ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός

19:30
Καλησπέρα σας. by Σπύρος Σιαμπλής
19:31
Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τον Παναθηναϊκό, για την ένατη αγωνιστική της Super League 1 στην Τούμπα. by Σπύρος Σιαμπλής
19:33
Η πρόσφατη φόρμα των ομάδων θα έδινε στην ομάδα της Θεσσαλονίκης τον τίτλο του φαβορί, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν, ειδικά στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, ότι έχουν καλά στοιχεία και θα κυνηγήσουν τις πιθανότητες που τους αναλογούν. by Σπύρος Σιαμπλής
19:34
Βέβαια τα τελευταία δύο χρόνια ο ΠΑΟΚ έχει πάρει τον… αέρα του Παναθηναϊκού, καθώς τον έχει νικήσει τέσσερις φορές και μάλιστα χωρίς να δεχτεί γκολ, με 11-0 τέρματα συνολικά... by Σπύρος Σιαμπλής
19:35
Αν μάλιστα δεν υπολογίσουμε τα πλέι οφ του 2017, ο «δικέφαλος του Βορρά» έχει κερδίσει και τα πέντε τελευταία για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος με σύνολο 14-0 γκολ! by Σπύρος Σιαμπλής
19:36
Βέβαια και το τέσσερα στα τέσσερα και το πέντε στα πέντε αποτελούν ρεκόρ σερί νικών του επί του «τριφυλλιού». Παράλληλα, αν και μέχρι τώρα δεν είχε καταφέρει να κερδίσει τρία παιχνίδια πρωταθλήματος στη σειρά, πλέον πάει για το… πέμπτο. by Σπύρος Σιαμπλής
19:37
Στην Τούμπα ο Παναθηναϊκός πέτυχε νίκη 3-2 στα πλέι οφ του 2017, όπως είχε κάνει και το 2015. Ενώ στην κανονική διάρκεια πρωταθλήματος νίκησε τελευταία φορά εκεί στις 9 Νοεμβρίου 2014 με 2-1. by Σπύρος Σιαμπλής
19:38
Πάντως, παρά την πρόσφατη κυριαρχία του ΠΑΟΚ, οι «πράσινοι» μετρούν στην ιστορία τους 20 «διπλά» απέναντί του, πολλά περισσότερα από αυτά που έχουν πάρει οι Ολυμπιακός και ΑΕΚ! by Σπύρος Σιαμπλής
19:39
Στα 10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια για όλες τις διοργανώσεις, οι δύο σημερινοί αντίπαλοι δεν έχουν φέρει ισοπαλία, με την τελευταία να είναι το 1-1 στην Τούμπα, στα πλέι οφ του 2016. by Σπύρος Σιαμπλής
19:40
Εκτός έδρας, ο Παναθηναϊκός έχει χάσει με το βαρύ 4-0 από τον Άρη, ενώ έχει ακόμα την ισοπαλία στη Λαμία με την τοπική ομάδα και τις νίκες σε Νέα Σμύρνη και Περιστέρι, απέναντι σε Πανιώνιο και Ατρόμητο αντίστοιχα. by Σπύρος Σιαμπλής
19:41
Παράλληλα, οι παίκτες του Γιώργου Δώνη έχουν πετύχει μόλις έξι γκολ, ενώ άλλες τρεις ομάδες έχουν σημειώσει από πέντε, χωρίς να έχουν ξεπεράσει το ένα τέρμα σε κάποιο ματς στο πρωτάθλημα. Το έκαναν την Τετάρτη στην Πάτρα, βάζοντας τρία γκολ στην Παναχαϊκή, για το Κύπελλο... by Σπύρος Σιαμπλής
19:42
Οι «ασπρόμαυροι» μετρούν στην έδρα τους τρεις νίκες και την ισοπαλία με τον Άρη. Επεκτείνοντας από πέρυσι, μετρούν έξι νίκες στα επτά τελευταία ματς, ενώ από τον Απρίλιο του 2018 έχουν την εντυπωσιακή συγκομιδή των 20 νικών και δύο ισοπαλιών σε 22 παιχνίδια! by Σπύρος Σιαμπλής
