Πανιώνιος-ΠΑΟΚ

Παρακολουθήστε σε real time από το control room του sportfm.gr την εξέλιξη του πρώτου ημιτελικού ανάμεσα στον Πανιώνιο και τον ΠΑΟΚ για το Κύπελλο Ελλάδας.

18:48
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον πρώτο ημιτελικό ανάμεσα στον Πανιώνιο και τον ΠΑΟΚ για το Κύπελλο Ελλάδας.
18:52
Ο Πανιώνιος προέρχεται από την λευκή ισοπαλία με τον Αστέρα Τρίπολης (0-0) στο πρωτάθλημα, ενώ ο ΠΑΟΚ δεν έπαιξε καθώς το παιχνίδι του με τον Ολυμπιακό δεν ξεκίνησε ποτέ αφού ένα ρολό ταμειακής μηχανής χτύπησε τον Όσκαρ Γκαρθία.
18:55
Οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί μόλις μια φορά στα ημιτελικά (1997-98). Ο Πανιώνιος, μάλιστα, είχε ξεπεράσει το εμπόδιο του ΠΑΟΚ (1-0, 0-0) και στη συνέχεια κατέκτησε την κούπα.
18:57
Πάμε σιγά σιγά να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
18:59
Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Βλάχος, Μπανανά, Γκιοατά, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Σαντάνα, Σπιριντόνοβιτς, Σαββίδης, Μασούρας, Γεσίλ.
19:00
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους βρίσκονται οι Μπαντής, Βουκελάτος, Οικονομίδης, Σταυρόπουλος, Μπραχίμι, Νίλσεν, Παπαγεωργίου.
19:02
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Αζεβέδο, Βαρέλα, Μαλεζάς, Μαουρίτσιο, Κάνιας, Πέλκας, Μακ, Λημνιός, Πρίγιοβιτς.
19:03
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους βρίσκονται οι Σιαμπάνης, Κρέσπο, Σάκχοφ, Μουλέν, Μπίσεσβαρ, Κάμπος, Κουλούρης.
19:06
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Εμμανουήλ Σκουλάς (Θεσσαλίας).
19:11
Βοηθοί του είναι οι Βασίλης Νικολακάκης (Ηρακλείου), Ράινχαρτ Μπουξμπάουμ (Αν. Αττικής), ενώ τέταρτη είναι η Χρυσούλα Κουρομπύλια (Δυτ. Αττικής). Επιπρόσθετοι βοηθοί είναι οι Δημήτρης Καραντώνης (Ημαθίας), Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας).
19:16
Ένα τέταρτο ακόμη για την έναρξη του αγώνα. Ολοκληρώνουν το ζέσταμά τους σιγά σιγά οι ομάδες, αποσύρονται στα αποδυτήρια και σε λίγο θα βγουν στον αγωνιστικό χώρο.
19:26
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες παρέα με τη διαιτητική πεντάδα.
19:29
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
19:32
3' Φάση για τον ΠΑΟΚ. Ο Λημνιός έκανε γλυκιά σέντρα, ο Πρίγιοβιτς έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Κότνικ είχε καλή θέση και μπλόκαρε την μπάλα.
19:37
Νωρίτερα ο Αζεβέδο ήταν εκτεθειμένος αλλά δεν υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ από τον α' βοηθό.
19:40
Ελέγχει τον ρυθμό του ματς στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ, ωστόσο δυσκολεύεται να φτιάξει κάποια καλή φάση προς την εστία του Κότνικ. Πολλά λάθη στην αντίπερα όχθη από τους παίκτες του Πανιωνίου που δεν μπορούν να κρατήσουν την μπάλα και να ηρεμήσουν το παιχνίδι.
19:42
12' Ωραία ανάπτυξη από τους φιλοξενούμενους, ο Πέλκας άνοιξε αριστερά για τον Μακ αλλά το πλασέ του τελευταίου πήγε πάνω στον Κότνικ που μπλόκαρε.
