Τυνησία-Αγγλία

Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης της Τυνησίας με την Αγγλία για την πρώτη αγωνιστική του 7ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

20:21
Καλησπέρα σας!
20:21
Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα Τυνησία-Αγγλία για την πρώτη αγωνιστική του 7ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου.
20:28
Η ενδεκάδα της Τυνησίας (4-3-3): Χασέν – Μεριάχ, Σ. Μπεν Γιουσέφ, Μπρον, Μααλούλ – Σκιρί, Μπαντρί, Σασί - Φ. Μπεν Γιουσέφ, Καζρί, Σλιτί
20:28
Η ενδεκάδα της Αγγλίας (3-5-2): Πίκφορντ - Γουόκερ, Στόουνς, Μαγκουάιρ - Τρίπιερ, Ντέλε Άλι, Χέντερσον, Λίνγκαρντ, Γιανγκ - Στέρλινγκ, Κέιν
20:29
Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί στο Βόλγκογκραντ.
20:33
Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Κολομβιανός Βίλμαρ Ρολντάν.
20:33
20:33
20:34
Νωρίτερα, για τον ίδιο όμιλο, το Βέλγιο επικράτησε 3-0 του Παναμά.
20:34
Η Αγγλία δεν έχει χάσει ποτέ από αφρικανική ομάδα σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου (2-4-0).
20:35
Το 1998, Τυνησία και Αγγλία είχαν συναντηθεί ξανά στην πρεμιέρα του Μουντιάλ, με την Αγγλία να κερδίζει 2-0.
20:43
Η Τυνησία επιστρέφει σε Παγκόσμιο Κύπελλο μετά από 12 χρόνια, ενώ δεν κέρδισε στις 3 προηγούμενες συμμετοχές της (1998, 2002, 2006): 3 ισοπαλίες και 6 ήττες.
20:47
Δείτε εδώ το προφίλ της Τυνησίας.
20:49
Δείτε εδώ το προφίλ της Αγγλίας.
20:49
Μόνο 5 παίκτες της Εθνικής Αγγλίας έχουν εμπειρία από Παγκόσμιο Κύπελλο. Κανείς από αυτούς δεν έχει σκοράρει στη μεγάλη γιορτή του ποδοσφαίρου.
20:51
Δέκα λεπτά για τη σέντρα του αγώνα.
20:54
Τώρα γίνεται η ανάκρουση του εθνικού ύμνου της Τυνησίας.
20:55
Η σειρά του εθνικού ύμνου της Αγγλίας.
20:58
Τα πάντα έτοιμα για τη σέντρα του αγώνα.
20:59
Στη σέντρα η Αγγλία.
21:00
Ξεκίνησε το ματς.
21:03
3' Πρώτη καλή στιγμή για την Αγγλία με τον Ντέλε Άλι να σουτάρει, αλλά την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει εκτός γηπέδου.
21:07
5' Δεύτερη καλή ευκαιρία για την Αγγλία με τον Στέρλινγκ να μπερδεύεται και να στέλνει την μπάλα άουτ ενώ βρέθηκε μόνος του στη μεγάλη περιοχή.
21:09
Ο τερματοφύλακας της Τυνησίας τραυματίστηκε στον ώμο, αλλά προς το παρόν συνεχίζει.
21:10
10' Σουτ του Κέιν, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.
21:11
11' Γκολ για την Αγγλία με τον Χάρι Κέιν.
21:13
Ο Μαγκουάιρ πήρε την κεφαλιά, ο τερματοφύλακας της Τυνησίας απέκρουσε και ο Χάρι Κέιν πήρε το ριμπάουντ και από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
21:13
13' Όπως φαίνεται, ο τερματοφύλακας της Τυνησίας δεν μπορεί να συνεχίσει λόγω των ενοχλήσεων στον ώμο.
21:15
15' Αναγκαστική αλλαγή για την Τυνησία, με τον τερματοφύλακα Χασέν να αποσύρεται και τον Μπεν Μουσταφά να παίρνει τη θέση του.
21:18
18' Σουτ του Χέντερσον, μπλοκάρει ο τερματοφύλακας της Τυνησίας.
21:18
Η Αγγλία κυριαρχεί απόλυτα στα πρώτα 18 λεπτά, ακίνδυνη η Τυνησία.
21:22
Προσπαθεί να ισορροπήσει το παιχνίδι η Τυνησία.
21:22
23' Κόρνερ για την Τυνησία, με τον Μπρον να κάνει κούρσα από τα δεξιά.
21:23
23' Σουτ του Σλιτί έξω από την περιοχή, η μπάλα φεύγει ψηλά.
21:24
24' Πολύ καλή στιγμή για την Αγγλία, με τον Λίνγκαρντ να αστοχεί πάλι μέσα από την περιοχή.
21:24
25' Πολύ δραστήριοι οι μέσοι και οι επιθετικοί της Αγγλίας, δημιουργούν πολλά προβλήματα στην άμυνα της Τυνησίας.
21:26
26' 61%-39% υπέρ της Αγγλίας η κατοχή της μπάλας.
21:27
27' Καλή στιγμή για την Τυνησία, με το σουτ του Σασί να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ.
21:32
3 τελικές η Τυνησία-7 έχει η Αγγλία.
21:33
33' Πέναλτι για την Τυνησία.
21:34
Ο Γουόκερ έπεσε άτσαλα πάνω στον Φαχρεντίν Μπεν Γιουσέφ.
21:35
35' Γκολ για την Τυνησία, αφού ο Σασί ευστόχησε στο πέναλτι.
