Ιταλία-Ελλάδα

Παρακολουθήστε μέσω του sport-fm.gr και του ΣΠΟΡ FM 94,6 λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση της Ιταλίας με την Ελλάδα, για την 7η αγωνιστική της προκριματικής φάσης του Euro 2020, στη Ρώμη.

21:21
Καλησπέρα σας. by Σπύρος Σιαμπλής
21:22
Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση της Ιταλίας με την Ελλάδα, για την 7η αγωνιστική της προκριματικής φάσης του Euro 2020, στη Ρώμη. by Σπύρος Σιαμπλής
21:23
Μία νέα αρχή, μετά την ως τώρα κακή της πορεία στην διοργάνωση, θέλει να κάνει απόψε η Εθνική μας ομάδα, απέναντι σε έναν αντίπαλο σαφώς ανώτερο, ποιοτικότερο και… αήττητο στο γκρουπ! by Σπύρος Σιαμπλής
21:24
Όπως έχει δηλώσει ο Τζον Φαν’ τ Σιπ, πρόθεσή του είναι να δουλέψει με νέα πρόσωπα, ώστε να είναι έτοιμη η Ελλάδα για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ και να επιστρέψει μετά από πολλά χρόνια σε μία μεγάλη διοργάνωση... by Σπύρος Σιαμπλής
21:25
Άλλωστε, οι ελπίδες για πρόκριση στην τελική φάση της διοργάνωσης είναι… απειροελάχιστες για την χώρα μας και για να μείνουν «ζωντανές» απαιτείται νίκη και μόνο νίκη σήμερα στην πρωτεύουσα της Ιταλίας. by Σπύρος Σιαμπλής
21:26
Η «σκουάντρα ατζούρα» είναι αήττητη όπως προαναφέραμε στον 10ο όμιλο, ενώ με τρεις ακόμα βαθμούς απόψε θα φτάσει τους 21 και θα εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρόκρισή της στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. by Σπύρος Σιαμπλής
21:27
Παράλληλα, η Ιταλία μετράει ένα σερί εννιά αγώνων χωρίς ήττα απέναντι την Ελλάδα, με πέντε νίκες και τέσσερις ισοπαλίες σε αυτό το διάστημα και το υπέρ της 3-0 του περασμένου Ιούνη, στο ΟΑΚΑ! by Σπύρος Σιαμπλής
21:28
Στο άλλο ματς του ομίλου που προηγήθηκε χρονικά, η Βοσνία συνέτριψε την Φινλανδία με 4-1 στη Ζένιτσα και μπήκε εκ νέου στο κόλπο της πρόκρισης στα τελικά του Euro 2020. by Σπύρος Σιαμπλής
21:29
Ενώ, την ίδια ώρα με το Ιταλία-Ελλάδα, είναι προγραμματισμένο και το Λιχτενστάιν-Αρμενία. by Σπύρος Σιαμπλής
21:30
Το παιχνίδι του «Ολίμπικο» είναι ιδιαίτερο για τον Λεονάρντο Μπονούτσι, καθώς ο αρχηγός της «σκουάντρα ατζούρα» θα μπει στο Top-10 των παικτών με τις περισσότερες εμφανίσεις, προσπερνώντας τον Αλεσάντρο Ντελ Πιέρο που έχει 92 συμμετοχές. by Σπύρος Σιαμπλής
21:31
Θυμηθείτε εδώ το αρχικό σχήμα της Ιταλίας. by Σπύρος Σιαμπλής
21:32
Κι εδώ την βασική 11άδα της Εθνικής μας. by Σπύρος Σιαμπλής
21:33
