Σέλτικ-ΑΕΚ

Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό τη πρώτη αναμέτρηση της ΑΕΚ με τη Σέλτικ στη Γλασκώβη, για τον γ’ προκριματικό γύρο του Champions League. Μετάδοση από ΣΠΟΡ FM 94,6.
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την πρώτη αναμέτρηση της ΑΕΚ με τη Σέλτικ στη Γλασκώβη για τον γ' προκριματικό γύρο του Champions League.
H «Ένωση» θέλει να βάλει τις βάσεις, ώστε στη ρεβάνς της ερχόμενης Τρίτης στο ΟΑΚΑ να πάρει την πρόκριση για τα playoffs.
Πριν οτιδήποτε άλλο, ας δούμε τις συνθέσεις.
Ο Μαρίνος Ουζουνίδης, που δεν υπολογίζει στους τραυματίες Τσιγκρίνσκι και Μάνταλο, προτίμησε τελικά τον Γαλανόπουλο αντί του Άλεφ για παρτενέρ του Σιμόες στο κέντρο. Βασικός είναι ο Λούκας Μπογέ.
Η ενδεκάδα (4-4-1-1): Μπάρκας – Μπακάκης, Οικονόμου, Λαμπρόπουλος, Λόπες – Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μπακασέτας, Μπογέ – Κλωναρίδης - Λιβάγια
Για τους γηπεδούχους ο Μπρένταν Ρότζερς επέλεξε ένα σχήμα που φαίνεται πως θα είναι 4-2-3-1. Η σύνθεση της Σέλτικ: Γκόρντον, Χέντρι, Μπράουν, Ρόγκιτς, Εντσάμ, Εντουάρ, Λούστιγκ, Άγερ, ΜακΓκρέγκορ, Φόρεστ, Τίερνι.
Δείτε εικόνα από τα αποδυτήρια της ΑΕΚ στο Celtic Park.
Σχεδόν δύο ώρες πριν τη σέντρα έφτασε η ΑΕΚ στο γήπεδο. Δείτε τα πλάνα.
Επικεφαλής της αποστολής της ΑΕΚ είναι ο Δημήτρης Μελισσανίδης, που έφτασε νωρίς το πρωί στη Γλασκώβη. Δείτε την παρουσία του στο Celtic Park.
Η «Ένωση» μετρά τέσσερις προκρίσεις στα ισάριθμα ραντεβού με ομάδες από τη Σκωτία έχοντας μάλιστα περάσει δις από… πάνω τους στα προκριματικά του Champions League κάνοντας μόνο νίκες. Δείτε εδώ αναλυτικά.
Οι περίπου χίλιοι φίλοι της ΑΕΚ έχουν πάρει ήδη θέση στην κερκίδα του Celtic Park.
Ο αγώνας θα μεταδοθεί ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6 σε περιγραφή Γιώργου Τσακίρη.
Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο 44χρονος Ιταλός Λούκα Μπάντι.
Δείτε φωτογραφίες από την κιτρινόμαυρη εξέδρα.
Πρόβλημα τελευταίας στιγμής για την ΑΕΚ!
Ο Μπογέ ένιωσε ενοχλήσεις στους κοιλιακούς στο ζέσταμα και τέθηκε νοκ άουτ. Ο Μαρίνος Ουζουνίδης αποφάσισε να δώσει θέση βασικού στον Χουλτ, περνώντας σε ρόλο εξτρέμ τον Λόπες, ενώ στη 18άδα μπήκε αντί του Αργεντινού ο Αλμπάνης.
Σε πολύ λίγα λεπτά η σέντρα.
Το Celtic Park έχει σχεδόν γεμίσει. Εντωμεταξύ υπάρχει ακόμη... ήλιος.
Οι ομάδες εμφανίστηκαν στον αγωνιστικό χώρο.
Σέντρα στο ματς!
2' Καλή φάση για την ΑΕΚ!
Ο Γαλανόπουλος μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα, αλλά ο Γκόρντον μπλόκαρε με δυσκολία.
5' Η Σέλτικ προσπαθεί να μεταφέρει το παιχνίδι στο μισό που αμύνεται η ΑΕΚ.
Επικίνδυνη κατάσταση, με τον Τίρνεϊ να κάνει σέντρα-σουτ από τα αριστερά, αλλά την άμυνα να απομακρύνει.
9' Καλή στιγμή για τη Σέλτικ. Ο ΜακΓκρέγκορ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και ο Μπάρκας απέκρουσε σε κόρνερ.
