Ατρόμητος-ΑΕΚ

Παρακολουθήστε μέσω του sport-fm.gr και του ΣΠΟΡ FM 94,6 λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση του Ατρόμητου με την ΑΕΚ, στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης για το Κύπελλο Ελλάδας, στο Περιστέρι.

18:46
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον πρώτο προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας ανάμεσα στον Ατρόμητο και την ΑΕΚ στο Περιστέρι.
18:49
Πρόκειται για τον τελευταίο προημιτελικό καθώς έχουν διεξαχθεί ήδη τα τρία πρώτα ματς των άλλων αγώνων. Ο Ολυμπιακός ήρθε ισόπαλος με σκορ 3-3 στην Λαμία, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 2-1 από τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη, ενώ ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε 1-0 του Εργοτέλη στην Κρήτη. Για να δούμε σήμερα τι θα συμβεί και στο Περιστέρι στο -ίσως- πιο ενδιαφέρον και αμφίρροπο παιχνίδι της φάσης των «8».
18:49
Φυσικά, μεγάλο ενδιαφέρον θα έχει να δούμε και το πως θα εμφανιστεί η ΑΕΚ στο πρώτο ματς μετά την παραίτηση του Μαρίνου Ουζουνίδη και την επιστροφή του Μανόλο Χιμένεθ.
18:52
Στο γήπεδο παρέα με την αποστολή της ΑΕΚ βρίσκεται και ο Πέτρος Μάνταλος που θα παρακολουθήσει το ματς από μπουθ. Υπενθυμίζεται πως μετά από σημερινή απόφαση της πειθαρχικής επιτροπής δεν θα αγωνιστεί στο συγκεκριμένο παιχνίδι καθώς τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική για την συμπεριφορά του κόντρα στον ΠΑΟΚ. Εκτός έχει μείνει και ο Γιάννης Γιαννιώτας για λόγους τακτικής.
18:57
Οι δύο ομάδες έχουν βγει στον αγωνιστικό χώρο για να πραγματοποιήσουν το καθιερωμένο ζέσταμα. Σε λίγο θα σας ενημερώσουμε και για τις ενδεκάδες που έχουν επιλέξει Νταμίρ Κάναντι και Μανόλο Χιμένεθ.
19:04
Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Θεοδωράκης - Καρασαλίδης, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας - Σάκιτς, Μπουσούλατζιτς, Κορτ, Μπρούνο - Μανούσος, Κωτσόπουλος, Ουαρντα,
19:05
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους οι Μάντσον, Μανδάς, Νάτσος, Κατράνης, Ενσικουλού, Ρονάλντο, Κουλούρης.
19:06
Με πολλές αλλαγές και διάταξη 3-4-3 παρατάσσει την ομάδα του ο Νταμίρ Κάναντι. Κάτω από τα δοκάρια ο νεαρός Θεοδωράκης, με τους Ρισβάνη, Χατζηϊσαΐα, Καρασαλίδη στην τριάδα της άμυνας. Ο Σάκιτς φουλ μπακ στην μία πλευρά, ο Μπρούνο στην άλλη και οι Μπουσούλατζιτς, Κορτ το δίδυμο στα χαφ. Ο Μανούσος στο ένα άκρο της επιθετικής γραμμής, ο Ουάρντα στο άλλο και ο Κωτσόπουλος στην κορυφή.
19:06
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Σιμόες, Άλεφ, Γκάλο, Λιβάγια, Μπογέ, Πόνσε.
19:06
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους οι Τσιντώτας, Σβάρνας Τσόσιτς, Αλμπάνης, Μπότος, Γιούσης, Κλωναρίδης.
19:08
Λογικά με 3-5-2 θα παραταχθεί ξανά η ΑΕΚ στην επιστροφή του Μανόλο Χιμένεθ στον πάγκο. Ο Μπάρκας κάτω από τα δοκάρια με τους Μπακάκη, Οικονόμου και Τσιγκρίσνκι στην τριάδα της άμυνας. Γκάλο και Χουλτ τα δύο μπακ-χαφ, με τους Σιμόες και Άλεφ στον άξονα. Μπροστά τους ο Λιβάγια σε ελεύθερο ρόλο και οι Μπογέ, Πόνσε στην κορυφή της επίθεσης. Θα δούμε σίγουρα και την διάταξη κατά τη διάρκεια του αγώνα.
19:09
Διαιτητής είναι ο Τάσος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου), με βοηθούς τους Πολυχρόνη Κωσταρά (Αιτωλοακαρνανίας), Λάζαρο Δημητριάδη (Μακεδονίας), ενώ τέταρτος είναι ο Βασίλης Φωτιάς (Πέλλας).
