Γαλλία-Περού 1-0

Εμπαπέ (34')

17:42
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Γαλλία-Περού, που θα διεξαχθεί στις 18:00 “Ekaterinburg Arena”, για την δεύτερη αγωνιστική του τρίτου ομίλου του Μουντιάλ, μέσω του sport-fm.gr
17:43
Σε μια αναμέτρηση που ενδέχεται να αποδειχθεί καθοριστική όχι μόνο για τις δικές τους τύχες αλλά ίσως και ολόκληρου του τρίτου ομίλου.
17:43
Οι «τρικολόρ» δυνητικά μπορούν να κλείσουν το «εισιτήριο» για την φάση των νοκ άουτ, την ώρα που οι «Ίνκας» χρειάζονται τουλάχιστον έναν πόντο για να αποφύγουν την πρόωρη… έξοδο από το Παγκόσμιο Κύπελλο.
17:43
Η Γαλλία κέρδισε με 2-1 στην πρεμιέρα την Αυστραλία, παρότι χρειάστηκε μια… καραμπόλα για να τα καταφέρει.
17:44
Ωστόσο, διαθέτει μια πλειάδα αστέρων στο «οπλοστάσιο» της και η λογική λέει ότι δεν θα δούμε για δεύτερο σερί ματς μια μέτρια «συμπεριφορά» στο επιθετικό τρίτο του γηπέδου, από μέρους της.
17:44
Το Περού, αντιθέτως, μπορεί να αισθάνεται ότι δικαιούται λίγη παραπάνω τύχη, ειδικά σε ότι αφορά στο πρώτο του ματς σε Μουντιάλ μετά από 36 χρόνια και την ήττα από τη Δανία με 1-0
17:44
Τα νεύρα μπορεί να έχουν ηρεμήσει, αλλά η πίεση παραμένει για τον Ρικάρντο Γκαρέκα και τους παίκτες του που έχουν μικρά περιθώρια για λάθη, απέναντι σε έναν τόσο προβεβλημένο αντίπαλο!
17:45
Δείτε εδώ το προφίλ της Γαλλίας
17:46
Δείτε εδώ το προφίλ του Περού
17:46
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
17:46
Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάμπ): Γιορίες, Ερνάντεζ, Ουμτιτί, Βαράνε, Παβάρ, Καντέ, Πογκμπά, Ματουϊντί, Εμπαπέ, Γκριζμάν, Ζιρού
17:47
Περού (Ρικάρντο Γκαρέκα): Γκαλές, Τραούκο, Ροντρίγκες, Ράμος, Αντβινκουλά, Ακίνο, Γιτούν, Φλόες, Κουέβα, Καρίγιο, Γκερέρο

18:06
7' Πολύ μακρινό σουτ από τον Γκερέρο, δεν ανησύχησε ο Γιορίς, καθώς η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά.
18:11
9' Σέντρα του Καρίγιο, μπλόκαρε ο Γιορίς μετά τη μίνι... αναστάτωση στην άμυνα των Γάλλων.
18:11
10' Σουτ του Γκριζμάν από καλή, αλλά κάπως πλάγια θέση, η μπάλα εκτός.
18:12
12' Δοκίμασε την τύχη του ο Πογκμπά από μακρινή απόσταση, η μπάλα έσκασε και πήρε παράξενη τροχιά και έκανε δύσκολη τη ζωή του Γκαλές, αλλά κατέληξε εκτός.
18:14
14' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γαλλία. Εκτέλεση κόρνερ του Γκριζμάν, κεφαλιά του Βαράν με την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από την αντίπαλη εστία.
18:16
16' Κι άλλη καλή στιγμή για τη Γαλλία. Η μπάλα στρώθηκε στον Γκριζμάν που έπιασε το σουτ με τη μια και έδιωξε με τα πόδια ο Γκαλές
18:16
16' Κίτρινη στον Ματουϊντί
18:16
59%-41% η κατοχή της μπάλας υπέρ της Γαλλίας
18:21
Η Γαλλία αντέδρασε μετά το καλό ξεκίνημα του Περού. Ισορροπημένο και πάλι το ματς
18:22
23' Κίτρινη στον Γκερέρο
18:24
24' Κακό σουτ του Φλόρες, η μπάλα έφυγε πολύ μακριά από την αντίπαλη εστία.
18:32
31' Μεγάλη ευκαιρία για το Περού. Η άμυνα της Γαλλίας αντέδρασε άσχημα και ύστερα από κόντρες, ο Γκερέρο -μετά το γύρισμα του Κουέβα- δεν μπόρεσε από εξαιρετική θέση να νικήσει τον Γιορίς που έδιωξε με τα πόδια.
18:33
34' Καλή στιγμή για τη Γαλλία. Έπειτα από γέμισμα, ο Εμπαπέ προσπάθησε με τακουνάκι να νικήσει τον Γκαλές, δίχως να βρει καλά την μπάλά
18:34

34' Γκολ η Γαλλία, 1-0!

