Παρακολουθήστε από το control-room του sportfm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Ξάνθη και την ΑΕΛ για την 6η αγωνιστική της Super League.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Ξάνθη και την ΑΕΛ
Η Ξάνθη βρίσκεται στην 9η θέση με 6 βαθμούς, ενώ η ΑΕΛ έχει, επίσης, 6.
18:50
Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων Ξάνθη: Ζίβκοβιτς, Λισγάρας, Κασάδο, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Σαρπόνγκ, Καντά, Συλλά, Σουλεϊμάν, Καμαρά, Γέντρισεκ ΑΕΛ: Κρίστινσον, Μιλοσάβλιεβιτς, Κούνιτς, Πίτι, Ντέλετιτς, Γκόλιας, Ζίζιτς, Καρανίκας, Ακόστα, Φατιόν, Σαχίτι
18:56
Διαιτητές της αναμέτρησης είναι οι Γιώργος Λάμπρου (Ευβοίας) Ιορδάνης Απτόσογλου (Αθηνών) Γεώργιος Γιαννίκος (Πειραιά) Φώτης Φωτιάδης (Καστοριάς).
19:00
1' Σέντρα στο παιχνίδι.
19:05
3΄ Καλή φάση για την Ξάνθη. Έπειτα από επίθεση διαρκείας, ο Καμαρά σούταρε μέσα από την περιοχή και ο Ζίζιτς έδιωξε τη μπάλα με τα πόδια.
19:08
8' Πιο επιθετική η Ξάνθη σε αυτά τα πρώτα λεπτά.
19:18
Εχει πέσει ο ρυθμός στο παιχνίδι με την ΑΕΛ να έχει κάπως φέρει στα μέτρα της το ματς.
19:20
19΄ Φάουλ και κάρτα στον Ζίζιτς
19:24
24΄Κίτρινη κάρτα στον Καρανίκα.
19:24
Πολλά τα φάουλ στο παιχνίδι. Σκληρό το ματς.
19:27
27΄ Τρεις οι τελικές στο παιχνίδι. Δυο για την Ξάνθη, μια για την ΑΕΛ.
19:30
30' Ο Πίτι βγήκε σε θέση τετ α τετ, αλλά κόπηκε ως οφσάιντ. Από το ριπλέι φαίνεται ότι ο παίκτης της ΑΕΛ καλύπτεται οριακά.
19:33
32' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Μιλοσάβλιεβιτς βρέθηκε σε θέση βολής, σούταρε δυνατά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.
19:35
35' Κίτρινη στον Καμαρά.
19:37
Ο Σαρπόνγκ έχει πρόβλημα για την Ξάνθη και δε θα μπορέσει να συνεχίσει.
19:38
38' Αναγκαστική αλλαγή για την Ξάνθη. Μέσα ο Κάστρο, έξω ο Σαρπόνγκ.
19:39
39' Κίτρινη κάρτα στον Μπαξεβανίδη. Συνεχίζεται το σκληρό παιχνίδι.
19:43
43' Δεύτερη κίτρινη καρτα στον Ζίζιτς και αποβολή. Με 10 η ΑΕΛ.
19:47
45' Λήξη ημιχρόνου. 0-0 το αποτέλεσμα σε ένα άθλιο παιχνίδι. Με 10 η ΑΕΛ θα προσπαθήσει να πάρει αποτέλεσμα στα Πηγάδια.
20:04
46' Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο. Αλλαγή για την Ξάνθη έξω ο Σουλεϊμάν, έξω ο Ντουρίτσκοβιτς. Εξω ο Πίτι για την ΑΕΛ, μέσα ο Γρομητσάρης.
20:08
Πιο επιθετικά έχει μπει η Ξάνθη στο δεύτερο ημίχρονο.
20:11
53΄Κίτρινη κάρτα στον Γέντρισεκ.
20:17
58' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Γύρισμα από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία, δίχως κανείς να μπορεί να την σπρώξει στα δίχτυα.
20:22
Η ΠΑΕ ΑΕΛ εξέδωσε ανακοίνωση κατά της διαιτησίας. «Επιτέλους, κάθε Κυριακή με 10!!! 2 οφσάιντ ανύπαρκτα και η απευθείας κόκκινη που θα έκοβε το πόδι του Μιλοσάβλιεβιτς έγινε κίτρινη... Ό,τι και να κάνουν θα βγούμε Ευρώπη!».
20:22
64' Εξω ο Καντά, μέσα ο Μπρίτο για την Ξάνθη!
20:27
69' Μακρινό σουτ του Φατιόν, η μπάλα έξω.
20:28
70' Κίτρινη κάρτα στον Λισγάρα.
20:31
72' Δεύτερη κίτρινη για την ΑΕΛ και νέα αποβολη. Εξω ο Καρανίκας.
20:32
Η ΑΕΛ συνεχίζει το παιχνίδι με 9.
20:34
75' Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Γύρισμα του Μπρίτο από τα αριστερά, ο Τζουρίτσκοβιτς πλάσαρε, η μπάλα ψηλά άουτ.
20:36
79' Κίτρινη κάρτα στον Μπρίτο.
20:38
79' Πέναλτι για την Ξάνθη.
20:39
Πολύ δύσκολη φάση με τον Γκόλια να βρίσκει τον Μπρίτο, αλλά είναι δύσκολο να πει κανείς αν είναι έξω ή μέσα.
20:40
81' 1-0 για την Ξάνθη. Ο Γέντρισεκ εκτελεί το πέναλτι και ανοίγει το σκορ.
20:41
84' Κίτρινη κάρτα στον Φατιόν. Πολλά τα νεύρα στην πλευρά της ΑΕΛ.
20:42
85' Κόρνερ για την Ξάνθη.
20:43
86' Ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Λισγάρας βρέθηκε μόνος του στην περιοχή, σούταρε με δύναμη, αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ έδιωξε.
20:46
87' Μίνι διακοπή στο ματς. Τραυματίστηκε ο Τζουρίτσκοβιτς.
20:47
88' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Κοέφ πήρε τη θέση του Ακόστα.
20:48
90' Μακρινό σουτ του Ντέλετιτς, η μπάλα άουτ.
20:48
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
20:49
91' Επικίνδυνη στιγμή για την ΑΕΛ, με το σουτ του Σαχίτι να κοντράρει σε σώματα αντιπάλων.
20:50
93' Μίνι διακοπή στο παιχνίδι. Ο Μπαργκάν χτύπησε άθελά του στο κεφάλι τον Ζίβκοβιτς.
20:51
Ξεκίνησε και πάλι το παιχνίδι.
20:52
Τέλος αγώνα, η Ξάνθη επικράτησε 1-0 της ΑΕΛ.
20:53
Το μοναδικό γκολ ο Γέντρισεκ με πέναλτι στο 82'. Με 9 παίκτες ολοκλήρωσε το παιχνίδι η ΑΕΛ, αφού αποβλήθηκαν ο Ζίζιτς (43') και ο Καρανίκας (73').