Παναθηναϊκός-Αντβέρπ

Παρακολουθήστε μέσω του sport-fm.gr λεπτό προς λεπτό την φιλική αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με την Αντβέρπ, στην Ολλανδία.

16:37
Καλησπέρα σας.
16:37
Μαζί θα παρακολουθήσουμε το δεύτερο φιλικό παιχνίδι του Παναθηναϊκού επί ολλανδικού εδάφους, στο πλαίσιο της προετοιμασίας του στο Τίλμπουργκ, με αντίπαλο την Αντβέρπ.
16:39
Την 11άδα του Παναθηναϊκού απαρτίζουν οι: Διούδης, Οικονόμου, Κολοβέτσιος, Γιόχανσον. Δώνης, Στάικος, Ινσούα, Κουλιμπαλί, Χατζηγιοβάννης, Μουνιέ, Ρεγκάκος.
16:42
Για την Αντβέρπ ξεκινούν οι: Μπολάτ, Μπόρχες, Οπαρέ, Γιούκλεροντ, Ροντρίγκες, Μπολίνγκι, Χάιρεμανς, Αρσλάναγκιτς, Οβούσου, Χαρούν, Γιαταμπαρέ.
16:44
Ο νεοαποκτηθέντας Χατζηθεοδωρίδης βρίσκεται στον πάγκο για το «τριφύλλι». Αντιθέτως εκτός έμειναν ο Χατζάραςλόγω ενός μικροτραυματισμού, ο ανέτοιμος Σιφναίος και οι «λαβωμένοι» Κουρμπέλης-Άλτμαν.
16:47
Αρχηγός για τον Παναθηναϊκό στο φιλικό θα είναι ο Χρήστος Δώνης.
16:48
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Νέιθαν Φερμπούμεν, με βοηθούς του τους Ματίας Χίλερτ και Κοέν Τάις.
16:51
Στο πρώτο του φιλικό στην Ολλανδία, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Άλκμααρ με 2-0.
16:53
Η Αντβέρπ μετράει αντιθέτως τρεις νίκες και μια ήττα, στα φιλικά που έχει δώσει ως τώρα.
16:53
Στον πάγκο για το «τριφύλλι» βρίσκονται οι: Κότσαρης, Μαυρομμάτης, Αποστολάκης, Θεοχάρης, Κουντουριώτης, Τζανδάρης, Χατζηθεοδωρίδης, Οικονομόπουλος, Μπουζούκης, Πίσπας και Κάτσε.
16:56
Αναπληρωματικοί για τους Βέλγους είναι οι: Τένκενς, Λάθουβερς, Γιούκλεροντ, Γιάντι, Νιανγκαντού, Γκχάντρι, Μπερνιέ, Ραντριαμπόλολονα, Βαν Νταμ, Κακουντζί και Μεντί.
16:59
Οι δυο ομάδες ετοιμάζονται να βγουν στον αγωνιστικό χώρο του "Bosuil stadion".
17:00
Ήδη κάθισαν στους πάγκους οι αναπληρωματικοί των δυο ομάδων...
17:01
Στις κερκίδες του γηπεδου υπάρχει αρκετός κόσμος.
17:02
Τώρα γίνεται η είσοδος των ομάδων και των διαιτητών, υπό επευφημίες.
17:04
Όλα έτοιμα για να αρχίσει το παιχνίδι!
17:05
1' Έναρξη του ματς, με την Αντβέρπ στη σέντρα.
17:10
5' Σέντρα του Γιαταμπαρέ, από τα δεξιά, η οποία περνάει ανεκμετάλλευτη...
17:12
7' Ο Ροντρίγκες υποδεικνύεται οφσάιντ.
17:14
9' Πρώτη ευκαιρία στο ματς, με τον Μπολίνγκι να σουτάρει έξω από την περιοχή και τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από την εστία του Διούδη!
