Βραζιλία-Κόστα Ρίκα

Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση ανάμεσα στην Βραζιλία και την Κόστα Ρίκα για την 2η αγωνιστική του 5ου ομίλου.

14:38
Καλησπέρα στην παρέα!
14:40
Λίγα λεπτά έμειναν πριν την σέντρα της αναμέτρησης της Βραζιλίας με την Κόστα Ρίκα για την 2η αγωνιστική του Ε' ομίλου.
14:44
Η σελεσάο μετά την... γκέλα της πρώτης αγωνιστικής κόντρα στην Ελβετία δεν έχει άλλα περιθώρια για απώλειες και θέλει μόνο τη νίκη προκειμένου να μην μπει σε περιπέτειες.
14:45
14:46
Με το Νεϊμάρ να βρίσκεται κανονικά στην αρχική ενδεκάδα παρά το γεγονός πως τις τελευταίες ημέρες ταλαιπωρήθηκε από ενοχλήσεις στο γόνατο και χωρίς κάποια έκπληξη η αρχικές επιλογές του Τίτε.
14:46
Πάμε να δούμε αναλυτικά τις συνθέσεις των δύο ομάδων
14:50
Βραζιλία (Τίτε/4-2-3-1): Άλισον, Μαρσέλο, Φάγκνερ, Μιράντα, Τιάγκο Σίλβα, Καζεμίρο, Παουλίνιο, Γουίλιαν, Κοουτίνιο, Νεϊμάρ, Ζέσους
14:50
14:51
Κόστα Ρίκα (Όσκαρ Ραμίρες/5-4-1): Νάβας, Οβιέδο, Ακόστα, Γκονζάλες, Μπόρχες, Γκαμπόα, Γκουζμάν, Ντουάρτε, Μπράιαν, Βενέγκας, Ουρένια
14:51
14:59
Όλα έτοιμα για τη σέντρα του ματς.
14:59
Με διαφορετικό κούρεμα σε σχέση με το πρώτο ματς ο Νεϊμάρ.
15:00
1' Ξεκίνησε το παιχνίδι!
15:00
15:03
4' Πρώτη τελική στο ματς από τον Κοουτίνιο, που στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ
15:07
Με τις «ασυνήθιστες» μπλε εμφανίσεις έχει παραταχθεί στο ματς η σελεσάο
15:09
9' Φάουλ σε καλή θέση για τη σελεσάο.
15:09
Ο Νεϊμάρ θα εκτελέσει
15:11
Με αμυντικούς προσανατολισμούς στο παιχνίδι η Κόστα Ρίκα, έχοντας κλείσει όλους τους πιθανούς διαδρόμους στην Βραζιλία
15:17
13' Μεγάλη ευκαιρία για την Κόστα Ρίκα. Ο Γκαμπόα έκανε το παράλληλο γύρισμα με τον Μπόρχες να κάνει το πλασέ στην κίνηση και την μπάλα να περνά λίγο αριστερά από την εστία του Άλισον
15:22
Αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα στο παιχνίδι ως τώρα με τον ρέφερι να έχει έχει βγάλει κάποια κάρτα ως τώρα
15:26
26' Σκοράρει ο Ζεσούς, ωστόσο το γκολ δεν μετράει (σωστά) με τον επιθετικό της Σίτι να βρίσκεται σε θέση οφσάιντ όταν η μπάλα φεύγει από τα πόδια του Μαρσέλο
15:27
27' Ευκαιρία για την Βραζιλία με τον Νεϊμάρ να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας, να χάνει ωστόσο το κοντρόλ και να δίνει τη δυνατότητα στον Νάβας να βγει και να μαζέψει
15:29
29' Σουτ του Μαρσέλο, δεν ανησυχεί ο Νάβας
15:30
30' Νέα τελική για τη Βραζιλία με τον Κοουτίνιο να προσπαθεί να βάλει γκολ ίδιο με αυτό που πέτυχε κόντρα στην Ελβετία, την προσπάθειά του όμως να καταλήγει άουτ
15:36
Συμπληρώσαμε 35 λεπτά παιχνιδιού με την Βραζιλία να έχει την κατοχή (68%-32%) αλλά να μην μπορεί να φανεί απειλητική
15:41
41' Υποψία ευκαιρίας με τον Μαρσέλο να σουτάρει και τον Νάβας να μπλοκάρει εύκολα
15:45
Ένα λεπτό έμεινε ως την συμπλήρωση των 45 λεπτών. Η Βραζιλία μπορεί να έχει την κατοχή της μπάλας, ωστόσο πέρα από ένα απειλητικό πεντάλεπτο (25-30) δεν έχει καταφέρει να παρουσιάσει κάτι απειλητικό. Από την άλλη η Κόστα Ρίκα κρατά με ευκολία το μηδέν, ενω έχει τη σημαντικότερη ευκαιρία του παιχνιδιού με τον Μπόρχες στο 13'
15:45
Ένα το λεπτό του επιπλέον χρόνου
15:48
Τέλος του πρώτου μέρους!
