Παρακολουθήστε σε real time μέσω του sport-fm.gr την αναμέτρηση ανάμεσα στη Σάλκε και τη Μάντσεστερ Σίτι για τη φάση των «16» του Champions League.

Καλησπέρα σας!
21:11
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Γκεζερκίλχεν ανάμεσα στη Σάλκε και τη Μάντσεστερ Σίτι για τη φάση των "16" του Τσάμπιονς Λιγκ
21:12
Σίγουρα στο παιχνίδι υπάρχει ξεκάθαρο φαβορί και είναι η ομάδα του Γκουαρδιόλα. Πάντως οι "βασιλικοί μπλε" μετρούν μία μόλις ήττα στα επτά τελευταία ματς στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.
21:16
Στο πρωτάθλημα οι Γερμανοί βρίσκονται στη 14η θέση με μόλις 23 βαθμούς, ενώ η Σίτι δίνει τη μάχη του τίτλου στην Αγγλία μαζί με τη Λίβερπουλ. Πάντα όμως το Τσάμπιονς Λιγκ αποτελεί στοίχημα για τον Γκουαρδιόλα που θέλει να το κατακτήσει με τους "πολίτες" στην τρίτη του απόπειρα.
21:34
Σάλκε και Μαν. Σίτι έχουν κοντραριστεί έξι φορές με τους "σίτιζενς" να μετρούν τέσσερις νίκες, ενώ δύο ματς έληξαν ισόπαλα. Στο 17-4 τα γκολ υπέρ των Άγγλων.
21:36
21:36
21:37
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων
21:38
Σάλκε (Ντομένικο Τεντέσκο): Φέρμαν, ΜακΚένι, Μεντίλ, Νάστασιτς, Ουτ, Σερντάρ, Μπενταλέμπ, Καλιγκιούρι, Οτσίπκα, Σανέ, Μπρούμα.
21:38
Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Στέρλινγκ, Γκουντογκάν, Αγουέρο, Λαπόρτ, Μπερνάρντο Σίλβα, Νταβίντ Σίλβα, Φερναντίνιο, Οταμέντι.
21:38
21:39
Διαιτητής: Κάρλος Ντελ Θέρο Γκράντε (Ισπανία) - Βοηθοί: Χουάν Κάρλος Γιούστε (Ισπανία) και Ρομπέρτο Αλόνσο (Ισπανία)
21:40
Σέντρα στο Γκελζερκίνχεν σε περίπου 20'
21:45
Στο άλλο ματς της βραδιάς, η Ατλέτικο υποδέχεται στη Μαδρίτη τη Γιουβέντους.
21:46
Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Σέρχιο Αγουέρο άνοιξε λογαριασμό στην Ευρώπη σε ένα ματς κόντρα στη Σάλκε το 2008, φορώντας τη φανέλα της Ατλέτικο Μαδρίτης!
21:47
Φυσικά και σε αυτό το ματς, όπως σε όλα στο Τσάμπιονς Λιγκ από τη φάση των "16" υπάρχει χρήση VAR
21:57
Οι δύο ομάδες βγαίνουν τώρα στον αγωνιστικό χώρο
21:58
Και τώρα, ώρα για το σεντόνι και τον ύμνο του Τσάμπιονς Λιγκ!
22:01
1' Σέντρα στο παιχνίδι
22:05
5' Δεν περιμέναμε κάτι διαφορετικό. Η Σίτι ελέγχει το ματς και είναι κυρίαρχη. Ακόμα δεν υπάρχει η μεγάλη φάση.
22:07
7' Πρώτη μεγάλη φάση για τη Σίτι. Ωραία κομπίνα, κεφαλιά του Αγουέρο στη μικρή περιοχή σε κόρνερ ο Φέρμαν
22:11
10' Στο 0-0 το ματς. Πάντως η Σίτι παίζει τη Σάλκε σαν την γάτα με το ποντίκι!
22:12
11' Σουτ του Αγουέρο, κόρνερ
22:17
16' Δυνατό σουτ του Ντε Μπρόινε από μακριά, μπλοκάρει ο Φέρμαν
22:19
18' Γκοοοοοοολλλλ για τη Σίτι με τον Αγουέρο να κάνει το 1-0
22:21
Λάθος από τους Φέρμαν και Σανέ, κλέψιμο από τον Νταβίντ Σίλβα, πάσα πάρε-βάλε στον Αγουέρο και ο Αργεντινός εύκολα ανοίγει το σκορ
22:23
22' Κόρνερ για τη Σάλκε. Το πρώτο της στη βραδιά
22:26
24' Πρώτη καλή στιγμή για τη Σάλκε. Το σουτ του Ουτ έφυγε πέρασε δίπλα από το δοκάρι
22:29
Να σημειώσουμε κάτι όσον αφορά το VAR. Στη φάση του γκολ της Σίτι οι παίκτες της Σάλκε διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης. Ο διαιτητής δεν πήγε να δει ο ίδιος το VAR γιατί αυτή είναι η οδηγία της UEFA, αλλά μίλησε στην ενδοεπικοινωνία με τον διαιτητή που ελέγχει το βίντεο. Είναι διαφορετική η χρήση σε σχέση με τα εθνικά πρωταθλήματα.
22:31
Ο Σέρχιο Αγουέρο, σκόραρε για πέμπτη σερί σεζόν στη φάση των "16" του Τσάμπιονς Λιγκ. Μάλιστα αυτό ήταν το 10ο γκολ του στα επτά τελευταία ματς!
22:31
22:32
32' Σουτ του Στέρλινγκ διώχνουν οι αμυντικοί
22:33
33' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντε Μπρόινε, μπλοκάρει ο Φέρμαν
22:34
33' Σουτ του Καλιγκιούρι, η μπάλα βρίσκει καθαρά στο χέρι του Οταμέντι στην περιοχή. Μάλλον πάμε σε VAR!
