Τότεναμ-Λίβερπουλ

Παρακολουθήστε μέσω του sport-fm.gr λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση της Τότεναμ με τη Λίβερπουλ, στον μεγάλο τελικό του φετινού Champions League, στη Μαδρίτη.
Καλησπέρα σας. by Σπύρος Σιαμπλής
Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση της Τότεναμ με τη Λίβερπουλ, στον μεγάλο τελικό του φετινού Champions League, στη Μαδρίτη. by Σπύρος Σιαμπλής
Γίργκεν Κλοπ και Μαουρίτσιο Ποκετίνο έχουν πάρει τις αποφάσεις τους για τις 11άδες των δύο ομάδων, τις οποίες μπορείτε να θυμηθείτε εδώ. by Σπύρος Σιαμπλής
Στον πάγκο των τυπικά γηπεδούχων θα καθίσουν οι Γκαζανίγκα, Φορμ, Σάντσες, Φόιτ, Ντέιβις, Οριέ, Ντάιερ, Γουόκερ-Πίτερς, Γουανιάμα, Μόουρα, Λαμέλα και Γιορέντε. by Σπύρος Σιαμπλής
Ενώ στον πάγκο των φιλοξενούμενων θα βρίσκονται οι Μινιολέ, Λόβρεν, Μίλνερ, Γκόμες, Στάριτζ, Μορένο, Λαλάνα, Τσάμπερλεϊν, Σακίρι, Μπρούστερ, Οριγκί και Κέλεχερ. by Σπύρος Σιαμπλής
Εδώ μπορείτε να θυμηθείτε πως Τότεναμ και Λίβερπουλ έφτασαν στον σημερινό τελικό. by Σπύρος Σιαμπλής
Ενώ εδώ μπορείτε να διαβάσετε το αφιέρωμα για τους προπονητές των δύο σημερινών «μονομάχων»... by Σπύρος Σιαμπλής
Για ενδιαφέροντα στοιχεία που αφορούν στη σημερινή αγγλική «μονομαχία» κλικάρετε εδώ! by Σπύρος Σιαμπλής
Φυσικά, από το sport-fm.gr δεν θα μπορούσε να λείπει και το σχετικό αφιέρωμα για τους «εμφύλιους» της κορυφαίας ποδοσφαιρικής διασυλλογικής διοργάνωσης του πλανήτη, το οποίοι βρίσκετε εδώ! by Σπύρος Σιαμπλής
Ενώ εδώ υπάρχει επίσης εκτενές φωτογραφικό υλικό με στιγμές που «σημάδεψαν» τους τελικούς του Champions League. by Σπύρος Σιαμπλής
Εξυπακούεται πως έχουμε και αφιέρωμα στα κορυφαία γκολ από βραδιές σαν τη... σημερινή, εδώ. by Σπύρος Σιαμπλής
Περιττό να αναφέρουμε ότι η Μαδρίτη βρίσκεται υπό... αγγλική κατοχή! Πάρτε μια γεύση από τους οπαδούς της Λίβερπουλ εδώ... by Σπύρος Σιαμπλής
Η... πολυπόθητη κούπα βρίσκεται από νωρίς στο »Γουάντα Μπετροπολιτάνο». Όλα για αυτήν γίνονται, άλλωστε... Εικόνα live21962752/9159.jpg by Σπύρος Σιαμπλής
Κάτασπρο το ένα «πέταλο» του μαδριλένικου γηπέδου, ελέω Τότεναμ... Εικόνα live21962752/120225.jpg by Σπύρος Σιαμπλής
Στα... κόκκινα για χάρη της Λίβερπουλ, φυσικά, το απέναντι άκρο! Εικόνα live21962752/38487.jpg by Σπύρος Σιαμπλής
Οι δύο ομάδες έχουν ξεκινήσει εδώ και λίγη ώρα την προθέρμανση τους... by Σπύρος Σιαμπλής
Να μην λησμονήσουμε να αναφέρουμε επίσης ότι θα υπάρξει κι ενός λεπτού σιγή, πριν την έναρξη, για τον θάνατο του Χοσέ Αντόνιο Ρέγες. by Σπύρος Σιαμπλής
Οι ομάδες έχουν αποσυρθεί κι είναι όλα έτοιμα για την έναρξη του τελετουργικού... by Σπύρος Σιαμπλής
Φυσικά, το γήπεδο είναι πλέον ασφυκτικά γεμάτο! by Σπύρος Σιαμπλής
