Παρακολουθήστε σε real-time την εξέλιξη του ντέρμπι, Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ, για την 5η αγωνιστική της Super League, μέσω του sport-fm.gr. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6

19:21
Καλησπέρα σας από το γήπεδο "Γ. Καραϊσκάκης"! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του ντέρμπι ανάμεσα σε Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ για την 5η αγωνιστική της Super League.
19:23
Η αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για τις 20:30 και θα καλυφθεί τηλεοπτικά από το Novasports1, ενώ φυσικά θα υπάρχει κάλυψη και από τον ΣΠΟΡ FM 94,6
19:26
Και οι δύο ομάδες έχουν κάνει το "4x4" στο πρωτάθλημα (ο ΠΑΟΚ είναι στο -2 λόγω της τιμωρίας που κουβαλάει από πέρυσι) και φυσικά ο στόχος τους είναι να συνεχίσουν με το απόλυτο.
19:28
Ο Ολυμπιακός προέρχεται από νίκες επί Λεβαδειακού, ΠΑΣ Γιάννινα, Αστέρα Τρίπολης και Πανιώνιου.
19:28
Ο "δικέφαλος του Βορρά" έχει νικήσει Αστέρα Τρίπολης, Πανιώνιο, ΟΦΗ και την ΑΕΚ την περασμένη εβδομάδα
19:41
19:42
Η εικόνα αυτήν τη στιγμή στο γήπεδο. Υπάρχει πολύς κόσμος εκτός φυσικά... Οι δύσκολες καιρικές συνθήκες κάνουν δύσκολη την έλευση του κόσμου (και) στο φαληρικό γήπεδο
19:42
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων, που ανακοινώθηκαν πριν από λίγο
19:43
Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Τσιμίκας, Βούκοβιτς, Μεριά, Ομάρ, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Φορτούνης, Ποντένσε, Χριστοδουλόπουλος, Χασάν
19:45
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ο Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Κρέσπο - Βαρέλα, Μάτος, Μαουρίσιο - Κάνιας, Πέλκας, Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Πρίγιοβιτς.
19:47
Στον πάγκο των γηπεδούχων: Χουτεσιώτης, Νάτχο, Γκερέρο, Φετφατζίδης, Γκιγέρμε, Τοροσίδης, Σισέ. Εκτός αποστολής έχει μείνει ο Γιάγια Τουρέ
19:47
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων: Ρέι, Τόσκα, Καρέλης, Βέρνμπλουμ, Σάκοφ, Ακπόμ, Ζαμπά.
19:48
Βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο για προθέρμανση οι τριάδα των τερματοφυλάκων του Ολυμπιακού, ζεστό χειροκρότημα από τον κόσμο
19:48
Διαιτητής: Σαν Φενταγί. Βοηθοί: Σλάνταν Γιοσίποβιτς, Μπεκίμ Τζογκάϊ 4ος Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος
19:50
Υπενθυμίζεται ότι αρχικά είχε οριστεί ο Σάντρο Σέρερ
19:53
Στο γήπεδο είναι ο γιος του μεγαλομετόχου της ΠΑΕ ΠΑΟΚ και μέλος του ΔΣ του συλλόγου, Γιώργος Σαββίδης
19:54
19:56
Στον αγωνιστικό χώρο του Καραϊσκάκη ο ΠΑΟΚ. Έντονες οι αποδοκιμασίες
19:56
Αμέσως μετά βγήκε και ο Ολυμπιακός. Πολύ θερμή υποδοχή από τον κόσμο που είναι στο γήπεδο
19:57
19:59
20:01
20:02
Ο Γιώργος Σαββίδης
20:03
Υπάρχει και πανό κατά της Κυβέρνησης στο γήπεδο, όπως ενημερωθήκατε και πρινΕικόνα live21962292/104134.jpg
20:28
Είσοδος των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο...
20:29
Χαμός από βεγγαλικά κλπ στο γήπεδο Καραϊσκάκη
20:29
20:29
20:30
Προφανώς θα καθυστερήσει λίγο η έναρξη του ματς, λόγω της ατμόσφαιρας που έχει δημιουργηθεί από τα βεγγαλικά
20:34
Κάποιοι παίκτες των δυο ομάδων κάνουν μίνι-ζέσταμα ώστε να διατηρηθούν "ζεστοί"
20:35
Στιγμιότυπο, λίγο πριν βγουν οι δύο ομαδες στον αγωνιστικό χώρο για προθέρμανσηΕικόνα live21962292/27816.jpg
20:37

Έναρξη στο ματς!

