Παρακολουθήστε live από το control room του www.sportfm.gr την αναμέτρηση της Ξάνθης με τον Απόλλωνα Σμύρνης, για την 29η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

18:19
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Ξάνθη και τον Απόλλωνα Σμύρνης για την 29η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. by Γιώργος Τσανάκας
18:21
Η Ξάνθη... καίγεται για τη νίκη κόντρα στον υποβιβασμένο Απόλλωνα. Θέλει το τρίποντο για να ξεφύγει από τα χαμηλά και να μην... μπλέξει σε περιπέτειες! by Γιώργος Τσανάκας
18:30
Η Ξάνθη βρίσκεται στην 11η θέση με 29 βαθμούς, έναν περισσότερο από τον ΟΦΗ που πάει μπαράζ και δύο από τον ΠΑΣ που πέφτει όπως είναι τα πράγματα αυτή τη στιγμή. Ο Απόλλων είναι ουραγός με 10 βαθμούς και παίζει για την ιστορία του! by Γιώργος Τσανάκας
18:31
Υπενθυμίζεται πως όλα τα ματς της προτελευταίας αγωνιστικής, όπως και αυτά της τελευταίας διεξάγονται στις 19:00. by Γιώργος Τσανάκας
18:31
Πάμε σιγά σιγά να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. by Γιώργος Τσανάκας
18:32
Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Zίφκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Αλμέιδα, Λισγάρας, Κασάδο, Καμαρά, Μπαριέντος, Ντουρίτσκοβιτς, Καντά, Κάστρο, Γέντρισεκ. by Γιώργος Τσανάκας
18:32
Στον πάγκο για τους Ακρίτες οι Γκαραβέλης, Κοβάτσεβιτς, Ντιρεσταμ, Μπρίτο, Σιλά, Θυμιάνης, Ντε Αμορίμ. by Γιώργος Τσανάκας
18:33
Απόλλων (Λευτέρης Βελέντζας): Αστράς, Στάθης, Κοντοές, Βαφέας, Ναδάλες, Ντούρσο, Γαρουφαλιάς, Ρώσση, Ακόστα, Βάρκας, Ριβέρο. by Γιώργος Τσανάκας
18:33
Στον πάγκο για την Ελαφρά Ταξιαρχία οι Χουάντερσον, Μπεντινέλι, Ζερβόπουλος, Κοντογιαννόπουλος, Ντεφεντερίκο, Οικονομόπουλος, Γκίνο. by Γιώργος Τσανάκας
18:39
Διαιτητής είναι ο Αλέξανδρος Τσαμούρης (Πειραιά), με βοηθούς τους Δημήτρη Φίλο (Βοιωτίας), Σπύρο Βασιλόπουλο (Έβρου), ενώ τέταρτος είναι ο Στάθης Γκορτσίλας (Μακεδονίας). by Γιώργος Τσανάκας
18:41
Να πούμε ότι οι δύο ομάδες έχουν τεθεί αντιμέτωπες 27 φορές. Η Ξάνθη μετράει 12 νίκες, ο Απόλλων 11 και 4 ματς έχουν λήξει ισόπαλα. by Γιώργος Τσανάκας
18:45
Τα παρακάτω στατιστικά, βέβαια, αφορούν τις αναμετρήσεις των δύο ομάδων και στις δύο έδρες. Εάν πάρουμε ως δεδομένο την Ξάνθη να είναι γηπεδούχος, ο Απόλλων δεν έχει καταφέρει να νικήσει ποτέ! by Γιώργος Τσανάκας
18:46
Αξίζει να σημειωθεί, επίσης, πως ο Απόλλων Σμύρνης πήρε την πρώτη του φετινή νίκη κόντρα στην Ξάνθη στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, επικρατώντας με 1-0 χάρη στο γκολ του Μπεντινέλι! by Γιώργος Τσανάκας
18:47
Σε κάτι λιγότερο από ένα τέταρτο θα έχουμε σέντρα στο ματς, όπως και στα υπόλοιπα επτά της 29ης αγωνιστικής! by Γιώργος Τσανάκας
18:57
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες παρέα με το διαιτητικό τρίο. by Γιώργος Τσανάκας
