Παναθηναϊκός-ΑΕΚ

18:45
Καλησπέρα σας. by Σπύρος Σιαμπλής
18:46
Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με την ΑΕΚ, στο πλαίσιο της 10αγωνιστικής της Super League 1, στο ΟΑΚΑ. by Σπύρος Σιαμπλής
18:47
Τα παλιότερα χρόνια και ανεξάρτητα από τη θέση που βρίσκονταν οι δύο σημερινοί αντίπαλοι, το αθηναϊκό ντέρμπι έκρυβε πάντα συγκινήσεις και μοναδικές ιστορίες... by Σπύρος Σιαμπλής
18:47
Τώρα βγαίνουν οι παίκτες του Παναθηναϊκού για προθέρμανση κάτω από χειροκροτήματα. by Σπύρος Σιαμπλής
18:48
Κι ενώ λίγο νωρίτερα προηγήθηκαν οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων. by Σπύρος Σιαμπλής
18:50
18:51
Στην προκειμένη γηπεδούχοι είναι οι «πράσινοι», με την συγκεκριμένη ιδιότητα να… αμφισβητείται όχι μόνο λόγω κοινής έδρας, αλλά και επειδή δεν έχουν κάνει ακόμα νίκη σε τέσσερα ματς στο «Σπύρος Λούης». by Σπύρος Σιαμπλής
18:52
Μάλιστα ο Παναθηναϊκός δεν έχει καταφέρει να προηγηθεί, έχει βρεθεί σε όλα πίσω στο σκορ και μοιραία έχει πάρει ένα βαθμό στην έδρα της και οκτώ εκτός έδρας. by Σπύρος Σιαμπλής
18:53
Τέσσερα παιχνίδια χωρίς νίκη εντός έδρας είναι… πολλά για την ομάδα του Γιώργου Δώνη και μάλιστα αν δεν τα καταφέρει και σήμερα, τότε θα κάνει αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία της! by Σπύρος Σιαμπλής
18:54
Παράλληλα, ο Παναθηναϊκός βρίσκεται ήδη έξι βαθμούς και πέντε θέσεις κάτω από τη εξάδα των πλέι οφ, που είναι ένας σημαντικός στόχος για τη φετινή σεζόν, οπότε το «τρίποντο» σήμερα φαντάζει… μονόδρομος. by Σπύρος Σιαμπλής
18:55
Η «Ένωση» προέρχεται από τη νίκη της… τελευταίας στιγμής επί του Ατρομήτου με 3-2, που την έφερε πιο κοντά στις δύο πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, μετά τις ισοπαλίες Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ. by Σπύρος Σιαμπλής
18:56
Έχει κερδίσει τα πέντε από τα οκτώ τελευταία παιχνίδια της, χάνοντας μόνο ένα από αυτά, στο Νέο Φάληρο από τον Ολυμπιακό. Ωστόσο δεν έχει σκοράρει στα δύο τελευταία εκτός έδρας, με ΑΕΛ και Ολυμπιακό, μοναδικά της και χωρίς γκολ στο πρωτάθλημα… by Σπύρος Σιαμπλής
18:57
Και τα δύο τελευταία παιχνίδια της στο «Σπύρος Λούης», η ΑΕΚ τα κέρδισε με 3-2, ενώ πριν από αυτά είχε το 2-2 με τον ΠΑΟΚ, όλα αυτά βέβαια ως γηπεδούχος και με τον κόσμο της παρόντα. by Σπύρος Σιαμπλής
18:58
Σε ό,τι αφορά στα μεταξύ τους ματς, το «τριφύλλι» δεν έχει καταφέρει να νικήσει τους «κιτρινόμαυρους» στις δύο τελευταίες σεζόν. Πέρσι και τα δύο παιχνίδια τελείωσαν χωρίς γκολ, ενώ πρόπερσι στην πορεία της για τον τίτλο η ΑΕΚ νίκησε με 3-0 το δεύτερο παιχνίδι, αφού είχε πάρει 1-1 ισοπαλία στις καθυστερήσεις, στο πρώτο στη Λεωφόρο. by Σπύρος Σιαμπλής
18:59
Ο Παναθηναϊκός δεν έχει νίκη στους τέσσερις τελευταίους αγώνες, κάτι που είχε να συμβεί εδώ και δέκα χρόνια. Αν δεν τα καταφέρει και σε πέμπτο παιχνίδι, θα είναι κάτι που θα συμβεί μετά από... 20 και πλέον χρόνια! by Σπύρος Σιαμπλής