17:15
10' Νέο σουτ του Μπολίνγκι, η μπάλα κοντράρει στον Κολοβέτσιο και καταλήγει σε κόρνερ, που περνάει όμως ανεκμετάλλευτο.
17:19
15’ Ευκαιρία για την Αντβέρπ, με τον Μπολίνγκι να μην σουτάρει καλά και να στέλνει την μπάλα πάνω στον Κολοβέτσιο, με τον Διούδη να έχει κάνει κακή έξοδο νωρίτερα, στην σέντρα του Οβούσου.
17:21
Με συμπληρωμένο το πρώτο τέταρτο του αγώνα, είναι ξεκάθαρο ότι οι παίκτες του Παναθηναϊκού δεν μπορούν να κρατήσουν μπάλα, με αποτέλεσμα και να αντιμετωπίζουν προβλήματα στην άμυνά τους, αλλά και να μην μπορούν να απειλήσουν ουσιαστικά… καθόλου την Αντβέρπ, η οποία έχει ήδη δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να σκοράρει.
17:22
16' Πρώτο κόρνερ για τον Παναθηναϊκό, περνάει ανεκμετάλλευτο.
17:24
Οι φίλαθλοι του Παναθηναϊκού φωνάζουν για την αγαπημένη τους ομάδα και κερδίζουν το... πλάνο από τον σκηνοθέτη!
17:26
21' Νέο κόρνερ για τον Παναθηναϊκό από τα δεξιά με τον Στάικο, ο Κουλιμπαλί πιάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα περνάει άουτ.
17:28
23' Γέμισμα του Οικονόμου, με στόχο τον Ρεγκάκο, η μπάλα περνάει άουτ...
17:28
Διακοπή στο ματς για να δροσιστούν οι παίκτες των δυο ομάδων.
17:30
Επανεκκίνηση του αγώνα.
17:35
28' Ο Ρεγκάκος βρίσκεται έξω από την περιοχή της Αντβέρπ, σουτάρει με το αριστερό, αλλά η μπάλα περνάει άουτ.
17:40
Ημίωρο στην αναμέτρηση και ο Παναθηναϊκός έχει καταφέρει να βελτιώσει την εικόνα του, αφού πλέον ανταπεξέρχεται στο πρέσινγκ της Αντβέρπ, έχει περιορίσει τα λάθη του στα μετόπισθεν, κυκλοφορεί καλύτερα τη μπάλα και έχει φτιάξει μια δυο φάσεις, παρότι ο Ρεγκάκος δείχνει απομονωμένος στην επίθεση.
17:40
17:41
Ο Οικονόμου... επί το έργον!
17:44
36' Ωραία ατομική ενέργεια του Κουλιμπαλί, που ξεκινάει από τα δεξιά, παράλληλα με τη μεγάλη περιοχή της Αντβέρπ, σουτάρει με το αριστερό, αλλά η μπάλα περνάει πάνω από την εστία του Μπολάτ.
17:46
37' Στο έδαφος ο Δώνης, που έπεσε άσχημα με την μέση, σταματάει το ματς .
17:46
39' Ξαναμπήκε στο γήπεδο ο Δώνης, ξανά με 11 ο Παναθηναϊκός.
17:47
17:47
Τραυματίστηκε αλλά όχι σοβαρά ο Δώνης...
17:48
40' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό, μετά από ατομική προσπάθεια του Ινσούα, δεν το εκμεταλλεύθηκαν οι συμπαίκτες του...
17:52
44' Γκοοοοολ! 1-0 ο Παναθηναϊκός, με τον Μουνιέ να κάνει το κλέψιμο από τα δεξιά, να μπαίνει στην αντίπαλη περιοχή, να γυρίζει τη μπάλα στον επερχόμενο Στάικο, ο οποίος με δυνατό πλασέ στέλνει τη μπάλα στο παραθυράκι του Μπολάτ, ανοίγοντας το σκορ.
17:54
45' Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.
17:54
45'+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός προηγείται με 1-0 της Αντβέρπ.
