Λιόν-Μπαρτσελόνα

Παρακολουθήστε από το control-room του sportfm.gr την εξέλιξη του αγώνα Λιόν-Μπαρτσελόνα για τη φάση των "16" του Champions League.

21:27
Καλησπέρα και καλή βραδιά!
21:28
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση Λιόν-Μπαρτσελόνα για τη φάση των "16" του Champions League.
21:32
Η Λιόν έχει να ηττηθεί από τον Οκτώβριο του 2016 σε αγώνα του Champions League (2-7-0 έκτοτε)!
21:33
Την Παρασκευή, η Λιόν νίκησε 2-1 εντός την Γκινγκάμπ για το γαλλικό πρωτάθλημα, όπου βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας.
21:34
Από την άλλη, η Μπαρτσελόνα επικράτησε 1-0 εντός της Βαγιαδολίδ και παραμένει στην 1η θέση.
21:35
Στη φάση των ομίλων, η Λιόν πέρασε ως 2η από το 6ο γκρουπ με ρεκόρ 1-5-0 (5 σερί ισοπαλίες!), ενώ η Μπάρτσα προκρίθηκε ως 1η από το 2ο γκρουπ με 4-2-0.
21:39
Η ενδεκάδα της Λιόν: Λόπες – Ντιμπουά, Μαρσέλο, Ντεναγιέρ, Μεντί – Εντοπελέ, Αουάρ – Τραορέ, Τεριέ, Ντεπάι - Ντεμπελέ
21:39
Η ενδεκάδα της Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν – Σεμέδο, Πικέ, Λενγκλέ, Άλμπα – Σέρχι Ρομπέρτο, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς – Μέσι, Ντεμπελέ, Σουάρες
21:41
Διαιτητής του αγώνα ο Τσακίρ, ο οποίος έχει σφυρίξει επτά φορές την Μπαρτσελόνα: σε αυτά τα ματς οι Καταλανοί δεν έχασαν (4-3-0)!
21:42
Σε 18 λεπτά η σέντρα του αγώνα.
21:45
Αξιοπρόσεκτο πως η Μπαρτσελόνα δεν έχει νικήσει στα 5 τελευταία εκτός έδρας της σε νοκ-άουτ φάση του Champions League (1 ισοπαλία, 4 ήττες).
21:49
21:49
Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων.
21:53
Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής προέκυψε στη Λιόν. Ο αριστερός μπακ Μεντί τραυματίστηκε στην προθέρμανση και τη θέση του παίρνει ο Μαρσάλ.
21:56
Καταπληκτική ατμόσφαιρα έχουν δημιουργήσει οι φίλοι της Λιόν στο γήπεδο.
21:57
Βγαίνουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.
21:58
Ακούγεται ο ύμνος του Champions League.
21:59
21:59
Εικόνα από το γήπεδο της Λιόν.
22:00
Στο γράφημα της UEFA πάντως, ο Μεντί δίνεται ακόμα ως βασικός στο αριστερό άκρο της αμυντικής τετράδας της Λιόν.
22:00
Ξεκίνησε το ματς, η Μπαρτσελόνα πήρε τη σέντρα.
22:01
1' Πρώτη φάση στο παιχνίδι για την Μπαρτσελόνα. Ο Ντεμπελέ σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
22:01
Τελικά, ο Μεντί παίζει κανονικά παρά τον τραυματισμό που αποκόμισε στην προθέρμανση.
22:03
3' Κίτρινη κάρτα στον Αουάρ για φάουλ που έκανε στον Μέσι ακριβώς έξω από την περιοχή.
22:05
4' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μέσι, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
22:05
5' Πολύ καλή στιγμή για τη Λιόν. Σουτ του Αουάρ έξω από την περιοχή, έπεσε στη γωνία του ο Τερ Στέγκεν και έδιωξε σε κόρνερ.
22:07
7' Κόρνερ η Μπαρτσελόνα. Τρομερός ρυθμός στα πρώτα λεπτά.
22:09
9' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λιόν. Δυνατό σουτ του Τεριέ έξω από την περιοχή, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι όμως αφού πρώτα έβαλε το χέρι του και ο Τερ Στέγκεν.
22:13
12' Καλή στιγμή για την Μπαρτσελόνα, αλλά το σουτ του Ντεμπελέ έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
22:16
15' Ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Από το ύψος της περιοχής σούταρε ο Ράκιτιτς, όμως η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι.
22:18
17' Κι άλλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Ο Μέσι σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
22:19
19' Μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Ατομική προσπάθεια του Ντεμπελέ, βγήκε τετ-α-τετ με τον Λόπες σε πλάγια θέση όμως και ο αντίπαλος τερματοφύλακας τον νίκησε.
22:20
20' Οκτώ τελικές μέχρι τώρα η Μπαρτσελόνα!