19:00
Τώρα βγαίνουν για ζέσταμα και οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ, μέσα σε αναμενόμενες αποδοκιμασίες... by Σπύρος Σιαμπλής
19:01
Παράλληλα, ο ΠΑΟ δεν ψάχνει νίκη ειδικά σε ντέρμπι με την ΑΕΚ, αλλά σε ντέρμπι… γενικώς. Καθώς, από τις 28 Οκτωβρίου του 2017, όταν και νίκησε τον Ολυμπιακό με 1-0, δεν έχει κερδίσει σε 13 παιχνίδια όπου έχει αντιμετωπίσει ΑΕΚ, Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ. by Σπύρος Σιαμπλής
19:02
Περίπου 7.000 κόσμος αυτή την ώρα στις κερκιδες του ΟΑΚΑ, με την προσέλευση να συνεχίζεται... by Σπύρος Σιαμπλής
19:03
Ο Νίκος Κωστένογλου έχει βρεθεί δέκα φορές αντιμέτωπος με τον Παναθηναϊκό στην προπονητική του καριέρα. Στις τέσσερις πρώτες έφερε ισοπαλίες, όλες μάλιστα με 1-1, ενώ στα έξι επόμενα έχει τρεις νίκες και τρεις ήττες. by Σπύρος Σιαμπλής
19:04
Ο Γιώργος Δώνης στον αντίποδα θα βρεθεί για 20η φορά στην προπονητική καριέρα του αντίπαλος της «Ένωσης» και μετράει τέσσερις νίκες, έξι ισοπαλίες και εννιά ήττες. Ωστόσο, στα πέντε τελευταία έχει δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες, χωρίς να δεχτεί γκολ η ομάδα του! by Σπύρος Σιαμπλής
19:05
Θυμηθείτε εδώ την αρχική 11άδα του Παναθηναϊκού. by Σπύρος Σιαμπλής
19:05
Κι εδώ το βασικό σχήμα της ΑΕΚ. by Σπύρος Σιαμπλής
19:07
Στον πάγκο των γηπεδούχων θα καθίσουν οι Ξενόπουλος, Κολοβέτσιος, Κολοβός, Αποστολάκης, Χατζηθεοδωρίδης, Καμπετσής και Περέα. by Σπύρος Σιαμπλής
19:08
Ενώ στον πάγκο των φιλοξενούμενων θα καθίσουν οι Τσιντώτας, Παουλίνιο, Βασιλαντωνόπουλος, Σιμάο, Γιακουμάκης, Ντέλετιτς και Αλμπάνης. by Σπύρος Σιαμπλής
19:09
Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Ματίας Γκεστράνιους από την Φινλανδία και διαιτητής VAR ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος του Συνδέσμου Αρκαδίας. by Σπύρος Σιαμπλής
19:14
Οι παίκτες του ΠΑΟ αποχωρούν για τα αποδυτήρια και τις τελευταίες οδηγίες... by Σπύρος Σιαμπλής
19:17
Ακολουθούν κι εκείνοι της ΑΕΚ. by Σπύρος Σιαμπλής
19:18
19:20
Και στην περίπτωση του Χουλτ με τον Μπουζούκη, ανάμεσα σε πρώην συμπαίκτες... Εικόνα live21963113/18476.jpg by Σπύρος Σιαμπλής
19:22
Περισσότερος ο κόσμος αυτή την ώρα από ότι στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό. by Σπύρος Σιαμπλής
19:24
Στις κερκίδες του ΟΑΚΑ βρίσκονται πάνω από 10.000 φίλοι του Παναθηναϊκού by Σπύρος Σιαμπλής
19:25
Να θυμίσουμε ότι χρέη πρώτου προπονητή θα εκτελέσει ο βοηθός του Γιώργου Δώνη, Μάκης Αγγελίνας, λόγω της τιμωρίας του πρώτου. by Σπύρος Σιαμπλής
19:26
Τώρα μπαίνουν στο γήπεδο οι αναπληρωματικοί του ΠΑΟ. by Σπύρος Σιαμπλής
19:29
Και ο ομοσπονδιακός προπονητής της Εθνικής μας, Τζον Φαν 'τ Σιπ, στα επίσημα του ΟΑΚΑ για να δει το ντέρμπι! by Σπύρος Σιαμπλής
19:30
Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο μαζί με τους διαιτητές... by Σπύρος Σιαμπλής
19:31
