Παναθηναϊκός-Λάρισα

14:31
Καλησπέρα σας. by Σπύρος Σιαμπλής
14:32
Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με την ΑΕΛ, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Super League 1, στο «Σπύρος Λούης». by Σπύρος Σιαμπλής
14:33
Ο Παναθηναϊκός επιστρέφει στο Ολυμπιακό στάδιο, ένα και πλέον μήνα μετά την ισοπαλία του με τον Ολυμπιακό. Από τότε νίκησε δύο φορές εκτός έδρας και έχασε στη Ριζούπολη ως γηπεδούχος, από την Ξάνθη. by Σπύρος Σιαμπλής
14:34
Το «τριφύλλι» δεν έχει κερδίσει τα τρία παιχνίδια στην έδρα του, παίρνοντας μόνο το βαθμό με τον Ολυμπιακό, ενώ έχει χάσει από ΟΦΗ και Ξάνθη. Παράλληλα, έχει πετύχει μόλις πέντε γκολ σε επτά αγώνες και σε κανέναν περισσότερα από ένα γκολ. Μόνο μια ομάδα έχει χειρότερη επίθεση από αυτό, η Λαμία... by Σπύρος Σιαμπλής
14:35
Η ΑΕΛ πήρε ισοπαλία στο Αγρίνιο και πλέον είναι αήττητη στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια της, έχοντας δύο ισοπαλίες στα δύο πρόσφατα. Η τελευταία ήττα της ήταν στην προηγούμενη επίσκεψή της στην Αθήνα, πριν από έξι εβδομάδες, από τον Πανιώνιο. by Σπύρος Σιαμπλής
14:36
Οι «βυσσινί» έχουν παίξει τέσσερα παιχνίδια εκτός έδρας, βρέθηκαν σε όλα πίσω στο σκορ, όμως έχασε μόνο ένα, αυτό με τον Πανιώνιο. Αντιθέτως, νίκησαν τον Άρη, ενώ ισοφάρισαν Ατρόμητο και Παναιτωλικό. Κοινώς, κατάφεραν να πάρουν συνολικά πέντε βαθμούς σε παιχνίδια που βρέθηκαν να χάνουν! by Σπύρος Σιαμπλής
14:37
Ο Παναθηναϊκός έμεινε στο 1-1 τον περασμένο Ιανουάριο στο ΟΑΚΑ, παρά το γεγονός ότι η Λάρισα έπαιζε από το 1ο λεπτό με 10 παίκτες, όταν αποβλήθηκε ο Γκοϊκοβιτς, αφού ανέτρεψε τον Μακέντα. by Σπύρος Σιαμπλής
14:38
Οι «πράσινοι» είχαν νικήσει και στα πέντε προηγούμενα παιχνίδια μεταξύ τους για όλες τις διοργανώσεις. Η ΑΕΛ δεν έχει νίκη στα επτά τελευταία. Στην Αθήνα ήταν μόλις η πέμπτη φορά στις 30 επισκέψεις της που πήρε αποτέλεσμα από τον Παναθηναϊκό. Οι τέσσερις τελευταίες στο «Σπύρος Λούης», ενώ η πρώτη το 1982 στη Λεωφόρο. by Σπύρος Σιαμπλής
14:39
Από αυτές οι τέσσερις είναι ισοπαλίες, ενώ τη μοναδική νίκη της την πέτυχε τον Οκτώβριο του 1991, όταν είχε επικρατήσει με 3-1 (17’ σουτ Μαυρίδης – 16’ σουτ Στόικα, 23’ σουτ Στόικα, 69’ σουτ Πετκόφ. Στο 39’ 2η κίτρινη Κυριλλίδης). Ο Γιώργος Δώνης ήταν… παίκτης του Παναθηναϊκού, τότε! by Σπύρος Σιαμπλής
14:40
Από τότε έχουν γίνει 33 παιχνίδια ανάμεσα στις δύο ομάδες. Η ΑΕΛ έχει νικήσει μόλις δύο από αυτά, τον τελικό Κυπέλλου του 2007, με προπονητή τον σημερινό τεχνικό του ΠΑΟ, και το 2011 ένα παιχνίδι πρωταθλήματος στη Λάρισα, με παίκτη τον μέχρι πριν από λίγες μέρες τεχνικό διευθυντή του Παναθηναϊκού, Νίκο Νταμπίζα... by Σπύρος Σιαμπλής