19:43
Έχουν την καλύτερη επίθεση στο φετινό πρωτάθλημα με 18 γκολ, μοιρασμένα ακριβώς εντός και εντός έδρας. Έχει δεχτεί εννέα, αλλά στα δύο τελευταία παιχνίδια έχουν κρατήσει το «μηδέν», κάτι που δεν είχε κάνει στα έξι πρώτα. by Σπύρος Σιαμπλής
19:44
Ο ΠΑΟΚ έχει σκοράρει σε όλα τα παιχνίδια του, μόνο αυτός και ο Ολυμπιακός τα έχουν καταφέρει, ενώ έχει καταφέρει να σκοράρει και σε όλα τα παιχνίδια του στο πρώτο ημίχρονο! Κάτι που δεν έχει κάνει άλλη ομάδα... by Σπύρος Σιαμπλής
19:45
Θυμηθείτε εδώ την 11άδα του ΠΑΟΚ. by Σπύρος Σιαμπλής
19:46
Κι εδώ το αρχικό σχήμα του Παναθηναϊκού. by Σπύρος Σιαμπλής
19:47
Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το «ζέσταμα» και αποσύρονται στα αποδυτήρια, για τις τελευταίες οδηγίες των προπονητών. by Σπύρος Σιαμπλής
19:48
Στον πάγκο των αναπληρωματικών για τους γηπεδούχους θα καθίσουν οι: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βιεϊρίνια, Εσίτι, Ελ Καντουρί, Πέλκας και Άκπομ. by Σπύρος Σιαμπλής
19:49
Ενώ στον πάγκο των φιλοξενούμενων θα βρίσκονται οι: Ξενόπουλος, Κολοβέτσιος, Αποστολάκης, Χατζηθεοδωρίδης, Μολό, Περέα και Καμπετσής. by Σπύρος Σιαμπλής
19:50
Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Σλάβκο Βίντσιτς από την Σλοβενία και χρέη διαιτητή VAR θα εκτελέσει ο Αθανάσιος Τζήλος του Συνδέσμου Λάρισας. by Σπύρος Σιαμπλής
19:51
Σχεδόν ασφυκτικά κατάμεστο είναι το γήπεδο της Τούμπας! by Σπύρος Σιαμπλής
19:53
Ενώ δεν υπάρχουν οπαδοί του Παναθηναϊκού στο γήπεδο, ούτε μεμονωμένοι... by Σπύρος Σιαμπλής
19:55
Τώρα μπαίνουν στο γήπεδο οι αναπληρωματικοί των δύο ομάδων. by Σπύρος Σιαμπλής
19:57
Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο μαζί με τους διαιτητές... by Σπύρος Σιαμπλής
19:58
Ενώ ακολουθούν οι καθιερωμένες χειραψίες ανάμεσα στους πρωταγωνιστές. by Σπύρος Σιαμπλής
19:59
Όλα έτοιμα πλέον για την έναρξη της αναμέτρησης! by Σπύρος Σιαμπλής
20:00
1’ Αρχίζει ο αγώνας, με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
20:03
3' Ωραία συνεργασία των παικτών του Παναθηναϊκού, με το γύρισμα του Γιόχανσον για τον Μακέντα κι εκείνου για τον Δώνη, το σουτ του οποίου μέσα από την περιοχή καταλήγει σε κόρνερ! by Σπύρος Σιαμπλής
20:03
4' Εκτέλεση του κόρνερ από δεξιά, από τον Μπουζούκη, περνάει χωρίς αντίκρισμα η φάση για τον Παναθηναϊκό... by Σπύρος Σιαμπλής
20:07
7' Σουτ του Μίσιτς, η μπάλα κόντραρε και ο Διούδης μπλόκαρε εύκολα. by Σπύρος Σιαμπλής
20:08
8' Γέμισμα του Χατζηγιοβάνη στο δεύτερο δοκάρι, διώχνει έγκαιρα ο Γιαννούλης... by Σπύρος Σιαμπλής
20:11
11' Πάσα του Μίσιτς στην «πλάτη» του Ινσούα για τον Λημνιό, παρεμβαίνει και διώχνει ο Πούγγουρας. by Σπύρος Σιαμπλής
20:13
12' Ο Μάτος κάνει τη σέντρα από δεξιά, ο Πούγγουρας διώχνει με τον πρώτο να ζητάει πέναλτι αλλά τον διαιτητή Βίντσιτς να δείχνει -σωστά βάσει και του ριπλέι- «παίζετε»... by Σπύρος Σιαμπλής