Στη,.. σκηνή του γηπέδου, όπου και τραγουδάνε, είναι οι Imagine Dragons. Εικόνα live21962752/52422.jpg by Σπύρος Σιαμπλής
Ενώ κάνει την εμφάνισή του και το βαρύτιμο τρόπαιο, που μεταφέρεται ξανά εντός γηπέδου, από τους Ίαν Ρας και Λέντλεϊ Κινγκ. by Σπύρος Σιαμπλής
Τώρα κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων μαζί με τους διαιτητές... by Σπύρος Σιαμπλής
Παίρνουν θέση στο γήπεδο και οι αναπληρωματικοί των δύο ομάδων. by Σπύρος Σιαμπλής
Ακολουθούν οι καθιερωμένες φωτογραφίες και οι χειραψίες ανάμεσα στους πρωταγωνιστές... by Σπύρος Σιαμπλής
Όλα έτοιμα για την έναρξη της αναμέτρησης! by Σπύρος Σιαμπλής
Ενώ φυσικά θα προηγηθεί το ενός λεπτού σιγή, που αναφέραμε και προηγουμένως, για τον Χοσέ Αντόνιο Ρέγες που μετατρέπεται σε παρατεταμένο χειροκρότημα... by Σπύρος Σιαμπλής
1’ Αρχίζει ο αγώνας, με τη Λίβερπουλ στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
1' Πέναλτι για τη Λίβερπουλ, για χέρι του Σισοκό μετά από προσπάθεια του Μανέ. Συζητήσιμο πάντως υπό την έννοια ότι ναι μεν είναι απλωμένο αλλά δεν υπάρχει πρόθεση, ενώ ο Σκόμινα δεν πάει καν σε χρήση του VAR, προφανώς έχοντας ειδοποιηθεί ήδη... by Σπύρος Σιαμπλής
2' Γκοοοοοολ! 1-0 η Λίβερπουλ, με τον Σαλάχ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ανοίγει το σκορ, νικώντας τον Γιορίς με πολύ δυνατό χτύπημα... by Σπύρος Σιαμπλής
6' Πρώτο κόρνερ για την Τότεναμ, από αριστερά, καθαρίζει ο Φαν Ντάικ... by Σπύρος Σιαμπλής
9' Σουτ του Σισοκό, έξω από την περιοχή, περνάει ψηλά άουτ η μπάλα. by Σπύρος Σιαμπλής
10' Πρώτο κόρνερ για τη Λίβερπουλ, από τον Τρίπιερ που διώχνει προ του Μανέ από αριστερά, χωρίς αποτέλεσμα. by Σπύρος Σιαμπλής
12' Σκληρό φάουλ πάνω στον Κέιν από τον Μάτιπ, που παρατηρείται από τον Σκόμινα. by Σπύρος Σιαμπλής
Ο Μο Σαλάχ ετοιμάζεται να πετύχει το δεύτερο πιο γρήγορο γκολ σε τελικό και παράλληλα να ανοίξει το σκορ για τη Λίβερπουλ! Εικόνα live21962752/12032.jpg by Σπύρος Σιαμπλής
17' Καλό μακρινό σουτ του Αλεξάντερ-Άρνολντ, η μπάλα περνάει λίγο δίπλα από το τέρμα του Γιορίς. by Σπύρος Σιαμπλής
20' Κάθετη μπαλιά του Έρικσεν για τον Σον, παρεμβαίνει και διώχνει ο Χέντερσον... by Σπύρος Σιαμπλής
21' Δεύτερο κόρνερ για τη Λίβερπουλ, μετά το σουτ του Σαλάχ που βρίσκει σε αντίπαλα σώματα, δεν υπάρχει κάποιο όφελος... by Σπύρος Σιαμπλής
23' Υπέροχη σέντρα του Ρόμπερτσον, προλαβαίνει και απομακρύνει ο Ρόουζ προ του επερχόμενου Σαλάχ! by Σπύρος Σιαμπλής
24' Νέο κόρνερ για τη Λίβερπουλ, από αριστερά, ούτε κι εδώ προκύπτει κάτι αξιόλογο. by Σπύρος Σιαμπλής
29' Φάουλ για τη Λίβερπουλ, στην ευθεία της εστίας του Γιορίς αλλά αρκετά μακριά, το εκτελεί ο Αλεξάντερ-Άρνολντ, άουτ η μπάλα. by Σπύρος Σιαμπλής
