Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Μαδρίτης

Παρακολουθήστε σε real time το μεγάλο clasico της Ισπανίας.

21:37
Καλησπέρα σε όλους. Σε λίγα λεπτά ξεκινά το σπουδαίο clasico στην Ισπανία ανάμεσα σε Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης.
21:37
Τι κι αν δεν υπάρχει βαθμολογικό ενδιαφέρον, αφού η Μπάρτσα έχει ήδη κατακτήσει το πρωτάθλημα και η Ρεάλ θα τερματίσει εντός τριάδας;
21:38
Ένα τέτοιο ντέρμπι είναι... πάντα ενδιαφέρον για άλλους λόγους!
21:38
Ένας εξ αυτών; Να δούμε αν η Μπάρτσα του Ερνέστο Βαλβέρδε θα καταφέρει να πλησιάσει ακόμα περισσότερο στο στόχο του αήττητου πρωταθλήματος ή αν η βασίλισσα θα της την... σπάσει, έχοντας βέβαια και το μυαλό της στον τελικό του Champions League.
21:38
Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Πικέ, Ουμτιτί, Ζόρντι Άλμπα, Σέρτζι Ρομπέρτο, Μπουσκέτς, Ινιέστα, Ράκιτιτς, Κουτίνιο, Μέσι, Σουάρες
21:39
Ρεάλ Μαδρίτης: Κέιλορ Νάβας, Ράμος, Βαράν, Νάτσο, Μαρσέλο, Καζεμίρο, Μόντριτς, Κρόος, Μπέιλ, Ρονάλντο, Μπενζεμά
21:39
Στον πάγκο των Καταλανών: Σεμέδο, Ντένις Σουάρεθ, Ντεμπελέ, Σίλεσεν, Παουλίνιο, Αλκάθερ, Βερμάελεν
21:39
Στον πάγκο της Ρεάλ: Κασίγια, Βαγέχο, Τεό, Λούκας Βάσκεθ, Ασένσιο, Κόβατσιτς, Θεμπάγιος
21:39
Είναι το τελευταίο clasico για τον σπουδαίο Ινιέστα που φεύγει στο τέλος της σεζόν από την αγαπημένη του ομάδα.
21:40
Ίσως να είναι και το τελευταίο clasico για το BBC της Ρεάλ. Ο Ζιντάν ξεκινά βασικούς τους Κριστιάνο, Μπέιλ, Μπενζεμά κι ενώ υπάρχουν πολλά σενάρια για το μέλλον του Ουαλού (κυρίως) και του Γάλλου..
21:44
Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων βρίσκονται ήδη στον αγωνιστικό χώρο.
21:44
Φυσικά, δεν υπήρξε κανένα pasillo από τους παίκτες της Ρεάλ στους πρωταθλητές της Μπάρτσα...
21:45
Ξεκίνησε η μεγάλη αναμέτρηση!
21:47
Πήγε να βγει στην κόντρα η Ρεάλ, αλλά το γύρισμα του Μπέιλ από τα δεξιά προς τον άξονα ήταν κακό και ανακόπηκε η προσπάθεια των Μαδριλένων.
21:48
4' Φάση για την Μπάρτσα
21:48
Κάθετη του Μέσι στον κενό χώρο για τον Σουάρες, αυτός από πλάγια θέση και υπό την πίεση του Βαράν δεν βρήκε εστία, με τον Γάλλο να βάζει όσο χρειάζεται το πόδι του και να στέλνει τη μπάλα κόρνερ.
21:48
Αυτό πέρασε ανεκμετάλλευτο.
21:50
6' Ο Κριστιάνο έβγαινε τετ-α-τετ με τον Τερ Στέγκεν, μετά από μπαλιά του Μαρσέλο, ο βοηθός σήκωσε τη σημαία και υπέδειξε τον Πορτογάλο σε θέση οφσάιντ. Μάλλον καλυπτόταν ο CR7!
21:52
7' Διαγώνιο σουτ από μακριά του Κριστιάνο, δεν έχει τύχη, με τον Τερ Στέγκεν να μπλοκάρει εύκολα.
21:53
8' Κεφαλιά του Ρονάλντο στην καρδιά της άμυνας της Μπάρτσα, δεν μπορεί να απειλήσει, αφού δεν την έπιασε καλά, ενώ τον πίεζε και ο Πικέ.
21:54
10' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΑ, 1-0!