14:41
Θυμηθείτε εδώ την αρχική 11άδα του Παναθηναϊκού. by Σπύρος Σιαμπλής
14:42
Στο βασικό σχήμα της Λάρισας ξεκινούν οι Κρίστινσον, Μιχαήλ, Ουάρντα, Μιλοσάβλιεβιτς, Ντάουντα, Μόρας, Σετσέροβιτς, Μπέρτος, Κάτσε, Μπράλιτς και Στάνκοβιτς. by Σπύρος Σιαμπλής
14:43
Στον πάγκο των γηπεδούχων θα καθίσουν οι Χριστογεώργος, Κολοβέτσιος, Κολοβός, Μολό, Μπεκ, Αλεξανδρόπουλος και Μακέντα. by Σπύρος Σιαμπλής
14:44
Ενώ στον πάγκο των φιλοξενούμενων θα καθίσουν οι Ρίστιτς, Χαλκιαδάκης, Γκόλιας, Καρανίκας, Ζίβκοβιτς, Νούνιτς και Φατιόν. by Σπύρος Σιαμπλής
14:45
Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Αναστάσιος Σιδηρόπουλος από τον Σύνδεσμο Δωδεκανήσου και διαιτητής VAR ο Ευάγγελος Μανούχος του Συνδέσμου Αργολίδας. by Σπύρος Σιαμπλής
14:46
Τώρα αποσύρονται στα αποδυτήρια οι παίκτες του Παναθηναϊκού και της ΑΕΛ... by Σπύρος Σιαμπλής
14:47
Λιγοστός ο κόσμος που έχει ανηφορίσει στην Καλογρέζα για να δει από κοντά το σημερινό ματς. by Σπύρος Σιαμπλής
14:48
Από τα επίσημα του Ολυμπιακού σταδίου θα δει το παιχνίδι ο μεγαλομέτοχος της ΑΕΛ, Αλέξης Κούγιας. by Σπύρος Σιαμπλής
14:49
Στο γήπεδο βρίσκονται παιδιά από τις Σχολές Ποδοσφαίρου Παναθηναϊκού σε Σεπόλια, Παλλήνη, Ρουφ και Μεταμόρφωση. by Σπύρος Σιαμπλής
14:51
Συνεχίζεται η προσέλευση των φίλων του Παναθηναϊκού... by Σπύρος Σιαμπλής
14:52
Από τα μεγάφωνα ακούγονται μηνύματα κατά του ρατσισμού. by Σπύρος Σιαμπλής
14:57
Τώρα μπαίνουν στο γήπεδο οι αναπληρωματικοί του Παναθηναϊκού. by Σπύρος Σιαμπλής
15:01
Ενώ ακολουθούν εκείνοι της ΑΕΛ. by Σπύρος Σιαμπλής
15:02
Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο μαζί με τους διαιτητές... by Σπύρος Σιαμπλής
15:03
Ενώ ακολουθούν οι καθιερωμένες χειραψίες ανάμεσα στους πρωταγωνιστές. by Σπύρος Σιαμπλής
15:04
Όλα είναι έτοιμα πλέον για την έναρξη της αναμέτρησης! by Σπύρος Σιαμπλής
15:04
Θα τηρηθεί ενός λεπτού σιγή, στην μνήμη του αδικοχαμενου φίλου της ΑΕΛ, Χαράλαμπου Μπλιώνα. by Σπύρος Σιαμπλής
15:06
1’ Αρχίζει ο αγώνας, με την ΑΕΛ στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
15:06
1' Γκολ! 1-0 η ΑΕΛ, με τον Ουάρντα να πασάρει στον Μιλοσάβλιεβιτς, εκείνον να στοπάρει και να κάνει το σουτ με τη μία, στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Διούδη, από τον οποίο ξεκίνησε ουσιαστικά η φάση... by Σπύρος Σιαμπλής
15:08
