Παρακολουθήστε από το control-room του sportfm.gr όσα συμβαίνουν στην Τούμπα πριν και φυσικά κατά τη διάρκεια του ντέρμπι ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και την ΑΕΚ.

19:05
Καλησπέρα σας
19:07
Μαζί θα παρακολουθήσουμε όσα συμβαίνουν στην Τούμπα πριν από τη σέντρα του μεγάλου ντέρμπι, αλλά και φυσικά την εξέλιξη του ντέρμπι που έχει σέντρα στις 20:30
19:13
Πριν από λίγα λεπτά ανακοινώθηκε η ενδεκάδα της ΑΕΚ
19:15
19:16
ΑΕΚ (4-2-3-1): Μπάρκας - Μπακάκης, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Λόπες - Σιμόες, Γαλανόπουλος - Μπακασέτας, Λιβάγια, Μάνταλος - Πόνσε
19:20
Ο Ιβάν Σαββίδης υποδέχτηκε την αποστολή του ΠΑΟΚ στην Τούμπα (εκτός του γηπέδου) ενόψει του ντέρμπι με την ΑΕΚ. Δείτε εδώ
19:22
19:25
Ο κόσμος του ΠΑΟΚ στην Τούμπα με το που μπήκαν οι παίκτες της ΑΕΚ στον αγωνιστικό χώρο φώναξαν «κλέφτες, κλέφτες»
19:27
Έγινε γνωστή και η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ
19:28
ΠΑΟΚ (4-2-3-1): Πασχαλάκης - Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια - Κάνιας, Μαουρίσιο - Λημνιός, Πέλκας, Μπίσεσβαρ - Πρίγιοβιτς
19:28
19:30
Στον πάγκο για την ΑΕΚ: Τσιντώτας, Γκάλο, Τσόσιτς, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Κλωναρίδης, Γιακουμάκης
19:33
Στον πάγκο για τον ΠΑΟΚ: Ρέι, Χατσερίντι, Σάκχοφ, Βέρνμπλουμ, Ζαμπά, Ελ Καντουρί, Καρέλης
19:59
Υπενθυμίζεται ότι οι τέσσερις διαιτητές είναι οι Ματίας Γκεστράνιους, Α’ βοηθός ο Μίκο Αλακάρε, Β’ βοηθός ο Ρίκου Βιρεαβουόρι και 4ος ο Αθανάσιος Τζήλος
20:00
Συνεχίζεται χωρίς απρόοπτα η προθέρμανση των δύο ομάδων
20:01
Και οι δύο ομάδες τρέχουν σερί τριών νικών
20:02
Η ΑΕΚ έχει επικρατήσει των ΠΑΣ Γιάννινα (2-0), Αστέρα Τρίπολης (0-1) και Πανιωνίου (4-0)
20:03
Ο ΠΑΟΚ των Αστέρα Τρίπολης (1-0), Πανιωνίου (0-1) και ΟΦΗ (1-3)
20:32
1' Σέντρα για τον ΠΑΟΚ και έναρξη του ματς
20:35
3' Πρώτο κόρνερ στο ματς για την ΑΕΚ από τα αριστερά. Κερδισμένο από τον Λόπες
20:35
4' Δεύτερο συνεχόμενο κόρνερ
20:36
4' Δυνατό σουτ του Μπακασέτα, σωτήριο τάκλιν του Βιεϊρίνια
20:36
4' Μακρινό σουτ του Μάνταλου, κανένας ουσιαστικός κίνδυνος για τον Πασχαλάκη
20:40
8' Δεύτερη κακή αμυντική αντίδραση του Γαλανόπουλου που τραβά παρατεταμένα τη φανέλα του Μπίσεσβαρ. Γλιτώνει την κίτρινη κάρτα.
20:40
9' Νέο σουτ του Μάνταλου, απέκρουσε σε κόρνερ ο Πασχαλάκης
20:43
11' Επικίνδυνο φάουλ του Πέλκα με τις τάπες σε διεκδίκηση με τον Οικονόμου. Επίσης γλιτώνει την κάρτα
20:45
20:47
15' Πρώτο κόρνερ για τον ΠΑΟΚ. Κερδισμένο από το σουτ του Βιεϊρίνια
20:47
15' ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ ΜΕ ΤΟΝ ΒΑΡΕΛΑ! Εκτελέστηκε το κόρνερ από τον Βιεϊρίνια, ο Βαρέλα στο δεύτερο δοκάρι έχει ξεφύγει από τον Σιμόες και πιάνει την κεφαλιά, αλλά ο Μπάρκας με εξαιρετική επέμβαση του λέει «όχι».