Ο Πογκμπά έκλεψε την μπάλα, έδωσε κάθετα για τον Ζιρού, του οποίου το σουτ κόντραρε και στρώθηκε στον Εμπαπέ και αυτός την ... έσπρωξε στα δίχτυα.
18:40
39' Πολύ ωραία επίθεση για τη Γαλλία, δίχως κάποιο κέρδος. Ο Εμπαπέ βγήκε ωραία από τα δεξιά, μοίρασε για τον Γκριζμάν που με μια επαφή προσπάθησε να βρει τον Ζιρού, αλλά βγήκε και μάζεψε ο Γκαλές
18:43
43' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τη Γαλλία. Ύστερα από εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, ο Γκριζμάν έστρωσε για τον Ερναντέζ που με το αριστερό δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γκαλές από καλή θέση.
18:45
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις
18:47

Ημίχρονο στην αναμέτρηση. Γαλλία-Περού 1-0

Ο Εμπαπέ έχει βάλει από το 34' τους "τρικολόρ" σε θέση οδηγού. Ανώτεροι οι Λατίνοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ισορροπημένη η κατάσταση μέχρι το τέρμα του άσου της Παρί, ελέγχει απολύτως την κατάσταση η ομάδα του Ντεσάμπ από εκείνο το σημείο και μετά.

19:09
50' Δοκάρι για το Περού! Ο Ακίνο έπιασε πολύ ωραίο σουτ περίπου 10 μέτρα εκτός περιοχής και έστειλε την μπάλα συμβολή των δοκών του Γιορίς, που δεν θα μπορούσε να κάνει κάτι.
19:15
56' Καλή στιγμή για τη Γαλλία. Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Γκαλές δεν συγκράτησε την μπάλα και ο Ουμτιτί λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι.
19:19
Πιέζει το Περού στα τελευταία λεπτά, με τους Γάλλους να έχουν παθητικό ρόλο σε αυτό το χρονικό διάστημα. Άλλωστε, οι Λατίνοι πρέπει να τα παίξουν όλα για όλα. Αν χάσουν... χάνονται.
19:20
61' Απειλεί το Περού. Σουτ του Καρίγιο λίγο έξω από την περιοχή, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα πανω από την εστία του Γιορίς.
19:25
45%-55% η κατοχή της μπάλας
19:26
68' Σουτ του Αντίκουλα εκτός περιοχής, πάνω από την εστία του Γιορίς η μπάλα.
19:29
19:33
74' Καλή στιγμή για το Περού. Σέντρα του Καρίγιο και... αεροπλανικό του Φαρφάν, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων η μπάλα
19:33
75' Αλλαγή για τη Γαλλία. Ο Εμπαπέ εκτός, ο Ντεμπελέ μέσα.
19:38
80' Αλλαγή για τη Γαλλία. Φεκίρ αντί Γκριζμάν
19:39
81' Κίτρινη ο Ακίνο
19:40
82' Πολύ καλή στιγμή για τη Γαλλία. Ο Ντεμπελέ κέρδισε τις κόντρες και με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό του Γκαλές
19:44
84' Κίτρινη στον Φλόρες
19:44
86' Κίτρινη στον Πογκμπά.
19:45
Φάουλ σε καλή θέση για το Περού
19:46
Το εκτέλεσε ο Γκερέρο, δεν είχε δύσκολη δουλειά ο Γιορίς.
19:46
Θα μπει ο Ενζοζί σε λίγο στο ματς για τη Γαλλία
19:47
89' Αλλαγή για τη Γαλλία. Μέσα ο Ενζοζί, εκτός ο Πογμπά
19:50
90+2' Δυνατό σουτ του Ματουϊντί, η μπάλα αρκετά πάνω από την αντίπαλη εστία.