2' Διπλή χαμένη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με τον Μπουζούκη να βγαίνει τετ α τετ με τον Κρίστινσον, αλλά να αστοχεί, ενώ το σουτ του Χατζηγιοβάνη στην εξέλιξη της φάσης είναι απελπιστικά άστοχο, αλλά έχει υποδειχθεί οφσάιντ στο ξεκίνημα! by Σπύρος Σιαμπλής
15:11
5' Ανάποδο ψαλιδάκι του Ουάρντα, άουτ η μπάλα. by Σπύρος Σιαμπλής
15:14
7' Επέλαση του Χατζηθεοδωρίδη από αριστερά, του κάνει φάουλ ο Μπράλιτς λίγο έξω από την περιοχή όπως δείχνει και το ριπλέι, αλλά ο διαιτητής υποδεικνύει άουτ... by Σπύρος Σιαμπλής
15:16
10' Παρατηρήσεις στον Κρίστινσον από τον Σιδηρόπουλο, για καθυστερήσεις. by Σπύρος Σιαμπλής
15:18
15:22
13' Σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Χατζηγιοβάνη, φάουλ αλλά χωρίς κάρτα υποδεικνύει ο Σιδηρόπουλος. by Σπύρος Σιαμπλής
15:24
19' Γέμισμα του Ζαχίντ για τον Δώνη, αντί να σουτάρει μέσα από την περιοχή, διώχνει ο Μόρας. by Σπύρος Σιαμπλής
15:25
20' Σουτ του Μπουζούκη, είναι αδύναμο και συρτό, με τη μπάλα να περνάει άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
15:28
22' Ο Αποστολάκης κλέβει τη μπάλα από τον Στάνκοβιτς μέσα στην περιοχή, αλλά καταλογίζεται φάουλ, που δεν φαίνεται πάντως από το ριπλέι... by Σπύρος Σιαμπλής
15:29
23' Μονοκόμματο σουτ του Ουάρντα, από την κεφαλιά πάσα του Ντάουντα, απελπιστικά άουτ η μπάλα. by Σπύρος Σιαμπλής
15:30
24' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με την ωραία διαγώνια μπαλιά του Χατζηγιοβάνη στον Μπουζούκη, εκείνος γυρίζει παράλληλα από τα δεξιά για τον Καμπετσή, αλλά το... πίσω πόδι του Μόρα, αποσοβεί το 1-1! by Σπύρος Σιαμπλής
15:33
Συμπληρώθηκε το πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό να έχει την κατοχη της μπάλας, αλλά να υστερεί σε ιδέες στο τρίτο κομμάτι του γηπέδου. Η ΑΕΛ κλείνει πολύ καλά τους χώρους και περιμένει τον αντίπαλο πίσω από τη σέντρα, δυσκολεύοντας κάθε επιθετική του ανάπτυξη. Το ματς κρίνεται προς το παρόν από ένα «κρύο» γκολ. by Σπύρος Σιαμπλής
15:34
27' Στο έδαφος ο Ουάρντα, προσωρινή διακοπή στο ματς. by Σπύρος Σιαμπλής
15:39
32' Σέντρα του Χατζηθεοδωρίδη από τα αριστερά, η μπάλα περνάει από όλους και καταλήγει στην απέναντι πλευρά, ενώ απομακρύνεται στη συνέχεια της φάσης, μετά το νέο γέμισμα του Μπουζούκη. by Σπύρος Σιαμπλής
15:40
35' Ισοφαρίζει ο Παναθηναϊκός, με τον Χατζηγιοβάνη να κάνει τη σέντρα από αριστερά, τον Κουρμπέλη να παίρνει την πρώτη κεφαλιά, τον Δώνη τη δεύτερη, τη μπάλα να φεύγει από τα χέρια του Κρίστινσον και τον Καμπετσή να τη σπρώχνει στα δίχτυα... by Σπύρος Σιαμπλής
15:42
Πάει στο VAR o Σιδηρόπουλος και ακυρώνει το γκολ, με το ριπλέι να δείχνει πάντως ότι δεν υπάρχει επαφή στο σώμα, αφού ο Δώνης βρίσκει μπάλα και όχι χέρια του Κρίστινσον! by Σπύρος Σιαμπλής