Στον πάγκο των αναπληρωματικών για τους γηπεδούχους θα καθίσουν οι: Σιρίγκου, Μερετ, Μπιράγκι, Κριστάντε, Ίτσο, Μπελότι, Γκρίφο, Ρομανιόλι, Ζανιόλο, Μπερναρντέσκι, Ελ Σααραουί και Μαντσίνι. by Σπύρος Σιαμπλής
21:34
Ενώ στον πάγκο των φιλοξενούμενων θα βρίσκονται οι: Βλαχοδήμος, Διούδης, Λαμπρόπουλος, Σιώπης, Δώνης, Γαλανόπουλος, Παυλίδης, Βρουσάι, Μάνταλος, Γιαννούλης και Κούτρης. by Σπύρος Σιαμπλής
21:35
Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Σεργκέι Καράσεφ από την Ρωσία. by Σπύρος Σιαμπλής
21:36
Οι φίλοι της Εθνικής δίνουν τον... τόνο στην κερκίδα! Εικόνα live21962897/3575.jpg by Σπύρος Σιαμπλής
21:39
Ενώ στο «Ολίμπικο» βρίσκεται και ο «ισχυρός άνδρας» του Βόλου, Αχιλλέας Μπέος. Εικόνα live21962897/6978.jpg by Σπύρος Σιαμπλής
21:39
Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κάνουν τώρα την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο μαζί με τους διαιτητές... by Σπύρος Σιαμπλής
21:40
Είναι η ώρα για τους εθνικούς ύμνους, με πρώτο εκείνον της Ελλάδας. by Σπύρος Σιαμπλής
21:41
Ακολουθεί τώρα αυτός της Ιταλίας, με τον κόσμο να συμμετέχει... ενεργά, τραγουδώντας. by Σπύρος Σιαμπλής
21:43
Ενώ σειρά έχουν οι... καθιερωμένες χειραψίες και οι φωτογραφίες ανάμεσα στους πρωταγωνιστές. by Σπύρος Σιαμπλής
21:44
Όλα είναι έτοιμα πλέον για την έναρξη της αναμέτρησης! by Σπύρος Σιαμπλής
21:46
1’ Αρχίζει ο αγώνας, με την Ελλάδα στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
21:48
2' Ωραία ατομική προσπάθεια του Λημνιού πάνω στον... ασβέστη, τελικά παίρνει ένα πλάγιο κοντά στην αντίπαλη περιοχή. by Σπύρος Σιαμπλής
21:50
4' Επικίνδυνη σέντρα του Κιέζα, από δεξιά, χαμηλή, αλλά η μπάλα περνάει άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
21:56
10' Προσωρινή διακοπή στο ματς, λόγω τραυματισμού του Ντ' Αμπρόσιο. by Σπύρος Σιαμπλής
21:56
10' Συνεχίζει με δέκα προς το παρόν η Ιταλία. by Σπύρος Σιαμπλής
21:58
12' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς, για την Ελλάδα, από την καταπληκτική πάσα με τη μια του Μπακασέτα στον Λημνιό, ο οποίος σουτάρει με δύναμη από θέση μέσα δεξιά, αλλά ο Ντοναρούμα διώχνει με δυσκολία! by Σπύρος Σιαμπλής
22:00
14' Κίτρινη κάρτα στον Χατζηδιάκο, για αγκωνιά στον Ιμόμπιλε. by Σπύρος Σιαμπλής
22:02
16' Γέμισμα του Ινσίνιε, ο Μπονούτσι δεν μπορεί να μπει στην πορεία της μπάλας, που περνάει άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
