Κροατία-Δανία

Παρακολουθήστε σε real time την εξέλιξη του αγώνα Κροατία-Δανία για τους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου, μέσω του sport-fm.gr. Ενημέρωση από τον ΣΠΟΡ FM 94,6

20:16
Καλησπέρα σας!
20:16
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση Κροατία-Δανία για τους "16" του Παγκοσμίου Κυπέλλου.
20:17
Όποια ομάδα προκριθεί, θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τη Ρωσία, η οποία απέκλεισε νωρίτερα την Ισπανία.
20:19
Η Κροατία πέρασε ως πρώτη από τον 4ο όμιλο με 3 νίκες σε ισάριθμες υποχρεώσεις.
20:20
Η Δανία τερμάτισε δεύτερη στον 3ο όμιλο με απολογισμό 5 πόντων (1-2-0).
20:22
Το ματς διεξάγεται στο Νίζνι και διαιτητής του αγώνα είναι ο Αργεντινός Νέστορ Πιτάνα.
20:23
20:23
20:24
Η ενδεκάδα της Κροατίας (Ντάλιτς): Σούμπασιτς – Βρσάλικο, Βίντα, Λόβρεν, Στρίνιτς – Ράκιτιτς, Μπρόζοβιτς – Ρέμπιτς, Μόντριτς, Πέρισιτς - Μάντζουκιτς
20:24
Η ενδεκάδα της Δανίας (Χαρέιντε): Σμάιχελ – Κνούντσεν, Μ. Γιόργκενσεν, Κιάερ, Ντάλσγκαρντ – Ντιλέινι, Έρικσεν, Κρίστενσεν - Πόουλσεν, Μπρέιθγουεϊτ, Κορνίλιους
20:32
Για πρώτη φορά στην ιστορία τους θα αναμετρηθούν σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου.
20:33
Από μία νίκη μετρούν οι δύο ομάδες σε 3 συνολικά επίσημες συναντήσεις τους.
20:43
Σε 17 λεπτά η σέντρα του αγώνα.
20:51
Έτοιμες οι δύο ομάδες να βγουν στον αγωνιστικό χώρο για τη σέντρα του ματς.
20:54
Βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες και τώρα θα ακουστούν οι εθνικοί ύμνοι των δύο χωρών.
20:57
Τα πάντα είναι έτοιμα για τη σέντρα της αναμέτρησης.
20:59
Η Δανία πήρε τη σέντρα.
20:59
Ξεκίνησε το ματς.
21:01
1' Γκοοοοολ για τη Δανία στην πρώτη φάση του αγώνα.
21:03
Λάθος της άμυνας της Κροατίας στη φάση του γκολ των Δανών., που αδράνησε σε εκτέλεση πλαγίου και ο Ματίας Γιόργκενσεν σούταρε από το ύψος της μικρής περιοχής, με τον τερματοφύλακα Σούμπασιτς να μην μπορεί να διώξει.
21:03
4' Γκοοοοολ για την Κροατία με τον Μάντζουκιτς.
21:04
Απίστευτα πράγματα! Με... καραμπόλα σε αμυντικούς των Δανών, η μπάλα στρώθηκε στον Μάντζουκιτς, που δεν συγχωρεί και ισοφάρισε σε 1-1.
21:07
Με ιδανικό τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι.
21:11
11' Φάουλ σε καλό σημείο για την Κροατία.
21:12
12' Η Κροατία κέρδισε το πρώτο κόρνερ του αγώνα, αλλά πέρασε ανεκμετάλλευτο.
21:13
14' Η Κροατία ελέγχει το ρυθμό του ματς σε αυτό το χρονικό σημείο.
21:15
16' Μετά από ένα... τρελό ξεκίνημα, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάπως.
21:17
64%-36% η κατοχή της μπάλας υπέρ της Κροατίας.