15:47
41' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με το σόλο του Ζαχίντ, που κάνει το πλασέ μέσα από την περιοχή, αλά η μπάλα περνάει ελάχιστα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κρίστινσον! by Σπύρος Σιαμπλής
15:48
42' Κίτρινη κάρτα στον Μπράλιτς, για φάουλ πάνω στον Χατζηγιοβάνη. by Σπύρος Σιαμπλής
15:51
45' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων by Σπύρος Σιαμπλής
15:52
45'+1' Εκτέλεση του φάουλ από δεξιά, ο Μόρας διώχνει με κεφαλιά σε κόρνερ. by Σπύρος Σιαμπλής
15:53
45'+2' Νέο κόρνερ για τον ΠΑΟ, αυτή τη φορά από τα αριστερά, διώχνει ξανά η άμυνα της ΑΕΛ. by Σπύρος Σιαμπλής
15:54
45'+3' Ο Ντάουντα βγαίνει στην κόντρα, αλλά ο Αποστολάκης τον κόβει τελευταία στιγμή, πριν το τετ α τετ με τον Διούδη. by Σπύρος Σιαμπλής
15:55
45'+4' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με την ΑΕΛ να προηγείται με 1-0 του Παναθηναϊκού. by Σπύρος Σιαμπλής
16:10
Κάτσε έξω, Φατιόν μέσα η πρώτη αλλαγή της ΑΕΛ. by Σπύρος Σιαμπλής
16:11
46’ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με την Παναθηναϊκό στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
16:12
46' Ωραία ενέργεια του Μπουζούκη από τα δεξιά, μπαίνει στην περιοχή από πλάγια θέση, σουτάρει, αλλά ο Κρίστινσον διώχνει σε κόρνερ! by Σπύρος Σιαμπλής
16:13
47' Φάουλ του Μιχαήλ στον Αποστολάκη, σαν... κοντινό κόρνερ από τα δεξιά by Σπύρος Σιαμπλής
16:13
48' Εκτελεσμένο πλασαριστά από τον Χατζηγιοβάννη, για τον Ζαχίντ, που σουτάρει αλλά η μπάλα βρίσκει σε σώματα και απομακρύνεται. by Σπύρος Σιαμπλής
16:15
49' Κίτρινη κάρτα στον Ζαχίντ, για φάουλ. by Σπύρος Σιαμπλής
16:19
49' Ευκαιρία για την ΑΕΛ, με την εκτέλεση φάουλ του Ουάρντα που περνάει απ' όλους και ο Διούδης διώχνει την τελευταία στιγμή με το αριστερό χέρι! by Σπύρος Σιαμπλής
16:20
53' Καλό σουτ του Ζαχίντ με το αριστερό, ο Κριστινσον απέκρουσε ενστικτωδως σε κόρνερ, που πέρασε ανεκμετάλλευτο. by Σπύρος Σιαμπλής
16:22
55' Νέα φάση για τον ΠΑΟ, με τον Χατζηγιοβάνη να δίνει στον Δώνη, εκείνον να γυρίζει και τον Μπουζούκη να πασάρει στον Ζαχιντ, το σουτ του οποίου από το ύψος του πέναλτι κόντραρε πάνω στον Φατιόν. by Σπύρος Σιαμπλής
16:23
56' Μακέντα αντί Καμπετσή, η πρώτη αλλαγή του Παναθηναϊκού. by Σπύρος Σιαμπλής
16:23
57' Γκολ! 2-0 η ΑΕΛ, με τον Ουάρντα να βγαίνει στην κόντρα, από μπαλιά του Κρίστινσον, να εκμεταλλεύεται το λάθος του Χατζηθεοδωρίδη αρχικά, μετά να περνάει τον Αποστολάκη και με σουτ μέσα από την περιοχή, να διπλασιάζει τα γκολ της ομάδας του... by Σπύρος Σιαμπλής
