AEK-Λιετκαμπέλις 65-59 (τελικό)

Παρακολουθήστε σε real-time την εξέλιξη του αγώνα της ΑΕΚ με την Λιετκαμπέλις για την 6η αγωνιστική του Basketball Champions League μέσω του sport-fm.gr. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.

19:17
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του αγώνα για την 6η αγωνιστική, στον 3ο όμιλο του Basketball Champions League, ανάμεσα στην ΑΕΚ και την λιθουανική Λιετκαμπέλις.
19:18
Με πολλά προβλήματα η Ένωση σήμερα στο παιχνίδι, αφού εκτός μάχης τέθηκαν οι Μέις, Σάκοτα, Καββαδάς, ενώ και ο Ξανθόπουλος απλώς συμπεριλήφθηκε στην 12αδα, αλλά δεν συγκεντρώνει πολλές πιθανότητες να αγωνιστεί.
19:19
Ο Λούκα Μπάνκι συμπεριέλαβε στην 12αδα, τον 16χρονο Στέργιο Πράπα.
19:19
Η 12άδα για την ΑΕΚ: Ξανθόπουλος, Τσαλμπούρης, Ματσιούλις, Λαρεντζάκης, Πράπας, Μωραϊτης, Γκρίφιν, Σαντ Ρος, Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον, Γιαννόπουλος, Χάντερ
19:20
Η σύνθεση για τους Λιθουανούς: Tαρόλις, Σίνοβετς, Πίλεπιτς, Κουλβιέτις, Γιασάιτις, Ρουμπσταβίτσιους, Μόρισον, Μάβρα, Γουίλσον, Κούπσας, Βαλίνσκας
19:21
Στο 4-1 η ΑΕΚ μετά τη νίκη επί της Φουενλαμπράδα την περασμένη εβδομάδα, στο 2-3 ρεκόρ οι Λιθουανοί.
19:34
Επιθετικό φάουλ από τον Σίνοβετς κερδίζει ο Μωραϊτης. 7:47 για να τελειώσει η πρώτη περίοδος 2-3 το σκορ.
19:35
3ο ομαδικό για την Λιετκαμπέλις στην πρώτη περίοδο. Ο Σαντ-Ρος ευστοχεί σε δύο βολές και 4-3.
19:36
4-5 με τον Μόρισον.
19:36
6-5 με λέι-απ του Χάντερ.
19:37
Ο Μωραϊτης παίρνει και το πορτοφόλι του Σίνοβετς και κερδίζει και το αντιαθλητικό.
19:37
8-5 2/2 ο Μωραϊτης στις βολές και κατοχή για την ΑΕΚ.
19:38
Τρεις βολές για τον Γιασάιτις, από φάουλ του Χάρη Γιαννόπουλου.
19:39
8-7 με 2 στις 3 από τον Γιασάιτις.
19:39
11-7 με τρίποντο του Λαρεντζάκη
19:40
Μένει η μπάλα στα χέρια των Λιθουανών, καλή άμυνα από την ΑΕΚ στα μισά της 1ης περιόδου.
19:41
Φάουλ του Λαρεντζάκη σε απόπειρα του Μόρισον να καρφώσει. Τέταρτο ομαδικό για την ΑΕΚ.
19:41
Επανάληψη στη 2η βολή του Μόρισον.
19:42
Αστόχησε πάλι, παραμένει το 11-7 για την ΑΕΚ.
19:42
Οι Λιθουανοί συμπληρώνουν πέντε ομαδικά. Ο Χάντερ στη γραμμή των βολών.
19:43
12-7 με μία βολή του Χάντερ. 4:18 για την πρώτη περίοδο.
19:43
Τάπα του Σαντ-Ρος στον Βαλίνσκας.
19:45
14-7 με τον Ρόμπερσον από ασίστ Μασιούλις.
19:51
Ένα ακόμα κλέψιμο, ο Σαντ-Ρος και η ΑΕΚ έχει και 4.8 να επιτεθεί.
19:51
17-13 η ΑΕΚ κλείνει με προβάδισμα το 1ο δεκάλεπτο, αφού ο Γκρίφιν αστόχησε στην τελευταία επίθεση.
19:53
Πέντε πόντους και δύο ριμπάουντ ήδη ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης.
19:55
19-13 ο Γκρίφιν.
19:56
Τάιμ-άουτ. 8:46 πριν τη λήξη της 2ης περιόδου, η Ένωση έχει προβάδισμα με έξι πόντους (19-13), χάρη στην καλή της άμυνα.
19:57
19-15 ο Μάβρα.