22:35
Ζητούν πέναλτι οι παίκτες της Σάλκε. Ξεκάθαρα υπάρχει παράβαση!
22:35
Σε συζητήσεις ο Ντελ Θέρο με τον διαιτητή VAR:
22:37
36' Πέναλτι για τη Σάλκε με την χρήση του VAR
22:37
Σωστή απόφαση!
22:38
Κίτρινη στον Οταμέντι που χάνει τη ρεβάνς στο Μάντσεστερ
22:38
38' Γκοοοοοολλλλ για τη Σάλκε. Ο Μενταλέμπ εκτελεί και 1-1
22:39
Στέλνει στην απέναντι πλευρά τον Έντερσον o Αλγερινός
22:41
Χρειάστηκαν πέντε λεπτά (!) από την ώρα που έγινε η φάση μέχρι την εκτέλεση. Στο 33' το πέναλτι στο 38' η εκτέλεση!
22:42
40' Σάλκε-Μαντσεστερ Σίτι 1-1
22:43
Υπάρχει εκνευρισμός στους παίκτες της Σίτι μετά το γκολ που δέχθηκαν
22:44
43' Πέναλτι για τη Σάλκε!!!
22:44
Είναι καθαρό. Ο Φερναντίνιο ανατρέπει τον Σανέ μέσα στην περιοχή!
22:44
Κίτρινη στον παίκτη της Σίτι
22:45
45' Γκοοοοοοολλλλλ για τη Σάλκε και 2-1. Ο Μπενταλέμπ εκτελεί και πάλι ιδανικά.
22:46
Τρομερή ανατροπή στο ματς! Δύο λάθη της άμυνας της Σίτι. Δύο καθαρά πέναλτι και μπροστά οι "βασιλικοί μπλε"
22:46
45' Πέντε λεπτά έξτρα χρόνου
22:50
45'+4' Σουτ του Μπερνάρντο Σίλβα άουτ
22:51
Τέλος ημιχρόνου. Απίστευτη εξέλιξη. Η Σάλκε είχε μία τελική μέχρι το 30' και με δύο πέναλτι είναι μπροστά με 2-1!
23:06
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
23:07
47' Σουτ του Ντε Μπρόινε με το δεξί, η μπάλα βρίσκει σε αμυντικό. Κόρνερ για τη Σίτι
23:08
23:08
Εδώ ο κύριος που έχει βάλει σε ρόλο οδηγού τη Σάλκε με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι σε διάστημα 7 λεπτών!
23:11
50' Η Σίτι βγήκε για να πιέσει από νωρίς στην επανάληψη
23:13
52' Σουτ του Αγουέρο, η μπάλα άουτ. Κακή επιλογή γιατί στα δεξιά του ήταν μόνος ο Στέρλινγκ
23:16
56' Σουτ του Γκουντογκάν με το αριστερό η μπάλα δίπλα από το δοκάρι
23:20
60' Κρατάει η Σάλκε το υπέρ της 2-1, παρά την πίεση της ομάδας του Γκουαρδιόλα
23:24
Μαζική άμυνα από την Σάλκε που περιμένει στο μισό γήπεδο, έχοντας κλείσει καλά τους χώρους προς την περιοχή του Φέρμαν.
23:25
65' Έξω ο Μεντίλ μέσα ο Μπουργκστάλερ για τη Σάλκε
23:29
68' Δεύτερη κίτρινη για τον Οταμέντι. Με δέκα παίκτες η Σίτι!
23:30
69' Έξω ο Νταβίντ Σίλβα και μέσα ο Κομπανί.
23:31
Λογική κίνηση από τον Γκουαρδιόλα μετά την αποβολή του Οταμέντι. Μην ξεχνάμε ότι υπάρχει και ρεβάνς, κάτι που έχει στο μυαλό του ο Καταλανός τεχνικός
23:33
70' Η Σίτι είναι με την πλάτη στον τοίχο. Όλα της έχουν πάει στραβά απόψε. Για να δούμε τι μπορεί να πετύχει στα 20 λεπτά που μένουν!
23:34
73' Κίτρινη στον Σανέ.
23:34
Φάουλ σε καλό σημείο για τη Σίτι, ακριβώς στο ημικύκλιο της περιοχής
23:36
Ο Γκουαρδιόλα ετοιμάζει να ρίξει στο ματς τον Λιρόι Σανέ, κόντρα στην πρώην ομάδα του.
23:37
23:37
77' Σουτ του Μπερνάρντο Σίλβα η μπάλα άουτ
23:38
78' Έξω ο Αγουέρο, μέσα ο Σανέ για τη Σίτι
23:39
Αλλαγή και για τη Σάλκε. Ο Σκρίμπσκι αντί του ΜακΚένι
23:43
80' Πάμε για το τελευταίο δεκάλεπτο
23:46
85' Γκοοοοοοοολλλλλ για τη Σίτι! Ο Σανέ ισοφαρίζει σε 2-2
23:47
Απίστευτη απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Σανέ. Κόντρα στην πρώην ομάδα του, λυτρώνει τη Σίτι ο πολιτογραφημένος Γερμανός
23:51
90' Γκοοοοοοολλλλ για τη Σίτι και 3-2 με τον Στέρλινγκ!
23:51
Ανατροπή στην ανατροπή.
23:53
Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις!
23:54
Καθυστερήσεις από τους παίκτες της Σίτι. Έπεσαν και κάποια μικροαντικείμενα από οπαδούς των γηπεδούχων
23:55
Νεύρα ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές
23:56
90+5' Κίτρινη στον Έντερσον