21:54
Υπέροχη ομαδική προσπάθεια με τον Σουάρες να χρίζεται σκόρερ.
21:55
Οι παίκτες του Βαλβέρδε ξεδιπλώθηκαν εκπληκτικά από τα δεξιά, ο Μαρσέλο ήταν εκτός θέσης με τον Σέρτζι Ρομπέρτο να βγαίνει σαν δεξί... εξτρέμ, να σεντράρει στο δεύτερο δοκάρι (με την άμυνα της Ρεάλ να είναι εντελώς ανοργάνωτη) και τον Σουάρες με εν κινήσει σουτ από κοντά να ανοίγει το σκορ!
21:57
13' Κίτρινη κάρτα στον Νάτσο για μαρκάρισμα από πίσω στον Σουάρες.
21:58
Σέρτζι Ρομπέρτο και Σουάρες βρέθηκαν σε καλή θέση μέσα στην περιοχή της Ρεάλ, τελευταία στιγμή έδιωξε η άμυνα με τη συνεισφορά του Νάβας.
21:59
15' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΡΕΑΛ, 1-1!
22:00
"Ντου" του Κριστιάνο από τα αριστερά, ανοίγει με τακουνάκι για τον Κρόος, αυτός σεντράρει στο δεύτερο δοκάρι, με τον Μπενζεμά να πιάνει την κεφαλιά-πάσα και τον CR7 να σκοράρει με κοντινή προβολή ισοφαρίζοντας σε 1-1.
22:05
Ο Ρονάλντο δείχνει να αντιμετωπίζει ένα μικροπρόβλημα τραυματισμού λόγω της προσπάθειάς του να σκοράρει νωρίτερα.
22:09
24' Φάση για τη Ρεάλ. Σέντρα του Νάτσο από τα δεξιά, κεφαλιά του Ρονάλντο φεύγει άουτ η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Τερ Στέγκεν. Από πίσω του... ερχόταν ο Μπενζεμά, ο οποίος ήταν σε πιο πλεονεκτική θέση.
22:11
26' Διαγώνιο σουτ του Κρόος από τη συμβολή των γραμμών την περιοχής, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τερ Στέγκεν η μπάλα.
22:11
27' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για Ρεάλ και τεράστια επέμβαση Τερ Στέγκεν!
22:11
Ο Ρονάλντο βγήκε... φάτσα με τον Γερμανό πορτιέρε της Μπάρτσα, αλλά αυτός τον νίκησε στο τετ-α-τετ και διατήρησε το 1-1!
22:12
28' Νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Ρεάλ!
22:12
Διαγώνιο συρτό σουτ του Ρονάλντο, η μπάλα... γλείφει το αριστερό κάθετο δοκάρι του Τερ Στέγκεν και φεύγει έξω!
22:15
31' Κίτρινη κάρτα στον Βαράν που κράτησε αντικανονικά τον Σουάρες.
22:16
Νεύρα και αψιμαχία ανάμεσα σε Ζόρντι Άλμπα και Μόντριτς. Σβήνει γρήγορα-γρήγορα η φωτιά... Ο Καταλανός ξεκίνησε το "σκηνικό" καθώς έπιασε τον χαφ της Ρεάλ από το λαιμό, προτού ο δεύτερος τον απωθήσει.
22:18
Ξεπεράσαμε μισή ώρα αγώνα στο "Καμπ Νου", ανώτερη η Ρεάλ Μαδρίτης, στο 1-1 το σκορ.
22:23
38' Γέμισμα του Μαρσέλο από τα αριστερά, άλμα στον... Θεό από τον Κριστιάνο που πιάνει την κεφαλιά, αλλά φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τερ Στέγκεν η μπάλα.
22:24
40' Νέα φάση για τη Ρεάλ
22:25
Οι Μαδριλένοι ξεδιπλώνονται ωραία στην επίθεση, βρίσκοντας... άπειρους χώρους στα μετόπισθεν των Καταλανών. Εν τέλει ο Κρόος ανοίγει αριστερά για τον Μπενζεμά, αυτός συγκλίνει, πιάνει το σουτ από πλάγια θέση και μέσα από την περιοχή, αλλά δεν βάζει τα φάλτσα που ήθελε και δεν βρίσκει εστία.
22:26
42' Φάση για τη Μπάρτσα (μετά από ώρα)
22:27
Ο Κουτίνιο έβγαλε κάθετα για τον Μέσι, αυτός θέλησε να περάσει τον Κέιλορ Νάβας και μετά να πλασάρει, αλλά ο Κοσταρικανός της Ρεάλ έβαλε το χέρι του πεσμένος και εμπόδισε όσο χρειαζόταν τον Αργεντινό.