16:26
60' Μπεκ αντί Δώνη, η δεύτερη αλλαγή του Παναθηναϊκού. by Σπύρος Σιαμπλής
16:28
62' Γκολ! 2-1 ο Παναθηναϊκός, με ωραίο σουτ του Ζαχίντ στην κινηση, έξω από την περιοχή, που μειώνει το σκορ για την ομάδα του... by Σπύρος Σιαμπλής
16:31
65' Κίτρινη κάρτα στον Ουάρντα, για αψιμαχία με τον Σένκεφελντ που επίσης είδε την κάρτα του Σιδηρόπουλου, με το ριπλέι να δείχνει πως ο πρώτος έχει ξεκινήσει την φάση και έπρεπε να αποβληθεί! by Σπύρος Σιαμπλής
16:32
67' Χαλκιαδάκης αντί του Ντάουντα, για την ΑΕΛ. by Σπύρος Σιαμπλής
16:35
69' Πολύ καλή φάση για τον Παναθηναϊκό, με το οσυτ του Ζαχίντ μέσα από την περιοχή κι αριστερά να περνάει δίπλα από την εστία του Κρίστινσον. by Σπύρος Σιαμπλής
16:36
70' Σουτ του Χαλκιαδάκη στην αντεπίθεση, η μπάλα περνάει δίπλα από την εστία του Διούδη. by Σπύρος Σιαμπλής
16:37
71' Μια ακόμα καλή φάση του ΠΑΟ, με τον Αποστολάκη να γεμίζει από δεξιά, τον Μακέντα να κάνει την προβολή αλλά τον Κρίστινσον να διώχνει και τη μπάλα να καταλήγει τελικά κόρνερ! by Σπύρος Σιαμπλής
16:38
71' Εκτέλεση του κόρνερ από τον Ζαχίντ, κεφαλιά του Πούγγουρα, η μπάλα ψηλά άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
16:41
74' Μακρινό σουτ του Κουρμπέλη, η μπάλα περνάει λίγο άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
16:43
77' Νέο σουτ του Κουρμπέλη, ίδια κατάληξη με πριν... by Σπύρος Σιαμπλής
16:44
79' Κολοβός αντί Σένκεφελντ. by Σπύρος Σιαμπλής
16:47
Φάουλ σε καλή θέση για τον Παναθηναϊκό by Σπύρος Σιαμπλής
16:48
82' Εκτέλεσε ο Μπουζούκης, η μπάλα στο τείχος. by Σπύρος Σιαμπλής
16:51
83' Προσπάθεια του Ζαχίντ, δεν τέλειωσε καλά τη φάση κι ενώ ήταν στο δεύτερο δοκάρι. by Σπύρος Σιαμπλής
17:02
90+6' Απειλεί ο Παναθηναϊκός! Σέντρα του Μπεκ από τα αριστερά, ο Κολοβός δεν έφτασε στην μπάλα και ο Χατζηγιοβάνης δίχως καλή ισορροπία έπιασε άστοχο σουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
17:03
90+7' Κίτρινη στον Στάνκοβιτς για πολύ σκληρό φάουλ by Σπύρος Σιαμπλής
17:04
90+8' Απειλεί ο Παναθηναϊκός Εκτέλεση του Χατζηγιοβάνη, εκτέλεσε ο... προωθημένος Διούδης, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια. by Σπύρος Σιαμπλής
17:05
Θα γίνει χρήση VAR! by Σπύρος Σιαμπλής
17:06
Για σπρώξιμο του Μόρα στον Κουρμπέλη by Σπύρος Σιαμπλής
17:06
Δεν υπάρχει κάτι λέει ο Σιδηρόπουλος, που είδε τη φάση μέσω VAR by Σπύρος Σιαμπλής
17:06
Τέλος στο ματς. Παναθηναϊκός-ΑΕΛ 1-2! Μιλοσάβλιεβιτς (1'), Ουάρντα (57') και Ζαχίντ (62') τα γκολ by Σπύρος Σιαμπλής