Πιέζει η Σέλτικ και η ΑΕΚ δεν μπορεί να κυκλοφορήσει την μπάλα και να βγει από την περιοχή της.
13' Ο Χουλτ παραχωρεί κόρνερ κόβοντας τη σέντρα του Φόρεστ από τα δεξιά.
13' Ανατροπή του Τίρνι από τον Κλωναρίδη. Ο Μπάντι δίνει φάουλ, ενώ οι Σκωτσέζοι διαμαρτύρονται για πέναλτι. Σωστή υπόδειξη από τον Ιταλό ρέφερι. Από το ριπλέι φαίνεται πως είναι εκτός περιοχής το φάουλ.
17' Γκολ για τη Σέλτικ.
Από πάσα του Τίρνι η μπάλα κοντράρει και φτάνει στον ΜακΓκρέγκορ, ο οποίος κάνει ωραίο γύρισμα και σκοράρει.
19' Δυνατό φάουλ του Χέντρι στον Κλωναρίδη, ο οποίος είναι πεσμένος στο χορτάρι και υποφέρει.
Το ιατρικό τιμ προσφέρει τις πρώτες βοήθειες στον Κλωναρίδη, που έχει χτυπήσει στο γόνατο.
21' Σηκώθηκε ο Κλωναρίδης, φαίνεται πως θα συνεχίσει κανονικά.
24' Πολλά εύκολα λάθη από τους παίκτες της ΑΕΚ.
26' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ!
Μετά από κόντρα στο σουτ του Λιβάγια η μπάλα πήρε ύψος, αλλά ο Μπακασέτας δεν μπόρεσε να πιάσει το μονοκόμματο σουτ κλωτσώντας αέρα.
27' Ο Μπακασέτας κερδίζει φάουλ σε καλή θέση.
29' Kακή εκτέλεση από τον Μπακασέτα, η μπάλα πήρε πολύ ύψος και έφυγε πολύ μακριά από την εστία του Γκόρντον.
30' Επικίνδυνο γύρισμα του Τίρνι από τα αριστερά, η μπάλα περνά από όλους και καταλήγει πλάγιο.
33' Καλή βαθιά μπαλιά του Λαμπρόπουλου, ο Γκόρντον βγαίνει και προλαβαίνει τον Λιβάγια.
34' Σκληρό φάουλ του Μπράουν στον Σιμόες. Έπρεπε να δεχτεί κίτρινη κάρτα.
39' Ατομική ενέργεια του Φόρεστ από τα δεξιά, σουτ από δύσκολη γωνία, η μπάλα περνά αρκετά μέτρα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μπάρκα.
40' Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Λόπες βγήκε από τα αριστερά, συνέκλινε προς το κέντρο της εστίας και με σουτ με το δεξί (!) ανάγκασε τον Γκόρντον να διώξει σε κόρνερ.
40' Νέα καλή στιγμή! Ο Μπακασέτας από τα δεξιά κάνει σέντρα-σουτ με το αριστερό, η μπάλα περνά λίγο άουτ.
43' Δυνατό μαρκάρισμα του Ρόγκιτς στον Οικονόμου. Σκληρό φάουλ, που πάλι δεν τιμωρείται με κάρτα.
44' ΓΚΟΟΟΛ
Η ΑΕΚ φέρνει το ματς στα ίσα με τον Κλωναρίδη! Από την μπαλιά του Σιμόες ο Λόπες βγήκε από τα αριστερά, έκανε το εξαιρετικό γύρισμα στον Κλωναρίδη κι αυτός με φοβερό βολέ εκτέλεσε τον Γκόρντον για το 1-1!
Τέλος στο ημίχρονο!
Η ΑΕΚ παρά το κακό ξεκίνημα στο ματς, δεν πανικοβλήθηκε μετά το 1-0 της Σέλτικ στο 17', ισορρόπησε και ισοφάρισε στο 44' με τον Κλωναρίδη.
Όλα έτοιμα για το δεύτερο μέρος. Δεν υπάρχουν αλλαγές.
48' Eξαιρετική ενέργεια από Λιβάγια, ανατρέπεται από τον Άγιερ, που τιμωρείται και με κίτρινη.
49' Όχι κακή εκτέλεση από τον Μπακασέτα, αλλά δεν απειλήθηκε ο Γκόρντον.
50' Πρώτη κίτρινη για την ΑΕΚ. Τη βλέπει ο Γαλανόπουλος για μαρκάρισμα στον Ρόγκιτς.
