Ελλάδα-Φινλανδία

21:16
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Ελλάδα-Φινλανδία, για την τελευταία αγωνιστικής της προκριματικής φάσης του Euro. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:18
Η αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για τις 21:45 και θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από Cosmotesports1, OPEN TV και ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6 by Αποστόλης Λιβάνιος
21:19
Πάμε να θυμηθούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων, για τις οποίες ενημερωθήκατε νωρίτερα από το sport-fm.gr. Ο Ολλανδός τεχνικός διατηρεί τα πρόσωπα που επέλεξε για το πρόσφατο ματς με την Αρμενία by Αποστόλης Λιβάνιος
21:21
Ελλάδα (Τζον Φαντ' Σιπ): Βλαχοδήμος, Γιαννούλης, Χατζηδιάκος, Σταφυλίδης, Μπακάκης, Κουρμπέλης, Γαλανόπουλος, Μάνταλος, Λημνιός, Μπακασέτας, Παυλίδης. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:21
Φινλανδία (Μάρκου Καρνέβα): Γιόρονεν, Τοίβιο, Βαλσάνεν, Καμαρά, Λουντ, Πούκι, Σούλερ, Βαλσάνεν, Σκραμπ, Καούκο, Ραϊτάλα by Αποστόλης Λιβάνιος
21:22
Στον πάγκο της Ελλάδας: Πασχαλάκης, Μπάρκας, Λαμπρόπουλος, Σιόβας, Μπουχαλάκης, Τσιμίκας, Μαυρίας, Κουλούρης, Φετφατζίδης, Δώνης, Μασούρας, Βασιλειάδης by Αποστόλης Λιβάνιος
21:27
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων: Χραντέκι, Γιαακόλα, Αρατζούρι, Ο ‘Σογκνέσι, Γιένσεν, Σοίρι, Σπαρβ, Πίρινεν, Λαμ, Καργιαλάινεν, Τέιλορ by Αποστόλης Λιβάνιος
21:28
Ο Αλεξέι Εσκόφ (Ρωσία) έχει οριστεί να διευθύνει την αναμέτρηση, ενώ βοηθοί του θα είναι οι Μοσιάκιν και Νταντσένκο. Τέταρτος ο Μπεζμπορόντοφ by Αποστόλης Λιβάνιος
21:31
Ως γνωστόν, η Ελλάδα δεν έχει ελπίδες πρόκρισης (από την περασμένη αγωνιστική τέθηκε και τυπικά νοκ-άουτ), ενώ η Φινλανδία εξασφάλισε εισιτήρια για τα τελικά την περασμένη Παρασκευή. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:32
Ωστόσο, το πρόσωπο που παρουσιάζει στα τελευταία ματς (Με Ιταλία εκτός, Βοσνία-Ερζεγοβίνη εντός και Αρμενία εκτός) προκαλεί θετική... αύρα για το μέλλον και τις επόμενες διοργανώσεις. Βεβαίως, δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι επρόκειτο για αναμετρήσεις δίχως ψυχολογική πίεση επί της ουσίας by Αποστόλης Λιβάνιος
21:44
Στον πρώτο γύρο, η Φινλανδία είχε επικρατήσει 1-0 με τέρμα του Πούκι. Που παλιότερα το όνομά του είχε παίξει στο ρεπορτάζ του Παναθηναϊκού και του ΠΑΟΚ. Μην ξεχνάμε ότι στο βασικό σχήμα των φιλοξενούμενων είναι και ο Ρόμπιν Λουντ, που από το 2015 έως το 2018 ήταν στον Παναθηναϊκό. Πλέον αγωνίζεται στο MLS με τους Minnesota United by Αποστόλης Λιβάνιος
21:45
Έναρξη στο ματς! by Αποστόλης Λιβάνιος
21:46
Ορεξάτο ξεκίνημα με τον Λημνιό να μπουκάρει από τα δεξιά, "έσβησαν" τη φάση οι Φινλανδοί. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:48
3' Κλέψιμο του Γιαννούλη από τα αριστερά και γύρισμα για τον Παυλίδη, του οποίου το σουτ βρήκε σε σώματα. Έχει μπει καλά στο ματς η Ελλάδα. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:53
8' Κόρνερ από τα αριστερά, προβολή του Μάνταλου με την μπάλα να περνάει πάνω από την αντίπαλη εστία by Αποστόλης Λιβάνιος
21:58
13' Σέντρα-σουτ από τον Γιαννούλη, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γιόρονεν by Αποστόλης Λιβάνιος
21:59
22:00
Πιέζει ψηλά (όπως συνηθίζει άλλωστε επί Φαντ' Σιπ) η Ελλάδα για να κλέψει μπάλες. Αρκετά παθητικοί οι Φινλανδοί σε αυτό το πρώτο τέταρτο. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:05
20' Σκαστό σουτ του Μάνταλου λίγο έξω από την περιοχή, στην αγκαλιά του Γιόρονεν η μπάλα. Θα μπορούσε να κάνει κάτι καλύτερο ο μεσοεπιθετικός της Εθνικής. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:08
23' Κλέψιμο του Παυλίδη μέσα στην περιοχή και δεξιά, σουτ με το αριστερό για τον Έλληνα φορ και η μπάλα σε κόρνερ έπειτα από κόντρα by Αποστόλης Λιβάνιος
22:09
24' Απειλεί η Εθνική με τον Μπακασέτα, που μπούκαρε στην περιοχή, το σουτ βρήκε στα σώματα και πάλι. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:11