21:19
20' Διαμαρτυρίες των Κροατών για πέναλτι σε πτώση του Μάντζουκιτς στην περιοχή.
21:21
Σωστή η υπόδειξη του Αργεντινού διαιτητή να μην καταλογίσει πέναλτι, αφού υπήρξε αμοιβαίο κράτημα μεταξύ Μάντζουκιτς-Κνούντσεν.
21:22
23' Πρώτο κόρνερ για τη Δανία.
21:25
26' Χωρίς κάποια μεγάλη ευκαιρία το ματς, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά επιφυλακτικές μετά από τα δύο γρήγορα γκολ.
21:27
27' Πολύ καλή στιγμή για τη Δανία, με τον Μπρέιθγουεϊτ να πλασάρει μέσα από την περιοχή και τον Σούμπασιτς να διώχνει με τα πόδια.
21:28
29' Φάση διαρκείας στην περιοχή της Δανίας, με Ράκιτιτς και Πέρισιτς να αστοχούν διαδοχικά.
21:30
31' Κόρνερ για τη Δανία, η οποία γίνεται επικίνδυνη από τις βαθιές μπαλιές των μέσων της.
21:31
32' Καλή σέντρα του Έρικσεν, αυτή τη φορά βγήκε ο Σούμπασιτς και καθάρισε τη φάση.
21:36
37' Δίχως κάτι αξιοσημείωτο κύλησε το τελευταίο πεντάλεπτο.
21:37
Η Κροατία κάνει το παιχνίδι της με ενορχηστρωτή τον Μόντριτς, ωστόσο δεν μπορεί να βρει μεγάλες φάσεις.
21:38
39' Καλή στιγμή για την Κροατία, με τον Λόβρεν να παίρνει την κεφαλιά μετά από την εκτέλεση φάουλ του Μόντριτς, αλλά την μπάλα να φεύγει άουτ.
21:41
42' Δοκάρι για τη Δανία σε μια σέντρα-σουτ του Έρικσεν.
21:44
44' Ευκαιρία για την Κροατία, με τον Ράκιτιτς να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά τον Σμάιχελ να μπλοκάρει.
21:45
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος του πρώτου ημιχρόνου.
21:47
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, Κροατία και Δανία στο 1-1.
21:50
Δίκαιο κρίνεται το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου, αν και η Κροατία είχε ελαφρά υπεροχή.
21:56
9 τελικές (3 εντός στόχου) για την Κροατία, 5 (2 εντός στόχου) έχει η Δανία.
22:01
Βγαίνουν οι δύο ομάδες για το δεύτερο μέρος.
22:01
Αλλαγή ετοιμάζει ο τεχνικός της Δανίας.
22:02
46' Αλλαγή για τη Δανία, με τον Σένε να παίρνει τη θέση του Κρίστενσεν.
22:02
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
22:06
50' Χωρίς κάτι αξιοπρόσεκτο το πρώτο 5λεπτο του δευτέρου μέρους.
22:12
55' Παιχνίδι κέντρου στο πρώτο 10λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου.
22:13
56' Η πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου μέρους ανήκει στη Δανία, με τη... στραβοκλωτσιά του Μπρέιθγουεϊτ μέσα από την περιοχή να καταλήγει άουτ.
22:16
60' Η Δανία έχει ισορροπήσει και δεν έχει επιτρέψει στην Κροατία να κάνει το παιχνίδι της.
22:21
64' Κόρνερ για την Κροατία.
22:23
66' Δεύτερη αλλαγή για τη Δανία, με τον Νικολάι Γιόργκενσεν να παίρνει τη θέση του Κορνίλιους. Αλλαγή προσώπων, όχι σχήματος για τον Χαρέιντε.
22:27
70' Μπαίνουμε στο τελευταίο 20λεπτο με τις δύο ομάδες να μην παίρνουν το παραμικρό ρίσκο.
22:27
71' Αλλαγή για την Κροατία, με τον Κόβασιτς να παίρνει τη θέση του Μπρόζοβιτς.
