Τσέλσι-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Παρακολουθήστε από το control-room του sportfm.gr την εξέλιξη του αγώνα Τσέλσι-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για τη φάση των "16" του Κυπέλλου Αγγλίας.

21:08
Καλησπέρα σας!
21:08
Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα Τσέλσι-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για τη φάση των "16" του Κυπέλλου Αγγλίας.
21:12
Η ενδεκάδα της Τσέλσι: Κέπα – Αθπιλικουέτα, Νταβίντ Λουίς, Ρούντιγκερ, Αλόνσο – Καντέ, Ζορζίνιο, Κόβασιτς – Πέδρο, Αζάρ, Ιγκουαΐν
21:13
Η ενδεκάδα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ρομέρο – Γιανγκ, Λίντελοφ, Σμόλινγκ, Σο – Ερέρα, Μάτιτς – Μάτα, Πογκμπά, Ράσφορντ – Λουκάκου
21:14
Η Τσέλσι έρχεται από εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Μάλμε την Πέμπτη για το Γιουρόπα Λιγκ.
21:15
Αντιθέτως, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχασε 0-2 εντός από την Παρί Σεν Ζερμέν την Τρίτη για το Τσάμπιονς Λιγκ. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της επί εποχής Σόλσκιερ.
21:16
Στον προηγούμενο γύρο, η Τσέλσι απέκλεισε τη Σέφιλντ Γουένσντεϊ (3-0 εντός). Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προσπέρασε το εμπόδιο της Άρσεναλ (1-3 εκτός).
21:19
Η Τσέλσι είναι η κάτοχος του θεσμού, ενώ μετράει συνολικά 8 τρόπαια στη διοργάνωση.
21:19
Από την άλλη, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετράει 12 τρόπαια στο θεσμό και είναι 2η στη σχετική λίστα.
21:24
Για το πρωτάθλημα, Τσέλσι και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έμειναν στο 2-2 στην έδρα της πρώτης (20/10).
21:28
Βγήκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο του "Στάμφορντ Μπριτζ".
21:30
Ενός λεπτού χειροκρότημα για τον Γκόρντον Μπανκς, που απεβίωσε πριν από μερικές ημέρες.
21:31
Η Τσέλσι μπορεί να γίνει η πρώτη ομάδα που θα αποκλείσει 5 συνεχόμενες φορές στο θεσμό του Κυπέλλου τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!
21:31
Ξεκίνησε το ματς. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε τη σέντρα.
21:33
2' Κόρνερ για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.
21:35
4' Πρώτη καλή στιγμή στο ματς για τη Γιουνάιτεντ. Ο Λουκάκου σούταρε στην κίνηση μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
21:39
8' Παιχνίδι κέντρου στα πρώτα λεπτά.
21:40
9' Κεφαλιά από τον Σμόλινγκ, μπλόκαρε ο Κέπα.
21:42
11' Διπλή ευκαιρία για την Τσέλσι. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λουίς, έδιωξε ο Ρομέρο και στη συνέχεια ο Πέδρο σούταρε στην κίνηση, αλλά ο τερματοφύλακας της Γιουνάιτεντ μπλόκαρε με τη δεύτερη.
21:43
12' Φαλτσαριστό σουτ του Αζάρ έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
21:44
Θυμίζουμε ότι σε περίπτωση ισοπαλίας στα 90 λεπτά, ακολουθεί ημίωρη παράταση κι εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.
21:45
14' Μακρινό σουτ του Ερέρα, έδιωξε ο Κέπα.
21:50
17' Καλή στιγμή για την Τσέλσι. Ο Ιγκουαΐν πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, η μπάλα όμως έφυγε δίπλα από το δοκάρι.
21:50
19' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ράσφορντ από πλάγια θέση, αλλά ο Κέπα μπλόκαρε.
21:51
Στο 15' ο Μάτιτς πήρε κίτρινη κάρτα.
21:51
21' Κίτρινη κάρτα στον Γιανγκ για σκληρό φάουλ στον Πέδρο.
21:54
23' Στα τελευταία 5 λεπτά, η κατοχή της μπάλας είναι 71%-29% υπέρ της Τσέλσι.
