Παρακολουθήστε σε real time από το control room του sportfm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Πανιώνιο και τον Απόλλωνα Σμύρνης για την 20η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

16:49
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Πανιώνιο και τον Απόλλωνα Σμύρνης για την 20η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
16:51
Οι γηπεδούχοι προέρχονται από τη μεγάλη νίκη επί του ΠΑΟΚ για το Κύπελλο Ελλάδας με 2-1, ενώ στο πρωτάθλημα είχαν ηττηθεί με 4-0 από τον Ολυμπιακό.
16:53
Αντιθέτως, οι φιλοξενούμενοι έχουν μόλις έναν βαθμό από τους έξι που έχουν συνολικά στο πρωτάθλημα εκτός έδρας, ενώ έχουν αρχίσει σιγά σιγά να σκέφτονται την επόμενη ημέρα που θα τους βρει όπως όλα φαίνονται στην Football League.
16:58
Πανιώνιος (Άκης Μάντζιος): Κότνικ, Μασούρας, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Κούρντι, Κόρμπος, Καμαρά, Σπιριντόνοβιτς, Αλί, Ντουρμισάι.
16:58
Στον πάγκο οι Μανοΐλοβιτς, Μαξίμοβιτς, Μανθάτης, Παπαγεωργίου, Οικονομίδης, Τσιλούλης, Κότσιτς.
16:59
Απόλλων Σμύρνης (Μπάμπης Τεννές): Χουάντερσον, Στάθης, Κοντοές, Κύργιας, Βαφέας, Οριουέλα, Ντούρσο, Ρώσση, Ντεφεντερίκο, Ελ Χέλβε, Βάρκας.
17:00
Στον πάγκο οι Αστράς, Ναδάλες, Ναζλίδης, Γαρουφαλιάς, Αγρόδημος, Ριβέρο, Ακόστα.
17:02
Διαιτητής είναι ο Ευάγγελος Γρατσάνης (Τρικάλων), με βοηθούς τους Κωνσταντίνο Τριανταφύλλου (Αρκαδίας), Ιορδάνη Δημητριάδη (Καστοριάς), ενώ τέταρτος είναι ο Μελέτιος Γιουματζίδης (Πέλλας).
17:04
Σε ένα δεκάλεπτο περίπου θα έχουμε σέντρα στη Νέα Σμύρνη.
17:05
Το ματς μπορείτε να το παρακολουθήσετε τηλεοπτικά από το Novasports 1 και να το ακούσετε ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.
17:11
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες παρέα με το διαιτητικό τρίο.
17:14
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
17:17
3' Πρώτο κόρνερ στο ματς, για τον Απόλλωνα. Ο Ντεφεντερίκο το εκτέλεσε αλλά ο Κότνικ έδιωξε με γροθιές.
17:21
Τίποτα το ιδιαίτερο στα πρώτα λεπτά του ματς, με τον Απόλλωνα να έχει μπει πιο δυνατά στο γήπεδο.
17:24
9' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Ωραία κάθετη του Κούρντι στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα, ο Καμαρά μπήκε στην περιοχή αλλά έκανε κάκιστο τελείωμα.
17:25
10' Πολύ ωραία κίνηση του Ντεφεντερίκο, δίνει στον Ελ Χέλβε ο οποίος το παρακάνει με τις ντρίμπλες μέσα στην περιοχή και εν τέλει δεν μπορεί να τελειώσει τη φάση.
17:26
12' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ωραία κίνηση έξω από την περιοχή και σουτ από τον Ντεφεντερίκο, πέφτει και διώχνει σε κόρνερ με υπερένταση ο Κότνικ.
17:27
13' Ο Κοντοές πιάνει το δυνατό μονοκόμματο σουτ από τα 25 μέτρα αλλά ο Κότνικ έπεσε και μπλόκαρε!
17:30
Πρώτο τέταρτο στο ματς, παραμένει το 0-0 ανάμεσ σε Πανιώνιο και Απόλλωνα Σμύρνης. Καλό παιχνίδι, χωρίς διακοπές και με γρήγορο ρυθμό ανάμεσα στις δύο ομάδες.
17:32
17' Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Μετά από γύρισμα του Ρώσση, ο Βάρκας έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με τον Κότνικ να κάνει απίθανη επέμβαση. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Ντούρσο πήρε το ριμπάουντ αλλά έκανε κακό τελείωμα πάνω από τα δοκάρια!
17:37
22' Απίθανη ευκαιρία για τον Πανιώνιο! Φοβερή προσπάθεια του Ντουρμισάι που αδειάζει τον Κύργια και γυρίζει στον Σπιριντόνοβιτς, ο οποίος κάνει το σουτ με την μπάλα να έχει κατεύθυνση προς τα δίχτυα αλλά ο Βαφέας πετάγεται από το... πουθενά και διώχνει πάνω στην γραμμή!
17:44
29' Ωραία ανάπτυξη από τον Πανιώνιο, ο Αλι έκανε το γύρισμα αλλά το τακουνάκι του Ντουρμισάι πέρασε άουτ.
17:44
30' Σέντρα-σουτ του Μασούρα, ο Χουάντερσον έδιωξε με τις γροθιές σε κόρνερ.
17:46
32' Κίτρινη κάρτα στον Ελ Χέλβε καθώς μετά από υπόδειξη οφσάιντ, συνέχισε την φάση. Πάντως, ο Λιβανέζος φορ του Απόλλωνα ίσως και να καλυπτόταν, πολύ δύσκολη φάση.