19:02
1' Σέντρα στην αναμέτρηση! by Γιώργος Τσανάκας
19:05
Έχει αρκετό κόσμο στο γήπεδο καθώς οι φίλοι της Ξάνθης έχουν αντιληφθεί την κρισιμότητα της αναμέτρησης! by Γιώργος Τσανάκας
19:07
7' Σε θέση οφσάιντ υποδεικνύεται ο Ριβέρο. Στην ίδια ευθεία με την άμυνα της Ξάνθης ήταν ο Αργεντινός, λανθασμένη υπόδειξη. by Γιώργος Τσανάκας
19:10
10' Πρώτη τελική στο ματς. Ο Καντά έκανε το σουτ από τα όρια της περιοχής, ωστόσο η μπάλα σταμάτησε στον Ναδάλες κι ενώ είχε κατεύθυνση προς την εστία. by Γιώργος Τσανάκας
19:11
Πιέζει η Ξάνθη και προσπαθεί να βρει το γρήγορο γκολ κόντρα στον Απόλλωνα που παίζει πιο κλειστά. by Γιώργος Τσανάκας
19:12
12' Φάση για τον Απόλλωνα. Σέντρα του Κοντοέ, ο Βάρκας πήδηξε μόνος του και έπιασε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο. Ήταν λίγο πιο μπροστά ο Έλληνας φορ αλλά δεν υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ. by Γιώργος Τσανάκας
19:15
15' ΓΚΟΟΟΛ για την Ξάνθη! by Γιώργος Τσανάκας
19:16
Μετά από σέντρα του Καντά, ο Βαφέας έκανε την προβολή θέλοντας να διώξει την μπάλα αλλά έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του! by Γιώργος Τσανάκας
19:17
17' Σέντρα-σουτ του Ρώσση, έδιωξε ο Ζίφκοβιτς. by Γιώργος Τσανάκας
19:20
20' Εκτέλεση φάουλ του Ντουρίτσκοβιτς, η μπάλα ελάχιστα άουτ! Φοβερή εκτέλεση, παραλίγο να βρει σε αυτή τη φάση το δεύτερο γκολ η Ξάνθη! by Γιώργος Τσανάκας
19:24
25' Μακρινό σουτ του Γέντρισεκ, η μπάλα άουτ. by Γιώργος Τσανάκας
19:30
30' Ο Βάρκας έπεσε στην περιοχή ωστόσο ο διαιτητής έδειξε σωστά να συνεχιστεί το παιχνίδι. by Γιώργος Τσανάκας
19:32
32' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Ριβέρο έκανε ωραία κάθετη στον Ακόστα, ο οποίος νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Ζίφκοβιτς. by Γιώργος Τσανάκας
19:39
Έχει πρόβλημα τραυματισμού ο Κάστρο, να δούμε αν μπορεί να συνεχίσει. by Γιώργος Τσανάκας
19:40
40' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Εκτέλεση φάουλ του Γαρουφαλιά, ο Ριβέρο έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε περίπου δύο μέτρα από το δεξί δοκάρι του Ζίφκοβιτς. by Γιώργος Τσανάκας
19:41
Έκανε ράμματα στο κεφάλι και επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο ο Κάστρο. by Γιώργος Τσανάκας
19:43
44' Σουτ του Μπαξεβανίδη, ψηλά άουτ. by Γιώργος Τσανάκας
19:45
1 λεπτό ο έξτρα χρόνος. by Γιώργος Τσανάκας
19:46
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Η Ξάνθη προηγείται 1-0 του Απόλλωνα χάρη στο αυτογκόλ του Βαφέα στο 15ο λεπτό. by Γιώργος Τσανάκας
20:03
46' Αλλαγή για την Ξάνθη. Κοβάτσεβιτς αντί Καντά. by Γιώργος Τσανάκας
20:05
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο! Υπενθυμίζεται πως η Ξάνθη προηγείται με 1-0 του Απόλλωνα Σμύρνης, με το αυτογκόλ του Βαφέα στο 15ο λεπτό. by Γιώργος Τσανάκας
