Παρακολουθήστε σε real time από το control room του sport-fm.gr την εξέλιξη του μεγάλου ντέρμπι για την 6η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό.

19:22
Καλησπέρα σας από το ΟΑΚΑ! Το ντέρμπι ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ ξεχωρίζει φυσικά στην 6η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
19:57
Η «Ένωση» γνώρισε την ήττα την Τρίτη από την Μπενφίκα στη 2η αγωνιστική του Champions League, ενώ οι Πειραιώτες – αν και έπαιξαν με διαφορετική ενδεκάδα και πίεσαν τη Μίλαν – αποχώρησαν με το 3-1 από το «Σαν Σίρο» για το Europa League.
19:58
Οι δύο μονομάχοι βρίσκονται στην 3η θέση, με 12 βαθμούς έκαστος, και δεν θέλουν να χάσουν έδαφος από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ.
19:58
Ο Μαρίνος Ουζουνίδης είχε… μετρημένες επιλογές για το αρχικό σχήμα μετά και την απουσία του Πέτρου Μάνταλου από την αποστολή (συν αυτές των Οικονόμου, Πόνσε, Λόπες, Άλεφ, Αλμπάνη).
19:58
Με αυτά τα δεδομένα επέλεξε τον Μπακασέτα για το αριστερό «φτερό», βάζοντας στη θέση του (δηλαδή δεξιά) Έλληνα διεθνή τον Γκάλο.
19:59
Αναλυτικά: Μπάρκας, Χουλτ, Λαμπρόπουλος -Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Σιμόες-Γαλανόπουλος, Μπακασέτας, Γκάλο, Κλωναρίδης, Λιβάγια.
19:59
Ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε γνωστή την ενδεκάδα που ξεκινάει στο ντέρμπι των «ερυθρόλευκων» κόντρα στην Ένωση και σε αυτήν υπάρχει μια αλλαγή συγκριτικά με το ματς κόντρα στον ΠΑΟΚ.
20:00
Ο Γκιγέρμε (πρώτη φορά ξεκινάει στο πρωτάθλημα) είναι βασικός αντί του Ανδρέα Μπουχαλάκη στο χώρο του κέντρου, έχοντας δίπλα του τον Καμαρά.
20:00
Ο Χασάν θα βρεθεί και πάλι στην κορυφή της επίθεσης και όχι ο Γκερέρο, ενώ Μεριά είναι ο παρτενέρ του Βούκοβιτς στο κέντρο της άμυνας
20:00
Αναλυτικά (4-2-3-1): Γιαννιώτης, Τσιμίκας, Βουκοβιτς-Μεριά, Ελαμπντελαουί, Γκιγέρμε-Καμαρά, Φορτούνης, Χριστοδουλόπουλος, Ποντένσε, Χασάν
20:02
20:02
20:08
20:12
Κοντά στις 20.000 οι φίλαθλοι αυτή τη στιγμή στο ΟΑΚΑ.
20:12
Σίγουρα περίμεναν περισσότερο κόσμο οι άνθρωποι της ΑΕΚ.
20:16
Αποσύρονται σιγά-σιγά οι παίκτες των ομάδων στα αποδυτήρια.
20:17
Αρκετά ήρεμη η ατμόσφαιρα μέχρι στιγμής, χωρίς να λείπουν κάποια συνθήματα για τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο.
20:18
Αυτή την ώρα ανακοινώνονται οι ενδεκάδες των δύο ομάδων από τα μεγάφωνα. Περίπου δέκα λεπτά έμειναν μέχρι τη σέντρα της αναμέτρησης.
20:29
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.
20:29
Όμορφη ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ, με πολλά καπνογόνα από τους οπαδούς της Ένωσης.
20:30
Εκκλήσεις από το μεγάφωνα ώστε να μην ανάψουν άλλα καπνογόνα.
20:32
1' Σέντρα στο ματς
20:35
3' Ωραία σέντρα του Ποντένσε από τα δεξιά, ο Μπακάκης έδιωξε δύσκολα αλλά πρόλαβε τον Λάζαρο. Πρώτη επίσκεψη του Ολυμπιακού στην εστία της ΑΕΚ.
20:39
7' Σέντρα του Γκάλο, η μπάλα κόντραρε και ο Γιαννιώτης μάζεψε.
20:43
11' Μπαλιά του Λαμπρόπουλου στην πλάτη της άμυνας, ο Κλωναρίδης πριν προλάβει να τελειώσει τη φάση είδε τον Μεριά να καθαρίζει και να διώχνει σε κόρνερ.