Ενώ ακολουθούν οι καθιερωμένες χειραψίες ανάμεσα στους πρωταγωνιστές. by Σπύρος Σιαμπλής
19:31
Όλα είναι έτοιμα πλέον για την έναρξη της αναμέτρησης! by Σπύρος Σιαμπλής
19:33
1’ Αρχίζει ο αγώνας, με την ΑΕΚ στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
19:35
2' Σουτ του Δώνη, είναι συρτό και η μπάλα περνάει αουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
19:37
3' Πρώτη φάση για την ΑΕΚ με τον Βέρντε να παίρνει την κόντρα από την απομακρυνση του Πούγγουρα, όντας σε θέση μέσα δεξιά, αλλά το σουτ του να περνάει ψηλά άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
19:42
8' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με το γύρισμα του Ζαχίντ από αριστερά και την προβολή του Μπουζουκη στο ύψος του πέναλτι, που καταλήγει σε κόρνερ από παρέμβαση του Κρίστιτσιτς! by Σπύρος Σιαμπλής
19:43
9' Εκτέλεση του κόρνερ, σουτ του Χατζηγιοβάνη έξω από την περιοχή, έπεσε και μπλόκαρε ο Μπάρκας. by Σπύρος Σιαμπλής
19:44
11' Γέμισμα του Χατζηγιοβάνη από αριστερά, νέο κόρνερ για τους γηπεδούχους από διώξιμο του Χουλτ, το οποίο περνάει ανεκμετάλλευτο. by Σπύρος Σιαμπλής
19:45
12' Κίτρινη κάρτα στον Πούγγουρα, για φάουλ πάνω στον Σιμόες. by Σπύρος Σιαμπλής
19:49
15' Σέντρα από αριστερά για τον Ολιβέιρα, που πέφτει και διαμαρτυρεται για πέναλτι από τον Γιόχανσον, αλλά ο Γκεστράνιους με τη βοήθεια του VAR δείχνει να συνεχιστεί το ματς. by Σπύρος Σιαμπλής
19:51
18' Γκολ! 1-0 η ΑΕΚ, με τον Μπακάκη να εξαπολύει ένα άπιαστο σουτ από το ύψος της περιοχής και να νικάει τον Διούδη, που νωρίτερα είχε διώξει την σέντρα του Βέρντε από δεξιά ενώ στη συνέχεια το σουτ του Λιβάγια είχε βρει πάνω στον Σένκεφελντ... by Σπύρος Σιαμπλής
19:57
22' Παρατεταμένο κράτημα της φανέλας του Ινσούα από τον Ολιβέιρα, που στη συνέχεια πέφτει κάτω από τον αντίπαλό του. by Σπύρος Σιαμπλής
19:57
23' Κίτρινη κάρτα στον Ινσουα για την αγκωνιά στον Ολιβέιρα, που παραμένει πεσμένος στο έδαφος. by Σπύρος Σιαμπλής
20:01
Φτάσαμε στα μισά του πρώτου ημιχρόνου, όπου ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πιο δυνατά, πίεσε τον αντίπαλό του και είχε την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να βρει χώρους για να γίνει επικίνδυνος. Την ώρα που η ΑΕΚ ανέβασε μετά το πρώτο 15λεπτο κάπως την απόδοσή της, ενώ το πιο σημαντικό είναι ότι βρήκε το γκολ, έστω και κόντρα στη ροή του αγώνα, χάρη στην... βολίδα του Μπακακη! by Σπύρος Σιαμπλής
20:02
27' Σέντρα-σουτ του Χατζηγιοβάνη από αριστερά, ο Μακέντα μπήκε στην πορεία της μπάλας αλλά ο Μπάρκας την έδιωξε με γροθιές! by Σπύρος Σιαμπλής
20:04
30' Φάουλ του Τσιγκίνσκι που τραβάει τη φανέλα του Μακέντα, αλλά δεν «κιτρινίζεται»... by Σπύρος Σιαμπλής
20:06
31' Καλή ευκαιρία για τον ΠΑΟ, με το ωραίο σουτ του Χατζηγιοβανη, μετά από ατομική ενέργεια, να καταλήγει στην αριστερή γωνία της εστίας του Μπάρκα και ακολούθως κόρνερ, που πέρασε ανεκμετάλλευτο στη συνέχεια, λόγω επιθετικού φάουλ του Δωνη... by Σπύρος Σιαμπλής