19:58
19-17 με hook του Ταρόλις.
20:00
19-19 ο Κούπσας που νικά κατά κράτος τον Ρόμπερσον.
20:00
19-22 με το τρίποντο του Γιασάιτς με 9-0 σερί των Λιθουανών.
20:02
Κακές επιθέσεις από την Ένωση. Σκοτωμένο τρίποντο του Λαρεντζάκη, άστοχο, 5:45 πριν τελειώσει η 2η περίοδος.
20:03
Το 2ο φάουλ του Τσαλμπούρη, επιστρέφει ο Σαντ-Ρος.
20:03
19-24 από τον Μόρισον. Στο 11-0 το σερί των Λιθουανών.
20:04
Πρόβλημα και με τον Γκρίφιν για την ΑΕΚ.
20:04
21-24 με δύο βολές του Λαρεντζάκη που σταματάει το σερί των Λιθουανών.
20:05
23-24 Κάρφωμα του Χάντερ από ασίστ Σαντ-Ρος.
20:06
Μπήκε και βγήκε η μπάλα σε τρίποντο του Μωραϊτη.
20:07
Έχασε κάρφωμα ο Σαντ-Ρος σε ωραίο αιφνιδιασμό από κλέψιμο του Λαρεντζάκη. 3:29 για το ημίχρονο.
20:07
23-26 με κάρφωμα του Μόρισον.
20:08
25-26 ο Χάντερ καρφώνει από ασίστ Μασιούλις.
20:11
Δύο βολές κερδίζει ο Χάντερ από τον Κούπσας.
20:11
30-30 ευστοχεί και στις δύο ο σέντερ της ΑΕΚ.
20:11
Τελευταίο λεπτό στο ημίχρονο.
20:13
Ο Χάντερ κερδίσει δεύτερη απανωτή μάχη με τον Κούπσας και του κερδίζει δεύτερο συνεχόμενο φάουλ.
20:14
Μετά το τάιμ-άουτ ο Χάντερ θα εκτελέσει βολές.
20:15
31-30 ο Χάντερ με μια βολή.
20:15
Ο Γκρίφιν δίνει εύκολα δύο βολές στον Μάβρα, χωρίς λόγο.
20:16
31-31 μια βολή ο Μάβρα
20:17
31-31: Αυτό θα είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, αφού ο Σαντ-Ρος αστόχησε σε τρίποντο. Το δεύτερο ροτέισον της ΑΕΚ δεν πήγε καλά. Χάντερ με 10 και Λαρεντζάκης με 7 οι πρώτοι σκόρερς της Ένωσης.
20:32
Αστοχεί ο Γιαννόπουλος σε μακρινό τρίποντο στην πρώτη επίθεση του 3ου δεκαλέπτου.
20:32
31-34 με τον πολύπειρο Σίμας Γιασάιτις.
20:34
Το 3ο φάουλ για τον Γκρίφιν.
20:35
34-34 με τρίποντο του Χάρη Γιαννόπουλου.
20:35
34-36 ο Γουίλσον.
20:36
Ο Σαντ-Ρος αστοχεί σε δίποντο, αλλά ρεφάρει με κλέψιμο και κερδισμένο φάουλ.
20:38
Καλή άμυνα από την ΑΕΚ, 5:32 πριν το τέλος.
20:42
Κερδίζει δύο βολές ο Χάντερ από τον Μόρισον που είναι το 3ο του. Τέσσερα ομαδικά έφτασε η Λιετκαμπέλις.
20:42
40-43 με δύο βολές του Χάντερ.
20:43
42-43 ο Χάντερ από ασίστ του Λαρεντζάκη.
20:43
Έρχεται όμως άμεσα και το 3ο του φάουλ.
20:44
42-45 ο Βαλίνσκας με δύο βολές.
20:44
44-45 με παλικαρίσιο καλάθι του Λαρεντζάκη.
20:45
44-47 ο Μάβρα.
20:45
Βήματα από τον Λαρεντζάκη, μπήκαμε στο τελευταίο δίλεπτο της 3ης περιόδου.
20:46
44-49 ο Κούπσας με χουκ και τάιμ-άουτ παίρνει ο Μπάνκι.
20:48
45-49 με μία βολή του Ρόμπερσον.
20:49
3/15 τρίποντα η ΑΕΚ απόψε.
20:49
45-51 ο Σίνοβιτς μεγαλύτερη διαφορά για τους Λιθουανούς.
20:49
47-51 ο Σαντ-Ρος
20:50
Η ΑΕΚ θα βγάλει τουλάχιστον την άμυνα και θα βρεθεί πίσω με 47-51 στο φινάλε της 3ης περιόδου.
