Παναιτωλικός-Παναθηναϊκός

19:01
Καλησπέρα σας. by Σπύρος Σιαμπλής
19:01
Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση του Παναιτωλικού με τον Παναθηναϊκό, για την 11η αγωνιστική της Super League 1, στο Αγρίνιο. by Σπύρος Σιαμπλής
19:02
Ο Παναθηναϊκός δεν έχει χάσει ακόμα ντέρμπι, κέρδισε μάλιστα το πρώτο του μετά από καιρό με την ΑΕΚ και πρώτο στη σεζόν εντός έδρας, ωστόσο βρίσκεται ακόμα στο… κάτω μισό της βαθμολογίας. by Σπύρος Σιαμπλής
19:03
Αυτό συμβαίνει, βέβαια, γιατί έχει υποστεί σοβαρές απώλειες στην έδρα του, μετρώντας τρεις ήττες από ομάδες της περιφέρειας στο Ολυμπιακό στάδιο... by Σπύρος Σιαμπλής
19:04
Τώρα, το «τριφύλλι» επισκέπτεται έδρα της περιφέρειας για πρώτη φορά από την πρεμιέρα, όταν κι έφερε στη Λαμία την ισοπαλία με την τοπική ομάδα. by Σπύρος Σιαμπλής
19:05
Μάλιστα, εκτός έδρας, ο Παναθηναϊκός έχει κερδίσει μόνο σε παιχνίδια εντός του Λεκανοπεδίου! Σε ταξίδι εκτός Αθήνας δεν έχει ακόμα νίκη, μετρώντας ήττα από τον Άρη και ισοπαλίες σε Λαμία και Τούμπα. by Σπύρος Σιαμπλής
19:06
Επεκτείνοντας μάλιστα το σερί από πέρυσι, οι «πράσινοι» αγνοούν τη νίκη στα πέντε τελευταία ταξίδια τους και το μοναδικό που έχουν κερδίσει μέσα στο 2019, είναι στο… Αγρίνιο, στις 30 Ιανουαρίου! by Σπύρος Σιαμπλής
19:07
Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός παρουσιάζει εσχάτως βελτίωση στο σκοράρισμα, καθώς έβαλε δύο στον ΠΑΟΚ και τρία στην ΑΕΚ, ενώ στα πρώτα οκτώ παιχνίδια του είχε πετύχει όλα κι όλα… έξι, αδυνατώντας να ξεπεράσει το ένα γκολ ανά ματς. by Σπύρος Σιαμπλής
19:08
Επίσης το δικό του ενδιαφέρον παρουσιάζει και το γεγονός ότι, η ομάδα του Γιώργου Δώνη έχει πετύχει τα πέντε από τα 11 τέρματά της, σχεδόν τα μισά δηλαδή, στο τελευταίο πεντάλεπτο των δύο ημιχρόνων. by Σπύρος Σιαμπλής
19:09
Ο Παναιτωλικός στον αντίποδα, είναι η μοναδική ομάδα στο πρωτάθλημα που δεν έχει ακόμα νίκη. Έχει τη μικρότερη συγκομιδή σε βαθμούς, τρεις, αλλά δεν είναι τελευταίος, αφού υπάρχει και ο Πανιώνιος πίσω του, λόγω της ποινής. by Σπύρος Σιαμπλής
19:10
Στην έδρα τους, τα «καναρίνια» μετρούν δύο ισοπαλίες στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια, με ΑΕΛ και Αστέρα Τρίπολης, έχοντας χάσει τα δύο πρώτα από Ξάνθη και ΑΕΚ. Μάλιστα στα τρία από αυτά προηγήθηκε στο σκορ! by Σπύρος Σιαμπλής
19:11
Οι 12 αγώνες χωρίς νίκη, επεκτείνοντας από πέρσι, αποτελούν ισοφάριση του χειρότερου σερί του Παναιτωλικού στην ιστορία του στη «μεγάλη» κατηγορία, ενώ τα επτά ματς χωρίς νίκη εντός έδρας είναι ήδη νέο αρνητικό ρεκόρ. by Σπύρος Σιαμπλής
19:12
Παράλληλα, η ομάδα του Αγρινίου έχει με οκτώ γκολ την χειρότερη επίθεση στη Super League 1, μαζί με τον Πανιώνιο, ωστόσο έχει πετύχει πέντε τέρματα στις τέσσερις τελευταίες αναμετρήσεις... by Σπύρος Σιαμπλής
19:13
Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Παναθηναϊκός νίκησε τον σημερινό του αντίπαλο τρεις φορές στην περσινή σεζόν, δύο για το πρωτάθλημα και μια στο Κύπελλο, χωρίς να δεχτεί μάλιστα γκολ! by Σπύρος Σιαμπλής
19:14