20:10
35' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Ολιβέιρα να βγαίνει τετ α τετ με τον Διούδη, που αποκρούει εντυπωσιακά, ενω στην εξέλιξη της φάσης ο Σένκεφελντ παραχωρεί κόρνερ... by Σπύρος Σιαμπλής
20:11
36' Γκολ! 2-0 η ΑΕΚ, μετά την εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά και την κεφαλιά του Μάνταλου, για να έρθει ο Ολιβέιρα στο δεύτερο δοκάρι και να στείλει τη μπάλα από κοντά στα δίχτυα του Διούδη. by Σπύρος Σιαμπλής
20:14
20:15
Και η κοντινή προβολή του Ολιβέιρα με την οποία γράφεται η ιστορια του αγώνα, ως τώρα... Εικόνα live21963113/5802.jpg by Σπύρος Σιαμπλής
20:17
41' Σέντρα-σουτ του Γιόχανσον, η μπάλα πέρασε απευθείας άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
20:18
43' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό, από τα αριστερά. by Σπύρος Σιαμπλής
20:19
44' Έκτελεση του κόρνερ, ο Ζαχίντ στρώνει στον Κουρμπέλη, που κάνει το πλασέ έξω από την περιοχή αλλά στέλνει τη μπάλα άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
20:19
45' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις. by Σπύρος Σιαμπλής
20:20
45'+2' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με την ΑΕΚ να προηγείται του Παναθηναϊκού με 2-0. by Σπύρος Σιαμπλής
20:24
Παράσταση νίκης από την ΑΕΚ, μετά και το τέλος του πρώτου μισού της αναμέτρησης, η οποία την ώρα που ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε έστω και ανορθοδοξα να βρει τα πατήματά του και να επιστρέψει στο ματς, κατάφερε να βάλει και δεύτερο γκολ, εκμεταλλευόμενη την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας με τον Ολιβέιρα και να οδηγήσει τον κόσμο σε χλιαρές αποδοκιμασίες... by Σπύρος Σιαμπλής
20:37
Διπλή αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, με τους Χατζηθεοδωρίδη και Περέα να αντικαθιστούν τους Ινσούα και Μπουζούκη αντίστοιχα. by Σπύρος Σιαμπλής
20:37
Αλλαγή και η ΑΕΚ. Σιμάο αντί Κρίστιτσιτς. by Σπύρος Σιαμπλής
20:38
46’ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
20:44
47' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Παναθηναϊκό, περνάει ανεκμετάλλευτο. by Σπύρος Σιαμπλής
20:46
52' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ να σκοράρει, αλλά η κεφαλιά του Ολιβέιρα βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Διούδη, ενώ στη συνεχεια της φάσης ο Βέρντερ απέτυχε να σκοράρει, αρχικά με τον Διούδη να αποκρούει με τα πόδια την πρώτη προσπάθειά του και στη συνέχεια σουτάροντας πάνω του! by Σπύρος Σιαμπλής
20:53
60' Κίτρινη κάρτα στον Σένκεφελντ για φάουλ πάνω στον Λιβάγια. by Σπύρος Σιαμπλής
20:54
62' Κίτρινη κάρτα στον Σιμόες, για δυνατό μαρκάρισμα στον Χατζηθεοδωρίδη, με το γήπεδο να χειροκροτεί ειρωνικά την απόφαση του Γκεστράνιους. by Σπύρος Σιαμπλής
20:55
62' Σουτ του Μακέντα από το ημικύκλιο της περιοχής, είναι αδύναμο και περνάει άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