15:50
Η Κόστα Ρίκα έχει βάλει δύσκολα στην Βραζιλία που αδυνατεί να πατήσει την περιοχή του Νάβας και να φανεί απειλητική. Η σελεσάο έχει την περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια της (65%-35%), ωστόσο το μεγαλύτερο διάστημα είναι φλύαρη και δεν έχει καταφέρει να αγχώσει τους κοσταρικανούς. Ο Νεϊμάρ για δεύτερο σερί παιχνίδι κινείται σε ρηχά νερά και μάλιστα πέταξε στα σκουπίδια χάνοντας το κοντρόλ, τη σημαντικότερη στιγμή της σελεσάο στο ματς στο 27'
15:51
Επιστρέφουμε σε περίπου 10 λεπτά για τη σέντρα του δεύτερου μέρους με την ελπίδα να δούμε καλύτερο θέαμα.
16:01
Με αλλαγή επέστρεψε από τα αποδυτήρια η σελεσάο. Ο Γουίλιαν περνά εκτός με τον Ντόουγκλας Κόστα να τον αντικαθιστά
16:02
46' Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος
16:05
48' Μεγάλη ευκαιρία για την Βραζιλία! Η άμυνα της Κόστα Ρίκα μπερδέυτηκε με τον Νάβας να δίωχνει ενστικτωδώς με το πόδι. Στη συνέχεια ο Κοουτίνιο έκανε τη σέντρα με τον πορτιέρε της Ρεάλ να βγαίνει και να μαζεύει προ του Νεϊμάρ
16:07
50' Διπλή απίστευτη χαμένη ευκαιρία για την Βραζιλία! Ο Φάγκνερ έκανε τη σέντρα με τον Νεΐμάρ με κεφαλιά να σημαδεύει το δοκάρι. Στη συνέχεια η μπάλα στρώθηκε στον Κοουτίνιο, ο οποίος έκανε το πλασέ από το ύψος του πέναλτι με τον Γκονζάλες να απομακρύνει πάνω στη γραμμή και να αποσωβεί τον κίνδυνο.
16:13
56΄ Νέα ευκαιρία για τη Βραζιλία. Ο Παουλίνιο έκανε τη σέντρα ο Νεϊμάρ έκανε το σουτ στην κίνηση με το Νάβα να έχει και τώρα απάντηση και να στέλνει τη μπάλα στο κόρνερ
16:14
58' Πλασέ του Κοουτίνιο στην κίνηση. Μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Νάβας
16:24
68' Αλλαγή για την Βραζιλία. Ο Φιρμίνο περνά στο ματς αντί του Παουλίνιο με τον Τίτε να ρισκάρει μην έχοντας άλλη επιλογή
16:25
Συμπληρώσαμε 70' παιχνιδιού με το 0-0 να παραμένει
16:27
Η Βραζιλία έχει ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή της και έχει αυξήσει αρκετά πίεσή της στο δεύτερο μέρος. Έχει αγγίξει το γκολ με την κεφαλιά του Ζεσούς στο 50', ωστόσο η Κόστα Ρίκα αντέχει. Βάσει της εικόνας του παιχνιδιού η σελεσάο μοιάζει να βρίσκεται κοντά στο πολυπόθυτο τέρμα ωστόσο τα λεπτά περνούν κάτι που αυξάνει το άγχος στους ποδοσφαιριστές του Τίτε.