19:43
13' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Ωραία ντρίμπλα του Μασούρα και σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Σπιριντόνοβιτς έκανε την κεφαλιά-πάσα αλλά το σουτ του Γεσίλ στην κίνηση από το ύψος της μικρής περιοχής χτύπησε στα πόδια του Βαρέλα και δεν κατέληξε προς την εστία!
19:45
15' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Πρίγιοβιτς έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας μετά από εξαιρετική μπαλιά του Κάνιας, αλλά το σουτ που έκανε μέσα από την περιοχή το «έβγαλε» ο Κότνικ.
19:49
19' Φώναξαν για πέναλτι οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ αλλά ο Βλάχος όπως έπεσε δεν φάνηκε να βρίσκει την μπάλα με το χέρι στην προσπάθεια του Μακ να τον περάσει.
19:50
19' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ στον Πρίγιοβιτς.
19:52
82%-18% η κατοχή υπέρ του ΠΑΟΚ!!
19:53
24' ΓΚΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ!
19:55
Ταχύτατη αντεπίθεση του ΠΑΟΚ με τον Μακ να βγάζει τον Πρίγιοβιτς μέσα στην περιοχή. Αυτός έκανε το γύρισμα με τον Λημνιό να κάνει την κεφαλιά, την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και τον Μαουρίσιο να την σπρώχνει στα δίχτυα!
19:56
Έξαλλος ο Λουτσέσκου για ένα φάουλ που δόθηκε υπέρ του Πανιωνίου.
19:58
Ο ΠΑΟΚ προηγείται δίκαια μέσα στη Νέα Σμύρνη επί του Πανιωνίου. Είχε την κατοχή, είχε τις φάσεις και τελικά βρήκε το γκολ που του άξιζε!
20:00
31' Ο Λημνιός έκανε την σέντρα-σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Κότνικ έπεσε και μπλόκαρε.
20:03
34' ΓΚΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ!
20:04
Μετά από εξαιρετική σέντρα του Αζεβέδο, ο Πρίγιοβιτς πήδηξε αμαρκάριστος και με καρφωτή κεφαλιά «εκτέλεσε» τον Κότνικ για το 2-0!
20:05
Φανταστική η σέντρα του Αζεβέδο στο δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ, ενδεικτική της ποιότητας που διαθέτει.
20:05
20:06
37' Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για τον ΠΑΟΚ. Το εκτέλεσε ο Πέλκας αλλά η μπάλα βρήκε στο τείχος και πέρασε κόρνερ.
20:11
41' Πολύ ωραία κάθετη του Σαββίδη στον Μασούρα, όμως ο Βαρέλα είχε καταλάβει την πρόθεσή του και πρόλαβε να τον κόψει.
20:12
43' Δοκάρι για τον Πανιώνιο! Ο Σπιριντόνοβιτς εκτέλεσε το φάουλ, με τον Μπανανά να πιάνει την πρώτη κεφαλιά προς τα πίσω και τον Μασούρα να κάνει την δεύτερη από πλεονεκτική θέση αλλά να στέλνει την μπάλα στο αριστερό δοκάρι.
20:14
44' Κίτρινη κάρτα στον Λημνιό.
20:15
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο! Ο ΠΑΟΚ προηγείται 2-0 του Πανιωνίου μέσα στη Νέα Σμύρνη χάρη στα τέρματα των Μαουρίσιο και Πρίγιοβιτς!
20:16
Ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρος ο ΠΑΟΚ προηγείται δίκαια και έχει πάρει ήδη πολύ μεγάλο προβάδισμα για την πρόκρισή του στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.
20:30
46' Διπλή αλλαγή για τον Πανιώνιο. Μέσα οι Σταυρόπουλος, Παπαγεωργίου, έξω οι Γκιοατά, Γεσίλ.
20:31
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!
20:32
Με τους ίδιους έντεκα συνεχίζει στο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ.
