Το ματς διεξάγεται στη Βόλγκογκραντ Αρένα
Διαιτητής είναι ο Κολομβιανός, Βιλμάρ Γκολντάν
16:55
16:55
Η ώρα των εθνικών ύμνων
16:57
Το ματς είναι βαθμολογικά αδιάφορο για τις δύο ομάδες, αφού έχουν αποκλειστεί έχοντας καταγράψει δύο ήττες
16:59
Όλα έτοιμα για τη σέντρα
17:00
1' Έναρξη του ματς
17:03
3' Πρώτο σουτ του Χουσαΐν, η μπάλα άουτ
17:08
7' Είναι καλύτερη η Σαουδική Αραβία σε αυτά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης
17:11
11' Προσπαθεί τώρα η Αίγυπτος να «ανοίξει» το γήπεδο και να επιτεθεί από τα άκρα
17:17
15' Σουτ του Σαλέμ έξω από την περιοχή, η μπάλα ψηλά πάνω από την εστία
17:21
22' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟ! Λάθος από τη Σαουδική Αραβία στο χώρο της μεσαίας γραμμής, ο Αμπντάλα έβγαλε εξαιρετική μπαλιά για τον Σαλάχ που με μια λόμπα κρέμασε τον τερματοφύλακα για το 1-0
17:24
24' Ανεπανάληπτη ευκαιρία για την Αίγυπτο! Ο Σαλάχ διένυσε περίπου 25 μέτρα γηπέδου ανενόχλητος, αλλά το πλασέ του στο τετ-α-τετ δεν ήταν καλό και η μπάλα πέρασε άουτ
17:30
30' Συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού. Χωρίς να έχουν δημιουργηθεί ευκαιρίες, η Αίγυπτος κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα εύκολα λάθη των Σαουδαράβων και την ποιότητα του Σαλάχ και με αυτό τον τρόπο προηγείται 1-0. Έχει ενδιαφέρον το αν μπορεί να αντιδράσει η Σαουδική Αραβία. Δεν έχει σκοράρει καν στα δύο προηγούμενα ματς.
17:34
33' Μεγάλη ευκαιρία για την Αίγυπτο. Συνεργασία Τρεζεγκέ-Σαλάχ και πάλι Τρεζεγκέ, αλλά το πλασέ του τελευταίου περνά άουτ, αφού αποφάσισε να εκτελέσει βιαστικά
17:35
34' Νέο σουτ του Τρεζεγκέ, η μπάλα άουτ
17:37
37' Ευκαιρία για τη Σαουδική Αραβία! Σουτ του Σαλμάν πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα, έβαλε σωτήρια την κόντρα ο Χεγκάζι και απομάκρυνε σε κόρνερ
17:38
38' Πέρασε ανεκμετάλλευτη η στατική φάση για τη Σαουδική Αραβία
17:39
39' Πέναλτι για τη Σαουδική Αραβία. Ο Γιασέρ έκανε τη σέντρα, η μπάλα στο απλωμένο χέρι του Φατί και σωστά δίνεται το πέναλτι
17:42
40' Το έχασε ο Φαχάντ! Ο Ελχανταρί απλώνει το αριστερό του χέρι, η μπάλα βρίσκει και στο δοκάρι και τελικά καταλήγει κόρνερ
17:43
Μεγάλη μέρα για τον τερματοφύλακα της Αιγύπτου, αφού σε μια μέρα ιστορική για τον ίδιο, αφού γίνεται ο γηραιότερος σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου και ταυτόχρονα αποκρούει πέναλτι
17:44
Το γκολ του Σαλάχ:
17:47
45'+2' Πέναλτι και πάλι για τη Σαουδική Αραβία. Ο Αλί Γκαμπρ σύμφωνα με τον ρέφερι έχει ανατρέψει τον Φαχάντ. Πολύ τραβηγμένη παράβαση αν δοθεί
17:51
Όντως δόθηκε η παράβαση. Πολύ αυστηρή απόφαση
17:52
45'+6' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ! Σκόρερ ο Σαλμάν που κάνει το 1-1.
17:53
45'+7' Αλλαγή για την Αίγυπτο. Μέσα ο Ουάρντα, εκτός ο Αμπντάλα με πρόβλημα τραυματισμού
17:53
Λήξη α' ημιχρόνου
17:57
Η Σαουδική Αραβία βρίσκει τελικά το γκολ με ένα τουλάχιστον τραβηγμένο πέναλτι και ισοφαρίζει (1-1) την Αίγυπτο. Πάντως το μέχρι τώρα σκορ κρίνεται δίκαιο, αφού δεν έχει καταφέρει κάποια από τις δύο ομάδες να ξεχωρίσει ιδιαίτερα
17:58
18:03
18:08
46' Έναρξη β' ημιχρόνου
18:14
52' Πιο ζωηρή η Σαουδική Αραβία στα πρώτα λεπτά
18:18
55' Ευκαιρία για τη Σαουδική Αραβία, με το σουτ του Χατάν προ κενής εστίας να είναι κακό και να στέλνει την μπάλα άουτ
18:19
57' Κεφαλιά του Τρεζεγκέ, η μπάλα άουτ
18:25
63' Αρχίζει η Αίγυπτος να επιτίθεται σιγά-σιγά
18:26
64' Αλλαγή για την Αίγυπτο. Μέσα ο Ραμαντάν, εκτός ο Μαρουάν
18:27
65' Αλλαγή για τη Σαουδική Αραβία. Εκτός ο Χατάν, μέσα ο Μουχαμάντ
18:32
69' Σπουδαία επέμβαση του Ελχανταρί σε κεφαλιά του Ασίρι
18:41
78' Φάουλ σε καλή θέση για τη Σαουδική Αραβία
18:42
79' Αλλαγή για τη Σαουδική Αραβία. Εκτός ο Φαχάντ, μέσα Γιαχία
18:43
80' Κανένας κίνδυνος. Απομακρύνουν οι Αιγύπτιοι
18:44
81' Αλλαγή για την Αίγυπτο. Εκτός ο Τρεζεγκέ, μέσα ο Καχραμπά
18:50
87' Καλή ευκαιρία για τη Σαουδική Αραβία. Γέμισμα στην καρδιά της περιοχής της Αιγύπτου, γυριστό του Χουσάιν, αλλά δεν βρίσκει στόχο!
18:53
Τέσσερα τα λεπτά του έξτρα χρόνου.
18:57
93' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ, 2-1
18:58
Ωραία ομαδική δουλειά από τα δεξιά για τους Σαουδάραβες, η μπάλα φτάνει στον Σαλέμ, ο οποίος με ωραίο διαγώνιο τελείωμα νικά τον... 45χρονο πορτιέρε της Αιγύπτου και γράφει το 2-1.
18:59
Λήξη του αγώνα!
18:59
Η Σαουδική Αραβία έκανε την ολική ανατροπή και επικρατώντας 2-1 της Αιγύπτου, φεύγει με... ψηλά το κεφάλι από το Μουντιάλ. Τρίποντο, λοιπόν, για τους Σαουδάραβες και τρίτη θέση στον όμιλο (πίσω από Ουρουγουάη και Ρωσία), τέταρτοι οι Αφρικανοί που δεν κατάφεραν να πάρουν έστω κάποιον βαθμό.