22:06
18' Συνεχίζει να αισθάνεται ενοχλήσεις ο Ντ' Αμπρόσιο. by Σπύρος Σιαμπλής
22:08
Γιώργος Τσανάκας (σχόλιο): Η Ελλάδα δεν έχει αφήσει την Ιταλία να δημιουργήσει κινδύνους και προϋποθέσεις από τον άξονα λόγω της τριπλέτας (Κουρμπέλης, Ζέκα, Μπουχαλάκης) που έχει επιλέξει ο Φαν'τ Σιπ στο κέντρο, οδηγώντας το παιχνίδι των γηπεδούχων στα πλάγια. Στο τακτικό κομμάτι η Εθνική είναι εξαιρετική στο πρώτο εικοσάλεπτο, έχοντας περιορίσει αρκετά τους αντιπάλους της ενώ της ανήκει και η καλύτερη στιγμή στο ματς με τον Λημνιό. Μια φάση που έπρεπε να γίνει γκολ γιατί σε τέτοια παιχνίδια και με τέτοιους αντιπάλους, θα σου παρουσιαστούν λιγοστές ευκαιρίες. by www.sport-fm.gr
22:10
24' Εκτέλεση φάουλ του Ινσίνιε, πρώτη κεφαλιά του Μπονούτσι, αλλά δεν ακολουθεί κανείς συμπαίκτης του και ο Ζέκα διώχνει σε πλάγιο. by Σπύρος Σιαμπλής
22:12
25' Σουτ του Ιμόμπιλε που κοντράρει πάνω στον Σιόβα και η μπάλα απομακρύνεται. by Σπύρος Σιαμπλής
22:13
26' Γυριστό σουτ του Ινσίνιε, είναι απελπιστικά άστοχο. by Σπύρος Σιαμπλής
22:14
27' Κίτρινη κάρτα στον Κουλούρη, για φάουλ στον Ζορζίνιο. by Σπύρος Σιαμπλής
22:15
29' Καλή στιγμή για την Ιταλία, με τον Μπαρέλα να σημαδεύει την αριστερή γωνία του Πασχαλάκη, τη μπάλα να κοντράρει ωστόσο στον Μπουχαλάκη και να καταλήγει κόρνερ, που πέρασε χωρίς αντίκρισμα. by Σπύρος Σιαμπλής
22:23
22:25
37' Πάσα του Λημνιού για τον Μπακάκη, αυτός κάνει τη σέντρα, αλλά στέλνει η μπάλα εκεί που δεν βρίσκεται ούτε ο Μπακασέτας, ούτε ο Κουλούρης. by Σπύρος Σιαμπλής
22:27
39' Πρώτη αλλαγή για την Ιταλία, αναγκαστική. Ο τραυματίας Κιέζα δίνει τη θέση του στον Μπερναρντέσκι. by Σπύρος Σιαμπλής
22:27
41' Κόρνερ για την Ιταλία, μετά την προσπάθεια του Ιμόμπιλε, περνάει κι αυτό ανεκμετάλλευτο. by Σπύρος Σιαμπλής
22:29
42' Νέα προσπάθεια του Λημνιού από τα δεξιά, ο Σπινατσόλα τον κόβει, διώχνοντας σε πλάγιο. by Σπύρος Σιαμπλής
22:30
44' Νέο κόρνερ για την Ιταλία, ξανά από τα δεξιά. by Σπύρος Σιαμπλής
22:30
45' Εκτέλεση του Βεράτι, βγαίνει και μπλοκάρει ο Πασχαλάκης. by Σπύρος Σιαμπλής
22:31
45' Ένα λεπτό θα είναι οι καθυστερήσεις. by Σπύρος Σιαμπλής
22:32
45'+1' Λήγει το πρώτο ημίχρονο, χωρίς σκορ το ματς στη Ρώμη. by Σπύρος Σιαμπλής
22:38