22:27
Σύρραξη ανάμεσα σε Σέρχιο Ράμος και Σουάρες.
22:28
Από μια κίτρινη κάρτα, τελικά, στους δύο παίκτες.
22:29
45' Κίτρινη κάρτα στον Μέσι που πήγε επικίνδυνα πάνω στον Ράμος.
22:31
45+2' Γλιτώνει την κίτρινη κάρτα ο Μπέιλ που πάτησε από πίσω με τις τάπες τον Ουμτιτί.
22:32
45+2' ΚΟΚΚΙΝΗ ΣΤΟΝ ΣΕΡΤΖΙ ΡΟΜΠΕΡΤΟ!
22:32
"Μύριζε" η κατάσταση εδώ και αρκετή ώρα αφού υπήρχαν πολλά νεύρα...
22:32
Εκτός φάσης χτύπημα του Σέρτζι Ρομπέρτο στο πρόσωπο του Μαρσέλο και ορθώς αποβλήθηκε ο δεξιός μπακ της Μπάρτσα.
22:33
Φάουλ λίγο έξω από την περιοχή της Μπάρτσα για τη Ρεάλ...
22:33
Το εκτελεί ο Κριστιάνο, αλλά δεν βρίσκει στόχο.
22:33
Ημίχρονο στο Καμπ Νου. Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης είναι ισόπαλες 1-1, χάρη στα γκολ των Σουάρες και Ρονάλντο. Ανώτερη η "βασίλισσα" στο πρώτο μέρος, είχε περισσότερες ευκαιρίες και για δεύτερο γκολ. Με δέκα θα παίξει στο δεύτερος μέρος η ομάδα του Βαλβέρδε λόγω αποβολής του Σέρτζι Ρομπέρτο
22:40
97.939 κόσμος απόψε στο Καμπ Νου...
22:51
Από μια αλλαγή για τις δύο ομάδες. Έξω ο Κουτίνιο, μέσα ο Σεμέδο, για να καλύψει τα νώτα του ο Βαλβέρδε, μέσα ο Ασένσιο, έξω ο Κριστιάνο αφού δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρουν με την παρουσία του σε αδιάφορο ματς, ενόψει και του τελικού του Champions League.
22:51
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος...
22:52
Με τα δεδομένα που έχουν διαμορφωθεί πλέον, η Ρεάλ έχει μεγάλη ευκαιρία να σπάσει το φετινό αήττητο της Μπάρτσα..
22:52
48' Κλέψιμο του Μαρσέλο στον Ινιέστα, προχωρά προς την αντίπαλη περιοχή, αλλά δεν πιάνει καλά το σουτ και σημαδεύει ψηλά άουτ.
22:57
52' Φάση για τη Ρεάλ. Ο Ασένσιο από τα αριστερά μπήκε στην περιοχή της Μπάρτσα, σούταρε με το δεξί, αλλά μπόκάρε ο Τερ Στέγκεν.
22:57
53' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΑ, 2-1!
22:59
Υπέροχες προσποιήσεις του Μέσι, πιάνει τρομερό πλασέ στη γωνία της εστίας και 2-1 η Μπαρτσελόνα. Υπέροχο τελείωμα του Αργεντινού.
23:00
Το γκολ, βέβαια, έχει ξεκινήσει από πεντακάθαρο φάουλ του Σουάρες που έριξε κάτω τον Βαράν, πήρε πλεονέκτημα και πάσαρε στον Μέσι...
23:02
57' Αλλαγή για την Μπάρτσα και όλοι στο Καμπ Νου όρθιοι. Έξω ο Ινιέστα, στο τελευταίο του clasico, μέσα ο Παουλίνιο.
23:02
Οι φίλοι της Μπαρτσελόνα υποκλίνονται στον γίγαντα Ινιέστα.
23:04
58' Μπαλιά-ξυράφι του Σεμέδο από τα δεξιά, δεν μπορεί ο Παουλίνιο να κάνει την προβολή, με τον Κέιλορ Νάβας να δέχεται το σκληρό μαρκάρισμα του αντίπαλού του.
23:06
Υπνοτισμένη η Ρεάλ στην εκκίνηση του δεύτερου μέρους παρά το ότι παίζει με παίκτη παραπάνω.