Ο Παναιτωλικός δεν έχει σκοράρει στα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους, ενώ έχει πετύχει γκολ μόνο σε ένα από τα επτά τελευταία. Στην τελευταία νίκη του με 2-0 στις 23 Σεπτεμβρίου του 2017, για την ακρίβεια. by Σπύρος Σιαμπλής
19:15
Αυτή είναι η μια από τις δύο νίκες που έχει η ομάδα του Μάκη Χάβου στην ιστορία της με τον ΠΑΟ, με την άλλη να είναι τον Ιανουάριο του 2014. Ενώ ο Παναθηναϊκός έχει κερδίσει τα 14 από τα 21 επίσημα στην ιστορία τους σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. by Σπύρος Σιαμπλής
19:16
Στην αρχική 11άδα του Παναιτωλικού βρίσκονται οι Κνετ, Σανιά, Μαρσιάλ, Γιοβάνοβιτς, Λουσέρο, Τσιγγάρας, Ρομάν, Λιάβας, Ταχάρ, Ντάλσιο και Ντίας. by Σπύρος Σιαμπλής
19:16
Θυμηθείτε εδώ το αρχικό σχήμα του Παναθηναϊκού. by Σπύρος Σιαμπλής
19:18
Στον πάγκο των αναπληρωματικών για τους γηπεδούχους θα καθίσουν οι: Γιαννακόπουλος, Αριγίμπι, Μπαϊροβιτς, Ντουάρτε, Μπιάλμπι, Παρρας και Φυτόπουλος. by Σπύρος Σιαμπλής
19:19
Ενώ στον πάγκο των φιλοξενούμενων θα βρίσκονται οι: Ξενόπουλος, Κολοβέτσιος, Αποστολάκης, Νούνες, Μολό, Περέα και Καμπετσής. by Σπύρος Σιαμπλής
19:20
Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Πραξιτέλης Ζαχαριάδης από τον Σύνδεσμο Μακεδονίας και χρέη διαιτητή VAR θα εκτελέσει ο Ευστάθιος Γκορτσίλας επίσης του Συνδέσμου Μακεδονίας. by Σπύρος Σιαμπλής
19:21
Να υπενθυμίσουμε επίσης ότι ο Παναιτωλικός έχει ενημερώσει προ πολλού πως δεν θα υπάρξει εκδοτήριο για τους φίλους του Παναθηναϊκού στο γήπεδο. by Σπύρος Σιαμπλής
19:22
Παράλληλα, ο Γιώργος Δώνης θα βρίσκεται κανονικά στον πάγκο της ομάδας του, αφού η ποινή του από το ματς με τον ΠΑΟΚ μειώθηκε στο μισό κι ως εκ τούτου την εξέτισε. by Σπύρος Σιαμπλής
19:24
Δεν είναι πολύς ο κόσμος που βρίσκεται αυτή την ώρα στο γήπεδο... by Σπύρος Σιαμπλής
19:26
Προφανώς παίζει ρόλο και η βροχή που έπεφτε νωρίτερα ενώ έχει αρχίσει να δυναμώνει και πάλι. by Σπύρος Σιαμπλής
19:29
Αλλαγή της τελευταίας στιγμής για τον Παναιτωλικό, με τον Μπαϊροβιτς να αντικαθιστά τον Μαρσιάλ, που αποκόμισε θλάση στην προθέρμανση. by Σπύρος Σιαμπλής
19:29
Τώρα μπαίνουν στο γήπεδο οι αναπληρωματικοί των δύο ομάδων. by Σπύρος Σιαμπλής
19:30
Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο μαζί με τους διαιτητές... by Σπύρος Σιαμπλής
19:32
Ενώ ακολουθούν οι καθιερωμένες χειραψίες ανάμεσα στους πρωταγωνιστές. by Σπύρος Σιαμπλής
19:33
Όλα έτοιμα πλέον για την έναρξη της αναμέτρησης! by Σπύρος Σιαμπλής
19:35
1’ Αρχίζει ο αγώνας, με τον Παναθηναϊκό στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
19:39
4' Πρώτο κόρνερ στο ματς, για τον Παναθηναϊκό, από τα δεξιά, μετά την προσπάθεια του Μακέντα, περνάει ανεκμετάλλευτο. by Σπύρος Σιαμπλής
19:48
10' Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι. by Σπύρος Σιαμπλής
19:48
13' Σέντρα του Χατζηγιοβάνη, μπλοκάρει μετά την κόντρα ο Κνετ. by Σπύρος Σιαμπλής
19:49
14' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με τη σέντρα-σουτ του Κολοβού από τα αριστερά, ως μη γενόμενη η φάση, λόγω οφσάιντ... by Σπύρος Σιαμπλής
19:55
