ΟΦΗ-Ξάνθη

16:45
Καλησπέρα σας. by Σπύρος Σιαμπλής
16:46
Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση του ΟΦΗ με την Ξάνθη, για την 8η αγωνιστική της Super League 1, στο Ηράκλειο. by Σπύρος Σιαμπλής
16:48
Μπορεί αμφότερες οι σημερινοί αντίπαλοι να προέρχονται από ήττα, ωστόσο ήταν μόλις το δεύτερο χαμένο παιχνίδι τους στο πρωτάθλημα. Τώρα οι δύο ομάδες της περιφέρειας που βρίσκονται στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας, θα βρεθούν αντιμέτωπες με κοινό στόχο να διατηρηθούν σε υψηλή βαθμολογική θέση! by Σπύρος Σιαμπλής
16:49
Ο ΟΦΗ έχει ξεκινήσει με τρεις νίκες στο Ηράκλειο, ενώ έχει βάλει και δέκα γκολ σε αυτά τα τρία παιχνίδια! Και στα τρία πήρε τη νίκη στο δεύτερο ημίχρονο, αφού ήταν ισόπαλος στο πρώτο... by Σπύρος Σιαμπλής
16:50
Οι «ομιλήτες» είχαν να ξεκινήσουν με τρεις νίκες στην έδρα τους, από την τελευταία σεζόν του Έγκεν Γκέραρντ στην ομάδα. Ήτοι, το 1999, όταν ο ΟΦΗ ξεκινούσε με 5Χ5! Από τότε δεν είχε καταφέρει να κάνει ούτε τρεις νίκες, όπως έχει κάνει φέτος. by Σπύρος Σιαμπλής
16:51
Η Ξάνθη έχασε από τον Άρη, μετά από δύο νίκες στην έδρα της, αλλά δείχνει το ίδιο καλή είτε παίζει μέσα είτε έξω. Πηγαίνει στο Ηράκλειο έχοντας ήδη τρία «διπλά» και μια ήττα κι ενώ πέρσι έκανε… δύο σε ολόκληρο το πρωτάθλημα! by Σπύρος Σιαμπλής
16:52
Οι ακρίτες είναι η μια από τις τρεις ομάδες, που δεν έχουν ισοπαλία στη σεζόν. Επεκτείνοντας και πέρσι δεν έχουν ισοπαλία στα τελευταία 13 παιχνίδια, με έξι νίκες και επτά ήττες... Έτσι έχουν ισοφαρίσει το ρεκόρ στην ιστορία της στην κατηγορία. by Σπύρος Σιαμπλής
16:54
Παράλληλα, το παιχνίδι του περασμένου Φεβρουαρίου στο Ηράκλειο έληξε ισόπαλο χωρίς γκολ, ενώ τον περασμένο Σεπτέμβρη έπαιξαν σε τέσσερις ημέρες δύο φορές στην Ξάνθη για πρωτάθλημα και Κύπελλο, με τα ματς να λήγουν 3-0 και 0-0 αντίστοιχα. by Σπύρος Σιαμπλής
16:55
Στο πρωτάθλημα, η θρακιώτικη ομάδα δεν έχει χάσει τα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους, έχοντας τρεις νίκες και το περσινό 0-0 στο «Γεντί Κουλέ». Η τελευταία -και… μοναδική στα οκτώ τελευταία ματς- νίκη του ΟΦΗ ήταν στις 6 Απριλίου 2014 σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με 3-2, αν και η Ξάνθη προηγήθηκε δύο φορές! by Σπύρος Σιαμπλής
16:57
Στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» η Ξάνθη δεν έχει χάσει στα δύο τελευταία και δεν δέχτηκε γκολ σε αυτά, μετά το 3-2 που αναφέραμε νωρίτερα. Ο ΟΦΗ έχει αυτή την νίκη στα τέσσερα τελευταία γηπεδούχος. Στα χρόνια της Super League οι φιλοξενούμενοι έχουν κάνει άλλα δύο «διπλά» στο Ηράκλειο, το 2006 και το 2008, αλλά αυτά στο Παγκρήτιο Στάδιο. by Σπύρος Σιαμπλής
16:58
Το αρχικό σχήμα του ΟΦΗ απαρτίζουν οι Σωτήριου, Μπραόυν, Μαρινάκης, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Νέιρα, Τσιλιανίδης, Ναμπί, Σεμέδο και Φιγκεϊρέδο by Σπύρος Σιαμπλής
16:59
