Παρακολουθήστε σε real time από το control room του sportfm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Αστέρα Τρίπολης για την 21η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

17:46
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Αστέρα Τρίπολης στο ΟΑΚΑ για την 21η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
18:26
Ο Παναθηναϊκός έχει ως στόχο να επιστρέψει στα τρίποντα και να πάρει την πρώτη του νίκη στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος.
18:28
Από την άλλη μεριά, ο Αστέρας ηττήθηκε με το βαρύ 3-0 στην Τρίπολη από τον Άρη την περασμένη αγωνιστική, ωστόσο πριν από δύο εβδομάδες είχε πανηγυρίσει εκτός έδρας τρίποντο στην έδρα του Απόλλωνα Σμύρνης (0-2).
18:31
Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην έκτη θέση με 28 βαθμούς, στο -4 από τον Άρη και την πέμπτη θέση. Αντιθέτως, οι φιλοξενούμενοι είναι στην δέκατη θέση με 21 βαθμούς και στο +1 από τον ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος με τα τωρινά δεδομένα πηγαίνει στα μπαράζ.
18:32
Πάμε σιγά σιγά να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
18:32
Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Χατζηθεοδωρίδης, Κουρμπέλης, Κάτσε, Χατζηγιοβάνης, Άλτμαν, Μπουζούκης, Μακέντα.
18:33
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους οι Ξενόπουλος, Οικονόμου, Στάικος, Δώνης, Μουνιέ, Βέργος, Πούγγουρας.
18:35
Αστέρας Τρίπολης (Γιώργος Παράσχος): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Βλάχος, Ματρικάρντι, Μπελόκ, Βαλιέντε, Κυριακόπουλος, Καλτσάς, Φερνάντεθ, Μανιάς.
18:37
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους οι Αθανασιάδης, Δουβίκας, Αραβίδης, Τσιλιανίδης, Μπαστιάνος, Ρόλε, Ορτέγκα.
18:43
Διαιτητής είναι ο Γεώργιος Τάσης (Ηπείρου), με βοηθούς τους Αθανάσιο Κόλλια (Ηπείρου), Χρυσούλα Κουρομπύλια (Δυτ. Αττικής), ενώ τέταρτος είναι ο Σπυρίδων Ζαμπάλας (Ηπείρου).
18:45
Σε περίπου ένα τέταρτο θα έχουμε σέντρα στο ματς του ΟΑΚΑ.
19:00
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες παρέα με το διαιτητικό τρίο.
19:02
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
19:02
Με τις κλασσικές πράσινες εμφανίσεις ο Παναθηναϊκός, με μπλε ο Αστέρας.
19:09
5' Σε θέση οφσάιντ υποδεικνύεται ο Καλτσάς, σωστή απόφαση.
19:11
8' Κάθετη του Καλτσά ανάμεσα στα στόπερ του Παναθηναϊκού, ο Φερνάντεθ προσπάθησε να κάνει το σουτ με την μία αλλά ήταν αδύναμο και ο Διούδης δεν είχε πρόβλημα.
19:14
12' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Κάτσε έβγαλε ωραία σέντρα, με τον Κουρμπέλη να πιάνει την κεφαλιά στην «καρδιά» της αντίπαλης άμυνας αλλά να τελειώνει άσχημα την φάση, με την μπάλα να περνάει άουτ.
19:18
16' ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Παναθηναϊκό!
19:19
Φοβερή σκαφτή μπαλιά του Κουρμπέλη στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, με τον Άλτμαν να κατεβάζει με το στήθος και στη συνέχεια να τελειώνει με δυνατό σουτ από τα όρια της περιοχής, νικώντας τον Παπαδόπουλο για το 1-0.
19:20
Ο Παναθηναϊκός παίρνει το προβάδισμα στο ματς, το οποίο ελέγχει απόλυτα. Πολύ κακός και... φοβισμένος ο Αστέρας Τρίπολης, παίζει πολύ πίσω και δυσκολεύεται να κάνει... δεύτερη πάσα σωστή.
19:22
18' Λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ στον Μανιά, ήταν στην ίδια ευθεία με τον τελευταίο αμυνόμενο.
19:23
Ο Όμρι Άλτμαν βρίσκει δίχτυα μετά από 13 μήνες, έχοντας μείνει εκτός δράσης βέβαια για 10 μήνες λόγω του σοβαρού τραυματισμού. Τελευταίο του γκολ πριν το σημερινό, στις 20/1/2018 στο παιχνίδι Παναθηναϊκός - Κέρκυρα 4-0.
19:24
22' Ατομική προσπάθεια του Μπουζούκη, δοκιμάζει και τα πόδια του από μακρινή απόσταση αλλά το σουτ του ήταν πολύ κακό.
19:28
25' Ο Φερνάντεθ μπήκε μέσα στην περιοχή αλλά έκανε τραγικό γύρισμα καθώς σήκωσε την μπάλα και δεν κατάφερε να τροφοδοτήσει τον αμαρκάριστο Μανιά.