20:46
14' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Οι ερυθρόλευκοι "κοίταζαν" τον Λιβάγια που έκανε ανενόχλητος το σουτ και ο Γιαννιώτης έπεσε και έδιωξε δύσκολα. Στη συνέχεια της φάσης υποδείχτηκε σωστά σε θέση οφσάιντ ο Γκάλο.
20:47
15' Μακρινό σουτ του Μπακασέτα, μπλόκαρε ο Γιαννιώτης.
20:47
Ανεβάζει στροφές η ΑΕΚ και εκμεταλλεύεται την κακή κυκλοφορία των παικτών του Μαρτίνς.
20:51
19' Μακρινό σου του Γκάλο ύστερα από πλασαριστή εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα, μπλόκαρε εύκολα ο Γιαννιώτης.
20:54
22' Δοκάρι για την ΑΕΚ! Ο Μπακασέτας πιάνει σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Ομάρ και βρήκε στο αριστερό δοκάρι του Γιαννιώτη.
20:57
25' Παρατηρήσεις από τον διαιτητή στον Σιμόες, που έπεσε με φόρα πάνω στον Μεριά.
21:00
27' Επίσκεψη του Ολυμπιακού στην περιοχή της ΑΕΚ μετά από αρκετή ώρα. Ο Φορτούνης έκανε μια σέντρα σουτ, όμως ο Μπάρκας μπλόκαρε εύκολα.
21:01
29' Κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι ύστερα από σέντρα του Γκάλο, μάζεψε χωρίς κανένα πρόβλημα ο Γιαννιώτης.
21:05
33' Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη προς το δεύτερο δοκάρι, η μπάλα πέρασε άουτ. Δεν ήταν άσχημη εκτέλεση πάντως.
21:07
35' Διαμαρτυρίες των ανθρώπων της ΑΕΚ για φάουλ του Τσιμίκα στον Μπακάκη. Δεν το είδε ο βοηθός. Ο αριστερός μπακ των ερυθρόλευκων έσπρωξε τον παίκτη της Ένωσης κοντά στο κόρνερ.
21:09
37' Ο Ολυμπιακός στα τελευταία λεπτά έχει κερδίσει μέτρα. Μπορεί να μην έχει ενοχλήσει ιδιαίτερα την άμυνα της ΑΕΚ, ωστόσο, δεν απειλείται.
21:10
38' Σωστή υπόδειξη του ρέφερι για επιθετικό φάουλ του Λιβάγια στον Μεριά, τον τράβηξε από τη φανέλα ο Κροάτης.
21:12
40' Επικίνδυνη σέντρα του Κλωναρίδη, ο Λιβάγια δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα με το κεφάλι.
21:13
41' Σουτ του Καμαρά, ο Σιμόες του βάζει την κόντρα.
21:16
44' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό. Εξαιρετική κάθετη του Φορτούνη στον Χασάν, που υποδέχτηκε όμορφα την μπάλα, όμως στη συνέχεια σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Μπάρκα.
21:17
Ημίχρονο στο ΟΑΚΑ.
21:18
Χωρίς γκολ (0-0) μπαίνουν στα αποδυτήρια ΑΕΚ και Ολυμπιακός.
21:20
Καλύτερη συνολικά η Ένωση, που είχε καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και είχε διαστήματα όπου έβαλε δύσκολα στους ερυθρόλευκους. Οι κιτρινόμαυροι είχαν δοκάρι με τον Μπακασέτα στο 22ο λεπτό, ωστόσο και οι Πειραιώτες στάθηκαν άτυχοι όταν στο 44' ο Χασάν βρήκε επίσης το δοκάρι.
21:28
Ένταση αυτή τη στιγμή έξω από το ΟΑΚΑ με οπαδούς της ΑΕΚ και δυνάμεις των ΜΑΤ.
21:29
Οι συγκρούσεις έγιναν κόντα στο πέταλο των οργανωμένων οπαδών της ΑΕΚ.
21:33
21:36
46' Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.
21:37
47' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς. Τη βλέπει ο Λιβάγια για φάουλ στον Μεριά
21:37
47' Φάουλ για την ΑΕΚ που φέρνει κόσμο στην περιοχή του Ολυμπιακού
21:38
48' Εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα, η μπάλα στο τείχος. Κανένας κίνδυνος για τον Γιαννιώτη
21:39
49' Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, πήρε την κεφαλιά ο Μεριά, αλλά ο Τυνήσιος σωστά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ
21:40
Ετοιμάζεται αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ, καθώς ο Κλωναρίδης δεν μπορεί να συνεχίσει
21:40
Θα μπει ο Γιακουμάκης με την πρώτη ευκαιρία
21:40
50' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Εκτός ο τραυματίας Κλωναρίδης, μέσα ο Γιακουμάκης
21:44
54' Φάουλ για τον Ολυμπιακό σε πολύ καλή θέση.