20:37
1' Φάουλ από τα δεξιά για τον Ολυμπιακό. Το κέρδισε ο Φορτούνης
20:39
2' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Καμαρά πήρε την κεφαλιά από κάπως πλάγια θέση (μετά το φάουλ του Φορτούνη) και ο Πασχαλάκης έδιωξε, με τον Βούκοβιτς να παίρνει το ριμπάουντ, αλλά να κάνει άψυχο σουτ που απομακρύνθηκε
20:41
Έχει μπει δυνατά ο Ολυμπιακός
20:42
5' Αδύναμο σουτ του Ποντένσε από τα ορια της μεγάλης περιοχής, ήταν πολύ αδύναμο και η μπάλα κατέληξε εκτός ούτως ή άλλως
20:43
6' Μπούκα του Τσιμίκα από τα αριστερά, στο έδαφος ο παίκτης του Ολυμπιακού. Δεν φαίνεται να είναι κάτι
20:46
Πρώτη επίθεση του ΠΑΟΚ. Εκτεθειμένος ο Πρίγιοβιτς
20:47
Ψιλοκουτσαίνει ο Μαουρίσιο έπειτα από μια προηγούμενη μονομαχία
20:49
12' Επίθεση του Ολυμπιακού με καλές προϋποθέσεις, κέρδισε ο Χριστοδουλόπουλος το κόρνερ
20:49
13' Εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, κεφαλιά του Λάζαρου με την μπάλα να καταλήγει εκτός
20:52
14' Καλή επίθεση του ΠΑΟΚ, με τον Πρίγιοβιτς να κουβαλάει αρκετά την μπάλα, αλλά η άμυνα του Ολυμπιακού έκοψε τον Πρίγιοβιτς
20:52
Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ
20:53
16' Ύστερα από κυκλοφορία της μπάλας, αυτή κατέληξε στον Βιεϊρίνια, που έκανε πολύ κακό σουτ
20:54
18' Απειλεί ο Ολυμπιακός. Ο Καμαρά κουβάλησε αρκετά την μπάλα και έδωσε για τον Ποντένσε, που κινήθηκε καλά από τα αριστερά, αλλά ολοκλήρωσε τη φάση με κακό σουτ που κατέληξε στην αγκαλιά του Πασχαλάκη
20:58
22' Φάουλ για τον Ολυμπιακό σε καλή θέση, από τα δεξιά
20:59
22' Απειλεί ο Ολυμπιακός! Ο Φορτούνης το εκτέλεσε, ο Μεριά πήρε την κεφαλιά δίχως να έχει καλή ισορροπία και η μπάλα έφυγε παράλληλα με την εστία
21:02
25' Δυνατό σουτ του Πέλκα εκτός περιοχής, μπλόκαρε με τη δεύτερη ο Γιαννιώτης
21:08
31' Επίθεση του ΠΑΟΚ που έδειχνε να είναι με καλές προϋποθέσεις, αλλά ο Βαρέλα υποδείχθηκε ορθώς σε θέση οφσάιντ
21:09
32' Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με δυνατό σουτ του Χασάν, που έδιωξε ο Πασχαλάκης σε κόρνερ
21:14
37' Πολύ καλή αντεπίθεση του ΠΑΟΚ με αρκετά... σκόρπιο τον Ολυμπιακό αμυντικά, αλλά σταματάει για offside στον Μπίσεσβαρ
21:16
39' Κεφαλιά του Μεριά, μετά από φάουλ του Φορτούνη, πέρασε αρκετά έξω απο την εστία του Πασχαλάκη
21:18
Φάουλ για τον Ολυμπιακό, με την μπάλα στημένη στην ευθεία του Πασχαλάκη, αλλά και αρκετά μέτρα μακριά
21:19
43' Το εκτέλεσε ο Χριστοδουλόπουλος, δίχως επιτυχία
21:20
44' Απειλεί ο ΠΑΟΚ. Ο Πρίγιοβιτς πήρε από τα αριστερά, με ανοργάνωτη την αντίπαλη άμυνα και η μπάλα μετά την παρέμβαση του Τσιμίκα κατέληξε σε κόρνερ. Ήταν σε καλή θέση ο Πέλκας. Η καλύτερη στιγμή των φιλοξενούμενων στο πρώτο μέρος
21:22
Προσπαθεί να τρυπήσει την άμυνα του Ολυμπιακού με κάθετες μπαλιές ο ΠΑΟΚ
21:22
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις
21:23