20:37
52' Κίτρινη κάρτα στον Μασούρα για διαμαρτυρία.
20:40
53' Ο Μασούρας έδωσε στον Παπαγεωργίου, αυτός του γύρισε ξανά την μπάλα αλλά το κοντρόλ του πρώτου ήταν κακό και χάθηκε η ευκαιρία για τον Πανιώνιο να απειλήσει.
20:41
56' Κίτρινη κάρτα στον Σταυρόπουλο που έκοψε τον Λημνιό στην αντεπίθεση. Αυστηρή.
20:44
59' Ωραία ατομική προσπάθεια του Πέλκα, έκανε και το πλασέ έξω από την περιοχή αλλά ήταν κακό και δεν βρήκε στόχο.
20:46
60' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον Πανιώνιο! Ο Σπιριντόνοβιτς έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή, ο Πασχαλάκης έπεσε και έδιωξε με τον Παπαγεωργίου να παίρνει το ριμπάουντ αλλά να σουτάρει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, με τον πορτιέρε του ΠΑΟΚ να είναι εξουδετερωμένος.
20:52
67' Ο Κάνιας δοκίμασε τα πόδια του αλλά ο Κότνικ δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει.
20:54
68' Κλείνει τις αλλαγές του ο Πανιώνιος. Μπραχίμι αντί Σαντάνα.
20:54
69' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Κουλούρης αντί Πρίγιοβιτς.
20:55
Να πούμε ότι στο 65ο λεπτό ο ΠΑΟΚ έκανε την πρώτη του αλλαγή με τον Μπίσεσβαρ να παίρνει τη θέση του Πέλκα.
20:58
73' ΓΚΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ!
20:59
Ο Μπανανά δεν έδιωξε καλά, με τον Μπίσεσβαρ να πιάνει το σουτ στην κίνηση και να στέλνει την μπάλα στην δεξιά γωνία του Κότνικ που δεν μπορούσε να αντιδράσει! 3-0 ο ΠΑΟΚ, καθαρίζει από σήμερα την πρόκριση!
21:06
80' Διπλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Μακ δεν μπορεί να νικήσει τον Κότνικ σε τετ-α-τετ, με τον πορτιέρε του Πανιωνίου να... βγάζει και το σουτ του Μπίσεσβαρ στη συνέχεια.
21:10
84' Ο Σάκχοφ σκοράρει από κοντά αλλά το τέρμα του δεν μετράει για οφσάιντ. Σωστή υπόδειξη οφσάιντ.
21:11
85' ΓΚΟΟΟΛ για τον Πανιώνιο! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σπιρντόνοβιτς, η άμυνα του ΠΑΟΚ αδράνισε και ο Κόρμπος μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα μειώνοντας το σκορ.
21:14
88' Ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Οι κυανέρυθροι βγήκαν στην κόντρα ωστόσο το σουτ του Μασούρα σταμάτησε στον Πασχαλάκη, ο οποίος με δεύτερη προσπάθεια έστειλε τη μπάλα κόρνερ
21:15
Στην αρχή της φάσης οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι του Σαββίδη στον Μπίσεσβαρ. Καθαρή η φάση, δεν υπάρχει κάτι.
21:16
91' Κόρνερ για τον Πανιώνιο
21:16
Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων
21:17
Τέλος της αναμέτρησης! Ο ΠΑΟΚ φεύγει με τη νίκη με 1-3 από τη Νέα Σμύρνη και επί της ουσίας βρίσκεται από απόψε στον τελικό.
21:18
Εξαιρετική εικόνα είχαν οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι δικαιούνται πέρα για πέρα το σημερινό αποτέλεσμα
21:19
Πέλκας στο 24',Πρίγιοβιτς στο 34' και Μπίσεσβαρ στο 75' πέτυχαν τα γκολ του ΠΑΟΚ. Ο Κόρμπος στο 84' μείωσε σε 1-3 διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό σκορ.