34' Κόρνερ για την Τότεναμ, αφού ο Σον αργεί χαρακτηριστικά και κλείνεται για να διώξει ο Μάτιπ, αλλά χωρίς αντίκρυσμα. by Σπύρος Σιαμπλής
38' Καλή φάση μετά από ώρα, για τη Λίβερπουλ, που βγαίνει στην κόντρα με δύο πάσες, ο Ρόμπερτσον κάνει ένα ευθύβολο δυνατό σουτ και αναγκάζει τον Γιορίς να διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ! by Σπύρος Σιαμπλής
42' Κόρνερ για τη Λίβερπουλ, μετά από διώξιμο του Ρόουζ, σουτ του Σαλάχ, στα σώματα η μπάλα και νέο κόρνερ... by Σπύρος Σιαμπλής
45' Δύο λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις. by Σπύρος Σιαμπλής
45'+1' Σουτ του Έρικσεν, από καλή θέση, είναι πολύ κακό για την ποιότητά του και περνάει απελπιστικά άουτ! by Σπύρος Σιαμπλής
45'+2' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τη Λίβερπουλ να προηγείται της Τότεναμ με 1-0, με το πέναλτι του Σαλάχ από το 2'. by Σπύρος Σιαμπλής
Οι δύο ομάδες θα ξεκινήσουν στην επανάληψη χωρίς αλλαγές... by Σπύρος Σιαμπλής
46’ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με την Τότεναμ στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
50' Ο Κέιν υποδεικνύεται οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης, μετά από εκτέλεση φάουλ του Σισοκό. by Σπύρος Σιαμπλής
53' Σουτ του Φαμπίνιο, η μπάλα κοντράρει στον Γουίνκς και ο Γιορίς τη μπλοκάρει. by Σπύρος Σιαμπλής
53' Μπαλιά για τον Σαλάχ, που βγαίνει απέναντι στον Γιορίς, από πλάγια θέση, αλλά το σουτ του μπλοκάρεται από το σώμα του Βερτόνγκεν. by Σπύρος Σιαμπλής
54' Ωραία σέντρα του αμαρκάριστου Ρόμπερτσον, προλαβαίνει όμως με έξοδο ο Λιορίς και μπλοκάρει πριν τον Μανέ! by Σπύρος Σιαμπλής
54' Καλή φάση για την Τότεναμ με τον Άλι να μην κάνει καλή επιλογή όταν σουτάρει και τον Αλεξάντερ-Άρνολντ να διώχνει... by Σπύρος Σιαμπλής
57' Κόρνερ για την Τότεναμ, από δεξιά, διώχνει ο Άλισον με γροθιές, νέο κόρνερ στην εξέλιξη της φάσης από την άλλη πλευρά. by Σπύρος Σιαμπλής
58' Εκτέλεση του κόρνερ από τον Ρόουζ, κεφαλιά του Βερτόνγκεν, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα... by Σπύρος Σιαμπλής
58' Πρώτη αλλαγή στο ματς για τη Λίβερπουλ. Οριγκί αντί Φιρμίνο. by Σπύρος Σιαμπλής
62' Δεύτερη αλλαγή από πλευράς Κλοπ, που ρίχνει στο ματς τον Μίλνερ αντί του Βαϊνάλντουμ. by Σπύρος Σιαμπλής
66' Πρώτη κίνηση από τον πάγκο της Τότεναμ, με τον Μόουρα να αντικαθιστά τον Γουίνκς. by Σπύρος Σιαμπλής
67' Σέντρα σουτ του Αλεξάντερ-Άρνολντ, ο Αλντερβάιρελντ με κεφαλιά διώχνει σε κόρνερ. by Σπύρος Σιαμπλής
69' Η Λίβερπουλ φτάνει κοντά στο 2-0 με την πολύ καλή έμπνευση του Μανέ, που κάνει χώρο για τον Μίλνερ, το σουτ του οποίου περνάει ξυστά από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Γιορίς! by Σπύρος Σιαμπλής
