Έουπεν - Ολυμπιακός

Παρακολουθήστε σε real-time το δεύτερο φιλικό του Ολυμπιακού επί βελγικού εδάφους, κόντρα στην Έουπεν μέσω του sport-fm.gr. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.

13:44
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της φιλικής αναμέτρησης του Ολυμπιακού κόντρα στην Έουπεν του -πρώην πλέον- Κλοντ Μακελελέ, που την περυσινή σεζόν τερμάτισε στην 15η θέση στο Βέλγιο.
13:45
Πρόκειται για το δεύτερο τεστ των Πειραιωτών επί βελγικού εδάφους, μετά το χθεσινό 3-0 επί της Τεσέντερλο
13:48
Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού(4-2-3-1): Γιαννιώτης -Τσιμίκας, Βούκοβιτς, Σισέ, Ελαμπντελαουί - Μπουχαλάκης, Ανδρούτσος- Φορτούνης, Χριστοδουλόπουλος, Βρουσάι - Γκερέρο.
13:50
Πρόκειται για το τέταρτο φιλικών των "ερυθρόλευκων", μετά το 3-0 επί της Βάτενς και το 5-0 επί της Μποτοσάνι επί αυστριακού εδάφους, αλλά και το χθεσινό 3-0 επί Τεσέντερλο στο Βέλγιο.
13:50
Τα επόμενα φιλικά που έχουν κλειδώσει είναι: 18/7 – 19:30 Σεντ Τρούιντεν – Ολυμπιακός (Beringen) 21/7 – 18:00 Γκενκ – Ολυμπιακός (Luminus Arena) 24/7 – 20:00 Αϊντχόφεν – Ολυμπιακός (Uden) 26/7 – 19:00 Γκεζτέπε – Ολυμπιακός (Arnhem)
13:53
Έουπεν (Μακελελέ): Βαν Κρομπρίζ, Κεϊτά, Μουλουμπά, Σοέρτ, Γκαρθία, Μπλοντέλ, Μολίνα, Οκανσεϊ, Γιαγκάν, Πογέ, Μιλίσεβιτς
13:57
13:58
13:58
13:59

Έναρξη στο ματς!