22:29
72' Καλή στιγμή για τη Δανία, με τον Νικολάι Γιόργκενσεν να σουτάρει μέσα από την περιοχή, αλλά τον Σούμπασιτς να μπλοκάρει σταθερά.
22:30
Αγνώριστη η Κροατία στο δεύτερο ημίχρονο, δεν μπορεί να κάνει το παιχνίδι της.
22:31
Η Δανία προσπαθεί τουλάχιστον να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να πετύχει γκολ... πρόκρισης.
22:34
77' Σουτ του Μόντριτς έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε άουτ.
22:35
78' Σουτ του Ρέμπιτς, μπλοκάρει ο Σμάιχελ. Σαν να αφυπνίστηκε κάπως η Κροατία.
22:37
81' Δεύτερη αλλαγή για την Κροατία, με τον Πίβαριτς να αντικαθιστά τον τραυματία Στρίνιτς.
22:39
82' Τραυματίστηκε στον ώμο ο Κόβασιτς, μίνι διακοπή στο ματς.
22:41
84' Ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Πέρισιτς, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
22:43
86' Κόρνερ για την Κροατία, που έχει ανέβει στα τελευταία λεπτά και πιέζει.
22:47
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
22:48
92' Καλό σουτ του Ράκιτιτς, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι.
22:49
93' Κόρνερ για τη Δανία.
22:50
93' Σουτ του Μπρέιθγουεϊτ, η μπάλα άουτ.
22:50
Τέλος του 90λεπτου, με Κροατία και Δανία να μένουν στο 1-1 και να λύνουν τις διαφορές τους στην παράταση και ίσως στα πέναλτι.
22:56
Η Δανία θα έχει τη σέντρα.
22:56
Ξεκίνησε η παράταση.
23:01
95' Κόρνερ για τη Δανία.
23:01
Έβδομο κόρνερ στο παιχνίδι, από 3 είχαν οι δύο ομάδες στο 90λεπτο.
23:03
97' Αλλαγή για την Κροατία, με τον Κράμαριτς να παίρνει τη θέση του Πέρισιτς.
23:04
99' Αλλαγή για τη Δανία, με τον Κρον-Ντέλι να παίρνει τη θέση του Ντιλέινι.
23:05
99' Καλή στιγμή για τη Δανία, με το σουτ του Σένε να φεύγει άουτ.
23:08
Όλα δείχνουν πως οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στα πέναλτι.
23:10
104' Καμία διάθεση ρίσκου από Κροατία και Δανία.
23:10
104' Κόρνερ για την Κροατία.
23:10
105' Κι άλλο κόρνερ για την Κροατία.
23:11
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος στο πρώτο μέρος της παράτασης.
23:12
Τέλος του πρώτου μέρους της παράτασης, με Κροατία και Δανία να μένουν στο 1-1.
23:15
106' Αλλαγή για τη Δανία, με τον Σίστο να παίρνει τη θέση του Μπρέιθγουεϊτ.
23:16
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος της ημίωρης παράτασης.
23:19
108' Αλλαγή για την Κροατία, με τον Μπάντελ να παίρνει τη θέση του Μάντζουκιτς.
23:22
112' Εξαντλημένοι δείχνουν οι ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων.
23:23
113' Υποψία φάσης για τη Δανία, με τον Νικολάι Γιόργκενσεν να αστοχεί από πλάγια θέση.
23:24
114' Πέναλτι για την Κροατία!
23:25
Με μια απίθανη κάθετη πάσα του Μόντριτς, ο Ρέμπιτς βγήκε μόνος του, πέρασε τον Σμάιχελ και τον ανέτρεψε καθαρά ο Γιόργκενσεν, ο οποίος δέχθηκε κίτρινη κάρτα.
23:26
116' Μπλοκάρει ο Σμάιχελ. Χαμένο πέναλτι από τον Μόντριτς.