Γιώργος Τσανάκας (σχόλιο): Μετά από αρκετό καιρό η Εθνική βγάζει θετικά στοιχεία εντός του αγωνιστικού χώρου. Συντονισμένο πρέσινγκ, πολλές βοήθειες από τους... μπροστινούς Μπασακέτα, Κουλούρη και Λημνιό, ενώ η τριπλέτα στον άξονα έχει βοηθήσει σημαντικά στο να περιοριστούν τα ατού των γηπεδούχων. Ο Μπαρέλα δεν έχει βοηθήσει στο επιθετικό κομμάτι, ενώ οι Βεράτι και Ζορζίνιο γυρίζουν αρκετά πίσω. Οι δύο τελευταίοι, μάλιστα, προσπαθούν με μεγάλες μπαλιές να βρουν τα εξτρέμ στην πλάτη της ελληνικής άμυνας χωρίς επιτυχία. Πολύ καλή παρουσία από το ελληνικό δίδυμο στα στόπερ, ενώ και ο Πασχαλάκης είναι σταθερός. Επιθετικά υπάρχει πρόβλημα, με την Ελλάδα να δείχνει... φοβισμένη και να περιορίζεται κυρίως σε παθητικό ρόλο. by www.sport-fm.gr
22:49
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες στην επανάληψη. by Σπύρος Σιαμπλής
22:50
46’ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με την Ιταλία στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
22:53
48' Σουτ του Μπερναρντέσκι, η μπάλα καταλήγει ψηλά άουτ... by Σπύρος Σιαμπλής
22:58
53' Φάση από το... πουθενά για την Ιταλία, με τη βαθιά μπαλιά του Βεράτι να βρίσκει τον Ινσίνιε, μέσα στην περιοχή, αλλά το τελείωμά του είναι απελπιστικά άστοχο! by Σπύρος Σιαμπλής
23:00
55' Η καλύτερη ευκαιρία της Ιταλίας καταγράφεται από τη σέντρα του Σπινατσόλα από τα αριστερά και την άστοχη έξοδο του Πασχαλάκη, με τον Σιόβα να παρεμποδίζει τον Ιμόμπιλε ωστόσο από το να πάρει την κεφαλιά. by Σπύρος Σιαμπλής
23:01
55' Νέα πολύ καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, με τον Ιμόμπιλε να κάνει την κεφαλιά, μετά τη σέντρα του Μπερναρντέσκι, αλλά τον Πασχαλάκη να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ, που περνάει στη συνέχεια ανεκμετάλλευτο! by Σπύρος Σιαμπλής
23:04
57' Γέμισμα του Μπονούτσι, ο Μπερναρντέσκι βρίσκει την μπάλα... με το καλάμι και το σουτ του περνάει πολύ ψηλά. by Σπύρος Σιαμπλής
23:05
60' Φοβερή ευκαιρία για την Εθνική να ανοίξει το σκορ, με τον Ζέκα να κάνει υπερπροσπάθεια, να κλέβει τη μπάλα από τον Βεράτι, να πασάρει στον Λημνιό, εκείνον να τη γυρίζει παράλληλα από τα δεξιά, αλλά το πλασέ του Κουλούρη στο δεύτερο δοκάρι να είναι άστοχο! by Σπύρος Σιαμπλής
23:06
62' Πέναλτι για την Ιταλία, για χέρι του Μπουχαλάκη, που βλέπει και την κίτρινη κάρτα του Καράσεφ, σωστά. by Σπύρος Σιαμπλής
23:07
63' Γκολ! 1-0 η Ιταλία, με τον Ζορζίνιο να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να νικάει τον Πασχαλάκη, στέλνοντάς τον στην απέναντι γωνία και ανοίγοντας το σκορ για την χώρα του...
