Απόλλων Σμύρνης (Ίσμαελ): Χουάντερσον, Κύργιας, Λούκιτς, Στάθης, Κοντοές, Ναδάλες, Γκονζάλες, Κονέ, Ζαγκουαρίμπ, Έιλερς, Ελ Χέλβε
ΑΕΛ: Κρίστινσον, Ντέλετιτς, Σαχίτι, Γρομητσάρης, Μόρας, Χούμπτσεφ, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς, Κούνιτς, Πίτι, Μόρσι
Διαιτητής του αγώνα ο Γκορτσίλας με βοηθούς τους Νικολακάκη και Παπαδάκη.
Στον πάγκο του Απόλλωνα: Βάσιτς, Βαφέας, Τζανετόπουλος, Οριουέλα, Τριάδης, Ζοάο Πέδρο, Γκίνο
Στον πάγκο της ΑΕΛ: Γκέκας, Μπάλλας, Φρίουι, Γκόλιας, Καρανίκας, Νούνιτς, Γκοΐκοβιτς
21:29
Στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων, όλα έτοιμα για τη σέντρα.
21:30
1' Σέντρα στην αναμέτρηση
21:37
Δείχνει πιο κινητική η Λάρισα στα πρώτα λεπτά. Δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα ο Απόλλων.
21:39
9' Απειλητικό γέμισμα στην περιοχή του Απόλλωνα, ο Λούκιτς διώχνει για... καλό και για κακό σε κόρνερ.
21:39
10' Ένταση στον αγωνιστικό χώρο λόγω ενός σκληρού φάουλ στο κέντρο!
21:40
11' Κίτρινη κάρτα δέχεται ο Φατιόν. Οι παίκτες του Απόλλωνα διαμαρτυρήθηκαν έντονα ζητώντας κόκκινη.
21:41
Ήταν πολύ σκληρό το μαρκάρισμα του χαφ της Λάρισας, σήκωνε μέχρι και κόκκινη...
21:45
Συμπληρώσαμε 15' στο παιχνίδι, δεν υπάρχει ακόμα η μεγάλη φάση, με την ΑΕΛ να έχει τον έλεγχο.
21:46
16' Φάση για τη Λάρισα από το... πουθενά. Μετά από λάθος γύρισμα στην άμυνα του Απόλλωνα, η μπάλα βρέθηκε στον Κούνιτς από τα αριστερά, ο οποίος θέλησε να σουτάρει με τη μία, όμως κόντραρε η προσπάθειά του και κατέληξε κόρνερ. Αυτό πέρασε ανεκμετάλλευτο.
21:49
Μηδέν εις το πηλίκον από τον Απόλλωνα μέχρι στιγμής. Ψάχνεται, αλλά η Λάρισα...
21:53
23' Πρώτη απειλή από τον Απόλλωνα. Γέμισμα από τα δεξιά, ο Κονέ έχει ξεχαστεί στην άμυνα, αλλά δεν μπορεί να κάνει το κοντρόλ και να εκτελέσει. Τελικώς, η μπάλα του έφυγε πλάγια και χάθηκε η όποια πιθανότητα ευκαιρίας.
21:54
Συμπληρώσαμε το πρώτο μισό του ημιχρόνου. Στο 0-0 οι δύο ομάδες σε ένα πολύ κακό ποιοτικά παιχνίδι δίχως φάσεις.
21:56
Πρόβλημα με τον Μόρα στη Λάρισα.
21:56
Σε μια διεκδικήση της μπάλας, ο έμπειρος στόπερ φάνηκε να παθαίνει "τράβηγμα".
21:57
Δέχεται τις πρώτες βοήθειες τώρα πεσμένος στο χορτάρι. Να δούμε αν θα μπορέσει να συνεχίσει..
21:57
Σηκώθηκε τώρα ο Μόρας, κουνάει το κεφάλι του από απογοήτευση..
21:57
Δεν θα συνεχίσει τελικά. Δίνει το περιβραχιόνιο ο Μόρας!
21:58
29' Αναγκαστική αλλαγή για τη Λάρισα. Έξω ο τραυματίας Μόρας, μέσα ο Γκόλιας.
21:59
30' ΓΚΟΛΑΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΑΡΙΣΑ, 0-1!
22:00
Από το... πουθενά, να που ζεσταίνεται το ματς!
22:00
Ο Ντέλετιτς κερδίζει την κόντρα έξω από την περιοχή του Απόλλωνα, εξαπολύει υπέροχο σουτ στη γωνία, με τον Χουάντερσον να πέφτει, αλλά να μην μπορεί να φτάσει τη μπάλα. Πολύ όμορφο σουτ από τον επιθετικό της ΑΕΛ για το 0-1.
22:02
Αν μη τι άλλο αυτό το γκολ μας... ξυπνά και ας ελπίσουμε πως κάτι αντίστοιχο θα γίνει και εντός αγωνιστικού χώρου, αφού μέχρι στιγμής δεν είχαμε δει τίποτα, με την Λάρισα να έχει την υπεροχή, αλλά ως εκεί.
22:04
34' Πολύ κακό σουτ του Γκονζάλες, δεν βρίσκει στόχο.
22:07
38' Μετά το 0-1 της Λάρισας, ο Απόλλωνας έχει ανέβει, έχει κερδίσει μέτρα και προσπαθεί με μακρινά σουτ και στημένες φάσεις να απειλήσει (μάταια ως τώρα).