20:15
15' Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με το σουτ του Μίσιτς από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Διούδη! by Σπύρος Σιαμπλής
20:19
20' Έξυπνη συρτή πάσα του Μίσιτς για τον Μπίσεσβαρ, που δεν μπορεί να κάνει την προβολή, η μπάλα στην αγκαλιά του Διούδη. by Σπύρος Σιαμπλής
20:20
21' Γύρισμα του Ζαχίντ από τα δεξιά, η μπάλα περνάει παράλληλα με την εστία του Ζίβκοβιτς ενώ ούτε ο Μάτος ούτε και ο Χατζηγιοβάνης μπορούν να κάνουν επαφή με την μπάλα, στο δεύτερο δοκάρι! by Σπύρος Σιαμπλής
20:22
22' Σουτ του Δώνη μέσα από την περιοχή, η μπάλα βρίσκει πάνω στον Αουγκούστο και απομακρύνεται, σε μια ακόμα επικίνδυνη φάση γι τον ΠΑΟ. by Σπύρος Σιαμπλής
20:28
Στα μισά του πρώτου ημιχρόνου και αυτό που διακρίνει κανείς είναι την πρόθεση του Παναθηναϊκού να μην... κρυφτεί! Αντιθέτως, έχει μπει με διάθεση να απειλήσει, παίζοντας κυρίως με γρήγορες πάσες και ανοίγοντας το παιχνίδι και στα δύο άκρα. Ο ΠΑΟΚ από την πλευρά του φαίνεται πως περιμένει περισσότερο παρά επιτίθεται. Γρήγορος ο ρυθμός σε κάθε περίπτωση, με μικρή υπεροχή στην κατοχή μπάλας για τους φιλοξενούμενους... by Σπύρος Σιαμπλής
20:29
26' Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό, αλλά ως μη γενόμενη με τον Ινσούα να υποδεικνύεται οφσάιντ. by Σπύρος Σιαμπλής
20:30
30' Σέντρα σουτ του Λημνιού, από το ύψος της περιοχής, η μπάλα στην αγκαλιά του Διούδη. by Σπύρος Σιαμπλής
20:31
32' Σουτ του Στοχ, είναι αδύναμο και ο Διούδης δεν έχει πρόβλημα να μπλοκάρει τη μπάλα. by Σπύρος Σιαμπλής
20:35
35' Σέντρα του Χατζηγιοβάνη από τα αριστερά, η μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, περνάει απευθείας άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
20:37
37' Έγκαιρη έξοδος του Ζίβκοβιτς ο οποίος πέφτει στα πόδια του Μπουζούκη και μπλοκάρει την μπάλα by Σπύρος Σιαμπλής
20:37
38' Φάουλ σε καλό σημείο για τον ΠΑΟΚ, έξω αριστερά από την περιοχή, εκτελείται με «κομπίνα» αλλά χωρίς αποτέλεσμα... by Σπύρος Σιαμπλής
20:39
40' Σέντρα του Μπίσεσβαρ από τα δεξιά, ο Διούδης πέφτει και μπλοκάρει ενώ πίσω του ήταν ο Σφιντέρσκι. by Σπύρος Σιαμπλής
20:40
40' Κίτρινη κάρτα στον Στοχ για φάουλ πάνω στον Μπουζούκη. by Σπύρος Σιαμπλής
20:42
42' Προσπάθεια του Μακέντα, που αντί να σουτάρει, κάνει ντρίμπλα, με συνέπεια να χάσει την ευκαιρία, αλλά έχει υποδειχθεί παράλληλα και οφσάιντ. by Σπύρος Σιαμπλής
20:43
44' Γκολ! 1-0 ο Παναθηναϊκός, με τον Ζαχίντ να παίρνει το «δώρο» του Κρέσπο από το λάθος γύρισμά του για τον Ζίβκοβιτς και με πλασέ αφού πρώτα περνάει και τον τελευταίο να ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους... by Σπύρος Σιαμπλής
20:45
45' Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος. by Σπύρος Σιαμπλής
20:46
45'+2' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 1-0 του ΠΑΟΚ. by Σπύρος Σιαμπλής
20:53
Στο δεύτερο κομμάτι του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ ανέβασε κάπως την πίεσή του, αλλά και πάλι δυσκολεύθηκε να φτιάξει «καθαρές» φάσεις, αναγκαζόμενος παράλληλα να επιτίθεται πολλές φορές με βαθιές μπαλιές. Ενώ και οι προσπάθειες που κατέγραψε ως τελικές ήταν κυρίως σουτ που «τα είχε» ο Διούδης. Αντιθέτως, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να μην αποκλείνει από το πλάνο του και ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα, όντας καλύτερος, σε κομβικό σημείο! Έστω κι αν χρειάστηκε να προκύψει από... γκάφα αντιπάλου με τον Ζαχίντ πάντως να πιστώνεται ότι κυνήγησε τη φάση για το γκολ που χωρίζει τις δύο ομάδες. by Σπύρος Σιαμπλής
20:57
Ο Ζαχίντ έχει ανοίξει το σκορ δευτερόλεπτα πριν και το πανηγυρίζει με τον δικό του τρόπο... Εικόνα live21963040/81327.jpg by Σπύρος Σιαμπλής
21:02
Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ στην ανάπαυλα. Ελ Καντουρί αντί Στοχ και Βιεϊρίνα αντί Λημνιού. by Σπύρος Σιαμπλής
21:03
46’ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
21:04
46' Σέντρα σουτ του Μακέντα από δεξιά, η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Ζίβκοβιτς. by Σπύρος Σιαμπλής
21:10
53' Σέντρα του Μίσιτς από δεξιά, βγήκε και μάζεψε ο Διούδης. by Σπύρος Σιαμπλής
21:12
55' Κίτρινη κάρτα στον Γιόχανσον για φάουλ πάνω στον Ελ Καντουρί. by Σπύρος Σιαμπλής
21:16
58' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ από τα δεξιά. by Σπύρος Σιαμπλής
21:16
59' Ο Βιεϊρίνια το εκτελεί, η μπάλα φτάνει στον Αουγκούστο, το σουτ του οποίου είναι άστοχο. by Σπύρος Σιαμπλής
21:17
60' Γύρισμα του Μπίσεσβαρ από δεξιά, ο Σφιντέρσκι κάνει την προβολή, η μπάλα περνάει κόρνερ, που είναι χωρίς αντίκρισμα για τον ΠΑΟΚ. by Σπύρος Σιαμπλής
21:20
63' Δυνατό σουτ από τον Αουγκούστο, έξω από την περιοχή, μπλοκάρει ο Διούδης με διπλή προσπάθεια. by Σπύρος Σιαμπλής
21:22
64' Άκπομ αντί του Αουγκούστο. by Σπύρος Σιαμπλής
21:22
65' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Άκπομ να κάνει την κεφαλιά και τον Διούδη να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ! by Σπύρος Σιαμπλής
21:22
66' Γκολ! 1-1 ο ΠΑΟΚ, με τον Βιεϊρίνια να παίρνει τη μπάλα στο ύψος της περιοχής και με δυνατό σουτ, που βρίσκει λίγο και στον Γιόχανσον, να στέλνει τη μπάλα στα δεξιά γωνία του Διούδη, ισοφαρίζοντας... by Σπύρος Σιαμπλής
21:25
67' Κίτρινη κάρτα στον Σένκεφελντ, για φάουλ πάνω στον Σφιντέρσκι. by Σπύρος Σιαμπλής
21:26
68' Απευθείας εκτέλεση του φάουλ από τον Βιεϊρίνια, η μπάλα στην αγκαλιά του Διούδη. by Σπύρος Σιαμπλής
21:26