Ενώ στην βασική 11άδα της Ξάνθης ξεκινούν οι Άμπαντ, Φασίδης, Καρασαλίδης, Λισγάρας, Ντίρεσταμ, Κοβάτσεβιτς, Τερκί, Εντουάρντο, Στάρτζεον, Ντε Αμορίμ και Φοσέ. by Σπύρος Σιαμπλής
17:00
Στον πάγκο των αναπληρωματικών για τους γηπεδούχους θα καθίσουν οι: Γουάλι, Σακόρ, Ντίνας, Μάνος, Νάστος, Βαζ και Στάικος. by Σπύρος Σιαμπλής
17:01
Ενώ στον πάγκο των φιλοξενούμενων θα βρίσκονται οι: Μπέντο, Τζουρίτσκοβιτς, Μαλεζάς, Μουλέν, Μπαριέντος, Σόσα και Ρενέλα. by Σπύρος Σιαμπλής
17:02
Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Αριστείδης Βάτσιος από τον Σύνδεσμο Δυτικής Αττικής και χρέη διαιτητή VAR θα εκτελέσει ο Γεώργιος Τζοβάρας του Συνδέσμου Φθιώτιδας. by Σπύρος Σιαμπλής
17:05
Οι δύο ομάδες βρίσκονται στα αποδυτήρια γι τις τελευταίες οδηγίες των δύο προπονητών. by Σπύρος Σιαμπλής
17:08
Συνεχίζεται η προσέλευση του κόσμου στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης», δέκα λεπτά περίπου πριν τη σέντρα... by Σπύρος Σιαμπλής
17:11
Τώρα μπαίνουν στο γήπεδο οι αναπληρωματικοί των δύο ομάδων. by Σπύρος Σιαμπλής
17:13
Αρκετός ο κόσμος πλέον στο γήπεδο, με τους φιλάθλους του ΟΦΗ να στέκονται στο πλευρό της αγαπημένης ομάδας τους! by Σπύρος Σιαμπλής
17:14
Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κάνουν τώρα την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο μαζί με τους διαιτητές... by Σπύρος Σιαμπλής
17:15
Ενώ ακολουθούν οι καθιερωμένες χειραψίες και οι φωτογραφίες ανάμεσα στους πρωταγωνιστές. by Σπύρος Σιαμπλής
17:16
Όλα είναι έτοιμα πλέον για την έναρξη της αναμέτρησης! by Σπύρος Σιαμπλής
17:17
1’ Αρχίζει ο αγώνας, με την Ξάνθη στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
17:18
1' Πρώτο κόρνερ στο ματς, για την Ξάνθη, από την παρέμβαση του Γιαννούλη. by Σπύρος Σιαμπλής
17:19
1' Στο δεύτερο δοκάρι η μπάλα, από την απευθείας εκτέλεση του Στάρτζεον, διώχνει με υπερένταση ο Σωτηρίου! by Σπύρος Σιαμπλής
17:26
6' Αντεπίθεση της Ξάνθης με τον Στάρτζεον να πατάει περιοχή, να πέφτει ζητώντας πέναλτι από τον Μεγιάδο, αλλά τον διαιτητή Βάτσιο ορθώς να δίνει συνέχεια στο παιχνίδι... by Σπύρος Σιαμπλής
17:27
9' Κίτρινη κάρτα στον Εντουάρντο, για φάουλ πάνω στον Τσιλιανίδη. by Σπύρος Σιαμπλής
17:31
13' Καλή φάση για τον ΟΦΗ, όταν από σέντρα του Τσιλιανίδη, ο Νέιρα κάνει την κεφαλιά από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα περνάει λίγο πάνω από την εστία του Άμπαντ. by Σπύρος Σιαμπλής
17:31
14' Η Ξάνθη σκοράρει με τον Στάρτζεον, αλλά το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ, σωστά με βάση το ριπλέι, στο ξεκίνημα της φάσης. by Σπύρος Σιαμπλής
17:35
18' Φάουλ για τον ΟΦΗ σε πολύ καλό σημείο, στο ύψος της μεγάλης περιοχής. by Σπύρος Σιαμπλής
17:36
19' Απευθείας εκτέλεση του Ναμπί, η μπάλα κοντράρει και ο διαιτητής Βάτσιος καταλογίζει αρχικά κόρνερ και μετά πέναλτι για χέρι του Κοβάτσεβιτς! by Σπύρος Σιαμπλής
17:37