19:18
Ο Μανόλο Χιμένεθ ξανά στα «κιτρινόμαυρα», έχοντας δίπλα του τον βοηθό του, Φελίπε Ουφάνο. Εικόνα live21962536/83068.jpg
19:20
Στο Περιστέρι και ο προπονητής της Εθνικής, Άγγελος Αναστασιάδης, παρέα με τους Στέλιο Γιαννακόπουλο και Άγγελο Μπασινά. Εικόνα live21962536/97218.jpg
19:27
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες παρέα με το διαιτητικό τρίο. Σε πολύ λίγο θα ξεκινήσει και το παιχνίδι.
19:31
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
19:31
Με «κυανόλευκες» εμφανίσεις ο Ατρόμητος, με τα «κιτρινόμαυρα» η ΑΕΚ.
19:35
4' Φάουλ σε καλό σημείο για γέμισμα για τον Ατρόμητο, ανεβαίνουν τα... ψηλά κορμιά των γηπεδούχων στην αντίπαλη περιοχή.
19:36
Περνάει ανεκμετάλλευτο ωστόσο στην εξέλιξη της φάσης η ομάδα του Κάναντι κερδίζει κόρνερ.
19:37
6' Ο Ρισβάνης έκανε την κεφαλιά, με τον Κωτσόπουλο να μην μπορεί να κάνει επαφή με την μπάλα από το ύψος της μικρής περιοχής. Υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, πάντως, ο νεαρός φορ, με τον βοηθό να έχει δίκιο.
19:39
8' Μετά από λάθος γύρισμα, ο Λιβάγια μπήκε από τα αριστερά μέσα στην περιοχή αλλά έκανε κακό γύρισμα με τον Ρισβάνη να διώχνει την μπάλα.
19:39
9' Πρόβλημα τραυματισμού για τον Τσιγκρίνσκι που δεν μπορεί να συνεχίσει στο ματς. Ο Τσόσιτς ετοιμάζεται για να πάρει τη θέση του.
19:40
9' Κίτρινη κάρτα στον Μπακάκη για φάουλ στον Κωτσόπουλο.
19:40
10' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Τσόσιτς αντί Τσιγκρίνσκι.
19:44
Ισορροπημένο παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να παίζουν πιο συντηρητικά και να μην επιτρέπουν η μία στην άλλη να «πατήσουν» στην αντίπαλη περιοχή.
19:45
19:47
16' O Μπογέ άνοιξε για τον Πόνσε μέσα στην περιοχή αλλά ο δεύτερος καθυστέρησε πάρα πολύ με συνέπεια να τον προλάβει ο Μπρούνο που είχε γυρίσει ταχύτατα.
19:50
19' Πρώτο κόρνερ για την ΑΕΚ στο ματς. Περνάει ανεκμετάλλευτο για τους φιλοξενούμενους.
19:58
28' «Φωνάζει» για πέναλτι ο Ατρόμητος! Ο Χατζηϊσαΐας τσιμπάει την μπάλα μέσα στην περιοχή, με τον Χουλτ να βρίσκει την μπάλα με το δεξί του χέρι! «Παίζετε» έδειξε ο Σιδηρόπουλος που το θεώρησε προφανώς ακούσιο ωστόσο από το τρίτο ριπλέι που έδειξε η Cosmote, ο Χουλτ φαίνεται να βρίσκει την μπάλα με το χέρι! Υπήρξε παράβαση και πέναλτι.
20:03
32' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Χουλτ και Λιβάγια συνδυάστηκαν άψογα, ο πρώτος γύρισε μέσα στην περιοχή στον Μπογέ αλλά το σουτ που επιχείρησε ο τελευταίος πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας!
20:04
33' Κίτρινη κάρτα στον Μπουσούλατζιτς και στον Πόνσε για αψιμαχία που είχαν.
20:06
35' Φοβερή κάθετη του Ουάρντα μέσα στην περιοχή, βρίσκει τον Μπουσούλατζιτς αλλά αυτός επιλέγει αντί να εκτελέσει να πασάρει και βρήκε... αντίπαλο!
20:07
20:11
Ακόμη πέντε λεπτά για το ημίχρονο, παραμένει το 0-0 ανάμεσα σε Ατρόμητο και ΑΕΚ.
20:16
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος στο πρώτο μέρος.
20:17
45'+1' Μακρινό σουτ του Μπρούνο, πολύ άστοχο.
20:18
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Ατρόμητος και ΑΕΚ πάνε στα αποδυτήρια όπως ξεκίνησαν το ματς, χωρίς σκορ (0-0). Μπόλικη τακτική και σκπιμότητα από τις δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο, πολλές μονομαχίες και ένταση ωστόσο δεν υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο σε ένα κακό παιχνίδι.
20:32
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.
20:37
Τίποτα το ιδιαίτερο στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου μέρους. Μία από τα ίδια με το πρώτο ημίχρονο δηλαδή.