73' Καλή φάση για την Τότεναμ, αλλά το ψηλοκρεμαστό πλασέ του Άλι μέσα στην περιοχή καταλήγει εύκολα στην αγκαλιά του Άλισον... by Σπύρος Σιαμπλής
74' Ντάιερ αντί Σισοκό, η δεύτερη αλλαγή της Τότεναμ. by Σπύρος Σιαμπλής
76' Κόρνερ για την Τότεναμ, περνάει χωρίς αντίκρισμα. by Σπύρος Σιαμπλής
79' Σέντρα του Τρίπιερ από δεξιά, κεφαλιά του Άλι μέσα στην περιοχή, αλλά δεν βρίσκει καλά τη μπάλα που περνάει άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
80' Διπλή ευκαιρία για την Τότεναμ, με τον Άλισον να λέει «όχι» τόσο στο σουτ του Σον όσο και σε εκείνο που ακολούθησε από τον Μόουρα! by Σπύρος Σιαμπλής
81' Κλείνει τις αλλαγές της η Τότεναμ, με τον Γιορέντε να μπαίνει αντί του Άλι. by Σπύρος Σιαμπλής
84' Φάουλ για την Τοτεναμ σε πολύ καλό σημείο, από αριστερα. by Σπύρος Σιαμπλής
85' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ερικσεν, πέφτει ωραία και αποκρούει σε κόρνερ ο Άλισον! by Σπύρος Σιαμπλής
87' Γκοοοοοοολ! 2-0 η Λίβερπουλ, με τον Οριγκί να παίρνει το... ριμπάουνταπ[ό την απομάκρυνση του κόρνερ του Μίλνερ και με δυνατό σουτ από θέση μέσα αριστερά να νικάει τον Γιορίς στη γωνία του. by Σπύρος Σιαμπλής
90' Πέντε λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις του ματς. by Σπύρος Σιαμπλής
90' Έχει μπει στον αγωνιστικό χώρο και ο Γκόμες, στη θέση του Μανέ. by Σπύρος Σιαμπλής
91' Πέσιμο του Έρικσεν στην περιοχή μετά από τζαρτζάρισμα του Μάτιπ, «παίζετε» λέει σωστά ο Σκόμινα. by Σπύρος Σιαμπλής
90'+3' Ωραίο διαγώνιο σουτ του Σον, έδιωξε σε κόρνερ ο Άλισον! by Σπύρος Σιαμπλής
90'+3' Σουτ του Κέιν, μπλόκαρε ο Άλισον. by Σπύρος Σιαμπλής
ΤΕΛΟΣ ΣΤΟ ΜΑΤΣ! Η Λίβερπουλ είναι πρωταθλήτρια Ευρώπης καθώς επικράτησε στον τελικό του Champions League με 2-0 της Τότεναμ και θα σηκώσει την έκτη κούπα της ιστορίας! Ο Μοχάμεντ Σαλάχ από το σημείο του πέναλτι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του μόλις στο 2ο λεπτό, για να έρθει ο Ντιβόκ Οριγκί στο 87' να δώσει την χαριστική βολή με ωραίο διαγώνιο σουτ! by Σπύρος Σιαμπλής
Σε έναν κακό από άποψη θεάματος τελικό, η Λίβερπουλ εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως είναι καλύτερη ομάδα, εκμεταλλεύτηκε τις λιγοστές ευκαιρίες που έφτιαξε και... λύγισε την Τότεναμ, η οποία ήταν εντελώς ακίνδυνη στον αγώνα! by Σπύρος Σιαμπλής
Έχει ήδη στηθεί ένα μικρό πάρτι στον αγωνιστικό χώρο από τους παίκτες της Λίβερπουλ που πανηγυρίζουν την κατάκτηση του Champions League, με αυτούς της Τότεναμ να κλαίνε από την στεναχώρια. by Σπύρος Σιαμπλής
Αυτά από εμάς, μείνετε συντονισμένοι στο sportfm.gr καθώς έρχονται αρκετά κείμενα για τον τελικό... Καλή συνέχεια! by Σπύρος Σιαμπλής