Ημίχρονο στο Καραϊσκάκη. Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 0-0

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλοί στο πρώτο τέταρτο και έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Καμαρά στο 2'. Γενικότερα η ομάδα του Μαρτίνς έχει πιο καθαρές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, αλλά μετά τα μέσα του ημιχρόνου, ο "δικέφαλος" που είχε παθητικό ρόλο στο πρώτο μισό, έχει φέρει πιο πολύ στα δικά του μέτρα το παιχνίδι

21:44

49' Γκολ ο ΠΑΟΚ, 0-1!

Ο Βιεϊρίνια έμεινε εντελώς ανενόχλητος από τ' αριστερά, έκανε δυνατή σέντρα, ο Γιαννιώτης δεν έδιωξε καλά, η μπάλα πήρε κατεύθυνση προς τα δίχτυα και ο Βούκοβιτς που είχε χρόνο να απομακρύνει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του
21:49
54΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Ποντένσε έκανε ωραία κίνηση από τα δεξιά, έστρωσε στον Φορτούνη που με χαμηλό σουτ νικήθηκε από τον Πασχαλάκη. Αιφνιδιάστηκε ο Χριστοδουλόπουλος στη συνέχεια, με εξουδετερωμένο τον Πασχαλάκη και μπόρεσε να κάνει μόνο ένα γύρισμα, αντί να τελειώσει τη φάση. Έχει υποδεχθεί πάντως σε θέση offside ο 32χρονος άσος.
21:52
56' Απειλεί ο Ολυμπιακός. Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, έδιωξε με γροθιές ο Πασχαλάκης
21:52
56' Μακρινό σουτ του Καμαρά, η μπάλα δίπλα από την εστία του Πασχαλάκη
21:53
Θα μπει ο Ζαμπά στο παιχνίδι
21:53
58' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ζαμπά αντί Πέλκα στο ματς
21:55
59' Συρτό σουτ του Χριστοδουλόπουλου, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη που έλεγχε την κατάσταση
21:56
Έχει ανεβάσει στροφές ο Ολυμπιακός στα τελευταία λεπτά, αλλά εκτός της φάσης του Φορτούνη δεν έχει φτιάξει κάποια άλλη φάση. Ο ΠΑΟΚ ποντάρει πολύ στην κόντρα επίθεση τώρα. Γι' αυτό και μπήκε ο Ζαμπά προφανώς
21:58
62' Απειλεί ο Ολυμπιακός. Ο Ποντένσε έκανε ωραία κίνηση από τα δεξιά και σέντραρε, αλλά ο Χασάν δεν είχε καλή ισορροπία και έπιασε άσχημα την κεφαλιά. Ο Λάζαρος πίσω του είχε πολύ καλύτερη θέση. Ο Μπουχαλάκης στη συνέχεια έπιασε πολύ δυνατό σουτ, στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Πασχαλάκη
22:00
64' Καλό σουτ του Φορτούνη με το αριστερό, έπειτα από γύρισμα που έγινε από τα δεξιά, αλλά στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Χασάν, για να ολοκληρωθεί έτσι η φάση
22:01
65' Ο Κάνιας σταμάτησε αντεπίθεση του Ολυμπιακού με τον Φορτούνη και δέχθηκε κίτρινη κάρτα
22:04
69' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Γκερέρο αντί του Χριστοδουλόπουλου στο ματς
22:04
Με δύο φορ ο Ολυμπιακός πλέον
22:06
Μπαίνει ο Βέρνμπλουμ σε λίγο
22:07
72' Άστοχο σουτ του Καμαρά, εκτός περιοχής
22:07
72' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Βέρνμπλουμ αντί Λημνιού
22:08