22:21
Θυμίζουμε ότι για τη Λιόν δεν υπολογίζεται ο πολύ καλός μεσοεπιθετικός Φεκίρ.
22:23
23' Κόρνερ για την Μπαρτσελόνα.
22:27
26' Φάουλ για τη Λιόν σε καλό σημείο για γέμισμα στην αντίπαλη περιοχή, πέρασε ανεκμετάλλευτο.
22:29
29' Κόρνερ για την Μπαρτσελόνα.
22:30
30' Κόρνερ για τη Λιόν.
22:34
33' Κίτρινη κάρτα στον Ντιμπουά.
22:34
34' Κεφαλιά του Λενγκλέ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
22:37
36' "Σκαφτό" σουτ του Σουάρες έξω από την περιοχή, μπλόκαρε εύκολα ο Λόπες.
22:43
42' Έπεσε κάπως ο ρυθμός του αγώνα.
22:44
44' Σουτ του Ντεμπελέ έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
22:46
45' Πολύ καλή στιγμή για τη Λιόν. Μετά από ωραία ομαδική συνεργασία, ο Τεριέ σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
22:46
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος στο πρώτο ημίχρονο.
22:47
45'+1' Ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Σουτ του Μπουσκέτς έξω από την περιοχή, η μπάλα κάπου κόντραρε και έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Λόπες.
22:47
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, Λιόν και Μπαρτσελόνα στο 0-0, που μοιάζει "άδικο" βάσει ευκαιριών.
23:02
Βγαίνουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο.
23:03
Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.
23:03
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
23:08
50' Χωρίς κάτι σημαντικό στο πρώτο 5λεπτο του δεύτερου ημιχρόνου.
23:11
52' Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος. Ο Ντεπάι σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Τερ Στέγκεν.
23:15
57' Επικίνδυνη αντεπίθεση της Λιόν, διώχνουν οι αμυντικοί της Μπαρτσελόνα.
23:19
61' Νέα επικίνδυνη αντεπίθεση της Λιόν, με τον Ντεπάι να γυρίζει στην περιοχή, αλλά ο Τερ Στέγκεν βγήκε και μπλόκαρε.
23:20
62' Ο Ντεμπελέ βγήκε ένας εναντίον ενός με τον Λενγκλέ, ωστόσο άνοιξε πολύ την μπάλα και ο Τερ Στέγκεν μπλόκαρε.
23:21
63' Κόρνερ για την Μπαρτσελόνα.
23:23
65' Απειλεί η Μπαρτσελόνα. Ο Μέσι σούταρε με δύναμη από πλάγια θέση, αλλά ο Λόπες έδιωξε.
23:25
67' Πρώτη αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Κουτίνιο αντικαθιστά τον Ντεμπελέ.
23:27
68' Επικίνδυνη στιγμή για την Μπαρτσελόνα, αλλά ο Μέσι έφυγε πολύ πλάγια και δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά.
23:28
69' Πρώτη αλλαγή για τη Λιόν. Ο Τουσάρ αντικαθιστά τον Τραορέ.
23:28
70' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Ο Σουάρες από το ύψος του πέναλτι σούταρε με το αριστερό, ωστόσο η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι.
23:30
Με την αλλαγή του Τουσάρ, η Λιόν άλλαξε σύστημα και παίζει πλέον με 4-3-3.
23:32
74' Επικίνδυνη σέντρα του Άλμπα στην περιοχή, μπλόκαρε ο Λόπες αφού ο Σουάρες δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή.
23:33
76' Δεύτερη αλλαγή για τη Λιόν. Ο Κορνέ αντικαθιστά τον Τεριέ.
23:34
76' Ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Σουτ του Κουτίνιο από το ύψος της περιοχής, ο Λόπες έδιωξε εντυπωσιακά.
23:35
77' Καλή στιγμή για την Μπαρτσελόνα. Ο Άλμπα σούταρε με δύναμη έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
23:38
80' Κίτρινη κάρτα στον Σέρχι Ρομπέρτο.
23:39
81' Δεύτερη αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Βιδάλ αντικαθιστά τον Σέρχι Ρομπέρτο.
23:42
84' Τρίτη αλλαγή για τη Λιόν. Ο Σεΐκ Ντιόπ αντικαθιστά τον Εντομπελέ.
23:44
86' Καλή στιγμή για την Μπαρτσελόνα. Ο Μπουσκέτς σούταρε από το ύψος της περιοχής, όμως ο Λόπες έδιωξε σε κόρνερ.
23:45
87' Κι άλλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Δυνατό σουτ του Μέσι μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε μακριά από τα δοκάρια.
23:46
88' Κίτρινη κάρτα στον Σεμέδο.
23:47
90' Φάουλ για την Μπαρτσελόνα σε πολύ καλό σημείο για τον... Μέσι!