Στον πάγκο της Ατλέτικο: Βέρνερ, Λούκας, Χουανφράν, Βιτόλο, Τόρες, Κορέα, Γκαμεϊρό
17:18
17:18
Το πανό των οπαδών της Μπαρτσελόνα στη μνήμη του εκλιπόντα Κίνι.
17:21
5' Πρώτο κόρνερ στο ματς, το κερδίζει η Μπαρτσελόνα μετά από μακρινό σουτ του Ινιέστα που κόντραρε σε σώματα.
17:22
Αναμενόμενη η εικόνα του αγώνα στα πρώτα λεπτά. Στο μισό της Ατλέτικο παίζεται το παιχνίδι, με τους Μαδριλένους να... περιμένουν κάποια αντεπίθεση για να απειλήσουν.
17:23
6' Φάση για την Μπαρτσελόνα
17:23
Παράλληλο γύρισμα από κοντά για τους μπλαουγκράνα, η μπάλα χτυπάει στον Γκοντίν και παίρνει κατεύθυνση προς την εστία της ομάδας του, αλλά ο Όμπλακ είναι σε ετοιμότητα και μπλοκάρει.
17:28
Χωρίς φάσεις ως τώρα στο «Καμπ Νου», προσπαθεί η Μπαρτσελόνα, απλώς αμύνεται η Ατλέτικο...
17:29
12' Φάουλ κερδίζει η Μπαρτσελόνα από τα αριστερά και πάνω στη συμβολή των γραμμών.
17:30
Πέρασε ανεκμετάλλευτο, ήταν κακή η εκτέλεση του Μέσι.
17:35
18' Βγήκε μία κάθετη μπαλιά για τον Ντιέγκο Κόστα στην πλάτη της άμυνας της Μπαρτσελόνα, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο φορ της Ατλέτικο. Έστω και οριακά, φάνηκε ελαφρώς πιο μπροστά ο Ισπανός φορ.
17:36
Κακό το θέαμα, όπως καταλαβαίνετε, ως τώρα στο ντέρμπι. Η Μπαρτσελόνα έχει την υπεροχή, προσπαθεί να βρει διαδρόμους, αλλά η Ατλέτικο είναι... κλασικά σφιχτή πίσω και δεν επιτρέπει σχεδόν τίποτα..
17:38
21' Ο Μέσι μένει όρθιος από το μαρκάρισμα των αντιπάλων του, πιάνει και ένα ευθύβολο σουτ από την κορυφή, αλλά δεν είναι δυνατό και μπλοκάρει εύκολα ο Όμπλακ.
17:39
22' Πρώτη απειλή από πλευράς Ατλέτικο. Μακρινό σουτ του Παρτέι, η μπάλα φεύγει δίπλα από τα δοκάρια του Τερ Στέγκεν.
17:39
23' Έχει τραυματιστεί ο Ινιέστα, πιάνει τον προσαγωγό του και ζητάει αλλαγή...
17:41
Τελικά συνεχίζει ο Ινιέστα και βλέπουμε...
17:42
25' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο κερδίζει η Μπαρτσελόνα. Λίγο έξω από την περιοχή της Ατλέτικο θα στηθεί η μπάλα, "λουκούμι" για τον Μέσι...
17:42
26' ΓΚΟΛ Η ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ, 1-0!
17:43
Τρομερή γκολάρα του Μέσι!
17:43
Αψεγάδιαστή εκτέλεση του "Λέο", έστειλε τη μπάλα... συστημένη σχεδόν στο "παραθυράκι" του Όμπλακ που δεν μπορούσε να κάνει τίποτα. Φοβερός!
17:46
30' Κίτρινη κάρτα στον Μέσι για σκληρό φάουλ στον Φιλίπε Λουίς
17:47
17:47
Η φαουλάρα του Μέσι...