20:57
63' Ατομική ενέργεια του Ολιβέιρα από τα αριστερά, που κάνει το σουτ αλλά η μπάλα περνάει άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
20:58
64' Νέα φάση για την ΑΕΚ, με την ωραία κάθετη πάσα του Μάνταλου για τον Λιβάγια, ο οποίος σουτάρει αλλά ο Διούδης διώχνει την μπάλα. by Σπύρος Σιαμπλής
20:59
67' Γκολ! 2-1 ο Παναθηναϊκός, με τον Μακέντα να κάνει την ατομική ενέργεια από τα αριστερά και με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή να μειώνει το σκορ για την ομάδα του... by Σπύρος Σιαμπλής
21:03
70' Γκολ! 2-2 ο Παναθηναϊκός με τον Περέα να σκοράρει από κοντά μετά το γύρισμα του Χατζηγιοβάνη, αλλά το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ. by Σπύρος Σιαμπλής
21:03
Ο Γκεστράνιους μιλάει με τον VAR για να αποφασίσει και τελικά το κατακυρώνει... by Σπύρος Σιαμπλής
21:06
73' Ολιβέιρα έξω, Αλμπάνης μέσα για την ΑΕΚ. by Σπύρος Σιαμπλής
21:09
76' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Γιόχανσον, που βγήκε απέναντι από τον Μπάρκα από πλάγια θέση και δεξιά, αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ! by Σπύρος Σιαμπλής
21:12
80' Γιακουμάκης αντί του Βέρντε, η τελευταία αλλαγή της ΑΕΚ. by Σπύρος Σιαμπλής
21:14
Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, να δούμε τι μπορεί να αλλάξει στο παιχνίδι. by Σπύρος Σιαμπλής
21:15
82' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Γιακουμάκης μπαίνει στην περιοχή και κάνει το σουτ, με τον Σένκεφελντ να βρίσκει λίγο την μπάλα και τον Διούδη να μπλοκάρει! by Σπύρος Σιαμπλής
21:18
85' Γύρισμα του Περέα στην περιοχή, δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του να ακολουθήσει. by Σπύρος Σιαμπλής
21:19
86' Κολοβέτσιος αντί Χατζηγιοβάννη για τον Παναθηναϊκό. by Σπύρος Σιαμπλής
21:20
88' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Δώνη να μην προλαβαίνει να σκοράρει από κοντά. by Σπύρος Σιαμπλής
21:21
88' Γκολ! 3-2 ο Παναθηναϊκός, με τον Ζαχίντ να εκτελεί το κόρνερ και τον νεοεισελθόντα Κολοβέτσιο να σκοράρει με ωραία κεφαλιά για την ανατροπή. by Σπύρος Σιαμπλής
21:23
Τρομερή ανατροπή του Παναθηναϊκού, που βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο τέρματα και βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσει και να φέρει... τούμπα το ματς! by Σπύρος Σιαμπλής
21:23
90' Κίτρινη κάρτα στον Χατζηθεοδωρίδη. by Σπύρος Σιαμπλής
21:23
90' Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος! by Σπύρος Σιαμπλής
21:25
90'+2' Φάουλ του Αλμπάνη στον Γιόχανσον, κερδισμένος χρόνος για τον Παναθηναϊκό. Ένα λεπτό ακόμα. by Σπύρος Σιαμπλής
21:28
90'+3' Τέλος στην αναμέτρηση! Ο Παναθηναϊκός κάνει απίθανη ανατροπή κόντρα στην ΑΕΚ (3-2), παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με 2-0. Μακέντα, Περέα και Κολοβέτσιος τα γκολ της ανατροπής για το «τριφύλλι», είχε προηγηθεί με τους Μπακάκη και Ολιβέιρα. by Σπύρος Σιαμπλής