23:27
Δεν ήταν καλή η εκτέλεση του Κράτη, με τον Δανό πορτιέρε να πέφτει και όχι μόνο να διώχνει αλλά να... αρπάζει τη μπάλα!
23:27
Τρελάθηκε ο πατέρας του, ο μυθικός Πίτερ Σμάιχελ, στις εξέδρες!
23:29
119' Σουτ του Μόντριτς, μπλόκαρε ο Σμάιχελ.
23:31
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος στο δεύτερο μέρος της παράτασης.
23:32
Τέλος και της παράτασης, Κροατία και Δανία έμειναν στο 1-1 και η πρόκριση θα κριθεί στα πέναλτι.
23:36
Τελευταίες οδηγίες από τον διαιτητή προς τους δύο τερματοφύλακες. Η αγωνία χτυπάει... κόκκινο.
23:36
Πρώτη θα εκτελέσει η Δανία, ο Έρικσεν θα στήσει τη μπάλα.
23:38
ΑΠΟΚΡΟΥΕΙ Ο ΣΟΥΜΠΑΣΙΤΣ!
23:38
Ο πορτιέρε της Κροατίας ακουμπάει όσο χρειάζεται τη μπάλα και με τη βοήθεια του δοκαριού "βγάζει" την εκτέλεση του Έρικσεν!
23:38
ΑΠΟΚΡΟΥΕΙ Ο ΣΜΑΙΧΕΛ!
23:39
Κακή εκτέλεση από τον Μπάντελ, το βγάζει με τα πόδια ο Σμάιχελ. Παραμένει το 0-0!
23:39
1-0 η Δανία! Τρομερή εκτέλεση του Κιάερ ψηλά στην εστία!
23:40
1-1 η Κροατία! Ο Κράμαριτς νικά τον Σμάιχελ και ισοφαρίζει
23:41
2-1 η Δανία! Ωραία εκτέλεση από τον Κρον Ντέλι σημαδεύει στην άλλη γωνία από αυτή που έπεσε ο Σούμπασιτς.
23:42
2-2 η Κροατία! Ο Μόντριτς σημαδεύει στο κέντρο και νικά αυτή τη φορά τον Σμάιχελ. Οριακή εκτέλεση από τον ηγέτη της χρβάτσκα...
23:42
23:43
Έπεσε στη δεξιά γωνία του ο Σούμπασιτς και απέκρουσε την αδύναμη εκτέλεση του Σένε!
23:43
Ευκαιρία τώρα για τους Κροάτες να πάρουν... κεφάλι στη ρώσικη ρουλέτα.
23:44
23:44
Τρομερά πράγματα...
23:44
Ο Σμάιχελ πέφτει ωραία στη δεξιά γωνία του και βγάζει το δύσκολο πέναλτι του Πίβαριτς.
23:44
Στα ίσα οι δύο ομάδες, στο 2-2, με δύο άστοχες εκτελέσεις εκατέρωθεν.
23:44
23:45
Βγάζει τρίτο πέναλτι, του Γιόργενσεν, ο Κροάτης πορτιέρε!
23:45
Αν ευστοχήσει τώρα η Κροατία, περνάει στα προημιτελικά!
23:45
Ο Ράκιτιτς πάνω από τη μπάλα...
23:45
ΕΥΣΤΟΧΟΣ Ο ΡΑΚΙΤΙΤΣ, ΣΤΑ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ Η ΚΡΟΑΤΙΑ!
23:46
Η Κροατία νικά στα πέναλτι 3-2 και παίρνει το εισιτήριο, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη Ρωσία.
23:46
Μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι. Εκεί ο Σούμπασιτς έβγαλε τρία, ο Σμάιχελ δύο και κάπως έτσι η χρβάτσκα (που είχε χαμένο πέναλτι στο 116') εξασφάλισε την παρουσία της στην οκτάδα του Μουντιάλ.