17:48
31' Κίτρινη και στον Βρσάλικο που σταμάτησε αντικανονικά τον Σουάρες
17:49
32’ Φάση για την Μπαρτσελόνα. Οι γηπεδούχοι ελίσσονται ωραία μέσα στην περιοχή της Ατλέτικο, ο Σουάρες βρίσκει χώρο για να σουτάρει από κοντά, αλλά η μπάλα κοντράρει στο σώμα του Χιμένεθ που έκανε σωτήριο τάκλιν.
17:51
34' Σουάρες και Κουτίνιο παίζουν υπέροχα το 1-2, ο Βραζιλιάνος κάνει το φαλτσαριστό σουτ, αλλά ο Όμπλακ μπλοκάρει εύκολα.
17:52
35' Τελικώς δεν μπορεί να συνεχίσει ο Ινιέστα. Ο αρχηγός της Μπάρτσα αποχωρεί (με standing ovation) και τη θέση του παίρνει ο Αντρέ Γκόμες.
17:59
Η Ατλέτικο μοιάζει ανήμπορη να βγάλει αντίδραση ως τώρα... Δεν έχει κάνει το παραμικρό στον αγωνιστικό χώρο του "Καμπ Νου".
18:00
43' Κεφαλιά του Πικέ μετά από εκτέλεση κόρνερ για την Μπάρτσα, πάνω από τα δοκάρια του Όμπλακ η μπάλα
18:02
Το σημερινό γκολ του Μέσι ήταν το υπ αριθμόν 600 στην καριέρα του (σε συλλογικό και εθνικό επίπεδο).
18:04
Ημίχρονο στο "Καμπ Νου". Η Μπαρτσελόνα προηγείται της Ατλέτικο Μαδρίτης χάρη στη... φαουλάρα του Μέσι. Κακή εμφάνιση από τους ροχιμπλάνκος, δεν δείχνουν ομάδα που θέλει τη νίκη... εδώ και τώρα.
18:18
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος...
18:24
Τίποτα ιδιαίτερο στο πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης, η Ατλέτικο δείχνει μία διάθεση να πάρει περισσότερο τη μπάλα στα πόδια της.
18:25
52' Πολύ κακό σουτ του Σαούλ έξω από την περιοχή της Μπαρτσελόνα, δεν το έπιασε όπως θα ήθελε
18:30
57' Κίτρινη κάρτα στον Χιμένεθ που σταμάτησε αντικανονικά τον Ράκιτιτς. Φάουλ έχει κερδίσει η Μπάρτσα από τα αριστερά, ένα... τσικ έξω από την περιοχή της Ατλέτικο..
18:31
Εκτέλεσε ο Μέσι, η μπάλα βρήκε στο τείχος.
18:31
Στο έδαφος ο Πικέ που έχει τραυματιστεί, δέχεται τις πρώτες βοήθειες.
18:32
59' Αλλαγή για την Ατλέτικο Μαδρίτης. Έξω ο Βρσάλικο, μέσα ο Κορέα.
18:34
61' Ψιλοκρεμαστή κεφαλιά του Σαούλ, δεν απειλείται ιδιαίτερα ο Τερ Στέγκεν που ήλεγχε τη φάση.
18:35
62' Φάουλ κερδίζει η Ατλέτικο Μαδρίτης από τα αριστερά και λίγο έξω από την περιοχή της Μπάρτσα. Σαν... κοντινό κόρνερ
18:37
Έχει "κάτσει" στο δεύτερο η Μπαρτσελόνα, έχει ρίξει ρυθμό (έχοντας και το υπέρ της 1-0), αλλά ακόμα και έτσι η Ατλέτικο δεν απειλεί καθόλου, αφού το μόνο που έχει καταφέρει είναι να κρατά περισσότερο τη μπάλα στα πόδια της.
18:41
Έχουμε φτάσει στο 68', δεν υπάρχει κάποια μεγάλη φάση στο δεύτερο μέρος, πάντα στο 1-0 η Μπαρτσελόνα με τη φαουλάρα του Μέσι.
