Σπορ FM LIVE EventsΕσθονία-Ελλάδα

Παρακολουθήστε από το control-room του sportfm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Εσθονία και την Εθνική Ελλάδας για την 1η αγωνιστική του Nations League.

Καλησπέρα σας!
Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα Εσθονία-Ελλάδα για την 1η αγωνιστική του Nations League.
Το ματς διεξάγεται στο Ταλίν και είναι στα πλαίσια του 2ου ομίλου της 3ης κατηγορίας.
Με 4-2-3-1 θα παραταχθεί η Εθνική μας, που έχει αρκετές εκπλήξεις στην ενδεκάδα της: Μπάρκας – Τοροσίδης, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Λυκογιάννης – Κουρμπέλης, Μπουχαλάκης – Μάνταλος, Φορτούνης, Πέλκας - Μήτρογλου
Με 5-4-1 θα ξεκινήσουν οι Εσθονοί: Ακσάλου – Καμς, Μπαράνοφ, Βίχμαν, Μετς, Πικ – Ογιάμα, Ντμιτρίεφ, Βασίλιεφ, Λουτς – Χένρι Ανιέρ
Νωρίτερα, για τον ίδιο όμιλο, η Φινλανδία επικράτησε 1-0 της Ουγγαρίας.
Στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018: Εσθονία-Ελλάδα 0-2 τον Οκτώβριο του 2016 και Ελλάδα-Εσθονία 0-0 τον Αύγουστο του 2017.
Διαιτητής του αγώνα ο Ολλανδός Σερντάρ Γκoζουμπουγιούκ.
Για την Εσθονία δεν υπολογίζεται ο καλύτερος αμυντικός της, Ράγκναρ Κλάβαν, που είναι τραυματίας.
Σε 8 λεπτά η σέντρα του ματς.
Βγήκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.
Ακούστηκαν και οι εθνικοί ύμνοι των δύο χωρών. Τα πάντα είναι έτοιμα για τη σέντρα του ματς.
Ξεκίνησε το παιχνίδι. Η Εθνική μας πήρε τη σέντρα.
3' Η Εθνική μας έχει τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά και προσπαθεί από τα πλάγια να ανοίξει την άμυνα των Εσθονών.
3' Πρώτο σουτ στο ματς από τον Μπουχαλάκη, η μπάλα άουτ.
Παρεμπιπτόντως, ο Μπουχαλάκης κάνει ντεμπούτο σήμερα με τη φανέλα της Εθνικής.
4' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική μας, με τον Μάνταλο να βγαίνει απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ο οποίος όμως έδιωξε σε κόρνερ.
6' Η Εθνική μας μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι.
10' Συμπληρώνεται το πρώτο 10λεπτο του αγώνα, με την Εθνική μας να ελέγχει το ρυθμό.
10' Η πρώτη ευκαιρία για τους Εσθονούς, με τον Λουτς να σουτάρει μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.
14' Γκοοοοοολ για την Εθνική μας με τον Φορτούνη!
Το... μισό γκολ ανήκει στον Μήτρογλου, που σέρβιρε με κεφαλιά στον Φορτούνη, ο οποίος βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή και πλάσαρε σωστά.
20' Επικίνδυνη σέντρα του Τοροσίδη στην αντίπαλη περιοχή, αλλά ο Μήτρογλου δεν μπόρεσε να κοντρολάρει.
24' Συνεχίζει σε υψηλό τέμπο η Εθνική μας, που πιέζει για 2ο γκολ.
25' Καλή στιγμή για την Εσθονία. Μακρινό σουτ του Βασίλιεφ, έδιωξε ο Μπάρκας.
26' Τραυματίστηκε στο πόδι ο Φορτούνης, μπαίνει το ιατρικό επιτελείο της Εθνικής μας στο γήπεδο.
Σφαδάζει ο μέσος του Ολυμπιακού, που δέχθηκε δυνατή κλωτσιά από τον Μπαράνοφ.
Ο Φορτούνης βγήκε κουτσαίνοντας από το γήπεδο και δέχεται τις πρώτες βοήθειες από το ιατρικό επιτελείο της Εθνικής μας.
30' Επέστρεψε στο ματς ο Φορτούνης, που συνεχίζει κανονικά.
32' 69%-31% υπέρ της Εθνικής μας η κατοχή της μπάλας.
33' Στο τελευταίο 5λεπτο οι Εσθονοί έχουν κερδίσει μέτρα στο γήπεδο.
33' Κόρνερ για την Εσθονία.
36' Η Εθνική μας δίνει δικαιώματα στην Εσθονία στα τελευταία λεπτά.
39' Φάουλ για την Εθνική μας σε καλό σημείο για γέμισμα στην αντίπαλη περιοχή.