23:07
Φάουλ τώρα για την Μπάρτσα σε εξαιρετικό σημείο για το πόδι του Μέσι...
23:08
Πάνω στο τείχος η εκτέλεση του Αργεντινού...
23:08
Στο 63' το ματς στο Καμπ Νου, προηγείται 2-1 η Μπαρτσελόνα.
23:13
68' Αλλαγή για τη Ρεάλ. Ο Λούκας Βάσκεθ πήρε τη θέση του Νάτσο.
23:13
Δεν υπάρχει Ρεάλ στο δεύτερο μέρος... Και παίζει με παίκτη παραπάνω...
23:15
70' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Μπάρτσα!
23:15
Πολύ ψηλά η άμυνα της Ρεάλ, βγαίνει η βαθιά μπαλιά για τον Μέσι, ο οποίος νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Νάβας!
23:17
72' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΡΕΑΛ, 2-2!
23:18
Υπέροχο passing game από τους Μαδριλένους, με τον Ασένσιο να βρίσκει τον Μπέιλ, ο οποίος έπιασε πάνω στην κίνηση... πλασεδάρα με το αριστερό και ισοφάρισε σε 2-2. Άπιαστο το τελείωμα του Ουαλού που... παγώνει το Καμπ Νου.
23:21
76' Πτώση του Μαρσέλο στην περιοχή της Μπάρτσα, διαμαρτύρονται για πέναλτι οι φιλοξενούμενοι, δεν έδειξε τίποτα ο διαιτητής!
23:21
77' Κίτρινη στον Μπέιλ για μαρκάρισμα στον Σεμέδο. Κίτρινη και στον Μαρσέλο για διαμαρτυρία
23:22
Ήταν πέναλτι (και πεντακάθαρο) νωρίτερα στον Μαρσέλο από τον Ζόρντι Άλμπα, ΚΑΚΩΣ δεν δόθηκε!
23:23
Κάθε λόγο να φωνάζουν έχουν οι Μαδριλένοι που δεν παίρνουν τώρα πέναλτι, ενώ και το 2-1 της Μπάρτσα προέρχεται από πεντακάθαρο φάουλ του Σουάρες.
23:26
Ψηλά άουτ το εν κινήσει διαγώνιο σουτ του Μόντριτς. Πιέζει πλέον πολύ η Ρεάλ για τη νίκη που έχει ξαναπάρει τα πάνω της.
23:26
Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο.
23:27
82' Φάση για την Μπάρτσα! Μέσι από τα δεξιά, συγκλίνει, πιάνει φαλτσαριστό σουτ με το αριστερό, λίγο άουτ η μπάλα!
23:28
82' Ο Ράκιτιτς έδωσε στον Μέσι και αυτός από δύσκολη γωνία προσπάθησε να βρει δίχτυα, αλλά τον νίκησε ο Νάβας!
23:31
85' Αλλαγή για τη Ρεάλ. Ο Κόβατσιτς μπήκε αντί του Κρόος.
23:33
Τελευταία λεπτά στο clasico με τη Ρεάλ να ψάχνει το γκολ-νίκης παίζοντας με αριθμητικό πλεονέκτημα.
23:36
4' των καθυστερήσεων. Έχουμε ήδη στον έξτρα χρόνο.
23:36
91' Τελευταία αλλαγή από τον Βαλβέρδε για να κερδίσει λίγο χρόνο. Μπαίνει ο Αλκάθερ, βγαίνει ο Σουάρες.
23:39
94' Κόρνερ κέρδισε η Ρεάλ... Για να δούμε.
23:40
94' Γέμισμα του Ασένσιο, διώχνει σε νέο κόρνερ με δύσκολη κεφαλιά ο Σεμέδο!
23:40
Επιθετικό φάουλ του Σέρχιο Ράμος και... φινίτο.
23:41
Λήξη του αγώνα. Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης μένουν στο 2-2. Οι μπλαουγκράνα προηγήθηκαν δύο φορές με Σουάρες και Μέσι, αλλά η "βασίλισσα" απάντησε δις με Κριστιάνο και Μπέιλ. Με παίκτη παραπάνω αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο η ομάδα του Ζιντάν που είχε κόντρα διαιτησία σε δύο "εύκολες" φάσεις, καθώς δεν της δόθηκε πέναλτι, ενώ και το 2-1 των Καταλανών ξεκίνησε από καθαρό φάουλ του Σουάρες.