Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε το φιλικό του Ολυμπιακού με την τουρκική Γκεζτέπε, στο πλαίσιο της προετοιμασίας του στην Ολλανδία.
18:38
Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν δώσει επτά φιλικά μέχρι τώρα, με τελευταίο αυτό με την Αϊντχόφεν.
18:38
Στο σημερινό φιλικό, ο Μαρτίνς επέλεξε να χρησιμοποιήσει παίκτες που υπολογίζει και δεν έπαιξαν στο ματς με τους Ολλανδούς,
18:39
Στα γκολπόστ θα βρίσκεται ο Χουτεσιώτης, ενώ την τετράδα της άμυνας από δεξιά προς τα αριστερά αποτελούν οι: Μασούρας, Σισέ, Νικολάου, Κούτρης.
18:39
Στον άξονα της μεσαίας γραμμής θα βρίσκονται Ανδρούτσος και Χατζισαφί, στα άκρα της επίθεσης οι Χριστοδουλόπουλος-Πάρντο και ο Φετφατζίδης θα είναι πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, ο οποίος θα είναι ο Ανσαριφάρντ.
18:48
18:50
Οπαδοί της Γκεζτέπε, που βρίσκονται στην Ολλανδία, σήκωσαν πανό εκδηλώνοντας την αλληλεγγύη τους στους Έλληνες, για τις φονικές πυρκαγιές στην Ανατολική Αττική.
18:50
Η αρχική ενδεκάδα της Γκεζτέπε: Γκοκτούκ, Τραορέ, Ρέις, Χακάν, Γκασαμά, Πόκο, Κάστρο, Ενγκαντό, Μπινιόλ, Ακμπουνάρ, Γκουφράν.
18:58
Ξεκινάει σε λίγα λεπτά το φιλικό
19:00
Μήνυμα συμπαράστασης στέλνουν και οι παίκτες του τουρκικού συλλόγου, σηκώνοντας στο γήπεδο πανό που γράφει «περαστικά γείτονα»
19:02
Βγάζουν τις καθιερωμένες φωτογραφίες οι παίκτες των δύο ομάδων
19:03
Ξεκίνησε το ματς
19:10
7' Εκτέλεση κόρνερ για την Γκεζτέπε, απομακρύνει ο Χριστοδουλόπουλος
19:12
Χωρίς αξιόλογη φάση συμπληρώνεται το πρώτο δεκάλεπτο του ματς
19:15
11' Γύρισμα του Πάρντο στην καρδιά της άμυνας της Γκεζτέπε, απομακρύνει η τουρκική άμυνα προ του Ανσαριφάρντ
19:15
12' Γκολ για τον Ολυμπιακό 1-0
19:18
Εκτέλεση κόρνερ του Φετφατζίδη, ο Λάζαρος πήρε το ριμπάουντ μετά από κεφαλιά του Σισέ και κόντρες και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Γκεζτέπε.
19:20
15' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου, διώχνει σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του τουρκικού συλλόγου.
19:21
18' Φοβερό φάουλ και από τον Φετφατζίδη, διώχνει ξανά δύσκολα ο Γκοκτούκ
19:24
το πανό που σήκωσαν οι παίκτες της Γκεζτέπε, για συμπαράσταση στον ελληνικό λαό.
19:28
25' Αδύναμο σουτ μαζεύει ο Χουτεσιώτης
19:28
26' Ατομική ενέργεια του Ανσαριφάρντ, άστοχο το σουτ που δοκίμασε.
19:37
32' Ασίστ για τους Τούρκους από δεξιά, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε αδύναμη στα χέρια του Χουτεσιώτη, ο οποίος μάζεψε χωρίς πρόβλημα.
19:48
43' Σέντρα του Πάρντο από δεξιά, ο Χριστοδουλόπουλος δεν έπιασε την κεφαλιά και πέρασε ανεκμετάλλευτη η ευκαιρία
20:08
46' Έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου
20:17
55' Δέκα λεπτά παιχνιδιού στο δεύτερο μισό, χωρίς τίποτα αξιόλογο προς το παρόν
20:20
55' Κίτρινη στον Ανδρούτσο για σκληρό μαρκάρισμα
20:20
58' οφσάιντ επιθετικός της Γκεζτέπε
20:23
60' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό! Ο Μασούρας τροφοδότησε τον Ανσαριφάρντ, ο οποίος κέρδισε της κόντρες και σούταρε ελάχιστα άουτ
20:26
63' Νέο οφσάιντ για την Γκεζτέπε
20:27
63' Τρεις αλλαγές για τους Τούρκους: Γκασάμα, Ρέις, Τραορέ βγαίνουν και στη θέση τους μπαίνουν οι Εμίρ, Γκρίλο και Καγιάν.
20:29
66' Σουτ του Καγιάν, αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Χουτεσιώτη
20:33
Ολιγόλεπτο τάιμ άουτ για να δροσιστούν οι παίκτες των δύο ομάδων
20:36
71' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Στη θέση του Χριστοδουλόπουλου, ο Μάνος.
20:36
72' Κοντινή κεφαλιά διώχνει ο Χουτεσιώτης
20:38
73' Εκτέλεση κόρνερ, πιάνει την κεφαλιά ο Καντά, όμως περνάει λίγο έξω από την εστία των ερυθρόλευκων
20:40
76' Νέα καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, και πάλι με τον Ασαριφάρντ. Ο Φετφατζίδης έβγαλε με κάθετη τον Καρίμ στο τετ α τετ, όμως ο τερματοφύλακας των Τούρκων απομάκρυνε.
20:41
77' Δυνατό σουτ του Μάνου, διώχνει σε κόρνερ ο Τούρκος γκολκίπερ
20:45
80' Μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια δυνατό σουτ ο Χουτεσιώτης
20:46
81' Τσιμίκας και Ευαγγέλου στη θέση των Πάρντο και Κούτρη
20:48
83' Κίτρινη κάρτα στον Ευαγγέλου για φάουλ
20:48
84' Άστοχο σουτ για την Γκεζτέπε
20:54
90' Οφσάιντ για τη Γκεζτέπε
20:55
90+1' Ο Καντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε ως οφσάιντ
20:56
Τέλος στο ματς
20:57
Ο Ολυμπιακός, με γκολ του Λάζαρου στο 13' επικράτησε 1-0 της τουρκικής Γκεζτέπε, στο τελευταίο φιλικό που έδωσε στην Ολλανδία. Βελτιωμένοι οι «ερυθρόλευκοι», είχαν ευκαιρίες και δεν έδωσαν δικαιώματα στον τούρκικο σύλλογο.