20:42
54' Επικίνδυνο γύρισμα του Λιβάγια μέσα στην περιοχή, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Θεοδωράκης.
20:43
55' Διακοπή στο ματς καθώς έπεσε ο φωτισμός στο γήπεδο! Στο 54:55 για την ακρίβεια έσβησαν τα φώτα στην σκεπαστή θύρα στο Περιστέρι!
20:49
Για να δούμε σε πόση ώρα θα επανέλθει ο φωτισμός και σε πόσο θα συνεχιστεί το ματς. Προς το παρόν οι παίκτες των δύο ομάδων κάνουν ζέσταμα καθώς δεν θέλουν να κρυώσουν λόγω της διακοπής.
20:51
Ανάβουν σιγά σιγά τα φώτα, σε λίγα λεπτά θα έχουμε επανέναρξη του αγώνα.
21:03
Ξεκίνησε ξανά το παιχνίδι μετά από διακοπή 20 λεπτών.
21:04
78' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ενσικουλού αντί Μανούσου.
21:06
79' Κι άλλη αλλαγή για τον Ατρόμητο. Κουλούρης αντί Κωτσόπουλου.
21:06
79' Ατομική προσπάθεια του Λιβάγια και σουτ εκτός περιοχής, δεν είχε τύχη...
21:08
81' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Μέσα ο Αλμπάνης, έξω ο Μπογέ.
21:09
82' Σουτ στην κίνηση από τον Κορτ, η μπάλα πάρα πολύ ψηλά άουτ.
21:10
83' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΚ! Ο Αλμπάνης πρόλαβε και τσίμπησε την μπάλα προ του Καρασαλίδη, ο οποίος τον βρήκε και ο Σιδηρόπουλος έδειξε την άσπρη βούλα! Δεν υπάρχει, όμως, κανένα πέναλτι καθώς το μαρκάρισμα ήταν καθαρά εκτός περιοχής!
21:12
Ένταση τώρα εκτός των τεσσάρων γραμμών του γηπέδου με τον Νταμίρ Κάναντι και τον Βασίλη Δημητριάδη!
21:13
86' Κίτρινη κάρτα στον Καρασαλίδη για διαμαρτυρία.
21:13
86' ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΚ!
21:14
Ο Πόνσε εκτέλεσε με δύναμη το πέναλτι και νίκησε τον Θεοδωράκη, ο οποίος έπεσε σωστά αλλά δεν έβαλε καλά τα χέρια του.
21:14
Η ΑΕΚ μπαίνει μπροστά στο σκορ με ένα πέναλτι που ΔΕΝ υπήρξε ποτέ! Έντονες διαμαρτυρίες από παίκτες, τεχνικό επιτελείο και κόσμο των γηπεδούχων και δικαίως!
21:15
89' ΑΠΟΒΟΛΗ για την ΑΕΚ! Ο Πόνσε αντικρίζει σωστά δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον Σιδηρόπουλο για αγκωνιά στον Ρισβάνη σε εναέρια μονομαχία! Με δέκα η ΑΕΚ και έχει ακόμη τουλάχιστον 25 λεπτά το ματς με τις καθυστερήσεις!
21:18
91' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Μέσα ο Μάντσον, έξω ο Κορτ.
21:19
Ακόμη δεν έχει δείξει καθυστερήσεις ο τέταρτος διαιτητής κι ενώ ήδη παίζουμε δύο λεπτά έξτρα χρόνου!
21:21
24 τα λεπτά των καθυστερήσεων!
21:24
96' Μακρινό σουτ του Μάντσον, η μπάλα βρήκε στον Άλεφ και ο Μπάρκας μπλόκαρε.
21:26
Στο έδαφος ο Μπάρκας, δείχνει να πονάει.
21:30
90'+13' Ανάποδη κεφαλιά του Χατζηϊσαΐα, μπλοκάρει ο Μπάρκας.
21:34
90+17' O Αλμπάνης διώχνει σε κόρνερ προ του Καρασαλίδη. Πιέζει ο Ατρόμητος που έχει και αριθμητικό πλεονέκτημα.
21:39
90+20' Mακρινή εκτέλεση φάουλ του Λιβάγια, μπλόκαρε ο Θεοδωράκης.
21:41
90'+25' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Κλωναρίδης αντί Λιβάγια.
21:44
Τέλος στην αναμέτρηση!
21:45
Η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από το Περιστέρι με 1-0 στον πρώτο προημιτελικό με τον Ατρόμητο! Μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς ο Τάσος Σιδηρόπουλος που έδωσε ένα ανύπαρκτο πέναλτι στον Αλμπάνη (σσ. ήταν εκτός περιοχής το μαρκάρισμα) το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Πόνσε, ενώ δεν έδωσε ένα στο πρώτο ημίχρονο στους γηπεδούχους σε χέρι του Χουλτ!