22:09
40' Φάση για την ΑΕΛ!
22:10
Βολίδα από μακριά του Πίτι, ο Χουάντερσον έδιωξε με υπερένταση στη γωνία του.
22:10
41' Μεγάλη φάση για τον Απόλλωνα!
22:11
Ωραία σέντρα από τα δεξιά, ο Ναδάλες αφύλαχτος στο ύψος του πέναλτι πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα λίγο άουτ!
22:14
45' Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Λάρισας, η μπάλα φτάνει στον Έιλερς μέσα στην περιοχή, αλλά καθυστερεί να σουτάρει και τελικώς βάζοντας άσχημα το σώμα του, σημαδεύει απελπιστικά άουτ.
22:16
Μίνι διακοπή, καθώς ο Ντέλετιτς είναι πεσμένος στο χορτάρι λόγω χτυπήματος που δέχθηκε.
22:16
Σηκώνεται τώρα ο παίκτης της ΑΕΛ για να συνεχιστεί η αναμέτρηση.
22:17
45+3' Κίτρινη κάρτα στον Κούνιτς.
22:18
45+4' Κίτρινη κάρτα στον Ελ Χέλβε που πήγε επικίνδυνα στον αντίπαλό του.
22:18
Λήξη του πρώτου μέρους με την Λάρισα να προηγείται 1-0 του Απόλλωνα, χάρη στο υπέροχο σουτ του Ντέλετιτς στο 30'. Ως τότε το παιχνίδι ήταν πολύ κακό ποιοτικά (με τους "βυσσινί" να έχουν, βέβαια, την υπεροχή), ωστόσο στη συνέχεια "ζεστάθηκε", είδαμε καλύτερο τέμπο, ενώ και η ελαφρά ταξιαρχία μπήκε στην "εξίσωση" δημιουργώντας 1-2... συμπαθητικές απόπειρες για γκολ.
22:19
22:34
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος στη Ριζούπολη, για να δούμε τι μας περιμένει.
22:42
Τίποτα το ιδιαίτερο μετά από 8' στο δεύτερο μέρος. Ο Απόλλων είναι αυτός που προσπαθεί να κάνει παιχνίδι, την ώρα που η ΑΕΛ περιμένει τυχόν αντεπιθέσεις.
22:44
Μέχρι στιγμής δεν βρίσκει διαδρόμους προς τα καρέ της Λάρισας ο Απόλλων.
22:47
58’ Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα Σμύρνης. Μέσα οι Ζοάο Πέδρο και Τριάδης, έξω οι Γκονζάλες και Έιλερς
22:51
Τίποτα στο δεύτερο μέρος. Απελπιστικά κυλούν τα λεπτά ως τώρα! Πάντα στο 0-1...
22:53
65' Ωραία ανάπτυξη από τα αριστερά για τον Απόλλωνα, τελικώς η μπάλα φτάνει στον Ζοάο Πέδρο, ο οποίος σουτάρει ωραία, αλλά δεν ανησυχεί ο Κρίστινσον.
22:56
68' Από μία αλλαγή για τις δύο ομάδες. Μέσα ο Οριουέλα, έξω ο Ζαγκουαρίμπ για τον Απόλλωνα. Μέσα ο Καρανίκας, έξω ο Μόρσι.
22:59
70' Μεγάλη φάση για τον Απόλλωνα! Ο Ελ Χέλβε βρέθηκε μόνος απέναντι στον Χουάντερσον, αλλά το σουτ του ήταν πολύ άσχημο...
23:01
Η ΑΕΛ ασχολείται σχεδόν αποκλειστικά με τα αμυντικά της καθήκοντα εδώ και ώρα. Να δούμε αν θα κρατήσει το υπέρ της 1-0 ή θα πληρώσει την οπισθοχώρησή της. Ο Απόλλων, πάντως, δεν κάνει κάτι ιδιαίτερο...
23:03
75' Παράλληλο γύρισμα ξυράφι στην καρδιά της άμυνας της Λάρισας, περνάει από όλους η μπάλα.
23:04
77' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ
23:05
Σέντρα από τα δεξιά με τον Καρανίκα, ο Πίτι πιάνει μονοκόμματο το σουτ στην κίνηση, λίγο πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.
23:13
Φτάσαμε στο 86', πάντα στο 0-1 το σκορ.
23:14
86' Κίτρινη κάρτα δέχεται ο Γκόλιας για τράβηγμα φανέλας στο χώρο του κέντρου.
23:16
87' Έφυγε στην κόντρα η ΑΕΛ, χωρίς κόσμο στην άμυνα ο Απόλλων, με τον Ντέλετιτς να μπαίνει στην περιοχή, να σουτάρει από πλάγια θέση, αλλά ο Χουάντερσον ήταν σε ετοιμότητα και απομάκρυνε.
23:17
89' Κίτρινη κάρτα στον Κονέ για τράβηγμα φανέλας.
23:18
90' Ανάποδο ψαλίδι από τον Οριουέλα μέσα στην περιοχή της ΑΕΛ, φεύγει δίπλα από το δοκάρι του Κρίστινσον.
23:19
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
23:22
Λήξη του αγώνα. Η ΑΕΛ μπαίνει στο πρωτάθλημα με μεγάλο διπλό επί του Απόλλωνα, 1-0, χάρη στο υπέροχο γκολ του Ντέλετιτς στο 30'. Έξαλλοι πανηγυρισμοί για τους "βυσσινί".