68' Κολοβέτσιος αντί Χατζηγιοβάνη η πρώτη κίνηση του Παναθηναϊκού. by Σπύρος Σιαμπλής
21:27
70' Περέα στη θέση του Ζαχίντ. by Σπύρος Σιαμπλής
21:32
Με τα 3/4 του ματς συμπληρωμένα είναι σαφές ότι ο ΠΑΟΚ έχει το μομέντουμ υπέρ του. Όχι μόνο έχει φτάσει στην ισοφάριση, αλλά πιέζει για να βάλει και ένα δεύτερο τέρμα, με την είσοδο των Βιεϊρίνια και Ελ Καντουρί να έχει παίξει σημαντικό ρόλο σε αυτό, αφού ο πρώτος έχει βάλει και το γκολ, άλλωστε! Ο Παναθηναϊκός ενώ αρχικά δεν αντιμετώπισε προβλήματα στη συνέχεια δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στην αυξανόμενη πίεση που δέχθηκε, χάνοντας τη μπάλα από τα πόδια του, εξ ου και υπήρξε αλλαγή του σχηματισμού του. by Σπύρος Σιαμπλής
21:33
72' Καλή φάση για τον ΠΑΟΚ, με τον Μάτος να γυρίζει από τα δεξιά για τον Άκπομ το σουτ του οποίου από το ύψος του πέναλτι ήταν αρκετά άστοχο. by Σπύρος Σιαμπλής
21:34
77' Κίτρινη κάρτα στον Ινσούα, για μαρκάρισμα πάνω στον Μάτος. by Σπύρος Σιαμπλής
21:35
77' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με την εκτέλεση φάουλ και την κεφαλιά από τον Μάτος, αλλά η μπάλα σταματάει στο δεξί δοκάρι του Διούδη! by Σπύρος Σιαμπλής
21:38
81' Κλείνει τις αλλαγές του ο ΠΑΟ, Αποστολάκης αντί Μπουζούκη. by Σπύρος Σιαμπλής
21:40
82' Αντεπίθεση του Παναθηναϊκού με καλές προϋποθέσεις, σταμάτησε για οφσάιντ, αφού έγινε με καθυστέρηση η μπαλιά στον Αποστολάκη by Σπύρος Σιαμπλής
21:40
83' Κίτρινη στον Μπίσεσβαρ by Σπύρος Σιαμπλής
21:44
Αντεπίθεση του ΠΑΟΚ με τον Μπίσεσβαρ, την κόβει ο Αποστολάκης. Φάουλ σε καλή θέση για τον ΠΑΟΚ by Σπύρος Σιαμπλής
21:44
87' ΓΚΟΛ ο Παναθηναϊκός, 1-2! Έπειτα από κερδισμένο για τον ΠΑΟΚ φάουλ, οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην κόντρα με ολόκληρη την άμυνα των γηπεδούχων, πάνω από τη σέντρα, ο Μακέντα (που είχε και την επιλογή του Αποστολάκη δεξιά) βγήκε απέναντι από τον Ζίβκοβιτς και τον εκτέλεσε by Σπύρος Σιαμπλής
21:52
Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις που έχουν δοθεί by Σπύρος Σιαμπλής
21:52
Έχει μπει το ματς στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων by Σπύρος Σιαμπλής
21:54
Πτώση του Κρέσπο μέσα στην περιοχή έπειτα από μαρκάρισμα του Κουρμπέλη αρχικά και του Πούγγουρα στη συνέχεια, διαμαρτυρίες των γηπεδούχων by Σπύρος Σιαμπλής
21:58
90+11' ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ, 2-2! Ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε άψογα το πέναλτι και νίκησε τον Διούδη by Σπύρος Σιαμπλής
21:59
Τέλος στο ματς. ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 2-2! Ο Ζαχίντ άνοιξε το σκορ στο 44', ο Βιεϊρίνια ισοφάρισε στο 65', ο Μακέντα σκόραρε στο 87' και ο Βιεϊρίνια ισοφάρισε για δεύτερη φορά (με πέναλτι αυτήν τη φορά, που κέρδισε λίγο πριν ο Κρέσπο) στο 90+11'. by Σπύρος Σιαμπλής