Λειψία-Μπάγερν Μονάχου

Παρακολουθήστε μέσω του sport-fm.gr λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση της Λειψίας με τη Μπάγερν Μονάχου, για τον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας, στο Ολυμπιακό στάδιο του Βερολίνου.

20:31
Καλησπέρα σας. by Σπύρος Σιαμπλής
20:33
Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση της Λειψίας με τη Μπάγερν Μονάχου, για τον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας, στο Ολυμπιακό στάδιο του Βερολίνου. by Σπύρος Σιαμπλής
20:35
Οι «ταύροι» θέλουν να κατακτήσουν τον πρώτο «μεγάλο» τους τίτλο στην 10ετή ιστορία τους, έξι μόλις ημέρες μετά τα... γενέθλιά τους. by Σπύρος Σιαμπλής
20:36
Στον αντίποδα, οι Βαυαροί ψάχνουν την 19η κατάκτηση του Κυπέλλου και ταυτόχρονα το 10ο νταμπλ της ιστορίας τους! by Σπύρος Σιαμπλής
20:38
Ο 76ος τελικός του Κυπέλλου έχει δύο κεντρικά πρόσωπα. Από πλευράς Λειψίας τον Τίμο Βέρνερ, που είναι υποψήφιος για την Μπάγερν, ενώ από την άλλη πλευρά τον Μάνουελ Νόιερ που επιστρέφει στη δράση... by Σπύρος Σιαμπλής
20:39
Θυμηθείτε εδώ τις αρχικές 11άδες των δύο ομάδων. by Σπύρος Σιαμπλής
20:41
Στον πάγκο των τυπικά γηπεδούχων θα καθίσουν οι Εμβογκό, Λάιμερ, Μουκιέλ, Ουπαμεκανό, Ντέμε, Χαϊνταρά και Κούνια. by Σπύρος Σιαμπλής
20:42
Ενώ στον πάγκο των φιλοξενούμενων θα βρίσκονται οι Ούλραϊχ, Μπόατενγκ, Ραφίνια, Σάντσες, Ριμπερί, Ρόμπεν και Τολισό. by Σπύρος Σιαμπλής
20:44
Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Τομπίας Στίλερ από το Αμβούργο. by Σπύρος Σιαμπλής
20:45
Περιττό, φυσικά, να αναφέρουμε πως υπάρχει sold out στα εισιτήρια και στο γήπεδο βρίσκονται οπαδοί και των δύο ομάδων... by Σπύρος Σιαμπλής
20:49
Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν και πέρυσι στην δεύτερη τη τάξει διοργάνωση του γερμανικού ποδοσφαίρου. Με την Μπάγερν να κερδίζει μέσα στη Λειψία με 6-5 στα πέναλτι στον δεύτερο γύρο! by Σπύρος Σιαμπλής
20:51
Παράλληλα, η σημερινή είναι η τρίτη διαδοχική εμφάνιση του Νίκο Κόβατς σε τελικό Κυπέλλου. Έχοντας μία ήττα, το 2017, αλλά και μία νίκη πέρυσι στο παλμαρέ του... by Σπύρος Σιαμπλής
20:53
Έχει ξεκινήσει εν τω μεταξύ και το τελετουργικό στο Βερολίνο... by Σπύρος Σιαμπλής
20:54
Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο μαζί με τους διαιτητές. by Σπύρος Σιαμπλής
20:57
20:57
Τώρα ακολουθούν οι καθιερωμένες χειραψίες ανάμεσα στους πρωταγωνιστές. by Σπύρος Σιαμπλής
20:58
Όλα έτοιμα για την έναρξη της αναμέτρησης! by Σπύρος Σιαμπλής
20:59
1’ Αρχίζει ο αγώνας, με τη Λειψία στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
21:03
3' Πρώτο σουτ στο ματς, από τον Γκνάμπρι, από θέση μέσα αριστερά, η μπάλα περνάει άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
21:05
5' Φάουλ για τη Λειψία σε καλό σημείο, βγαίνει ο Νόιερ και μπλοκάρει εύκολα. by Σπύρος Σιαμπλής
21:10
10' Πρώτο κόρνερ στο ματς, για τη Λειψία, από αριστερά. by Σπύρος Σιαμπλής
21:11
11' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τη Λειψία, με τον αμαρκάριστο Πούλσεν να κάνει την κεφαλιά και τον Νόιερ να διώχνει ενστικτωδώς με τη βοήθεια και του δοκαριού! by Σπύρος Σιαμπλής