20:51
19' Σουτ του Μπίσεσβαρ από αριστερά, εύκολη δουλειά για τον Μπάρκα
20:52
20' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ! Ο Λιβάγια δέχθηκε την πάσα από τον Μάνταλο μέσα στην περιοχή, έκανε δυνατό σουτ και η μπάλα τράνταξε το αριστερό δοκάρι της εστίας του Πασχαλάκη
20:52
20' Σουτ του Μπακασέτα, μπλόκαρε ο Πασχαλάκης
20:54
22' Κίτρινη κάρτα στον Μαουρίσιο για μαρκάρισμα στον Μπακασέτα
20:55
23' Τρεις τελικές για τον ΠΑΟΚ όλες στην εστία, πέντε για την ΑΕΚ οι τρεις στην εστία
20:57
20:57
20:57
20:57
20:57
20:58
27' Σε 5 φάουλ έχει υποπέσει ο ΠΑΟΚ, σε 8 η ΑΕΚ
21:00
28' Δυνατή σέντρα του Μάτος με το αριστερό, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε άουτ
21:00
29' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ! ΣΚΟΡΕΡ Ο ΠΡΙΓΙΟΒΙΤΣ!1-0 Ο ΠΑΟΚ! Ελεύθερο του Μπάρκα, κεφαλιά του Μαουρίσιο, τραγικό λάθος του Λαμπρόπουλου και ο Πρίγιοβιτς που έχει... υποπτευθεί την «γκέλα» παίρνει την μπάλα, προστατεύει με το σώμα του το μαρκάρισμα του Οικονόμου και με δυνατό δεξί πλασέ μέσα από την περιοχή, δεν αφήνει περιθώριο στον Μπάρκα. 1-0 ο ΠΑΟΚ!
21:04
32' Μακρινό σουτ του Μαουρίσιο, η μπάλα πάνω από την εστία του Μπάρκα
21:05
33' Κίτρινη κάρτα στον Μάνταλο για δυνατό φάουλ στον Λημνιό
21:08
37' Μακρινό σουτ του Λημνιού, ψηλά άουτ
21:09
21:10
21:10
21:11
39' Φάουλ από εξαιρετικό σημείο για την ΑΕΚ. Το έκανε ο Κάνιας.
21:12
40' ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ! Πολύ ωραίο χτύπημα από τον Μάνταλο, κεφαλιά του Πόνσε, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Πασχαλάκης σε κόρνερ. Πέρασε ανεκμετάλλευτη η στατική φάση για τους φιλοξενούμενους
21:16
21:17
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος
21:18
Λήξη α' ημιχρόνου
21:22
Ο ΠΑΟΚ προηγείται 1-0 με το γκολ του Πρίγιοβιτς στο 29'. Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο ματς, έφερε το παιχνίδι προς τα καρέ του Πασχαλάκη κυρίως με στατικές φάσεις. Παρ' όλα αυτά η κεφαλιά του Βαρέλα στο 15' ήταν η πρώτη φάση του ματς κόντρα στη ροή του αγώνα. Από την άλλη πλευρά, η ΑΕΚ είχε τη δική της στιγμή στο 20' με το σουτ του Λιβάγια να τραντάζει το αριστερό δοκάρι της εστίας του Πασχαλάκη. Αυτό που τελικά κάνει τη διαφορά είναι το σοβαρό λάθος του Λαμπρόπουλου και το εκπληκτικό τελείωμα του Πρίγιοβιτς στο 29'. Η ΑΕΚ είχε ακόμα μία ευκαιρία στο 40' με την κεφαλιά του Πόνσε. Σε καλό βράδυ ο Πασχαλάκης
21:35
46' Έναρξη β' ημιχρόνου
21:36
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες
21:39
48' Καλή αντεπίθεση για την ΑΕΚ, που καταλήγει σε οφσάιντ του Λιβάγια. Αν ο Κροάτης άφηνε την μπάλα, τότε ερχόταν ο Μπακασέτας να σουτάρει ανενόχλητος
21:39
48' Σουτ του Πέλκα, άουτ η μπάλα.