27' ΓΚΟΛ η Φινλανδία, 0-1! Τραγικό λάθος του Σταφυλίδη, που σε διεκδικούμενη μπαλιά, πήγε να διώξει στα τυφλά, ο Πούκι μυρίστηκε τη φάση και έγινε κάτοχος της μπάλας, βγήκε φάτσα με τον Βλαχοδήμο και τον πλάσαρε. Πολύ φθηνό γκολ κι ενώ δεν είχε απειλήσει η Φινλανδία. Στην αρχή της φάσης, ο Χατζηδιάκος δεν έχει αντιδράσει καλά στο γέμισμα του Γιόρονεν από την εστία, σε διεκδίκηση με τον φορ της Νόριτς by Αποστόλης Λιβάνιος
22:16
31' Κερδισμένο φάουλ για την Εθνική από τα αριστερά. Το πήρε ο Μάνταλος. Κίτρινη για τον Τοίβιο by Αποστόλης Λιβάνιος
22:25
39' Καλή στιγμή για την Ελλάδα! Σέντρα του Μπακάκη από τα δεξιά, κεφαλιά του Μπακασέτα και ο αντίπαλος γκολκίπερ έπεσε στην αριστερή του γωνία και έδιωξε by Αποστόλης Λιβάνιος
22:26
40' Απειλεί η Φινλανδία! Πολύ καλή απόκρουση του Βλαχοδήμου σε καλό σουτ του Πούκι by Αποστόλης Λιβάνιος
22:27
41' Πολύ άστοχο σουτ του Γαλανόπουλου by Αποστόλης Λιβάνιος
22:29
44' Καλή προσπάθεια του Λημνιού από τα δεξιά, δίχως το επιθυμητό αποτέλεσμα, αφού πήρε μόνο το κόρνερ σε επίθεση με καλές προϋποθέσεις. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:30
Φινάλε στο πρώτο μέρος χωρίς καθυστερήσεις. Ελλάδα-Φινλανδία 0-1! Το τέρμα του Πούκι στο 27' χωρίζει τις δύο ομάδες. Συνολικά ανώτερη η Εθνική μας, που είχε καλά διαστήματα και βρέθηκε πίσω στο σκορ με ένα "κρύο" γκολ, για το οποίο έχει μεγάλη ευθύνη ο Κώστας Σταφυλίδης by Αποστόλης Λιβάνιος
22:47
Έναρξη στο δεύτερο μέρος! by Αποστόλης Λιβάνιος
22:48
47' ΓΚΟΛ η Ελλάδα, 1-1! Ο Μπακασέτας έγινε κάτοχος της μπάλας μετά από κακό διώξιμο της αντίπαλης άμυνας, γύρισε για τον Μάνταλο που από κοντά ισοφάρισε. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:00
59' Σουτ του Λημνιού στα σώματα, μετά από γύρισμα του Μπακάκη. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:01
59' Αλλαγή για τη Φινλανδία. Ο Λαμ μέσα, ο Τοίβιο εκτός by Αποστόλης Λιβάνιος
23:04
62' Απειλεί η Εθνική! Ο Λημνιός μπούκαρε με αποφασιστικό τρόπο μέσα στην περιοχή και βρήκε τον Γιόρονεν σε ετοιμότητα, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Γιαννούλης έκανε άστοχη κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπακάκη. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:04
Είναι 19-3 τα σουτ! by Αποστόλης Λιβάνιος
23:06
64' Αλλαγή για την Ελλάδα. Κουλούρης αντί Παυλίδη στο ματς by Αποστόλης Λιβάνιος
23:10
68' Απειλεί η Εθνική. Μακρινή μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Λημνιός δεν έκανε καλό κοντρόλ και "χάλασε" την επίθεση. Αν είχε υποδεχτεί καλύτερα την μπάλα, θα είχε φάτσα τον Γιόρονεν by Αποστόλης Λιβάνιος
23:10
69' Ευκαιρία για τη Φινλανδία. O Πούκι βρέθκε σε καλή θέση και αστόχησε by Αποστόλης Λιβάνιος
23:11
70' ΓΚΟΛ η Ελλάδα, 2-1! Ο Κουλούρης (μετά από στρώσιμο του Λημνιού) νικήθηκε από τον Γιόρονεν και ο Γαλανόπουλος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:13
71' Κίτρινη ο Κάουκο by Αποστόλης Λιβάνιος
23:15
72' Καλή επίθεση με γύρισμα του Γιαννούλη, προ του Κουλούρη διώχνουν οι φιλοξενούμενοι by Αποστόλης Λιβάνιος
23:15
73' Μπουχαλάκης αντί Γαλανόπουλου by Αποστόλης Λιβάνιος
23:18
77' Πολύ κακό σουτ του Μπουχαλάκη με το δεξί από πλάγια θέση. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:19
77' Σκραμπ εκτός, Σοίρι εντός by Αποστόλης Λιβάνιος
23:29
87' ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ευκαιρία για την Ελλάδα! Ο Μάνταλος (μετά από ωραία ντρίπλα) έκανε γύρισμα από τα δεξιά και ο Κουλούρης δεν κατάφερε να σκοράρει σε διπλή προσπάθεια από την καρδιά της αντίπαλης περιοχής. Στη δεύτερη περίπτωση ήταν... εξουδετερωμένος ο Γιόρονεν. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:32
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις by Αποστόλης Λιβάνιος
23:32
Θα μπει ο Μασούρας σε λίγο by Αποστόλης Λιβάνιος
23:34
90+2' Μασούρας αντί Μάνταλου. by Αποστόλης Λιβάνιος