Σπορ FM LIVE EventsΑΕΚ-Σταλ Σταλόβα Βόλα

Παρακολουθήστε από το control-room του sport-fm.gr την εξέλιξη της φιλικής αναμέτρησης ανάμεσα στην ΑΕΚ και τη Σταλ Σταλόβα Βόλα στην Πολωνία.

Καλημέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το τελευταίο φιλικό της ΑΕΚ στην Πολωνία, απέναντι στη Σταλ (10:30, Novasports 1, ΣΠΟΡ FM 94,6 και sport-fm.gr). by www.sport-fm.gr
Μια και δεν έχουν περάσει ούτε 15 ώρες από το χθεσινό φιλικό με τη Μακάμπι Νετάνια (1-1), ο Μιγκέλ Καρντόσο αποφάσισε να παρατάξει την ΑΕΚ με πολλές αλλαγές και ρεζέρβες by www.sport-fm.gr
Ο Πορτογάλος τεχνικός επέλεξε τον Αθανασιάδη για το τέρμα, τους Σταμούλη για το δεξί και Λόπες για το αριστερό άκρο της άμυνας, τους Σβάρνα και Οικονόμου στόπερ, τον Γαλανόπουλο που θα είναι και αρχηγός μαζί με τον Σαμπανάτζοβιτς στον άξονα, μπροστά τους θα κινούνται οι Μπότος, Ντέλετιτς και Σαρδέλης, ενώ στην κορυφή της επίθεσης θα είναι ο Γιακουμάκης. by www.sport-fm.gr
Αμέσως μετά τον αγώνα η αποστολή θα γευματίσει στο ξενοδοχείο και εν συνεχεία θα πάρει το δρόμο της επιστροφής στην Αθήνα, όπου οι παίκτες θα έχουν ρεπό για 1-2 μέρες. by www.sport-fm.gr
Θα ακολουθήσουν τα φιλικά με Βόλο στις 20 και Λαμία στις 24 Ιουλίου, ενώ η πρόβα τζενεράλε για το Europa League (8/8) θα είναι το φιλικό που θα γίνει 30 ή 31 Ιουλίου στο ΟΑΚΑ, με υποψήφια αντίπαλο τη δευτεραθλήτρια Τουρκίας Μπασακσεχίρ. by www.sport-fm.gr
Το παιχνίδι θα διεξαχθεί όχι στο «Πιλκάρσκι», που επιβαρύνθηκε ο αγωνιστικός του χώρος από το χθεσινό ματς, αλλά στο «Νοβίνι», που απέχει 15 λεπτά από το ξενοδοχείο της ομάδας. by www.sport-fm.gr
Η Σταλ αγωνίζεται στην τρίτη κατηγορία της Πολωνίας και είναι η θεωρητικά ασθενέστερη από τις αντιπάλους της ΑΕΚ στα πρώτα αυτά φιλικά. by www.sport-fm.gr
Οι δύο ομάδες ήδη στον αγωνιστικό χώρο, από λεπτό σε λεπτό η σέντρα, με μικρή καθυστέρηση. by www.sport-fm.gr
Η ΑΕΚ φορά την πρώτη της εμφάνιση, σε αντίθεση με το χθεσινό τεστ που έκανε πρεμιέρα η δεύτερη φανέλα της ομάδας. by www.sport-fm.gr
2' Επικίνδυνη κατάσταση στα καρέ της ΑΕΚ, με τον Οικονόμου τρώει την ντρίμπλα στα πλάγια της μικρής περιοχής, αλλά ο Γαλανόπουλος προλαβαίνει και βάζει την κόντρα σε σουτ και παραχωρεί κόρνερ. by www.sport-fm.gr
3' Δοκάρι για τη Σταλ. Μετά από κόρνερ ο Βίταχι παίρνει την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. by www.sport-fm.gr
Η ΑΕΚ παρουσιάζει προβλήματα στην ανάπτυξή της, λόγω και των πολλών αλλαγών, αφού ο Καρντόσο έχει παρατάξει μια πειραματική σύνθεση που δύσκολα θα δούμε ξανά φέτος. by www.sport-fm.gr
10' Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ! Σουτ του Γαλανόπουλου, πέφτει και αποκρούει στη δεξιά του γωνία ο γκολκίπερ της Σταλ. by www.sport-fm.gr
12' Επικίνδυνες οι σέντρες της Σταλ στην περιοχή της ΑΕΚ, που έχει εμφανές πρόβλημα στον... αέρα. by www.sport-fm.gr
Ισορροπημένο πλέον το ματς, με την ΑΕΚ όμως να αδυνατεί να βγει σωστά στην επίθεση και να μην απειλεί. by www.sport-fm.gr
42' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ, με τον Σταμούλη να μη γυρίζει την μπάλα σωστά στον Ντέλετιτς που ήταν έτοιμος να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. by www.sport-fm.gr
Εύκολο λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ, με κακή απομάκρυνση του Αθανασιάδη και με κοντινό πλασέ σκοράρουν οι Πολωνοί. Σκόρερ ο Φιντζιφκίεβιτς by www.sport-fm.gr
Λήξη ημιχρόνου. Η Σταλ προηγείται 1-0 της ΑΕΚ, που παρουσιάζεται ασύνδετη στην ανάπτυξη και με αρκετά κενά στην άμυνα. by www.sport-fm.gr
54' Παραλίγο το 2-0 από τη Σταλ. Κλέψιμο στον Σαρδέλη στη μεσαία γραμμή, ο Αθανασιάδης ήταν πολύ έξω από τα καρέ του, αλλά το μακρινό πλασέ δεν κατέληξε στην ανυπεράσπιστη εστία. by www.sport-fm.gr
61' Σουτ του Μπότου, η μπάλα άουτ χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα η εστία της Σταλ. by www.sport-fm.gr
66' Τρεις αλλαγές για την ΑΕΚ. Εκτός Σαρδέλης, Οικονόμου και Ντέλετιτς. Στη θέση τους Βράνιες, Σιμάο και Μάνταλος. by www.sport-fm.gr
Ο Γαλανόπουλος επιτέθηκε κατά μέτωπο, έβγαλε την πάσα δεξιά και μετά από κόντρα με τον τερματοφύλακα, ο Μάνταλος από κοντά ισοφάρισε. by www.sport-fm.gr
74' Νέες αλλαγές για την ΑΕΚ. Έξω Γιακουμάκης και Μπότος. Μέσα Ζεράλδες και Κλωναρίδης. by www.sport-fm.gr
75' Παραλίγο γκολ για την ΑΕΚ. Σέντρα από δεξιά, ο Μάνταλος κάνει το σουτ στην κίνηση, αλλά αποκρούει χωρίς δυσκολία ο γκολκίπερ της Σταλ. by www.sport-fm.gr
86' Μεγάλη ευκαιρία για Κλωναρίδη, αποκρούει το τετ-α-τετ ο γκολκίπερ της Σταλ. by www.sport-fm.gr
Λήξη του αγώνα, 1-1 στο τελευταίο φιλικό της ΑΕΚ στην Πολωνία, με τη Σταλ. Το γκολ ο Μάνταλος στο 70'. by www.sport-fm.gr
Ευχαριστούμε που παρακολουθήσατε το ματς μαζί μας. Σε λίγο αναλυτικά στο sport-fm.gr by www.sport-fm.gr