτρης Στυλιαράς (Αιτ/νίας), με βοηθούς τους Αντώνη Δίπλαρη (Καρδίτσας), Αθανάσιο Κολοσιώνη (Αιτ/νίας), ενώ τέταρτος είναι ο Άγγελος Αγγελάκης (Μακεδονίας).
19:20
Οι δύο ομάδες έχουν αποσυρθεί στα αποδυτήρια για να πάρουν τις τελευταίες οδηγίες από τους προπονητές τους.
19:27
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ενδεκάδες παρέα με το διαιτητικό τρίο. Σε πολύ λίγο θα ξεκινήσει το παιχνίδι.
19:30
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
19:30
Με τις κλασσικές μπορντό εμφανίσεις η ΑΕΛ, με λευκές ο Παναθηναϊκός.
19:35
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να κάνουν πολλά λάθη στο ξεκίνημα.
19:38
7' Σέντρα του Χατζηγιοβάνη από τα αριστερά, ο Γουάλας έκοψε την τελευταία στιγμή πριν επωφεληθεί και κάνει τελική προσπάθεια ο Κουλιμπαλί.
19:40
9' Ο Δώνης προσπάθησε να φύγει στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αλλά δεν τα κατάφερε με τον Ζίζιτς να τον κόβει.
19:41
11' Εξαιρετικό τάκλιν του Ζίζιτς στον Δώνη, ο οποίος έμπαινε επικίνδυνα μέσα στην περιοχή.
19:42
12' Πρώτο κόρνερ στο ματς για τον Παναθηναϊκό, περνάει ανεκμετάλλευτο.
19:44
Δεν έχει ρυθμό το παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός έχει την κατοχή και δείχνει υπομονετικός κόντρα στην «σφιχτή» ΑΕΛ, η οποία ψάχνει την κόντρα.
19:46
16' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Παναθηναϊκό, το κέρδισε ο Δώνης από τον Ζίζιτς.
19:47
17' Ο Κάτσε το εκτέλεσε αλλά ο Μπόζοβιτς βγήκε και έδιωξε με τις γροθιές, κερδίζοντας και το φάουλ.
19:49
19' ΓΚΟΟΟΛ για τον Παναθηναϊκό!
19:50
Ο Τζανδάρης έκανε την βαθιά μπαλιά, ο Δώνης πήρε την κεφαλιά προς τα πίσω και έδωσε ουσιαστικά την ασίστ στον Λουντ, ο οποίος με εξαιρετικό τελείωμα στην κίνηση νίκησε τον Μπόζοβιτς για το 1-0.
19:50
Πολύ ωραίο τελείωμα από τον Λουντ, εξαιρετική και η κεφαλιά-πάσα του Δώνη.
19:52
23' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Κουλιμπαλί έδωσε στον Λουντ, ο οποίος μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή και έκανε το γύρισμα αλλά το σουτ του Δώνη σχεδόν από την μικρή περιοχή, βρήκε στο σώμα του Ζίζιτς. Είχε κατάληξη προς τα δίχτυα η μπάλα, γλιτώνει από δεύτερο γκολ η ΑΕΛ.
19:59
19:59
30' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ στον Κουλιμπαλί.
20:02
32' Εξαιρετική κυκλοφορία από τον Παναθηναϊκό, ο Χατζηγιοβάνης έκανε την παράλληλη σέντρα αλλά δεν υπήρχε κάποιος συμπαίκτης του στην περιοχή με τον Λαγό να διώχνει.
20:04
34' Πολύ ωραία κάθετη του Λουντ αλλά ο Μπόζοβιτς βγήκε και πρόλαβε να μπλοκάρει προ του Δώνη.
20:05
20:07
Έντονη γκρίνια από την κερκίδα και λογικό μεν καθώς η εμφάνιση της ΑΕΛ είναι κάκιστη. Δεν μπορούν να αλλάξουν... δεύτερη πάσα οι παίκτες του Φυντάνη.
20:10
Φτάσαμε στο 40ο λεπτό, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 1-0 της ΑΕΛ χάρη στο γκολ του Λουντ.