18:42
Φάουλ μεταξύ κέντρου και περιοχής κερδίζει η Ατλέτικο, αρκετός κόσμος μπροστά από την εστία του Τερ Στέγκεν.
18:42
70' Πήρε και κίτρινη κάρτα ο Ράκιτιτς.
18:43
Εκτελείται το φάουλ, αλλά ο Γκοντίν κάνει επιθετικό φάουλ στην προσπάθειά του για την κεφαλιά.
18:46
Ο Σιμεόνε έριξε στο ματς και τον Γκαμεϊρό αντί του Γκάμπι. Τα παίζει όλα για όλα προκειμένου να πάρει έστω το βαθμό και η Ατλέτικο να μείνει ζωντανή στο κόλπο του πρωταθλήματος.
18:48
74' Ο Γκαμεϊρό έστρωσε στον Γκριζμάν, αυτός όμως έπιασε... τραγικό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής και έφυγε ψηλά άουτ η μπάλα.
18:48
75' Τελευταία αλλαγή από τον Σιμεόνε. Ο Λούκας παίρνει τη θέση του Φιλίπε Λουίς.
18:50
77' Ο Σουάρες σκόραρε με γυριστό σουτ από κοντά, αλλά το γκολ δεν μέτρησε με τον Ουρουγουανό φορ να υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ. Σωστή η απόφαση.
18:51
78' Κατά μέτωπο επίθεση του Μέσι, σουτάρει από το ύψος της περιοχής, αλλά τελευταία στιγμή η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο κι έφυγε κόρνερ.
18:52
78' Μεγάλη φάση για την Μπαρτσελόνα. Ο Μπουσκέτς έκανε από κοντά δυνατό σουτ, αλλά ο Όμπλακ το έβγαλε με εντυπωσιακό τρόπο στη κλειστή γωνία του και κράτησε το 1-0.
18:53
Εντυπωσιακή προσπάθεια του Κουτίνιο, περνά δύο αντιπάλους, μπαίνει στην περιοχή της Ατλέτικο, αλλά στη συνέχεια πέφτει από "τζαρτζάρισμα". Δεν υπήρχε καμία παράβαση.
18:55
Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, για να δούμε αν κρύβει... συγκινήσεις το ματς.
18:56
Προσπάθησε να "χτυπήσει" στην κόντρα η Μπαρτσελόνα, αλλά τελευταία στιγμή οι Σουάρες-Κουτίνιο κόπηκαν από τους αντιπάλους τους.
18:57
84' Έξω ο Κουτίνιο, μέσα ο Παουλίνιο για να αποκτήσει περισσότερη φρεσκάδα η ομάδα του Βαλβέρδε.
18:58
86' Η Ατλέτικο σκόραρε, αλλά το γκολ δεν μετράει!
18:59
Σωστή η απόφαση, ο Ντιέγκο Κόστα ήταν εκτεθειμένος στην περιοχή της Μπάρτσα όταν έπιασε την κεφαλιά-πάσα για τον Γκαμεϊρό ( ο οποίος βρήκε δίχτυα από κοντά).
19:03
Προσπαθεί να βρει ένα γκολ η Ατλέτικο, αλλά αντέχει... άνετα η Μπαρτσελόνα.
19:03
Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος στο Καμπ Νου.
19:04
91' Παραλίγο γκολάρα από τον Σουάρες.... Ο Μέσι έσπασε αριστερά για τον Ουρουγουανό, αυτός έπιασε εντυπωσιακό τεχνικό και φαλτσαριστό πλασέ, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Όμπλακ.
19:06
Λήξη του αγώνα. Χάρη στη… φαουλάρα του Μέσι, η Μπαρτσελόνα επικράτησε 1-0 της κακής Ατλέτικο Μαδρίτης και πλέον είναι στο +8 από τους «ροχιμπλάνκος» και… αγκαλιά με το πρωτάθλημα.