LIVE: ΑΕΛ-ΠΑΟΚ 1-1

Παρακολουθήστε από το control-room του sportfm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην ΑΕΛ και τον ΠΑΟΚ για την 28η αγωνιστική της Super League. Ραδιοφωνικά από ΣΠΟΡ FM 94,6.

18:24
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της ΑΕΛ με τον ΠΑΟΚ, ο οποίος με νίκη κατακτά και μαθηματικά τον τίτλο, για πρώτη φορά μετά το 1985.
18:27
ΑΕΛ: Κρίστινσον, Γκόϊκοβιτς, Μόρας, Μπράλιτς, Ζίβκοβιτς, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς, Μπέρτος, Σικάβκα, Νούνιτς, Γιακιμόβσκι
18:27
ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Σάκχοφ, Ολιβέιρα, Πέλκας, Μπίσεσβαρ, Λημνιός, Σφιντέρσκι
18:28
Στον πάγκο για την ΑΕΛ: Παϊτέρης, Μπάλλας, Γκόλιας, Ζίζιτς, Καρανίκας, Ακόστα, Νούσιος
18:29
Στον πάγκο για τον ΠΑΟΚ: Ρέι, Ίνγκασον, Καρέλης, Γιαννούλης, Μίσιτς, Κάνιας, Ζαμπά
18:30
Διαιτητής ο Φωτιάς, με βοηθούς τους Κωνσταντίνου και Ψάρρη.
18:58
Οι δύο αντίπαλοι περνούν στον αγωνιστικό χώρο.
18:59
Μόρας και Βιεϊρίνια με το διαιτητικό τρίο σε αναμνηστική φωτό.
19:00
Με τις γκρίζες εμφανίσεις απόψε ο Δικέφαλος του Βορρά.
19:01
1' Σέντρα αγώνα
19:03
2' Πρώτο δίλεπτο με κάποιες απόπειρες για μπαλιές στην πλάτη των αμυνών, χωρίς αποτέλεσμα.
19:05
4' Σέντρα του Μπέρτου, ο Γιακιμόβσκι πάει για κεφαλιά, στη συνέχεια επιθετικό φάουλ.
19:05
5' Φάουλ του Σάκχοφ στον Σικάβκα.
19:06
5' Κίτρινη στον Φατιόν για μαρκάρισμα στον Ολιβέιρα.
19:08
7' Χωρίς ρυθμό το παιχνίδι μέχρι στιγμής, πολλές οι λάθος πάσες.
19:09
8' Σουτ του Μάτος στα σώματα, σέντρα του Λημνιού απομακρύνει η άμυνα, ο Σάκχοφ σουτάρει η μπάλα έξω.
19:11
10' Φοβερό γύρισμα του Μπίσεσβαρ, ο Πέλκας σουτάρει, ο Γκόϊκοβιτς βάζει σωτήρια την κόντρα με τάκλιν.
19:12
11' Σουτ του Μπίσεσβαρ από αριστερά, ο Κρίστινσον δύσκολα σε κόρνερ.
19:14
13' Αρχίζει να σφίγγει τον κλοιό στα καρέ της ΑΕΛ.
19:16
16' Σουτ του Βιεϊρίνια η μπάλα άουτ.
19:19
18' Είναι φανερό πως υπάρχει μια αδημονία για το γκολ στους παίκτες του ΠΑΟΚ.
19:21
20' Ο Μιλοσάβλιεβιτς κλέβει από τον Ολιβέιρα, δίνει στον Σικάβκα, το γύρισμα, ο Βαρέλα θα διώξει
19:21
Φαίνεται ν' αντιμετωπίζει ενόχληση στο γόνατο ο Βιεϊρίνια.
19:22
21' Ωραία κούρσα του Λημνιού από δεξιά και γύρισμα στο πρώτο δοκάρι, έδιωξε ο Μπράλιτς
19:24
23' ΦΟΒΕΡΗ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΡΙΣΤΙΝΣΟΝ σε σουτ του Λημνιού, που άδειασε δύο αντιπάλους και σούταρε με το αριστερό μετά την πάσα του Πέλκα.