40' Δοκάρι για την Εθνική μας από την εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη. Δεν φαίνεται να βρήκαν την μπάλα ο Μήτρογλου με τον Μανωλά και αυτή σταμάτησε στο δοκάρι.
45' Κίτρινη κάρτα στον Μετς.
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος στο πρώτο ημίχρονο.
45'+1' Κόρνερ για την Εσθονία. Τελευταία φάση στο πρώτο μέρος.
45'+2' Καλή στιγμή για την Εθνική μας. Στην... ο Φορτούνης σέντραρε, ο Τοροσίδης πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά.
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Εθνική μας προηγείται 1-0 της Εσθονίας με το τέρμα του Φορτούνη από το 14'.
Και μια ωραία παρουσία στο γήπεδο που διεξάγεται το ματς...
Βγαίνουν οι δύο ομάδες για το δεύτερο ημίχρονο.
Αν εξαιρέσουμε το διάστημα 30'-40', η Εθνική μας ήλεγξε απόλυτα το ρυθμό στο πρώτο μέρος.
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
47' Πρόβλημα προέκυψε με τον Μήτρογλου. Γύρισε το πόδι του και έχει πάει στον πάγκο για να δεχθεί τις πρώτες βοήθειες.
50' Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Μήτρογλου, που έχει πέσει κάτω.
50' Πρώτη αλλαγή για την Εθνική μας. Ο Μπακασέτας αντικαθιστά τον τραυματία Μήτρογλου.
54' Κόρνερ για την Εσθονία.
55' Φάση διαρκείας στην περιοχή της Εθνικής μας, αλλά οι Εσθονοί δεν βρήκαν καθαρή ευκαιρία.
60' Δεν έχει ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο το αντιπροσωπευτικό συγκρότημά μας.
63' Πρώτη αλλαγή για την Εσθονία. Ο Ζενιόφ παίρνει τη θέση του Ανιέρ.
65' Φάουλ για την Εθνική μας σε εξαιρετικό σημείο, ακριβώς έξω από την περιοχή σε πλάγια θέση.
Το κέρδισε ο Πέλκας, που έκανε εξαιρετική κούρσα από τα αριστερά. Κίτρινη κάρτα στον Μπαράνοφ.
66' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, στην κλειστή του γωνία έδιωξε ο Ακσάλου.
66' Πολύ καλή στιγμή για την Εθνική μας, με τον Πέλκα να σουτάρει μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι.
68' Ανέβασε στροφές η Εθνική μας στο τελευταίο 5λεπτο.
71' Ευκαιρία για την Εσθονία, με το σουτ του Λουτς μέσα από την περιοχή. Η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι.
75' Μίνι διακοπή στο ματς λόγω ενός τραυματισμού του Τοροσίδη. Συνεχίζει κανονικά ο αρχηγός της Εθνικής.
76' Κόρνερ για την Εσθονία.
78' Δεύτερη αλλαγή για την Εθνική μας. Ο Τζιόλης παίρνει τη θέση του Μπουχαλάκη, που ένιωσε ενοχλήσεις.
78' Σουτ του Πέλκα έξω από την περιοχή, μπλόκαρε με τη δεύτερη ο Ακσάλου.
79' Οι Εσθονοί έχουν ανεβάσει την πίεσή τους.
80' Δεύτερη αλλαγή για την Εσθονία. Ο Ταμ αντικαθιστά τον Ογιάμα.
81' Καλή στιγμή για την Εθνική μας. Ο Φορτούνης έπιασε δυνατό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, όμως ο αντίπαλος τερματοφύλακας έδιωξε με γροθιές.
83' Διακοπή στο ματς γιατί μπήκε στο γήπεδο ένας Εσθονός οπαδός!
85' Πιέζουν οι Εσθονοί με τις βαθιές μπαλιές στην περιοχή μας.
86' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Εσθονία, με τον Πούρι να αντικαθιστά τον Λουτς.
89' Καλή στιγμή για την Εθνική μας, με τον Φορτούνη να σουτάρει μέσα από την περιοχή, αλλά την μπάλα να φεύγει ψηλά.
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
91' Τρομερή ευκαιρία για την Εθνική μας. Ο Φορτούνης βγήκε τετ-α-τετ και πλάσαρε, αλλά ο Ακσάλου έδιωξε με το πόδι.
92' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Εθνική μας. Ο Κουλούρης αντικαθιστά τον Πέλκα.
Τέλος αγώνα, η Εθνική μας ομάδα επικράτησε 1-0 της Εσθονίας και ξεκίνησε με το δεξί το Nations League!
Το μοναδικό γκολ ο Φορτούνης στο 14', προβλημάτισε κάπως η Εθνική μας στο δεύτερο ημίχρονο.