18:12
Ο Παναθηναϊκός θα παίξει με τον Κότσαρη στα γκολπόστ αντί του Διούδη στο δεύτερο ημίχρονο και τους Μπουζούκη, Κάτσε, αντί των Χατζηγιοβάννη και Στάικου αντίστοιχα.
18:12
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
18:15
18:15
Αντικαταστάθηκε στην ανάπαυλα ο -σκόρερ του Παναθηναϊκού- Στάικος...
18:17
49' Γκοοολ! 1-1 η Αντβέρπ, με τον Μπολίνγκι να νικάει τον Οικονόμου στον αέρα, να τροφοδοτεί τον Χαρούν, εκμεταλλευόμενος τη λάθος έξοδο του Κότσαρη, κι εκείνος ανενόχλητος να ισοφαρίζει με κοντινό πλασέ σε 1-1.
18:19
50' Τραυματίζεται ο Ινσούα που αποχωρεί υποβασταζόμενος από τον αγωνιστικό χώρο για τα αποδυτήρια!
18:20
53' Πρώτη αναγκαστική αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Ινσούα βγαίνει και περνάει ο Χατζηθεοδωρίδης, στο ντεμπούτο του με τα πράσινα.
18:23
54' Γκοοολ! 2-1 η Αντβέρπ, με τον Χαρούν να βγάζει πολύ ωραία τον Χέλμανς τετ α τετ με τον Κότσαρη, τον δεύτερο να πλασάρει σωστά και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του.
18:26
58' Τραυματίζεται ο Ρεγκάκος, αλλά ξαναμπαίνει άμεσα στο ματς.
18:29
Φτάνοντας στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης, θα έλεγε κανείς πως, όσο συγκεντρωμένοι ήταν οι παίκτες του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο, άλλα τόσο… υπνωτισμένα μπήκαν στην επανάληψη. Είναι χαρακτηριστικό πως δέχθηκαν δυο γκολ, με τον «κρύο» Κότσαρη να φέρει ευθύνη και στις δυο περιπτώσεις αν και στη δεύτερη σίγουρα τη λιγότερη, μέσα σε διάστημα… πέντε λεπτών, με την Αντβέρπ να εκμεταλλεύεται τα κενά του αντιπάλου της!
18:30
63' Μακρινό σουτ του Οπαρέ, μπλοκάρει ο Κότσαρης.
18:33
64' Μαζικές αλλαγές από τον Δώνη. Μέσα οι Τζανδάρης, Θεοχάρης, Μαυρομμάτης και Πίσπας, εκτός οι Οικονόμου, Δώνης, Γιόχανσον και Ρεγκάκος
18:37
68' Κουντουριώτης αντί Μουνιέ και Οικονομόπουλος αντί Κουλιμπαλί.
18:38
70' Νέα διακοπή του ματς, για να πιούνε οι παίκτες νερό...
18:40
71' Αρχίζει και πάλι το παιχνίδι.
18:45
Με 15 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του ματς, είναι εμφανές ότι ο ρυθμός έχει πέσει αρκετά. Οι πολλές αλλαγές έχουν επηρεάσει σίγουρα τη συνοχή των δυο ομάδων, η ζέστη επίσης, ενώ ο Παναθηναϊκός έχει τη μπάλα στα πόδια του, προσπαθεί, αλλά δεν μπορεί να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία, προκειμένου να ισοφαρίσει.
18:49
80' Τελευταία αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, με τον Αποστολάκη να αντικαθιστά τον Κολοβέτσιο.
18:51
81' Μακρινό σουτ του Γιαταμπαρέ, η μπάλα περνάει πάνω από το τέρμα του Κότσαρη.
18:54
85' Ξαφνικό, πολύ δυνατό σουτ του Κάτσε από μακριά, ο Μπολάτ δυσκολεύεται για να μπλοκάρει τη μπάλα!
18:59
90' Λήξη του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να ηττάται τελικά με 2-1 από την Αντβέρπ.