20:06
46' Σουτ του Μπαριέντος στην κίνηση, πολύ άουτ η μπάλα. by Γιώργος Τσανάκας
20:09
48' Σε θέση οφσάιντ υποδεικνύεται ο Ριβέρο. Δύσκολη φάση, δεν ήταν και η κάμερα στην ευθεία και δεν φάνηκε καθαρά αν ήταν ή όχι εκτεθειμένος! by Γιώργος Τσανάκας
20:10
51' Μεγάλη διπλή επέμβαση του Αστρά, δεν μπορεί να τον νικήσει ο Μπαριέντος σε καμία από τις δύο περιπτώσεις! by Γιώργος Τσανάκας
20:15
Πιέζει η Ξάνθη. Ψάχνει το δεύτερο γκολ για να.. καθαρίσει το ματς. by Γιώργος Τσανάκας
20:20
Φτάσαμε στο 60ο λεπτό. Παραμένει το 1-0 υπέρ της Ξάνθης κόντρα στον Απόλλωνα. by Γιώργος Τσανάκας
20:20
Στα άλλα ματς που ενδιαφέρουν την Ξάνθη: ΑΕΚ-ΑΕΛ 0-1, ΟΦΗ-Αστέρας 1-1, Πανιώνιος-ΠΑΣ 1-1. by Γιώργος Τσανάκας
20:22
62' Πέσιμο του Γέντρισεκ στην περιοχή μετά από επαφή με τον Στάθη, να συνεχιστεί το ματς δείχνει ο Τσαμούρης. Περίεργη φάση... by Γιώργος Τσανάκας
20:23
64' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μπεντινέλι αντί Ρώσση. by Γιώργος Τσανάκας
20:25
65' Σουτ του Ντουρίτσκοβιτς, η μπάλα πέρασε άουτ. by Γιώργος Τσανάκας
20:27
68' Εκτέλεση κόρνερ του Μπαριέντος, σουτ στην κίνηση του Αλμέιδα, με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ. by Γιώργος Τσανάκας
20:33
74' Σουτ του Μπαριέντος στην κίνηση, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Αστράς. by Γιώργος Τσανάκας
20:35
75' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ντεφεντερίκο αντί Βάρκα. by Γιώργος Τσανάκας
20:36
76' Σουτ του Κοβάτσεβιτς, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων η μπάλα. by Γιώργος Τσανάκας
20:38
78΄Σουτ του Μπαριέντος στην κίνηση, λίγο άουτ η μπάλα. by Γιώργος Τσανάκας
20:40
80' Φάουλ σε καλό σημείο για την Ξάνθη. by Γιώργος Τσανάκας
20:40
81' ΓΚΟΟΟΛ για την Ξάνθη! by Γιώργος Τσανάκας
20:41
Ο Κοβάτσεβιτς εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα βρήκε στο τείχος και στρώθηκε στον Γέντρισεκ που νίκησε από κοντά τον Αστρά για το 2-0. by Γιώργος Τσανάκας
20:43
84' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Οικονομόπουλος αντί Ακόστα. by Γιώργος Τσανάκας
20:46
87' Σιλά αντί Ντουρίτσκοβιτς για την Ξάνθη. by Γιώργος Τσανάκας
20:50
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις. by Γιώργος Τσανάκας
20:52
92' Ο Μπεντινέλι σκόραρε αλλά το γκολ του δεν μέτρησε καθώς υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Λανθασμένη υπόδειξη καθώς ο Βραζιλιάνος καλυπτόταν. by Γιώργος Τσανάκας
20:53
93' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ντε Αμορίμ αντί Μπαριέντος. by Γιώργος Τσανάκας
20:54
Τέλος στην αναμέτρηση! by Γιώργος Τσανάκας
20:54
Η Ξάνθη επικράτησε 2-0 του Απόλλωνα Σμύρνης και εφόσον τα παιχνίδια λήξουν όπως είναι μέχρι στιγμής, θα παραμείνει στην κατηγορία! by Γιώργος Τσανάκας