21:14
14' Σουτ του Ζάμπιτσερ η μπάλα περνάει άουτ... by Σπύρος Σιαμπλής
21:17
17' Ο Πούλσεν κλέβει από τον Χούμελς, ετοιμάζεται να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Κίμιχ τον κόβει με τάκλιν. by Σπύρος Σιαμπλής
21:18
18' Κόρνερ για τη Μπάγερν, από την δεξιά πλευρά που επιτίθεται. by Σπύρος Σιαμπλής
21:20
19' Μακρινό σουτ του Αλάμπα, στην εξέλιξη της φάσης, περνάει απελπιστικά ψηλά. by Σπύρος Σιαμπλής
21:21
Η αντίδραση του Πούλσεν, μετά τη χαμένη του ευκαιρία στο 11ο λεπτό τα... λέει όλα! Εικόνα live21962742/2224.jpg by Σπύρος Σιαμπλής
21:24
24' Ταχύτατη αντεπίθεση της Λειψίας, με τον Κίμιχ να κόβει τον επελαύνοντα Βέρνερ, διώχνοντας σε κόρνερ, που περνάει ανεκμετάλλευτο... by Σπύρος Σιαμπλής
21:27
25' Ευκαιρία για επίθεση για τη Μπάγερν, με τον αμαρκάριστο Μίλερ να γίνεται αναπάντεχα κάτοχος της μπάλας, αλλά να κάνει λάθος επιλογή. by Σπύρος Σιαμπλής
21:28
29' Γκοοοοοολ! 1-0 η Μπάγερν, με τον Αλάμπα να κάνει το overlap, να σεντράρει στο ύψος του πέναλτι και τον Λεβαντόφσκι να παίρνει μια πολύ δύσκολη γυριστή κεφαλιά, ανοίγοντας το σκορ για τους Βαυαρούς... by Σπύρος Σιαμπλής
21:34
34' Κόρνερ για τη Μπάγερν, το δεύτερο στο ματς, χωρίς αποτέλεσμα. by Σπύρος Σιαμπλής
21:42
42' Απίστευτη φάση για τη Μπάγερν να κάνει το 0-2, με τον Κομάν να βγαίνει στην «πλάτη» της άμυνας και ακολούθως τετ α τετ με τον Γκουλάτσι, για να σουτάρει και να έρθει ο Κονατέ να διώξει με το κεφάλι πάνω στη γραμμή! by Σπύρος Σιαμπλής
21:43
Η στιγμή που ο Λεβαντόφσκι ανοίγει το σκορ για τη Μπάγερν... Εικόνα live21962742/66857.jpg by Σπύρος Σιαμπλής
21:44
44' Ο Γκνάμπρι γυρίζει από τα δεξιά, ο Λεβαντόφσκι δεν βρίσκει τη μπάλα και ο Κλόστερμαν διώχνει προ του Μαρτίνεθ που καραδοκούσε... by Σπύρος Σιαμπλής
21:45
45' Νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Μπάγερν, με τον Χούμελς να μην μπορεί να νικήσει από κοντά τον Γκουλάτσι, που έδιωξε σε κόρνερ,μετά το γύρισμα του Μίλερ... by Σπύρος Σιαμπλής
21:47
45' Δύο λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις. by Σπύρος Σιαμπλής
21:48
45'+3' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τη Μπάγερν να προηγείται με 1-0 της Λειψίας. by Σπύρος Σιαμπλής
21:52
Η Λειψία ξεκίνησε πολύ καλύτερα, στάθηκε άτυχη με το δοκάρι που είχε ο Πούλσεν και σαν να μην έφτανε αυτό, στην πρώτη ουσιαστικά καλή φάση της Μπάγερν, την είδε να παίρνει το προβάδισμα, με το φοβερά δύσκολο γκολ του Λεβαντόφσκι λίγο πριν το ημίωρο! Ωστόσο, μετά το 0-1, πιο κοντά ήταν το 0-2, παρά το 1-1... by Σπύρος Σιαμπλής
21:53
Τα ξαναλέμε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. by Σπύρος Σιαμπλής
22:07
46’ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τη Μπάγερν στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
22:08
46' Σουτ του Τιάγκο, μέσα από την περιοχή, η μπάλα περνάει ψηλά άουτ... by Σπύρος Σιαμπλής
22:10
48' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λειψία να ισοφαρίσει, με τον Φόρσμπεργκ να βγαίνει στην αντεπίθεση τετ α τετ με τον Νόιερ, αλλά να μην μπορεί να τον νικήσει, καθώς ο αρχηγός της Μπάγερν διώχνει πρώτα με το πόδι και μετά με το χέρι του σε κόρνερ! by Σπύρος Σιαμπλής