19:29
27' Ωραίο ένα-δύο του Μακέντα με τον Χατζηγιοβάνη, ο δεύτερος έκανε τη σέντρα και ο Άλτμαν την κεφαλιά, την οποία μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Παπαδόπουλος.
19:33
30' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Κυριακόπουλος έκανε εξαιρετική σέντρα, δίνοντας... έτοιμο γκολ στον αμαρκάριστο Καλτσά, ο οποίος δεν κατάφερε με προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής να σκοράρει, στέλνοντας την μπάλα άουτ.
19:37
35' Κίτρινη κάρτα στον Φερνάντεθ για διαμαρτυρία.
19:39
Φτάσαμε στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Παναθηναϊκός προηγείται του Αστέρα Τρίπολης από το 16ο λεπτό με το γκολ του Άλτμαν. Καλύτεροι οι γηπεδούχοι, προσπαθούν να παίξουν ορθολογικό ποδόσφαιρο , με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν αντίδραση μετά το τέρμα που δέχτηκαν.
19:39
37' Κίτρινη κάρτα στον Μπουζούκη που κλώτσησε μακριά την μπάλα, όντας εκνευρισμένος για ένα κοντρόλ που έχασε και η μπάλα βγήκε πλάγιο.
19:47
44' Ο Κουρμπέλης έκανε εξαιρετική μπαλιά στον Χατζηγιοβάνη, αυτός γύρισε στον Μακέντα αλλά ο Ιταλός βρήκε την μπάλα πίσω του και δεν κατάφερε να απειλήσει την αντίπαλη εστία.
19:47
45' Δυνατό σουτ του Γιόχανσον από τα όρια της περιοχής, η μπάλα πέρασε άουτ.
19:49
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός προηγείται με 1-0 του Αστέρα Τρίπολης χάρη στο γκολ του Άλτμαν. Καλύτεροι οι γηπεδούχοι, πραγματοποιούν καλή εμφάνιση στο πρώτο μέρος, με τους φιλοξενούμενους να έχουν κι αυτοί τις δικές τους καλές στιγμές για να ισοφαρίσουν.
20:04
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.
20:07
48' Σέντρα του Χατζηθεοδωρίδη, ο Άλτμαν προσπάθησε να σουτάρει με τη μία αλλά έκανε... τσαφ και ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε.
20:10
51' Σουτ του Χατζηγιοβάνη έξω από την περιοχή, η μπάλα ψηλά άουτ.
20:14
55' Σύγχυση στα καρέ του Παναθηναϊκού, με τον Μακέντα που είχε γυρίσει πολύ πίσω να διώχνει τελικά την μπάλα.
20:16
57' Τεράστια ευκαιρία για τον Αστέρα! Ο Φερνάντεθ έκανε φοβερή κάθετη στον Μανιά, ο οποίος μπήκε ολομόναχος μέσα στην περιοχή αλλά έκανε τραγικό πλασέ, στέλνοντας την μπάλα άουτ.
20:18
60' Κίτρινη κάρτα στον Μπελόκ για σκληρό μαρκάρισμα στον Κουρμπέλη.
20:19
61΄Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Μουνιέ αντί Άλτμαν.
20:20
61' Αλλαγή για τον Αστέρα. Αραβίδης αντί Μανιά.
20:22
63' Μακρινό σουτ του Φερνάντεθ, η μπάλα φεύγει από τα χέρια του Διούδη αλλά στην εξέλιξη της φάσης ο Αραβίδης υποδείχθηκε σωστά σε θέση οφσάιντ.
20:27
69' Eξαιρετική κάθετη μπαλιά του Γιόχανσον στον Χατζηγιοβάνη, με τον Έλληνα μεσοεπιθετικό να κάνει κακό γύρισμα, πάνω στον Παπαδόπουλο.
20:30
72' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Δώνης αντί Κουρμπέλη.
20:33
74' Ο Μακέντα έκανε σέντρα-σουτ από τα αριστερά και μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει παράλληλα με την εστία.
20:34
75' Γρήγορη αντεπίθεση του Αστέρα, ο Φερνάντεθ άνοιξε στον Αραβίδη ο οποίος δοκίμασε τα πόδια του έξω από την περιοχή, με τον Διούδη να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.
20:36
77' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Χατζηγιοβάνης άνοιξε για τον Μακέντα μέσα στην περιοχή, με τον Ιταλό φορ να κάνει άσχημο πλασέ και να στέλνει την μπάλα άουτ.
20:38
79' Κίτρινη κάρτα στον Βλάχο.
20:40
82' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Πούγγουρας αντί Χατζηγιοβάνη.
20:42
83' Δουβίκας αντί Φερναντέζ για τον Αστέρα.
20:49
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις!
20:51
Δύο λεπτά ακόμη για το φινάλε. Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει να προηγείται με 1-0 του Αστέρα.
20:53
Τέλος στην αναμέτρηση! Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 1-0 του Αστέρα Τρίπολης χάρη στο γκολ του Άλτμαν στο 16ο λεπτό.