14:01
2' Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε εκτός.
14:03
4' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό! Ο Τσιμίκας σέντραρε από τα αριστερά, ο Χριστοδουλόπουλος δεν έκανε καλό κοντρόλ (αν το πετύχαινε θα ήταν εύκολη υπόθεση το γκολ) και έδωσε την ευκαιρία σε αντίπαλό του να τον κλείσει, η μπάλα έμεινε "ζωντανή" μέσα στην περιοχή, αλλά ο Γκερέρο δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Έουπεν
14:07
8' Βολίδα του Χριστοδουλόπουλου από μακρινή απόσταση, έδιωξε ο τερματοφύλακας της Έουπεν.
14:10
10' Πρώτη τελική για την Έουπεν, σουτ του Πολέτ και η μπάλα εκτός
14:13
13' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Ομάρ, ύστερα από κόντρες η μπάλα έφτασε στον Γκερέρο, που δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και στη συνέχεια ο Φορτούνης δοκίμασε με τη μια από το ύψος του πέναλτι και έστειλε την μπάλα πάνω από την αντίπαλη εστία.
14:15
14' Απειλεί και πάλι ο Ολυμπιακός. Ο Χριστοδουλόπουλος βρέθηκε δεξιά, έκανε ωραία κίνηση, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βαν Κρομπρίζ και ο Φορτούνης που πήρε το... ριμπάουντ, δέχθηκε την κόντρα από τον Μπλοντέλ.
14:15
Πιέζει πολύ ο Ολυμπιακός
14:16
16' Μακρινό δυνατό σουτ του Μπουχαλάκη αποκρούει εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας της Έουπεν
14:17
18' Κι άλλο ωραίο σουτ του Μπουχαλάκη από απόσταση, έδιωξε ο τερματοφύλακας της Έουπεν, βρίσκοντας την μπάλαμε τα ακροδάκτυλα.
14:18
19' Κεφαλιά του Σισέ, σουτ του Γκερέρο και κόρνερ η μπάλα
14:19
19' Διπλή προσπάθεια του Σισέ από την καρδιά της αντίπαλης περιοχής ύστερα από κόρνερ, είχε απάντηση και τις δύο φορές ο τερματοφύλακας της Έουπεν.
14:21
Ο Ολυμπιακός έκανε πολύ πιεστικό δεύτερο δεκάλεπτο
14:23
23' Δοκάρι για την Έουπεν! Εκτέλεση φάουλ του Γκαρθία λίγο έξω από την περιοχή του Ολυμπιακού, ο Γιαννιώτης δεν αντέδρασε καλά και η μπάλα βρήκε στο αριστερό του δοκάρι και στη συνέχεια την μπλόκαρε.
14:25
25' Πρώτη σημαντική ευκαιρία για την Έουπεν. Ο Πογέ σούταρε από καλή θέση, αλλά ο Γιαννιώτης είχε την απάντηση, όπως και με τον Μιλίσεβιτς στη συνέχεια
14:26
Μικρό διάλειμμα για να δροσιστούν οι παίκτες των δύο ομάδων
14:28
Ξεκίνησε και πάλι το ματς
14:34
35' Σουτ του Φορτούνη, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Έουπεν
14:37
14:37
14:38
Έχει πέσει ο ρυθμός εδώκαι λίγα λεπτά
14:39
39' Καλή στιγμή για την Έουπεν. Μετά από σέντρα που έγινε από τα αριστερά, ωραία κίνηση του Πογέ, που μπήκε ανάμεσα στα δύο στόπερ του Ολυμπιακού, αλλά δεν μπόρεσε να βρει εστία.
14:42
43' Απειλεί ο Ολυμπιακός μετά αρκετάλεπτά. Έπειτα από ωραία κυκλοφορία της μπάλας με τους Λάζαρο, Ομάρ και Ανδρούτσος, ο νεαρός μέσος σούταρε από το ύψος του πέναλτι χωρίς να βρει εστία.
14:43
44' Κίτρινη στον Βρουσάι
14:45
Μπήκε στις καθυστερήσεις το ματς
14:46
45+1' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Τσιμίκας βρέθηκε μέσα στην περιοχή και κάπως αριστερά, έκανε δυνατό σουτ, αλλά ο Βαν Κρομπρίζ αντέδρασε και πάλι πολύ καλά. Στη συνέχεια ο Χριστοφουλόπουλος δεν βρήκε εστία.
14:47

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ολυμπιακός-Έουπεν 0-0

Οι Πειραιώτες ήταν αρκετά καλύτεροι συνολικά, μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και δημιούργησαν πολλές καλές ευκαιρίες, ειδικά στο δεύτερο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο μισό του α' ημιχρόνου έκαναν... κοιλιά και έδωσαν την ευκαιρία στους Βέλγους να γίνουν πιο απειλητικοί. Μεγαλύτερος μπελάς για την άμυνά τους είναι ο Πογέ, ο οποίος έχει βρεθεί σχεδόν σε όλες τις καλές φάσεις της ομάδας του Κλοντ Μακελελέ
14:52
Όπως ενημερωθήκατε και νωρίτερα, προέκυψε πολύ άσχημη είδηση για την οικογένεια του Ολυμπιακού, καθώς ο εκ των αντιπροέδρων της, Σωκράτης Κόκκαλης τζούνιορ, "έφυγε" από τη ζωή στα 34 του
15:05
"H οικογένεια του Ολυμπιακού θρηνεί για τον απροσδόκητο χαμό του Β’ Αντιπροέδρου της ΠΑΕ Ολυμπιακός, Σωκράτη Σ. Κόκκαλη, ο οποίος έφυγε πρόωρα από τη ζωή. Θερμά συλληπητήρια στον Σωκράτη Κόκκαλη και σε ολόκληρη την οικογένεια του εκλιπόντος. Μεσίστιες οι ερυθρόλευκες", αναφέρει η ΠΑΕ Ολυμπιακός σε ανακοίνωσή της.
15:06
Αλλαγές για τον Ολυμπιακό. Πάρντο αντί Βρουσάι και Μιράντα αντί Σισέ
15:06
Έναρξη δεύτερου μέρους
15:07

47' Γκολ ο Ολυμπιακός, 0-1!