17:48
34' Ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Μετά από τις κόντρες, η μπάλα έφτασε στον Αλι αλλά το πλασέ του από τα όρια της περιοχής ήταν κακό και ο Χουάντερσον μπλόκαρε.
17:53
39' Kίτρινη κάρτα στον Ντεφεντερίκο για μαρκάρισμα στον Ντουρμισάι.
17:54
Τρομερό στατιστικό (σσ. πηγή soccerbase): Εικοσι δύο χρόνια έχει να νικήσει ο Απόλλων στη Νέα Σμύρνη τον Πανιώνιο. Και τότε είχε στον πάγκο τον Μπάμπη Τεννέ, ενώ ο Άκης Μάντζιος ήταν παίκτης του Πανιωνίου.
17:54
40' Μακρινό σουτ του Μασούρα, ο Χουάντερσον έπεσε και μπλόκαρε.
17:57
42' Επικίνδυνο γύρισμα του Ελ Χέλβε μέσα στην περιοχή, η μπάλα... ζωντανεύει στα χέρια του Κότνικ αλλά ο Σταυρόπουλος έδιωξε στη συνέχεια την μπάλα.
18:00
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο! Πανιώνιος και Απόλλων οδηγούνται στα αποδυτήρια χωρίς σκορ (0-0) σε ένα εξαιρετικό ματς με αρκετές ευκαιρίες, καλό ρυθμό αλλά χωρίς γκολ.
18:13
Οι δύο ομάδες έχουν επιστρέψει στον αγωνιστικό χώρο και σε λίγο θα έχουμε σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
18:14
46' Διπλή αλλαγή για τον Πανιώνιο. Τσιλούλης και Μανθάτης μέσα, Αλί και Καμαρά έξω.
18:15
46' Σουτ του Κούρντι στην κίνηση, η μπάλα περνάει ψηλά άουτ.
18:16
48' Σουτ του Σαραμαντά έξω από την περιοχή, η μπάλα περνάει άουτ.
18:21
Πρόβλημα τραυματισμού για τον Σαραμαντά, θα περάσει εκτός αγωνιστικού χώρου.
18:22
53' Τρίτη αλλαγή για τον Πανιώνιο νωρίς νωρίς. Μακσίμοβιτς αντί Σαραμαντά.
18:27
Έχει πέσει αισθητά ο ρυθμός με τον Απόλλωνα να βάζει δύσκολα στον Πανιώνιο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.
18:33
64' Κίτρινη κάρτα στον Ντούρσο για θέατρο. Σωστή η απόφαση του Γρατσάνη!
18:35
66' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Ακόστα στη θέση του Βάρκα.
18:37
68' Κίτρινη κάρτα στον Μασούρα που είχε τραβήξει τον Ρώσση σε αντεπίθεση.
18:38
69' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Ρώσση έκανε την ατομική προσπάθεια και το σουτ έξω απο την περιοχή, με τον Κότνικ να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ.
18:41
72' Γλιτώνει την αποβολή ο Μασούρας καθώς ο διαιτητής δεν δίνει λανθασμένα δεύτερη κίτρινη στον Έλληνα μπακ που ανέτρεψε τον Ντούρσο ενώ έφευγε στην κόντρα.
18:41
73' ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Απόλλωνα!
18:43
Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντεφεντερίκο, ο Βαφέας πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με φοβερή καρφωτή κεφαλιά στέλνει την μπάλα στο δεξί «Γ» της εστίας για το 1-0.
18:47
Έχει πρόβλημα τραυματισμού ο Βαφέας, μάλλον δεν μπορεί να συνεχίσει!
18:49
79' Πέναλτι ζήτησε ο Πανιώνιος σε γυριστό σουτ του Κόρμπου αλλά ο Στάθης είχε βρει την μπάλα με σώμα, με τον διαιτητή να δείχνει σωστά «παίζετε».
18:52
84' Κίτρινη κάρτα στον Κύργια για φάουλ στον Τσιλούλη.
18:53
84' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Αγρόδημος στη θέση του Ντεφεντερίκο. Θα συνεχίσει τελικά ο Βαφέας παρότι δεν πατάει καλά.
18:56
87' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Μανθάτη και... γλυκιά σέντρα, ο Ντουρμισάι έπιασε την κεφαλιά από πλεονκτική θέση αλλά δεν κατάφερε να βρει στόχο.
18:56
88' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Ναζλίδης στη θέση του Βαφέα που δεν μπορεί τελικά να συνεχίσει.
18:58
89' Εκτέλεση φάουλ του Σπιριντόνοβιτς, ο Σταυρόπουλος πήδηξε ολομόναχος αλλά έκανε κακή κεφαλιά και έστειλε την μπάλα άουτ.
18:59
Συμπληρώθηκαν τα 90'. Πέντε λεπτά ο έξτρα χρόνος.
19:00
90'+2' Σουτ του Στάθη στην κίνηση, είναι κακό και περνάει άουτ.
19:03
94' Κίτρινη κάρτα στον Αγρόδημο για φάουλ στον Μακσίμοβιτς.
19:04
95' Αντεπίθεση για τον Απόλλωνα, ο Ντούρσο ανοίγει στον Ακόστα , ο οποίος προσπαθεί να περάσει τον Κότνικ αλλά αυτός θα τον σταματήσει!
19:05
Τέλος στην αναμέτρηση! Ο Απόλλων παίρνει το πρώτο του διπλό στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 1-0 του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη. Σκόρερ ο Βαφέας!