20:13
43' Εκτέλεση κόρνερ του Μιλοσάβλιεβιτς, ο Κριζμάν έπιασε το σουτ στην κίνηση αλλά ήταν τραγικό και κατέληξε στην... κερκίδα.
20:15
45' Κίτρινη κάρτα στον Κουλιμπαλί.
20:16
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο! Ο Παναθηναϊκός προηγείται με 1-0 της ΑΕΛ χάρη στο τέρμα του Λουντ στο 19ο λεπτό μετά την ασίστ του Δώνη. Δίκαιο το προβάδισμα των «πράσινων» που ήταν καλύτεροι σε όλο το 45λεπτο, με τους «βυσσινί» να πραγματοποιούν κάκιστη εμφάνιση.
20:30
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος.
20:32
46' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Αγκάνοβιτς αντί Λαγού.
20:33
48' Σουτ του Λουντ με το δεξί έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.
20:37
52' Μετά από ωραία προσπάθεια και άνοιγμα του Αγκάνοβιτς, ο Κριζμάν έκανε το δυνατό γύρισμα με τον Οικονόμου να απομακρύνει τελευταία στιγμή σε κόρνερ.
20:42
57' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Φοβερή συνεργασία μεταξύ Δώνη και Λουντ, ο δεύτερος έκανε και το γύρισμα μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ του Χατζηγιοβάνη στην κίνηση έπεσε και μπλόκαρε ο Μπόζοβιτς.
20:45
61' Κίτρινη κάρτα στον Τζανδάρη.
20:46
62' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Γκόλιας αντί Γκόικοβιτς.
20:49
65' Από μία κίτρινη κάρτα σε Κάτσε και Φατιόν για... κοκορομαχία.
20:51
67' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Περόνε αντί Ρέντζα.
20:56
Φτάσαμε στο 70ο λεπτό. Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει να προηγείται με 1-0 της ΑΕΛ.
20:56
71' Κίτρινη κάρτα στον Περόνε για διαμαρτυρία.
20:59
75' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Στάικος αντί Χατζηγιοβάνη.
21:00
Σε προηγούμενη φάση ο Δώνης υποδείχθηκε σωστά σε θέση οφσάιντ καθώς ήταν για λίγο εκτεθειμένος.
21:02
77' Κίτρινη κάρτα στο Αγκάνοβιτς.
21:02
Δευτερόλεπτα νωρίτερα ο Λουντ έφυγε απέναντι από τον Μπόζοβιτς αλλά κόπηκε λανθασμένα για οφσάιντ. Καλυπτόταν καθαρά ο Φιλανδός (76').
21:03
Να πούμε ότι η ΑΕΛ εξέδωσε ανακοίνωση την ώρα του αγώνα, διαμαρτυρόμενη για την διαιτησία. «Τι χειρουργείο είναι αυτό Θεέ μου!», αναφέρει η λιτή ανακοίνωση των «βυσσινί».
21:04
79' Εκτέλεση φάουλ του Γουάλας, κεφαλιά του Ζίζιτς και η μπάλα στην αγκαλιά του Βλαχοδήμου.
21:07
83' Κίτρινη κάρτα στον Βλαχοδήμο για καθυστέρηση.
21:10
85' Προσωρινή διακοπή καθώς έχει χτυπήσει στο πρόσωπο ο Κάτσε και έχει ματώσει. Κίτρινη κάρτα και στον Γουάλας καθώς βρήκε με τον αγκόνα τον Αλβανό χαφ σε εναέρια μονομαχία.
21:11
87' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Κολοβέτσιος αντί Κάτσε.
21:14
89' Ευκαιρία για την ΑΕΛ. Μετά από σέντρα του Μασούρα, ο Μιλοσάβλιεβιτς έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το δεξί «Γ».
21:15
Συμπληρώθηκαν τα 90'. Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος.
21:19
95' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Μουνιέ αντί Τζανδάρη.
21:20
Τέλος στην αναμέτρηση! Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 1-0 στην έδρα της ΑΕΛ χάρη σε γκολ του Λουντ και πήρε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.