19:25
24' Σέντρα του Βιεϊρίνια, Κρίστινσον με γροθιές
19:26
26' Πρόβλημα τραυματισμου αντιμετωπίζει ο Γκόικοβιτς
19:27
26' Σουτ του Μιλοσάβλιεβιτς, μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.
19:28
27' Μάχη Λημνιού Ζίβκοβιτς, κανονικά υπάρχει κόρνερ, αλλά ο Φωτιάς δείχνει άουτ.
19:28
Ετοιμάζεται ο Ζίζιτς, δεν μπορεί να συνεχίσει ο Γκόικοβιτς.
19:30
29' Αναγκαστική αλλαγή με τον Ζίζιτς αντί του Γκόικοβιτς, που τραυματίστηκε από το γόνατο του Κρίστινσον σε μια έξοδο.
19:32
31' Σουτ του Φατιόν εκτός περιοχής, ψηλά η μπάλα μακριά από τα καρέ του Πασχαλάκη.
19:35
33' Άσχημη προσγείωση του Βιεϊρίνια σε σύγκρουση με τον Νούνιτς και αμέσως μετά πιάνει το δεξί γόνατο.
19:35
34' Πάμε για ακόμα μια αναγκαστική αλλαγή, αυτή τη φορά για τον αρχηγό του ΠΑΟΚ. Ο Πασχαλάκης απομάκρυνε δύσκολα, γύρισμα του Γιακιμόβσκι.
19:37
36' Ο Γιαννούλης αντί του Βιεϊρίνια αναγκαστική αλλαγή.
19:39
38' Φάση διαρκείας για τον ΠΑΟΚ, ο Κρίστινσον απομακρύνει μια σέντρα, ο Γιαννούλης στον Μπίσεσβαρ που επιχειρεί πλασέ πάνω από την εστία.
19:41
40' Συρτή σέντρα του Γιαννούλη, ο Λημνιός το σουτ λίγο έξω από την περιοχή άουτ.
19:42
42' Δύσκολη έξοδος του Πασχαλάκη που απομακρύνει. Τραυματισμός και για τον Μπέρτο, 3η αναγκαστική αλλαγή στο ματς και 2η για την ΑΕΛ.
19:44
43' Ο Καρανίκας αντί του Μπέρτου
19:46
45' Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για τον ΠΑΟΚ. Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.
19:47
45+2' Εκτέλεση του Ολιβέιρα πάνω από τα δοκάρια.
19:50
Το 0-0 έμεινε μετά τα πρώτα 45 λεπτά, με καλύτερη στιγμή την ευκαιρία του Λημνιού στο 23' με τον Κρίστινσον ν' αποκρούει. Τρεις αναγκαστικές αλλαγές, δύο για την ΑΕΛ. μια για τον ΠΑΟΚ που έχασε τον αρχηγό του με πρόβλημα στο γόνατο.
20:03
Υπάρχουν φόβοι πως ο τραυματισμός του Βιεϊρίνια είναι σοβαρός, μιας και δεν μιλάμε για μυϊκό τραυματισμό. Θυμίζουμε πως ο αρχηγός του ΠΑΟΚ, προσγειώθηκε ανώμαλα μετά από μια εναέρια διεκδίκηση με τον Νούνιτς.
20:04
46' Σέντρα β' μέρους
20:05
Ελαφρά διάσειση για τον Γκόϊκοβιτς και θλάση για τον Μπέρτο οι εκτιμήσεις.
20:06
47' Φάουλ για την ΑΕΛ, σε καλή θέση, το κέρδισε ο Σικάβκα.
20:07
48' Κακή η εκτέλεση του Γιακιμόβσκι, η μπάλα ψηλά άουτ.
20:09
50' Σέντρα του Καρανίκα, δυνατή, ο Λημνιός σε πλάγιο.
20:10
50' Φάουλ ο Πέλκας στον Μιλοσάβλιεβιτς.
20:11
51' Μετά το φάουλ του Ζίζιτς, ο Λημνιός παραχωρεί νέο φάουλ και θα δει κίτρινη κάρτα για το μαρκάρισμα στον Ζίβκοβιτς.