21' Η φάση θα εξεταστεί και μέσω VAR, για να υποδειχθεί το πέναλτι και τον Κοβάτσεβιτς να δει την κίτρινη κάρτα! by Σπύρος Σιαμπλής
17:40
22' Ο Ναμπί εκτελεί το πέναλτι, στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά του πλευρά, με τον Άμπαντ να πέφτει και να διώχνει εντυπωσιακά με το δεξί του χέρι! by Σπύρος Σιαμπλής
17:45
Με το μισό του πρώτο ημιχρόνου συμπληρωμένο, είναι ξεκάθαρο ότι ο ΟΦΗ έχει την υπεροχή και την κατοχή της μπάλας, όχι όμως και τον τρόπο να γίνει απειλητικός, αφού τα ατού του είναι καλά κλεισμένα! Αντιθέτως, η Ξάνθη έχει θωρακίσει τα μετόπισθεν και ψάχνει τρόπο να χτυπήσει στην κόντρα. Η φοβερή επέμβαση του Άμπαντ, στο καθαρό πέναλτι που κέρδισε κι εκτέλεσε ο Ναμπί ενδεχομένως να καθορίσει και το παιχνίδι, το οποίο κυλάει όπως βολεύει τη δεύτερη... by Σπύρος Σιαμπλής
17:46
28' Σουτ του Σεμέδο,μέσα από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στα χέρια του Άμπαντ. by Σπύρος Σιαμπλής
17:46
29' Κίτρινη κάρτα για τον Στάρτζεον για φάουλ πάνω στον Μεγιάδο. by Σπύρος Σιαμπλής
17:47
30' Κίτρινη κάρτα στον Κοροβέση για μαρκάρισμα στον Στάρτζεον. by Σπύρος Σιαμπλής
17:54
37' Πατάει περιοχή ο Εντουάρντο, που σουτάρει από τα αριστερά, αλλά εντελώς άστοχα... by Σπύρος Σιαμπλής
18:01
43' Μακρινό σουτ του Τσιλιανίδη, η μπάλα παίρνει περίεργη τροχιά αλλά ο Άμπαντ καταφέρνει να την μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια. by Σπύρος Σιαμπλής
18:02
45' Φοβερή έμπνευση του Ναμπί, που αποφασίζει να σουτάρει... πίσω από τη σέντρα, αναγκάζοντας τον Άμπαντ να σώσει με υπερένταση! by Σπύρος Σιαμπλής
18:03
45' Ένα λεπτό θα είναι ο έξτρα χρόνος. by Σπύρος Σιαμπλής
18:04
45'+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ισόπαλες χωρίς σκορ θα πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. by Σπύρος Σιαμπλής
18:09
Ανάπαυλα στο παιχνίδι, με τον ΟΦΗ να έχει «ξοδέψει» το πρώτο ημίχρονο, όπου ναι μεν ήταν πιο κινητικός αλλά παράλληλα δεν είχε και τον τρόπο να αξιοποιήσει την υπεροχή του, ενώ σπατάλησε και το πέναλτι που κέρδισε ο Ναμπί, ο οποίος πήγε να βάλει, πάντως, το γκολ της χρονιάς στο τέλος. Η Ξάνθη κατάφερε να ρίξει ακόμα περισσότερο τον ρυθμό μετά το πρώτο 25λεπτο και με την προσήλωση των παικτών της στο μέγιστο βαθμό, πήρε αυτό που ήθελε... by Σπύρος Σιαμπλής
18:20
Χωρίς αλλαγές ξεκινούν στην επανάληψη οι δύο ομάδες. by Σπύρος Σιαμπλής
18:20
46’ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τον ΟΦΗ στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
18:22
47' Γκολ! 1-0 ο ΟΦΗ, με την πολύ ωραία πάσα του Ναμπί για τον Φιγκεϊρέδο, που απέφυγε αρχικά τον Άμπαντ και μετά με πλασέ με το αριστερό, την πέρασε κάτω από τα πόδια του, για να την στείλει στα δίχτυα της Ξάνθης... by Σπύρος Σιαμπλής
18:28
52' Νέα καλή φάση για τον ΟΦΗ, με το σουτ του Φιγκεϊρέδο έξω από την περιοχή να βρίσκει ελάχιστα στον Λισγάρα και να περνάει κόρνερ, με τον διαιτητή να δείχνει ωστόσο άουτ! by Σπύρος Σιαμπλής