by Σπύρος Σιαμπλής
23:10
66' Κόρνερ για την Εθνική μας, το πρώτο, από τα δεξιά, περνάει χωρίς αντίκρισμα. by Σπύρος Σιαμπλής
23:12
67' Πρώτη αλλαγή για την Εθνική. Δώνης αντί Κουλούρη. by Σπύρος Σιαμπλής
23:15
71' Κόρνερ για την Ιταλία, από δεξιά. by Σπύρος Σιαμπλής
23:16
Γιώργος Τσανάκας (σχόλιο): Με την... πλάτη στον τοίχο, πλέον, η Εθνική μετά από μία απερισκεψία του Μπουχαλάκη να κάνει χέρι μέσα στην περιοχή και να δώσει την ευκαιρία στην Ιταλία να προηγηθεί. Η Ιταλία, πάντως, είχε αρχίσει στην επανάληψη να... στριμώχνει την Ελλάδα στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου και να την πιέζει, ωστόσο δεν είχε δημιουργήσει κάποια αξιόλογη τελική. Στην πρώτη φορά, όμως, που οι γηπεδούχοι άλλαξαν σωστά την μπάλα και βρήκαν χώρο στον άξονα, βρήκαν το γκολ έστω και από λάθος του Έλληνα χαφ που μέχρι εκείνη τη στιγμή είχε θετικότατη παρουσία! Πλέον η Ελλάδα και όσο πλησιάζουμε προς το 75ο λεπτό, καλείται να... ξεμυτήσει και να προσπαθήσει να δημιουργήσει προϋποθέσεις προς την εστία του Ντοναρούμα. by www.sport-fm.gr
23:16
72' Σουτ του Ινσίνιε, έξω από την περιοχή, είναι καλό αλλά η μπάλα φεύγει λίγο δίπλα από την εστία του Πασχαλάκη. by Σπύρος Σιαμπλής
23:16
73' Κόρνερ για την Ελλάδα από τα αριστερά αυτή την φορά, ο Ιμίομπιλε διώχνει με το κεφάλι ξανά σε κόρνερ. by Σπύρος Σιαμπλής
23:18
73' Καλή στιγμή για την χώρα μας, με την κεφαλιά-γύρισμα του Μπουχαλάκη για τον Μπακασέτα, ο οποίος κάνει... τσαφ μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Ντοναρούμα! by Σπύρος Σιαμπλής
23:19
75' Δεύτερη αλλαγή για την Ελλάδα. Μέσα ο Γιαννούλης, έξω ο Μπουχαλάκης. by Σπύρος Σιαμπλής
23:22
78' Γκολ! 2-0 η Ιταλία, με τον Μπερναρντέσκι να κάνει ένα σουτ έξω από την περιοχή, τη μπάλα να κοντράρει στον Γιαννούλη και να αιφνιδιάζει τον Πασχαλάκη, που αν και άργησε να πέσει την βρήκε αλλά όχι αρκετά, για να καταλήξει στην εστία του... by Σπύρος Σιαμπλής
23:24
79' Κλείνει τις αλλαγές της η Ελλάδα. Μάνταλος αντί Μπακασέτα. by Σπύρος Σιαμπλής
23:26
81' Πίεση από την Ιταλία, έπειτα από πολλές κόντρες, η μπάλα απομακρύνεται... by Σπύρος Σιαμπλής
23:29
85' Ακόμα και τώρα που έχει κριθεί το ματς, η Ελλάδα προσπαθεί να επιτεθεί. by Σπύρος Σιαμπλής
23:30
85' Ευκαιρία για την Ιταλία! Σουτ με τη μία από τον Ινσίνιε έπειτα από εξαιρετική 25άρα μπαλιά, απέκρουσε σε κόρνερ ο Πασχαλάκης by Σπύρος Σιαμπλής
23:31
87' Αλλαγή για την Ιταλία. Εκτός ο Μπαρέλα, μέσα Τζανιόλο by Σπύρος Σιαμπλής
23:35
Τρία λεπτά καθυστερήσεων by Σπύρος Σιαμπλής
23:37
Λήξη της αναμέτρησης by Σπύρος Σιαμπλής
23:39
Η Ελλάδα παρά την αξιόμαχη εμφάνισή της βάσει του αντιπάλου της, ηττήθηκε 2-0 από την Ιταλία με το πέναλτι του Ζορζίνιο και το σουτ του Μπερναρντέσκι έξω από την περιοχή. Με αυτή τη νίκη οι «ατζούρι» προκρίθηκαν στο Euro 2020. by Σπύρος Σιαμπλής