Βέλγιο-Παναμάς

Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης του Βελγίου με τον Παναμά για την πρώτη αγωνιστική του 7ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου

17:22
Καλησπέρα σας!
17:32
Το πολύ ποιοτικό Βέλγιο ετοιμάζεται να μπει και αυτό στη μάχη του Μουντιάλ. Πρώτο εμπόδιο ο άγνωστος, άρα και... επικίνδυνος Παναμάς.
17:34
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ των δύο χωρών, με τη σέντρα να είναι προγραμματισμένη στις 18:00
17:37
Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ έχει να παρουσιάσει ένα από τα πληρέστερα και πιο ποιοτικά ρόστερ της διοργάνωσης.
17:37
Απόντες από την πρεμιέρα των «κόκκινων διαβόλων» θα είναι οι τραυματίες Τόμας Βερμάελεν και Βενσάν Κομπανί, με τον Ντέντρικ Μπογιάτα της Σέλτικ να κερδίζει τη θέση του τρίτου στόπερ δίπλα σε Αλντερβάιρελντ και Βερτόνχεν.
17:37
Στον αντίποδα, ο Παναμάς έχασε προ ημερών για όλη τη διοργάνωση τον καλύτερό του εξτρέμ Αλμπέρτο Κιντέρο.
17:38
Οι δύο ομάδες συναντώνται για πρώτη φορά στην ιστορία τους. Το Βέλγιο, που έφτασε στα τελικά αήττητο και με ρεκόρ 43 γκολ στα προκριματικά, είναι αήττητο στα τελευταία του εννιά ματς για ομίλους Μουντιάλ, μετρώντας τέσσερις νίκες (στα ισάριθμα τελευταία ματς) και πέντε ισοπαλίες, ενώ έχει χάσει μόνο μια φορά στις τελευταίες εννιά πρεμιέρες του, το 1986 στο Μεξικό.
17:38
Ο Παναμάς, από την άλλη έφτασε στα γήπεδα της Ρωσίας έχοντας αρνητικό συντελεστή τερμάτων (-1) και μόλις τρεις νίκες στα δέκα ματς του τελικού προκριματικού γύρου. Πάντως η πρόκριση στα τελικά είναι από μόνη της ιστορική επιτυχία και γι’ αυτό όταν εξασφαλίστηκε κηρύχθηκε εθνική εορτή.
17:43
Πάμε να δούμε τις επιλογές των δύο τεχνικών για την αρχική ενδεκάδα
17:43
Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά – Αλντερβάιρελντ, Μπογιάτα, Βερτόνχεν – Μενιέ, Βίτσελ, Ντε Μπρόινε, Καράσκο – Μέρτενς, Αζάρ, Λουκάκου
17:47
17:47
Παναμάς (Χερνάν Γκόμεζ): Πενέδο, Μουρίγιο, Τόρες, Εσκομπάρ, Ντέιβις, Γκόμες, Κούπερ, Γκοντόι, Ροντρίγκεζ, Μπαρσένας, Πέρεζ
18:00
Ολοκληρώθηκε η ανάκρουση των εθνικών ύμνων και έμειναν λίγα δευτερόλεπτα ως την έναρξη του παιχνιδιού
18:00
Στη σέντρα ο Παναμάς
18:01
1' Ξεκίνησε το παιχνίδι
18:12
6' Πρώτη καλή φάση για το Βέλγιο στο ματς. Η μπάλα πέρασε από αρκετά σώματα και κατέληξε στον Καράσκο που δεν έκανε καλό τελείωμα με τον Πενέδο να μπλοκάρει
18:13
7' Νέα καλή φάση για το Βέλγιο. Ο Μέρτενς έκανε το σουτ με τον Πενέδο να επεμβαίνει σωτήρια και να στέλνει τη μπάλα σε κόρνερ
18:19
19' Κίτρινη κάρτα στον Ντέιβις
18:19
19' Γρήγορη εκτέλεση κόρνερ του Ντε Μπρόινε, ο Μέρτενς έκανε το πλασέ με την μπάλα να καταλήγει στο εξωτερικό κομμάτι της εστίας
18:22
21' Μεγάλη ευκαιρία για το Βέλγιο! Ο Ντε Μπρόινε έκανε το παράλληλο γύρισμα, με τον Τόρες να επεμβαίνει τελευταία στιγμή και να στέλνει τη μπάλα σε κόρνερ παίρνοντας τη μπουκιά από το... στόμα του Λουκάκου
18:26
26' Σουτ του Αζάρ από το ύψος της περιοχής αρκετά άουτ η μπάλα
18:28
28' Φάουλ σε πολύ καλή θέση από τα πλάγια για το Βέλγιο
18:38
38' Νέα ευκαιρία για το Βέλγιο! Ο Αζάρ μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή έπιασε το δυνατό σουτ με τον Πενέδο να έχει απάντηση στέλνοντας τη μπάλα σε κόρνερ
18:40
40' Έξυπνη κάθετη του Μέρτενς στο Λουκάκου, δεν προλαβάινει τη μπάλα ο φορ της Γιουνάιτεντ.