16:28
72' Τεράστια ευκαιρία για τη Βραζιλία! Ο Νεϊμαέρ έκλεψε τη μπάλα και βγήκε ολομόναχος απέναντι στον Νάβας, με το πλασέ του όμως να περνά λίγο άουτ
16:32
75' Αλλαγή για την Κόστα Ρίκα. Ο Κάλβο περνά στο ματς αντί του Γκαμπόα.
16:34
78' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗ ΒΡΑΖΙΛΙΑ!
16:35
Ο Νεϊμάρ κόβει πανέμορφα την μπάλα στην περιοχή των Κόσταρικανών με τον Γκονζάλες να τον ανατρέπει.
16:35
Αλλάζει την απόφαση του ο ρέφερι μετά από χρήση του VAR και δείχνει έμμεσο
16:41
Ένα δεκάλεπτο απέμεινε για το τέλος του ματς. Η Βραζιλία παρά τις ευκαιρίες της, δεν έχει καταφέρει να πετύχει το χρυσό γκολ που θα της «λύσει» τα πόδια. Το άγχος έχει κάνει την εμφάνισή του, κάτι που φαίνεται στις αντιδράσεις των παικτών με τους Νεϊμάρ και Κοουτίνιο να βλέπουν από μία κίτρινη κάρτα λόγω διαμαρτυρίας. Από την άλλη η Κοσταρίκα είναι κοντά σε ένα αποτέλεσμα που την κρατήσει ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης
16:43
87' Ο Παουλίνιο κάνει το σουτ μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Νάβας
16:46
Συμπληρώσαμε 90' λεπτά παιχνιδιού.
16:46
Έξι τα λεπτά του επιπλέον χρόνου
16:47
91' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ ο Κοουτίνιο!
16:48
Ο Βραζιλιάνος με προβολή από κοντά λυτρώνει τη σελεσάο και χαρίζει όπως όλα δείχνουν στην ομάδα τους τρεις βαθμούς.
16:49
93' Αλλαγή για την Βραζιλία. Ζεσούς εκτός Φερναντίνιο στη θέση του
16:52
Στο τελευταίο λεπτο των καθυστερήσεων. Η Βραζιλία έλεγχει απόλυτα το παιχνίδι μετά το... χρυσό γκολ του Κουτίνιο.
16:53
90+7' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΒΡΑΖΙΛΙΑ, 2-0!
16:54
Ανοργάνωτη η άμυνα της Κόστας Ρίκα, με τη Βραζιλία να βγαίνει από τα δεξιά,. Ο Ντάγκλας Κόστα γύρισε παράλληλα στον Νεϊμάρ, ο οποίος σε κενή εστία και από το ύψος της μικρής περιοχής δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 2-0.
16:55
Λήξη του αγώνα. Η Βραζιλία αγχώθηκε πολύ, αλλά... τέλος καλό, όλα καλά (2-0). Λυτρωτής ο Κουτίνιο, ο οποίος βρήκε δίχτυα από κοντά στο 90+1' και χάρισε το τρίποντο στη σελεσάο, με τον Νεϊμάρ να σκοράρει στην εκπνοή και να διαμορφώνει το τελικό σκορ. Η σελεσάο ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο -ειδικά στο δεύτερο μέρος όπου έχασε αρκετές ευκαιρίες- κι έφτασε δίκαια τους 4 βαθμούς. Στο μηδέν έμεινε η Κόστα Ρίκα, η οποία δεν έχει ελπίδες πρόκρισης...