Παρακολουθήστε από το control-room του sportfm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Ξάνθη και την ΑΕΚ για την 27η αγωνιστική της Super League. Ραδιοφωνικά από ΣΠΟΡ FM 94,6.

Καλησπέρα σας!
15:23
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση Ξάνθη-ΑΕΚ για την 27η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
15:32
Η Ξάνθη ηττήθηκε 1-2 εντός έδρας από τον ΠΑΟΚ και συμπλήρωσε 10 ματς πρωταθλήματος δίχως νίκη (0-6-4).
15:36
Κατά συνέπεια, η ακριτική ομάδα μπλέκει σε περιπέτειες, όσον αφορά την παραμονή της.
15:36
Η ΑΕΚ συνέτριψε 4-0 τον Παναιτωλικό στο ΟΑΚΑ για το πρωτάθλημα, ενώ την Τετάρτη επικράτησε 2-0 εντός της Λαμίας για το Κύπελλο.
15:37
Η ομάδα του Χιμένεθ κρατάει στα χέρια της την 3η θέση της Σούπερ Λίγκας.
15:38
Στον πρώτο γύρο, η ΑΕΚ νίκησε 2-0 την Ξάνθη στο ΟΑΚΑ.
15:42
Με εκπλήξεις η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Τσιντώτας – Γκάλο, Σβάρνας, Οικονόμου, Χουλτ – Άλεφ, Γαλανόπουλος – Κλωναρίδης, Μάνταλος, Αλμπάνης - Πόνσε
15:46
Η ενδεκάδα της Ξάνθης: Ζίβκοβιτς – Ντίρεσταμ, Λισγάρας, Αλμέιδα, Κασάδο - Καμαρά, Κοβάσεβιτς - Κάστρο, Ντε Αμορίμ, Μπαριέντος - Γέντρισεκ
15:46
Διαιτητής της αναμέτρησης ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος.
15:48
Στον πάγκο για την Ξάνθη οι Καραβέλης, Καντά, Μελιόπουλος, Ροντρίγκες, Σιλά, Σαρπόνγκ, Θυμιάνης.
15:48
Στον πάγκο για την ΑΕΚ οι Μπάρκας, Τσόσιτς, Γιαννούτσος, Σιμόες, Μπογέ, Μπότος, Λιβάγια.
15:51
Σε 8 λεπτά η σέντρα του αγώνα.
15:56
Βγαίνουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.
15:58
Τα πάντα είναι έτοιμα για τη σέντρα του αγώνα.
15:59
Ξεκίνησε το ματς, η Ξάνθη πήρε τη σέντρα.
16:01
3' Η ΑΕΚ προσπαθεί να αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά.
16:03
4' Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ανήκει στην ΑΕΚ. Ο Αλμπάνης σούταρε μέσα από την περιοχή, όμως ο Λισγάρας έδιωξε πριν η μπάλα φτάσει στην εστία κι ενώ ο Ζίβκοβιτς ήταν εξουδετερωμένος.
16:06
7' Προσπαθεί από τα πλάγια η ΑΕΚ.
16:10
10' Τραυματίστηκε ο Γέντρισεκ, αλλά συνεχίζει κανονικά.
16:12
13' Επικίνδυνη στιγμή για την Ξάνθη. Ο Γέντρισεκ σούταρε από το ύψος της περιοχής, ωστόσο η μπάλα έφυγε δίπλα από τα δοκάρια.
16:12
Παρεμπιπτόντως, ο Γέντρισεκ ψάχνει το πρώτο του γκολ στη Σούπερ Λίγκα από τις 5 Νοεμβρίου!
16:13
14' Σέντρα του Μπαριέντος στην περιοχή, μπλόκαρε ο Τσιντώτας.
16:14
15' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Κλωναρίδης σούταρε μέσα από την περιοχή, ο Ζίβκοβιτς έδιωξε. Ο Μάνταλος πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε, ωστόσο ήταν σε θέση οφσάιντ.
16:17
18' Φάουλ του Οικονόμου στον Κάστρο, συστάσεις από τον διαιτητή στον αμυντικό της ΑΕΚ.
16:19
21' Κόρνερ για την Ξάνθη.
16:22
23' Κεφαλιά του Αλμέιδα μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Τσιντώτας.
16:26
27' Ισορρόπησε κάπως η Ξάνθη.
16:26
28' Επικίνδυνα στην περιοχή ο Αλμπάνης, αλλά βγήκε με την μπάλα έξω.
16:28
30' Ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Μάνταλου μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς.
16:31
33' Γκολ για την Ξάνθη!
16:32
Σέντρα του Κασάδο στην περιοχή, ο Κάστρο πήρε κεφαλιά μέσα από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσιντώτα.
16:35
Να δούμε την αντίδραση της ΑΕΚ τώρα.
16:36
37' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ωραία σέντρα του Γκάλο στην περιοχή, αλλά ο Μάνταλος δεν μπόρεσε να πάρει την κεφαλιά κι ενώ ήταν μόνος του.
16:39
40' Σουτ του Αλμπάνη από το ύψος της περιοχής, η μπάλα άουτ.
16:42
43' Πιέζει η ΑΕΚ.