22:17
55' Ο Γκνάμπρι κάνει την προβολή πίσω από τον Χάλστενμπεργκ, από το γύρισμα του Αλάμπα που περνάει παράλληλα με την εστία του Γκουλάτσι, για να αποκρούσει ο τελευταίος. by Σπύρος Σιαμπλής
22:18
56' Επέλαση του Λεβαντόφσκι, από αριστερά, που «κόβει» τη μπάλα και σουτάρει μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Γκουλάτσι... by Σπύρος Σιαμπλής
22:18
57' Νέα καλή στιγμή για τη Λειψία, με τον Ζίλε να διώχνει πάνω στη γραμμή την προσπάθεια του Βέρνερ, λίγο έξω από τη μικρή περιοχή! by Σπύρος Σιαμπλής
22:22
61' Γύρισμα του Ζάμπιτσερ πάνω στην γραμμή, από τα δεξιά, ο Ζίλε διώχνει σε κόρνερ... by Σπύρος Σιαμπλής
22:24
62' Ο Χούμελς επελαύνει, κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής, έχοντας δεξιά και αριστερά του συμπαίκτες, με τον Γκουλάτσι να αποκρούει με δυσκολία. by Σπύρος Σιαμπλής
22:26
62' Μια ακόμα ευκαιρία για τη Μπάγερν, με τον Γκναμπρί να σουτάρει, τον Γκουλάτσι να αποκρούει ασταθώς και τον επερχόμενο Τιάγκο να στέλνει την μπάλα άουτ με κεφαλιά, όντας φάτσα με το τέρμα! by Σπύρος Σιαμπλής
22:27
64' Δυνατό σουτ του Μίλερ, εκτός περιοχής, ελάχιστα άουτ περνάει η μπάλα... by Σπύρος Σιαμπλής
22:27
65' Αλλαγή για τη Λειψία. Μέσα ο Λάιμερ αντί του Άνταμς. by Σπύρος Σιαμπλής
22:29
65' Αλλαγή και για τη Μπάγερν, με τον Τολισό να αντικαθιστά τον Μαρτίνεθ. by Σπύρος Σιαμπλής
22:31
67' Νέα χαμένη ευκαιρία για τη Μπάγερν, με την κεφαλιά του Μίλερ από το ύψος του πέναλτι, μετά τη σέντρα του Κομάν, να περνάει λίγο άουτ! by Σπύρος Σιαμπλής
22:32
70' Δεύτερη αλλαγή για τους «ταύρους», με τον Ορμπαν να δίνει τη θέση του στον Ουπαμεκανό. by Σπύρος Σιαμπλής
22:35
73' Ρόμπεν στη θέση του Γκνάμπρι, στο τελευταίο του ματς με τη φανέλα της Μπάγερν. by Σπύρος Σιαμπλής
22:38
76' Σέντρα σουτ του Βέρνερ, διώχνει με γροθιές ο Νόιερ. by Σπύρος Σιαμπλής
22:39
78' Γκοοοοοολ! 2-0 η Μπάγερν με την ωραία ατομική ενέργεια του Κομάν, που κατέβασε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, γύρισε, βρέθηκε απέναντι στον Γκουλάτσι και με δυνατό σουτ τον... εκτέλεσε. by Σπύρος Σιαμπλής
22:44
81' τρίτη αλλαγή για την Λειψία. Χαϊνταρά στη θέση του Κονατέ. by Σπύρος Σιαμπλής
22:44
82' Κίτρινη κάρτα στον Ουπαμεκανό, για χέρι. by Σπύρος Σιαμπλής
22:47
85' Γκοοοοοοολ! 3-0 η Μπάγερν, με τον Λεβαντόφσκι να φεύγει στην κόντρα και με πολύ ωραίο σκαφτό πλασέ να περνάει τη μπάλα πάνω από τον Γκουλάτσι, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της ομάδας του. by Σπύρος Σιαμπλής
22:48
87' «Φινάλε» με τη Μπάγερν και για τον Ριμπερί, που αντικαθιστά τον Κομάν. by Σπύρος Σιαμπλής
22:52
90' Διπλή χαμένη ευκαιρία για τη Μπάγερν με τον Ρόμπεν να σουτάρει απελπιστικά ψηλά μετά την πρώτη προσπάθεια του Κίμιχ. by Σπύρος Σιαμπλής
22:54
90' Τέσσερα λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις. by Σπύρος Σιαμπλής
22:56
90'+4' Λήξη του τελικού με τη Μπάγερν να κερδίζει τη Λειψία με 3-0 και να κάνει το νταμπλ φέτος! by Σπύρος Σιαμπλής
22:57
Σας ευχαριστούμε πολύ που παρακολουθήσατε το σημερινό ματς μαζί μας... by Σπύρος Σιαμπλής