21:42
52΄ Πολλά φάουλ στην έναρξη του β' ημιχρόνου
21:43
53' Σουτ του Λιβάγια από μακρινή απόσταση, ψηλά η μπάλα
21:44
54' Σουτ του Κάνιας έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ. Η φάση άρχισε από κλέψιμο του ΠΑΟΚ στο χώρο της μεσαίας γραμμής
21:47
57' Επικίνδυνη προσπάθεια του Μπίσεσβαρ από τα αριστερά, σε κόρνερ η άμυνα της ΑΕΚ
21:49
59' ΓΚΟΛ Ο ΠΑΟΚ! 2-0 ΜΕ ΣΚΟΡΕΡ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟΝ ΠΡΙΓΙΟΒΙΤΣ! Τρομερή συνεργασία του Μάτος με τον Πρίγιοβιτς. Ο Βραζιλιάνος έκανε τη σέντρα, αφού είχε παίξει το 1-2 με τον Σέρβο και ο τελευταίος εντελώς αμαρκάριστος, ξεχασμένος από τον Λαμπρόπουλο στο πρώτο δοκάρι έκανε το ιδανικό τελείωμα για το 2-0! Λάθος και του Γαλανόπουλου που αφήνει τον Μάτος με μεγάλη ευκολία να κάνει τη σέντρα
21:52
62' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ! ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ! Σουτ του Μπακασέτα έξω από την περιοχή, η μπάλα χτυπάει στο δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη!
21:55
64' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Εκτός ο Γαλανόπουλος, μέσα ο Κλωναρίδης
21:55
21:55
21:55
21:55
21:55
21:56
66' Προσπαθεί να αντιδράσει η ΑΕΚ
22:00
70' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΚ. Εκτός ο Πόνσε, μέσα ο Γκάλο
22:03
73' Αναπτύσσεται σωστά η ΑΕΚ, αλλά είναι φλύαρη στην τελική της προσπάθεια
22:04
74' Κατεβάζει ωραία ο Μάνταλος την μπάλα από σέντρα του Μπακάκη, από το σουτ που έκανε, η μπάλα άουτ
22:05
75' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Λημνιός, μέσα ο Ζαμπά.
22:06
76' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Από πλάγια θέση ο Ζαμπά, μπήκε στην περιοχή από κάθετη του Μπίσεσβαρ, αλλά σημάδεψε άουτ
22:08
78' Κίτρινη κάρτα στον Ζαμπά για μαρκάρισμα στον Μάνταλο
22:09
Αποβάλλεται από τον πάγκο του ΠΑΟΚ ο πρώην επόπτης, Σαραϊδάρης, που πλέον είναι παράγοντας στον Δικέφαλο
22:11
81' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Πέλκας, μέσα ο Ελ Καντουρί
22:12
82' Σουτ του Πρίγιοβιτς από δύσκολη γωνία, πλάγιο η μπάλα
22:17
87' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Τσόσιτς αντί Σιμόες στο ματς
22:18
87' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Δυνατό σουτ του Λόπες, σε ετοιμότητα ο Πασχαλάκης έδιωξε με γροθιές την μπάλα, που, πάντως πήγε πάνω του. Βρήκε αέρα ο Κλωναρίδης στη συνέχεια
22:19
89' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Βέρνμπλουμ αντί του Μπίσεσβαρ
22:21
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις που έδειξε ο τέταρτος, παίζονται ήδη
22:22
90+2' Σουτ του Μπακασέτα, κέρδος ένα κόρνερ
22:22
Ένα γεμάτο λεπτό ακόμα
22:24
90+3' Ψαλιδάκι του Λιβάγια, η μπάλα λίγο δίπλα από την εστία του Πασχαλάκη, που έλεγχε την πορεία της.
22:24

Τέλος στο ματς. ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 2-0

Με τα δύο τέρματα του Πρίγιοβιτς (29’, 59’), που σκόραρε πρώτη φορά κόντρα στην Ένωση. Ο «δικέφαλος του Βορρά"» έφτασε στο «4x4» στο πρωτάθλημα, πρώτη απώλεια βαθμών για τους φιλοξενούμενους