Ο Γαλανόπουλος είναι στο έδαφος. Έχει χτυπήσει στο δεξί χέρι μετά το τάκλιν που έκανε.
54' Σουτ του Εντσάμ, καμία ανησυχία για τον Μπάρκα.
55' Ο Μπάρκας έχει μια ενόχληση στο αριστερό πόδι και του προσφέρονται οι πρώτες βοήθειες.
57' Αποβολή για την ΑΕΚ!
57' Ο Μπάντι βλέπει ανατροπή του Φόρεστ από τον Γαλανόπουλο, που όμως δεν έχει ακουμπήσει καν τον αντίπαλό του. Ο Ιταλός ρέφερι κάνει σοβαρό λάθος αποβάλλοντας με δεύτερη κίτρινη το νεαρό μέσο.
59' Ο Ουζουνίδης ετοιμάζει τον Άλεφ.
60' Ο Κλωναρίδης κερδίζει κόρνερ μετά την εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Λιβάγια.
Ο Άλεφ έχει καθίσει ξανά στον πάγκο. Ο Ουζουνίδης έβαλε στον άξονα τον Μπακασέτα και τον Κλωναρίδη δεξιά.
64' Αλλαγή για τη Σέλτικ. Γκρίφιθς αντί Ρόγκιτς. Πιο επιθετικό το σχήμα του Ρότζερς.
66' Επικίνδυνο σουτ του Εντσάμ, η μπάλα περνά άουτ.
66' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Άλεφ αντί του Μπακασέτα.
68' Φάουλ του Οικονόμου στον Εντουάρ και κίτρινη κάρτα.
69' Ο Μπάρκας μπλοκάρει σταθερά την εκτέλεση του Γκρίφιθς.
71' Ευκαιρία για τη Σέλτικ. Κεφαλιά του Γκρίφιθς, η μπάλα λίγο άουτ.
73' Φάουλ του Άγιερ στον Λιβάγια σε πολύ καλή θέση. Έχει και κάρτα, αλλά δεν αποβάλλεται.
74' Η εκτέλεση του Λιβάγια κοντράρει στο τείχος και καταλήγει στον Γκόρντον.
77' Αλλαγή για τη Σέλτικ. Ο Σινκλέρ αντί του Λούστιγκ. Φουλ επίθεση ο Ρότζερς.
77' Αλλαγή και για την ΑΕΚ. Ο Πόνσε αντί του Λιβάγια.
80' Τελευταία αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γκάλο αντί του Κλωναρίδη. Πολύ καλή παρουσία από Κλωναρίδη και Λιβάγια, αλλά ήταν εμφανώς κουρασμένοι.
82' Σουτ του Εντσάμ από το ΄ύψος της περιοχής, ο Μπάρκας μπλοκάρει.
86' Αυξάνεται η πίεση της Σέλτικ στα καρέ της ΑΕΚ.
Αντέχει η ΑΕΚ μέχρι στιγμής. Και αντέχει... σχετικά εύκολα, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα.
88' Κόρνερ κερδίζει από τα αριστερά η Σέλτικ.
Κερδίζει φάουλ ο Μπάρκας, κερδίζει και κάποια δευτερόλεπτα, κανένα άγχος για την ΑΕΚ.
Συμπληρώθηκαν 90' στο Celtic Park, 5' ο έξτρα χρόνος.
93' Κόρνερ για τη Σέλτικ από επέλαση του Σινκλέρ από τα αριστερά.
Σουτ από τον Φόρεστ, αρκετά έξω η μπάλα. Καμία ανησυχία για Μπάρκα!
94' Φάση για τη Σέλτικ Βολίδα του Εντσάμ έξω από την περιοχή της ΑΕΚ, ευτυχώς η μπάλα φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπάρκα.
ΤΕΛΟΣ ΣΤΗ ΣΚΩΤΙΑ!
Προβάδισμα πρόκρισης για την ΑΕΚ επί της Σέλτικ μετά το 1-1 στο Celtic Park!
Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη όχι μόνο έμεινε όρθια, αλλά το γκολ ισοφάρισης του Κλωναρίδη ίσως αποδειχθεί... χρυσό το βράδυ της προσεχούς Τρίτης, στον επαναληπτικό του ΟΑΚΑ.
Κι όλα αυτά με την ΑΕΚ να παίζει με δέκα από το 57', λόγω άδικης αποβολής του Γαλανόπουλου.