20:12
52' Ο Γιακιμόβσκι απευθείας ο Πασχαλάκης σε κόρνερ.
20:13
Κάτω και ο Ολιβέιρα μετά από ένα τάκλιν, από τον Μιλοσάβλιεβιτς.
20:14
55' Σέντρα του Λημνιού για Πέλκα, κόντρα στην κεφαλιά κόρνερ.
20:14
55' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ο Πέλκας
20:16
Χαμός στον πάγκο του ΠΑΟΚ, από τους έξαλλους πανηγυρισμούς. Ο Γιακιμόβσκι απομάκρυνε, ο Πέλκας το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα καταλήγει στην αριστερή γωνία του Κρίστινσον. Ο Δικέφαλος του Βορρά αγκαλιά με τον τίτλο!
20:19
59' Πεσμένος ο Σφιντέρσκι στο έδαφος.
20:20
61' Βαθιά μπαλιά του Ολιβέιρα, άστοχη.
20:23
63' Δεν βιάζονται πλέον οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ. Με το γκολ του Πέλκα προηγούνται στην AEL FC Arena, με 1-0 και βρίσκονται 26 λεπτά μακριά από το πρωτάθλημα.
20:24
64' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ο Γιακιμόβσκι για την ΑΕΛ.
20:25
Συνδυασμός δύο αριστεροπόδαρων μετά από έξοχη κυκλοφορία της μπάλας, ο Ζίβκοβιτς δίνει άψογη πάσα στον Γιακιμόβσκι που από αριστερά στην περιοχή, σημαδεύει την απέναντι γωνία για το 1-1.
20:28
68' ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ! Σέντρα του Λημνιού στην καρδιά της άμυνας ο Σφιντέρσκι πιάνει κεφαλιά που φεύγει ελάχιστα έξω από την εστία του Κρίστινσον.
20:30
71' Πιέζουν τώρα οι παίκτες του ΠΑΟΚ.
20:33
73' Φάουλ σε καλή θέση κερδίζει ο Μπίσεσβαρ από τον Γιακιμόβσκι.
20:34
74' Εκτελεί ο Πέλκας, πάνω από την εστία.
20:34
75' Νέο φάουλ του Μιλοσάβλιεβιτς στον Γιαννούλη.
20:35
Ετοιμάζεται ο Ζαμπά.
20:36
76' Φάουλ κερδίζει ο Σάκχοφ.
20:38
78' Σέντρα του Γιαννούλη, μπλόκαρε ο Κρίστινσον.
20:38
79' Ο Λέο Ζαμπά αντί του Ολιβέιρα.
20:43
83' Ο ΠΑΟΚ έχει βάλει πολλά γκολ σε τελευταία λεπτά, αλλά η ΑΕΛ αμύνεται σπουδαία ως τώρα. Όπως ο Μόρας μόλις στο σουτ του Σάκχοφ.
20:43
84' Καρέλης αντί Λημνιού.
20:45
85' Γκόλιας αντί Γιακιμόβσκι
20:45
86' Σουτ του Μάτος άουτ.
20:47
87' Κίτρινη ο Μιλοσάβλιεβιτς για μαρκάρισμα στον Κρέσπο
20:47
88' Γύρισμα του Γιαννούλη για τον Καρέλη, ο Κρίστινσον μπλοκάρει.
20:48
89' Σουτ του Πέλκα λίγο έξω από την εστία.
20:49
90' Φάουλ κερδίζει ο Μπίσεσβαρ.
20:50
Εκτέλεση του Γιαννούλη, κεφαλιά του Κρέσπο άουτ.
20:51
Τρία λεπτά επιπλέον.
20:52
90+3' Σέντρα ο Μάτος, κεφαλιά ο Κρέσπο άουτ.
20:53
90+4' Καθαρίζει με τη γροθιά ο Κρίστινσον ένα τελευταίο γέμισμα.
20:54
ΤΕΛΙΚΟ 1-1. Η ΣΤΕΨΗ ΤΟΥ ΠΑΟΚ παίρνει αναβολή, αφού ο Γιακιμόβσκι στο 64' ισοφάρισε το γκολ του Πέλκα στο 55'.