21:59
29' Κόρνερ για την Τσέλσι.
22:02
31' Γκολ για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!
22:02
Σέντρα του Πογκμπά, κεφαλιά του Ερέρα, που νίκησε τον Κέπα για το 0-1.
22:06
35' Σέντρα-σουτ του Πέδρο, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Ρομέρο.
22:09
38' Επικίνδυνο γύρισμα του Αζάρ μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
22:14
43' Πιέζει κάπως η Τσέλσι.
22:15
45' Γκολ για τη Γιουνάιτεντ!
22:16
Σέντρα του Ράσφορντ, καρφωτή κεφαλιά του Πογκμπά και Τσέλσι-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2.
22:19
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προηγείται 2-0 της Τσέλσι!
22:19
Και τα δύο γκολ των φιλοξενούμενων με κεφαλιές (31' Ερέρα, 45' Πογκμπά).
22:25
5 τελικές (2 εντός στόχου) για την Τσέλσι, 6 (5) έχει αντίστοιχα η Γιουνάιτεντ.
22:25
63%-37% υπέρ της Τσέλσι η κατοχή της μπάλας.
22:29
Θυμίζουμε ότι στα προημιτελικά του Κυπέλλου έχουν προκριθεί ήδη η Γουλβς, η Μίλγουολ, η Κρίσταλ Πάλας, η Μάντσεστερ Σίτι, η Σουόνσι, η Γουότφορντ και η Μπράιτον.
22:33
Βγαίνουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο.
22:33
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.
22:34
Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.
22:38
49' Επικίνδυνη αντεπίθεση από τη Γιουνάιτεντ, έδιωξαν οι γηπεδούχοι.
22:42
53' Δύο διαδοχικά κόρνερ για την Τσέλσι.
22:44
56' Κι άλλο κόρνερ για την Τσέλσι, που πιέζει.
22:45
56' Μίνι διακοπή στο ματς καθώς τραυματίστηκε ο Ρομέρο.
22:47
58' Πρώτη αλλαγή για την Τσέλσι. Ο Γουίλιαν παίρνει τη θέση του Πέδρο.
22:47
59' Κόρνερ για την Τσέλσι, που έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο δεν βρίσκει τον τρόπο να σκοράρει.
22:49
60' Κίτρινη κάρτα στον Ρούντιγκερ.
22:51
62' Κόρνερ για τη Γιουνάιτεντ.
22:53
64' Μεγάλη ευκαιρία για την Τσέλσι. Ο Αζάρ σούταρε μέσα από την περιοχή με καλές προϋποθέσεις, όμως η μπάλα κόντραρε κάπου και άλλαξε πορεία.
22:53
65' Κίτρινη κάρτα στον Καντέ.
22:59
71' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γουίλιαν, η μπάλα άουτ.
23:00
71' Δεύτερη αλλαγή για την Τσέλσι. Ο Μπάρκλεϊ πήρε τη θέση του Κόβασιτς.
23:01
73' Πρώτη αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ. Μέσα ο Αλέξις Σάντσες, έξω ο Λουκάκου.
23:04
75' Δεύτερη αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ. Ο Περέιρα αντικαθιστά τον Μάτα.
23:09
80' "Πάγωσε" το ρυθμό του αγώνα η Γιουνάιτεντ.
23:12
82' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Τσέλσι. Ο Τζαπακόστα αντικαθιστά τον Αθπιλικουέτα.
23:14
85' Μίνι διακοπή στο ματς καθώς τραυματίστηκε ο Πογκμπά.
23:15
Σηκώθηκε ο Γάλλος χαφ της Γιουνάιτεντ και συνεχίζεται το παιχνίδι.
23:19
90' Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.
23:20
92' Κεφαλιά του Αζάρ μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
23:22
94' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ. Ο ΜακΤόμινι αντικαθιστά τον Ράσφορντ.
23:24
96' Κόρνερ για την Τσέλσι.
23:25
Τέλος αγώνα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέρασε από την έδρα της Τσέλσι με 2-0 και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου!
23:25
Ερέρα (31') και Πογκμπά (45') οι σκόρερ των νικητών. Και τα δύο γκολ με κεφαλιές!