21:35
1-1 λοιπόν για την Τυνησία σχεδόν από το... πουθενά.
21:36
Στο μεταξύ, ο αμυντικός της Αγγλίας, Γουόκερ, πήρε κίτρινη κάρτα για την παράβαση στην οποία υπέπεσε.
21:37
Αλλαγή δεδομένων στο ματς, είναι ένα ερώτημα η αντίδραση της Αγγλίας τώρα.
21:39
39' Τρομερή ευκαιρία για την Αγγλία σε φάση διαρκείας στην αντίπαλη περιοχή.
21:40
Η μπάλα βρήκε μέχρι και στο οριζόντιο δοκάρι, με τους Άγγλους να έχουν τρεις φορές την ευκαιρία να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα, αλλά να αστοχούν.
21:41
42' Η Αγγλία πιέζει, καθώς θέλει ένα δεύτερο γκολ πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο.
21:43
43' Κι άλλη καλή στιγμή για την Αγγλία, με τον Λίνγκαρντ να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι, αλλά την μπάλα να κοντράρει σε πλάτη αμυνόμενου και να φεύγει κόρνερ.
21:45
44' Δοκάρι για την Αγγλία, με τον Λίνγκαρντ να τσιμπάει την μπάλα, αλλά εκείνη δεν του έκανε το χατίρι.
21:45
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.
21:47
45'+2' Νέος τραυματισμός για παίκτη της Τυνησίας, με τον Μααλούλ να κρατάει τα πλευρά του.
21:48
Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1.
21:50
Θα λέγαμε ότι αυτό το 1-1 δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, με την Αγγλία να κυριαρχεί απόλυτα και να σπαταλά σωρεία ευκαιριών.
21:51
12 τελικές (και δύο δοκάρια) η Αγγλία, 4 έχει η Τυνησία.
22:06
Τα 6 σουτ εντός στόχου που είχαν οι Άγγλοι ήταν τα περισσότερά τους σε πρώτο ημίχρονο αγώνα Παγκοσμίου Κυπέλλου από το 1966, αλλά και τα περισσότερα για ομάδα σε πρώτο 45λεπτο στο εν εξελίξει Μουντιάλ!
22:08
Πιο συγκεντρωμένοι στο πρώτο 5λεπτο του δευτέρου μέρους οι Τυνήσιοι.
22:10
51' Η πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου ανήκει στην Αγγλία, με τον Ντέλε Άλι να παίρνει την κεφαλιά, αλλά τον τερματοφύλακα της Τυνησίας να μπλοκάρει εύκολα την μπάλα.
22:13
55' Ασφυκτική η πίεση των Άγγλων, δεν επιτρέπουν στην Τυνησία να περάσει το κέντρο του γηπέδου.
22:16
58' Χωρίς σημαντικές ευκαιρίες μέχρι στιγμής το δεύτερο ημίχρονο.
22:19
60' Η Αγγλία έχει... εγκατασταθεί έξω από την περιοχή της Τυνησίας, αλλά μέχρι εκεί.
22:21
Επιθετικά η Τυνησία είναι... ανύπαρκτη, αλλά έχει το αποτέλεσμα που θέλει, αφού παραμένει το 1-1.
22:25
66' Ακόμα μία επιθετική προσπάθεια της Αγγλίας χωρίς αντίκρισμα.
22:27
68' Αλλαγή για την Αγγλία, ο Ράσφορντ παίρνει τη θέση του Στέρλινγκ.
22:28
69' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τρίπιερ, η μπάλα φεύγει άουτ.
22:29
Το δεύτερο ημίχρονο δεν έχει καμία σχέση με το πρώτο, με την Αγγλία να μην βρίσκει χώρους.
22:32
73' Αλλαγή για την Τυνησία, ο χαφ Μπεν Αμόρ παίρνει τη θέση του μέσου Σλιτί.
22:35
77' Ανεβάζει πάλι την πίεσή της η Αγγλία.
22:36
78' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την Αγγλία.
22:38
79' Άστοχη η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιανγκ.
22:38
80' Αλλαγή για την Αγγλία, ο Λόφτους-Τσικ παίρνει τη θέση του Ντέλε Άλι.
22:41
83' Η Αγγλία κερδίζει κόρνερ.
22:42
84' Τραυματίστηκαν ο τερματοφύλακας της Τυνησίας και ο αμυντικός της Αγγλίας, Στόουνς, στη διεκδίκηση της μπάλας μετά από την εκτέλεση κόρνερ.
22:43
85' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Τυνησία, με τον Καλιφά να παίρνει τη θέση του Καζρί.
22:45
86' Μετά από μίνι καθυστέρηση, συνεχίζεται το παιχνίδι.
22:46
88' Καλή στιγμή για την Αγγλία, αλλά ούτε ο Ράσφορντ, ούτε ο Λίνγκαρντ σούταραν μέσα από την περιοχή.
22:49
91' Γκοοοοοοολ για την Αγγλία με τον Χάρι Κέιν.
22:52
Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τρίπιερ, ο Μαγκουάιρ πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο αμαρκάριστος Κέιν από τη μικρή περιοχή νίκησε τον τερματοφύλακα της Τυνησίας.
22:52
93' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Αγγλία, με τον Ντάιερ να παίρνει τη θέση του Λίνγκαρντ.
22:53
Τέλος αγώνα, με την Αγγλία να επικρατεί 2-1 της Τυνησίας.
22:54
Πρωταγωνιστής της Αγγλίας ο Χάρι Κέιν, που σκόραρε δύο φορές (11', 91'). Στο 35' ισοφάρισε η Τυνησία με πέναλτι του Σασί.