18:31
56' Διπλή αλλαγή για την Ξάνθη. Μπαριέντος και Μουλέν αντί Εντουάρντο και Κοβάτσεβιτς αντίστοιχα. by Σπύρος Σιαμπλής
18:32
56' Με δέκα παίκτες για λίγο ο ΟΦΗ με τον Μπράουν να είναι εκτός. by Σπύρος Σιαμπλής
18:35
60' Κόρνερ για τον ΟΦΗ, μετά το σουτ του Τσιλιανίδη,από τα δεξιά, περνάει χωρίς αποτέλεσμα. by Σπύρος Σιαμπλής
18:36
61' Νέο κόρνερ για τους γηπεδούχους, αυτή την φορά από την αριστερή πλευρά, χωρίς αντίκρισμα. by Σπύρος Σιαμπλής
18:38
62' Σουτ του Ναμπί, είναι αδύναμο και καταλήγει στην αγκαλιά του Αμπάντ. by Σπύρος Σιαμπλής
18:39
63' Φάση για την Ξάνθη. Κεφαλιά του Μουλέν, στο ύψος του πέναλτι, η μπάλα σκάει κάτω και καταλήγει στην αγκαλιά του Σωτηρίου... by Σπύρος Σιαμπλής
18:40
65' Σουτ του Νέιρα, η μπάλα περνάει αρκετά ψηλά. by Σπύρος Σιαμπλής
18:42
66' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο τραυματίας Μπράουν δίνει τη θέση του στον Νάστο. by Σπύρος Σιαμπλής
18:44
Και ο Υφυπουργός αθλητισμού, Λευτέρης Αυγενάκης, ανάμεσα στους θεατές της αναμέτρησης... Εικόνα live21962979/115660.jpg by Σπύρος Σιαμπλής
18:46
71' Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Μάνος αντί Τσιλιανίδη. by Σπύρος Σιαμπλής
18:46
71' Κλείνει τις αλλαγές της η Ξάνθη, με τον Ρενέλα να αντικαθιστά τον Φοσε. by Σπύρος Σιαμπλής
18:47
18:49
74' Κίτρινη κάρτα στον Μεγιάδο, για φάουλ στον Στάρτζεον. by Σπύρος Σιαμπλής
18:51
75' Κόρνερ για την Ξάνθη από τα δεξιά, περνάει απευθείας άουτ η μπάλα. by Σπύρος Σιαμπλής
18:54
78' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη, με τον Σωτηρίου να διώχνει λανθασμένα πάνω στον Στάρτζεον, εκείνον να μην μπορεί να κάνει το σουτ μετά από -ενδεχομένως- μαρκάρισμα του Κοροβέση, ενώ στην επαναφορά το σουτ του Ρενέλα πέρασε κι αυτό δίπλα από την εστία του ΟΦΗ! by Σπύρος Σιαμπλής
18:55
80' Ο διαιτητής Βάτσιος πάει στο VAR, για τη φάση του Στάρτζεον με τον Κοροβέση νωρίτερα, αλλά δεν καταλογίζει πέναλτι. by Σπύρος Σιαμπλής
18:57
81' Τρίτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Βαζ αντί Φιγκεϊρέδο. by Σπύρος Σιαμπλής
19:00
82' Κόρνερ για την Ξάνθη, αλλά ο Καρασαλίδης δεν μπόρεσε να σουτάρει. by Σπύρος Σιαμπλής
19:01
84' Ξαφνικό σουτ του Μάνου, η μπάλα πέρασε άουτ... by Σπύρος Σιαμπλής
19:02
86' Κίτρινη κάρτα στον Καρασαλίδη, για φάουλ πάνω στον Σεμέδο. by Σπύρος Σιαμπλής
19:06
90' Πέντε λεπτά είναι οι καθυστερήσεις. by Σπύρος Σιαμπλής
19:06
90'+1' Γκολ! 2-0 ο ΟΦΗ, με τον Νέιρα να πασάρει εξαιρετικά στον Σεμέδο ο οποίος με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Αμπάντ «σφραγίζοντας» τη νίκη της ομάδας του. by Σπύρος Σιαμπλής
19:10
90'+4' Κίτρινη κάρτα σε Μπαριέντος και Νάστο, για διαπληκτισμό. by Σπύρος Σιαμπλής
19:11
90'+5' Δοκάρι για την Ξάνθη, από την κεφαλιά του Ρενέλα! by Σπύρος Σιαμπλής
19:11
90'+6' Λήξη του αγώνα, με τον ΟΦΗ να κερδίζει δύσκολα την Ξάνθη με 2-0. by Σπύρος Σιαμπλής