20:52
Δύο βολές κερδίζει ο Ρόμπερσον με το 6ο επιθετικό ριμπάουντ της ΑΕΚ στο αποψινό ματς.
20:53
48-51 ο Ρόμπερσον έβαλε μόνο την πρώτη.
20:53
48-53 με ντράιβ του Μάβρα που κάνει ζημιά στην ΑΕΚ.
20:54
Βολές κερδίζει ο Τσαλμπούρης από φάουλ του Κούπσας.
20:55
Χαμένες και οι δύο από τον νεαρό.
20:57
Ο Μόρισον ποστάρει τον "Λάρι" και κερδίζει δύο βολές.
20:57
48-54 με μια εύστοχη του Μόρισον.
20:58
Ο Μωραϊτης, ενώ η ΑΕΚ έχει κάνει άλλη μια σκοτωμένη επίθεση, κλέβει από τον Μάβρα και κερδίζει το αντιαθλητικό. Ανάσα για την Ένωση.
20:58
50-54 με δύο εύστοχες του νεαρού γκαρντ.
20:59
Ριμπάουντ του Μασιούλις και 4ο ομαδικό για τους Λιθουανούς.
21:00
Ο Χάντερ στις βολές, αφού ο Γουίλσον έμεινε μαζί του με τις αλλαγές.
21:00
52-54 ο Χάντερ μειώνει στο καλάθι.
21:03
Μασιούλις ριμπάουντ, ωραία άμυνα του Μωραϊτη.
21:03
Αστοχεί για τρεις ο Γκρίφιν.
21:03
Τρίτο ομαδικό για την ΑΕΚ, 4:45 πριν τη λήξη του ματς, κατοχή για την λιθουανική ομάδα.
21:04
Αυστηρό 4ο φάουλ στον Χάντερ.
21:05
Κερδίζει δύο βολές ο Χάντερ από τον Μόρισον.
21:05
Με τις βολές του Χάντερ, η ΑΕΚ θα έχει την ευκαιρία να ισοφαρίσει, μετά το τάιμ-άουτ, στα 4:23 πριν το φινάλε.
21:06
54-54 ο Χάντερ ευστοχεί και στις δύο.
21:08
Σχεδόν τέσσερα λεπτά χωρίς καλάθι αφήνει τους αντιπάλους της η ΑΕΚ. Δύο βολές κερδίζει ο Σαντ-Ρος.
21:09
Ο Μόρισον αποβάλλεται, ο Σαντ-Ρος χάνει και τις δύο βολές. Ισοπαλία 54-54 3:31 πριν το τέλος.
21:09
Κλέψιμο ο Χάντερ.
21:09
56-54 Μόνος του ο Χάντερ πάει να πάρει το ματς με φόλοου.
21:11
56-55 μία βολή ο Ταρόλις.
21:11
57-55 μία στις δύο ο Χάντερ.
21:12
21:13
59-55 ο Χάντερ από ασίστ του Λαρεντζάκη, με εύκολο λει-απ στο 1:46 πριν το τέλος.
21:13
Έφτασε τους 25 ο Αμερικανός σέντερ, που έχει και δύο καθοριστικά κλεψίματα στα τελευταία λεπτά.
21:14
Δίνει βολές στον Γουίλσον ο Μασιούλις, 1:32 πριν το τέλος.
21:15
59-57 ο Γουίλσον ευστοχεί και στις δύο.
21:16
60-57 με μια βολή του Χάντερ
21:16
Φοβερή άμυνα του Μωραϊτη στον Μάβρα, έμεινε η μπάλα στα χέρια των Λιθουανών.
21:17
Άλλο ένα επιθετικό του Χάντερ, βολές ο Λαρεντζάκης.
21:18
62-57 ευστοχεί ο Λαρεντζάκης στα 34'' πριν το φινάλε. Αγκαλιά με 5η σερί νίκη η ΑΕΚ.
21:20
Μπλοκ του Μωραϊτη στον Κουλβιέτις και η ΑΕΚ αγκαλιά με τη νίκη.
21:23
Τέλος. Η ΑΕΚ με φοβερή άμυνα στο τέλος, επέτρεψε μόλις οκτώ πόντους στην τελευταία περίοδο, ο απίθανος Χάντερ, ο Λαρεντζάκης και οι άμυνες του Μωραϊτη, της χάρισαν την 5η σερί νίκη με 65-59. Ο Χάντερ είχε 28 πόντους και 9 ριμπάουντ, όμως ο Μωραϊτης έχει κάνει μεγάλο αμυντικό ματς.