73' Επίθεση με αποδέκτη τον Γκερέρο, έδιωξε η άμυνα του ΠΑΟΚ
22:09
73' Σέντρα του Ποντένσε, ζήτησαν χέρι και πέναλτι οι γηπεδούχοι
22:10
75' Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, ο Μεριά έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Πασχαλάκη.
22:11
76' Άστοχο σουτ του Τσιμίκα, μετά από σέντρα του Ποντένσε
22:12
Βρίσκεται στο έδαφος ο Μπίσεσβαρ από προηγούμενη φάση.
22:15
Πολλά τα καπνογόνα και πάλι. Δεν υπάρχει καλή... ορατότητα αυτήν τη στιγμή.
22:16
Φάουλ από τα αριστερά για τον Ολυμπιακό
22:17
81' Μία αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Φετφατζίδης αντικαθιστά τον Φορτούνη.
22:18
82' Κι άλλη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Γκιγιέρμε πήρε τη θέση του Μπουχαλάκη.
22:18
Συνεχίζεται κανονικά το παιχνίδι μετά από 4λεπτη διακοπή.
22:19
83' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό μετά από την εκτέλεση φάουλ, ο Χασάν δεν μπόρεσε από κοντά να πλασάρει.
22:20
84' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Τόσκα πήρε τη θέση του Βιεϊρίνια.
22:20
85' Οφσάιντ ο Πρίγιοβιτς.
22:21
86' Πιέζει ο Ολυμπιακός.
22:22
87' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.
22:22
87' Εκτέλεσε χαμηλά ο Φετφατζίδης, έδιωξε ο Πρίγιοβιτς.
22:23
88' Πίεσε λίγο ο ΠΑΟΚ τώρα, δυσκολεύτηκαν οι αμυντικοί του Ολυμπιακού να διώξουν την μπάλα.
22:24
89' Φάση διαρκείας στην περιοχή του ΠΑΟΚ, κέρδισε κόρνερ ο Ολυμπιακός.
22:25
90' Τρομερή διπλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό!
22:26
Ο Χασάν βρέθηκε μόνος του στο ύψος του πέναλτι, σούταρε, αλλά ο Πασχαλάκης έδιωξε και στο ριμπάουντ ο Γκερέρο σούταρε, αλλά η μπάλα έφυγε πλάγια.
22:26
91' Μακρινό σουτ του Ομάρ, η μπάλα άουτ.
22:26
8 λεπτά καθυστερήσεις.
22:27
13 τελικές στο β' ημίχρονο ο Ολυμπιακός, 0 ο ΠΑΟΚ!
22:27
91' Κίτρινη κάρτα στον Μάτος.
22:28
93' Βαθιά μπαλιά στην περιοχή του ΠΑΟΚ, βγαίνει και μπλοκάρει ο Πασχαλάκης.
22:28
93' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.
22:30
95' Κι άλλο κόρνερ για τον Ολυμπιακό.
22:30
Εκτέλεσε ο Φετφατζίδης, με τον Γκερέρο να παίρνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.
22:31
96' Φάουλ για τον ΠΑΟΚ, το κέρδισε ο Βέρνμπλουμ.
22:32
97' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ σε αντεπίθεση 3 εναντίον ενός. Ο Πρίγιοβιτς δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά.
22:33
97' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Πλασέ του Χασάν μέσα από την περιοχή, η μπάλα ακριβώς δίπλα από το δοκάρι.
22:33
98' Κίτρινη κάρτα στον Πασχαλάκη για καθυστέρηση.
22:34
Τέλος αγώνα, ο ΠΑΟΚ κέρδισε 1-0 τον Ολυμπιακό!
22:34
Πολύ πιο αποτελεσματική η ομάδα του Λουτσέσκου, που προηγήθηκε στο 49' με αυτογκόλ του Βούκοβιτς.
22:35
Πολλές χαμένες ευκαιρίες από την πλευρά του Ολυμπιακού, που είχε 23 τελικές συνολικά.