18:41
41' Σουτ του Μέρτενς στην κίνηση μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντε Μπρόινε δεν ανησυχεί ο Πενέδο
18:42
42' Σουτ του Κούπερ από τα τριάντα περίπου μέτρα, ψηλά άουτ η μπάλα
18:46
Συμπληρώσαμε 45' παιχνιδιού
18:46
Δύο τα λεπτά του επιπλέον χρόνου, με τον Παναμά να έχει την κατοχή
18:47
45' Κάρτα στον Μπάρσενας για τράβηγμα στον Καράσκο
18:48
Τέλος του πρώτου μέρους!
18:48
Ο Παναμάς αντέχει και... κρατά το Βέλγιο στο μηδέν
18:49
Χωρίς τέρματα οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα με το Βέλγιο να είναι εκείνο που έχει την κατοχή αλλά δεν μπορεί να δημιουργήσει τις συνθήκες για κάποιο τέρμα
18:49
Επιστροφή σε περίπου 15 λεπτά
19:04
46' Ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος
19:05
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες
19:06
47' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΑΡΑ από τον Μέρτενς!
19:07
Ο Βέλγος από τη γωνία της περιοχής έκανε το σουτ στην κίνηση και ουσιαστικά αφησε εμβρόντητο τον Πενέδο και έκανε το 1-0.
19:07
49' Κίτρινη για τον Κούπερ
19:14
54' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναμά! Ο Μουρίγιο βρέθηκε ολομόναχος απέναντι από τον Κουρτουά, με το Βέλγο κίπερ να έχει απάντηση και να στέλνει τη μπάλα σε κόρνερ
19:17
58' Νέα ευκαιρία για τον Παναμά. Ο Μπάρσενας κάνει το σουτ με την μπάλα να περνά άουτ
19:28
68' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ για το Βέλγιο!
19:29
Ο Ντε Μπρόινε σέρβιρε με το δεξί εξωτερικό και ο Λουκάκου από κοντά έκανε το 2-0!
19:33
74' Αλλαγή για το Βέλγιο. Ο Ντεμπέλε περνά στο ματς αντί του Καράσκο
19:35
76' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ ο Λουκάκου! Άψογο τελειώμα του Βέλγου μετά από ασίστ του Αζάρ και 3-0 στο ματς
19:43
84' Νέα αλλαγή για το Βέλγιο. Ο Τόργκαν Αζάρ περνά στο ματς, ο Μέρτενς πηγαίνει στον πάγκο
19:45
Στο 86' λεπτό το παιχνίδι
19:48
89' Κίτρινη ο Ντε Μπρόινε. Θα μπορούσε ακόμα και κόκκινη ο ρέφερι με τον Βέλγο να πηγαίνει πολύ επικίνδυνα στη φάση
19:49
89' Συρτό σουτ του Εσκομπάρ μπλοκάρει ο Κουρτουά.
19:49
90' Τρίτη αλλαγή για το Βέλγιο. Τσαντλί στο ματς αντί του Βίτσελ
19:49
Τέσσερα τα λεπτά του επιπλέον χρόνου
19:54
Τέλος, το Βέλγιο νίκησε 3-0 τον Παναμά και μπήκε με το δεξί στο παγκόσμιο Κύπελλο!
19:54
Το σκορ άνοιξε στο 46' ο Μέρτενς, για να ακολουθήσουν δύο τέρματα από τον Λουκάκου στο 68' και 74'.