21:45
55' Το εκτέλεσε ο Λάζαρος το φάουλ, αλλά η μπάλα βρήκε στο τείχος.
21:46
57' Ανάποδο ψαλίδι του Γιακουμάκη, η μπάλα πέρασε πάνω απ' την εστία του Γιαννιώτη.
21:48
58' ΓΚΟΟΛ 0-1 Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!
21:49
Εξαιρετικό σουτ του Φορτούνη, που έμεινε ελεύθερος από το μαρκάρισμα του Σιμόες, το οποίο κατέληξε στα δίχτυα του Μπάρκα.
21:50
60' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Στη θέση του Γαλανόπουλου πέρασε ο Μοράν.
21:54
64' Κίτρινη κάρτα στον Βούκοβιτς για φάουλ στον Γιακουμάκη.
21:58
68' Ελέγχει το ματς πλέον ο Ολυμπιακός, που πλέον θα βρει περισσότερους χώρους, αφού η ΑΕΚ ρισκάρει και ανεβάζει τις γραμμές της.
22:00
70' Γύρισμα του Φορτούνη από τα δεξιά, έκοψε σε κόρνερ ο Λαμπρόπουλος.
22:01
71' Κεφαλιά του Λάζαρου ύστερα από κόρνερ, η μπάλα πέρασε άουτ.
22:03
73' Ο Γκάλο έστρωσε στον Λιβάγια, όμως ο Γκιγέρμε έβαλε την κόντρα στο σουτ του Κροάτη.
22:04
74' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Στη θέση του Λάζαρου πέρασε ο Φετφατζίδης. Έντονες αποδοκιμασίες για τον Χριστοδουλόπουλο.
22:04
Ετοιμάζεται να μπει και ο Μπογέ για την ΑΕΚ.
22:06
75' Μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό. Κεφαλιά του Χασάν ο Μπάρκας έδιωξε δύσκολα και στη συνέχεια πρόλαβε και τον Τσιμίκα που πήγαινε για το ριμπάουντ.
22:06
76' Κίτρινη κάρτα στον Μοράν για φάουλ στον Φορτούνη.
22:07
Φωνές του Χουλτ για πέναλτι του Ομάρ για χέρι, δεν υπάρχει κάτι. Σωστός ο Δανός που άφησε το ματς να συνεχιστεί.
22:07
77' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Στη θέση του Μπακάκη πέρασε ο Μπογέ.
22:09
79' Ωραίο overlap του Τσιμίκα, όμως η σέντρα του ήταν δυνατή και πέρασε άουτ από την άλλη πλευρά.
22:10
80' Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Ο Μοράν με πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.
22:11
81' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Τουρέ στη θέση του Φορτούνη.
22:14
84' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Γκερέρο στη θέση του Χασάν.
22:18
88' Φάση για την ΑΕΚ. Ο Μπακασέτας εκτέλεσε ωραία ένα φάουλ, ο Λαμπρόπουλος έπιασε μόνος την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
22:20
90' ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛ 1-1 Η ΑΕΚ!
22:21
Σέντρα του Γκάλο από τα δεξιά ο Μπακασέτας πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Γιαννιώτη!
22:21
Τεσσερα λεπτά καθυστερήσεων
22:22
Η μπάλα στη σέντρα του Γκάλο άλλαξε και πορεία πάνω στον Ποντένσε.
22:23
90+3' Σουτ-βολέ του Γιακουμάκη, που βιάστηκε να τελειώσει τη φάση, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
22:24
90+4' Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Αντεπίθεση με τον Ποντένσε, η μπάλα έφτασε στον Φετφατζίδη που την έστειλε αμαρκάριστος πάνω απ' την εστία.
22:25
90+4' Τέλος!
22:26
Η ΑΕΚ με γκολ του Μπακασέτα στο 90' έσωσε την παρτίδα στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, που είχε αγκαλιάσει τη νίκη στο ΟΑΚΑ, όμως τελικά με το 1-1 και οι δύο έφυγαν με ένα βαθμό από το γήπεδο. Το γκολ των ερυθρόλευκων σημείωσε με υπέροχο σουτ στο 58' ο Κώστας Φορτούνης.