Συνεργασία του Γκερέρο με τον Φορτούνη και συρτό σουτ του Ισπανού από τη μεγάλη περιοχή, ωραίο τέρμα από τον πρώην παίκτη της Λεγανές
15:08
Έχει σκοράρει σε όλα τα φιλικά ο Ισπανός
15:11
52' Επέμβαση του Νιάσε σε σουτ του Χριστοδουλόπουλου
15:13
54' Κίτρινη για την Έουπεν, την είδε ο Μουλούμπα
15:15
56' Ευκαιρία για την Έουπεν. Κεφαλιά του Οκάνσι, έπειτα από σέντρα του Μιλίσεβιτς, η μπάλα εκτός.
15:20

61' Γκολ η Έουπεν, 1-1!

Ο Πογέ βρέθηκε από τα αριστερά και με συρτό σουτ "τρύπησε" τον Γιαννιώτη, που δεν αντέδρασε καλά.
15:22
Μικρή διακοπή για να δροσιστούν οι παίκτες των δύο ομάδων. Θα γίνουν και κάποιες αλλαγές.
15:24
Μασούρας, Ένχελς, Νικολάου, Ρομαό, Καμαρά, Φετφατζίδης, Μάριν και Τζούρτζεβιτς στον αγωνιστικό χώρο για τον Ολυμπιακό
15:27
15:29
Με τριάδα στην άμυνα ο Ολυμπιακός πλέον. Από τους αρχικούς έντεκα συνεχίζει μόνο ο Γιαννιώτης κάτω από τα δοκάρια, καθώς είχε γίνει και δύο αλλαγές μετά την ανάπαυλα. Γιαννιώτης, Μιράντα, Νικολάου, Ένχελς, Μασούρας, Ρομαό, Καμαρά, Φετφατζίδης, Πάρντο, Μάριν και Τζούρτζεβιτς οι παίκτες στον αγωνιστικό χώρο αυτήν τη στιγμή.
15:31
71' Συνεργασία Μάριν με Φετφατζίδη, δεν μπόρεσε να νικήσει τον Νιάσε ο άσος του Ολυμπιακού
15:33
Στο γήπεδο βρίσκονται πλέον οι μουντιαλικοί Χατζισαφί και Ανσαριφάρντ, καθώς ολοκληρώθηκε η άδειά τους. Σιγά-σιγά θα ενσωματωθούν στην ομάδα
15:37

77' Γκολ η Έουπεν, 2-1!

Ο Αμανί με κάπως περίεργο τρόπο, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σκαφίδα (μπήκε δευτερόλεπτα πριν στο ματς), βρίσκοντάς τη με το στήθος από κοντά έπειτα από γέμισμα.
15:40
80' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Μασούρας βρέθηκε μέσα στην περιοχή και αριστερά, αλλά το σουτ του ήταν μεν δυνατό, αλλά πολύ άστοχο δε.
15:42
Πέναλτι για την Έουπεν έπειτα από χρήση VAR! Για χέρι του Ένχελς
15:43

84' Γκολ η Έουπεν, 3-1!

Με εύστοχη εκτέλεση του Πογέ, που έστειλε στην αντίθετη γωνία τον Σκαφίδα
15:49

90' Πέναλτι για τον Ολυμπιακό!

Για χέρι ύστερα από ωραία προσπάθεια του Μάριν
15:51

90+1' Γκολ ο Ολυμπιακός, 3-2!

Ο Τζούρτζεβιτς εκτέλεσε ωραία το πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα κοντά στο δεξί δοκάρι του Νιάσε, που έπεσε στην αντίθετη πλευρά.
15:55
90+5' Δοκάρι για την Έουπεν σε εκτέλεση φάουλ