16:44
44' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Αλμπάνης από το ύψος του πέναλτι έκανε μια ντρίπλα παραπάνω, δεν πλάσαρε και του έφυγε το κοντρόλ. Στην αρχή της φάσης ο Κλωναρίδης σέντραρε στην περιοχή, με τον Ζίβκοβιτς να χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια του.
16:44
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος στο πρώτο ημίχρονο.
16:45
45'+1' Κόρνερ για την ΑΕΚ.
16:45
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Ξάνθη προηγείται 1-0 της ΑΕΚ.
16:45
Το μοναδικό γκολ ο Κάστρο με κεφαλιά στο 33'.
16:46
Η ΑΕΚ είχε 2-3 καλές ευκαιρίες, κυρίως με τον Αλμπάνη.
17:00
Βγήκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο.
17:00
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.
17:06
49' Σουτ του Γκάλο, μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς.
17:07
50' Μπέρδεμα στην περιοχή της ΑΕΚ μεταξύ Τσιντώτα και Σβάρνα, ο Οικονόμου πρόλαβε και έδιωξε προ του Κάστρο.
17:08
52' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Χουλτ σέντραρε στην περιοχή, ο Μάνταλος πήρε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, όμως ο Ζίβκοβιτς ήταν σε καλή θέση και μπλόκαρε με τη δεύτερη.
17:09
54' Κόρνερ για την ΑΕΚ.
17:11
55' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Λιβάγια αντικαθιστά τον Κλωναρίδη.
17:13
58' Πρώτη αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Καντά παίρνει τη θέση του τραυματία Γέντρισεκ, ο οποίος δέχθηκε κίτρινη κάρτα τη στιγμή που αποχωρούσε.
17:15
59' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Χουλτ σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Ζίβκοβιτς έδιωξε σε κόρνερ.
17:19
64' Κόρνερ για την ΑΕΚ.
17:22
65' Επικίνδυνα στην περιοχή της ΑΕΚ ο Κάστρο, αλλά δεν μπόρεσε να γυρίσει και να σουτάρει.
17:22
67' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μπογέ αντικαθιστά τον Αλμπάνη.
17:22
Στο 60' δέχθηκε κίτρινη κάρτα ο Μάνταλος.
17:23
68' Κόρνερ για την ΑΕΚ.
17:23
68' Γκολ για την ΑΕΚ!
17:25
Ο Μάνταλος σούταρε μέσα από την περιοχή, όμως το σουτ του κόντραρε σε σώματα. Στη συνέχεια ο Κοβάσεβιτς έδιωξε λανθασμένα στέλνοντας την μπάλα στον Οικονόμου, που από κοντά με προβολή έγραψε το 1-1.
17:25
70' Γκολ για την ΑΕΚ!
17:26
Σέντρα του Γκάλο στην περιοχή, ο Πόνσε κατέβασε εξαιρετικά την μπάλα και εκτέλεσε τον Ζίβκοβιτς από κοντά για το 1-2.
17:29
74' Κόρνερ για την Ξάνθη.
17:30
74' Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Μελιόπουλος παίρνει τη θέση του Καμαρά.
17:31
75' Ευκαιρία για την ΑΕΚ σε αντεπίθεση. Ο Λιβάγια έδωσε την πάσα στον Μπογέ, ο οποίος βγήκε απέναντι από τον Ζίβκοβιτς, όμως δεν μπόρεσε να δώσει σε συμπαίκτη του και οι αμυντικοί των γηπεδούχων έδιωξαν σε κόρνερ.
17:32
76' Ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Μελιόπουλος σούταρε μέσα από την περιοχή, έδιωξε ο Τσιντώτας.
17:33
77' Μίνι διακοπή στο ματς καθώς τραυματίστηκε ο Γαλανόπουλος.
17:35
78' Τρίτη αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Μπρίτο αντικαθιστά τον Ντε Αμορίμ.
17:35
79' Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Σιμόες παίρνει τη θέση του Γαλανόπουλου.
17:39
83' Κόρνερ για την ΑΕΚ.
17:41
85' Κίτρινη κάρτα στον Λιβάγια, που χτύπησε τον Καντά.
17:42
86' Κόρνερ για την Ξάνθη.
17:44
88' Καλή στιγμή για την Ξάνθη μετά από την εκτέλεση κόρνερ, με τον Μπρίτο να σουτάρει μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
17:46
90' Κίτρινη κάρτα στον Μπογέ.
17:46
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
17:47
91' Κίτρινη κάρτα στον Μπαριέντος για σκληρό φάουλ στον Χουλτ.
17:47
92' Γκολ για την ΑΕΚ!
17:48
Γρήγορη αντεπίθεση για την "Ένωση", ο Λιβάγια σέρβιρε στον Μπογέ, που βγήκε μόνος του απέναντι από τον Ζίβκοβιτς για να τον πλασάρει εύστοχα και να γράψει το 1-3.
17:49
94' Κίτρινη κάρτα στον Κάστρο.
17:50
Τέλος αγώνα, η ΑΕΚ πέρασε από την Ξάνθη με 3-1 και πανηγύρισε την 3η σερί νίκη της στη Σούπερ Λίγκα.