20' Κίτρινη κάρτα στον Ρομάν, για το τράβηγμα της φανέλας του Κουρμπέλη. by Σπύρος Σιαμπλής
19:56
20' Ο Δώνης προσπάθησε να μπει στην περιοχή κατά μέτωπο, μετά από λάθος του Σανιά, αλλά δεν μπόρεσε να προλάβει τη μπάλα προτού αυτή φτάσει στον Κνετ, χάρη στην παρέμβαση του Λιάβα. by Σπύρος Σιαμπλής
19:59
24' Κίτρινη κάρτα στον Σένκεφελντ, για φάουλ πάνω στον Μπαϊροβιτς. by Σπύρος Σιαμπλής
20:00
25' Ψηλοκρεμαστό σουτ του Λιάβα με τον Διούδη να ελέγχει την πορεία της μπάλας... by Σπύρος Σιαμπλής
20:02
Φτάσαμε στα μισά του πρώτου ημιχρόνου. Μέτριο έως κακό το ματς ως τώρα, με τον Παναθηναϊκό να το ελέγχει απόλυτα αλλά να μην μπορεί να λύσει το... γόρδιο δεσμό της άμυνας του Παναιτωλικού, ο οποίος περιμένει συνήθως στο μισό γήπεδο. Σίγουρα, οι καιρικές συνθήκες επηρεάζουν τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών. by Σπύρος Σιαμπλής
20:02
27' Κίτρινη κάρτα στον Δώνη για σκληρό φάουλ πάνω στον Ταχάρ. by Σπύρος Σιαμπλής
20:05
29' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Λουσέρο, μπλοκάρει ο Διούδης εύκολα. by Σπύρος Σιαμπλής
20:06
31' Σουτ του Κουρμπέλη λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα βρίσκει σε αντίπαλο, αλλά ο Ζαχαριάδης δείχνει άουτ... by Σπύρος Σιαμπλής
20:10
Η προσπάθεια του Κολοβού στο 14ο λεπτό, που δεν μέτρησε ωστόσο, παραμένει η καλύτερη «φάση» ως τώρα... Εικόνα live21963214/98168.jpg by Σπύρος Σιαμπλής
20:14
38' Απίστευτο χαμένο τετ α τετ του Μακέντα με τον Κνετ, με τον Ιταλό πάντως να είναι οφσάιντ στο ξεκίνημα και να υποδεικνύεται -σωστά- τελικά, έστω και καθυστερημένα! by Σπύρος Σιαμπλής
20:16
39' Ο Χατζηγιοβάνης βγαίνει από τα αριστερά, ο Τσιγγάρας τον βρίσκει έξω από την περιοχή, αλλά δεν καταλογίζεται φάουλ από τον Ζαχαριάδη... by Σπύρος Σιαμπλής
20:17
42' Κίτρινη κάρτα στον Μακέντα, για φάουλ πάνω στον Λιάβα. by Σπύρος Σιαμπλής
20:21
45' Συνεργασία Γιόχανσον με Μακέντα, ο δεύτερος κάνει το παράλληλο γύρισμα από τα δεξιά, αλλά διώχνει ο Γιοβάνοβιτς. by Σπύρος Σιαμπλής
20:21
45' Ένα λεπτό θα είναι ο επιπλέον χρόνος. by Σπύρος Σιαμπλής
20:22
45'+2' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ισόπαλοι χωρίς σκορ Παναιτωλικός και Παναθηναϊκός. by Σπύρος Σιαμπλής
20:25
Ο Παναιτωλικός κατάφερε να βελτιώσει κάπως την εικόνα του στο δεύτερο μισό του πρώτου 45λεπτου, καθώς η αλλαγή πλευρών των Ντίας και Ντάλσιο απέδωσε. Ο Παναθηναϊκός βέβαια συνέχισε να είναι εκείνος που είχε την υπεροχή, αλλά μάλλον ανούσια, με τον Μακέντα να παραμένει «αποκομμένος» κι εκτός παιχνιδιού, ουσιαστικά. Πολλά και τα σφυρίγματα του διαιτητή Ζαχαριάδη, με μερικά λαθάκια... by Σπύρος Σιαμπλής
20:39
Αλλαγή για τον Παναιτωλικό, με τον Αριγίμπι να αντικαθιστά τον Ντάλσιο, χωρίς αλλαγές ξεκινάει ο Παναθηναϊκός. by Σπύρος Σιαμπλής
20:40
46’ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Παναιτωλικό στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
20:40
46' Γέμισμα του Μπαϊροβιτς από αριστερά, βγαίνει και μπλοκάρει ο Διούδης. by Σπύρος Σιαμπλής
20:44
50' Κίτρινη κάρτα στον Τσιγγάρα για μαρκάρισμα πάνω στον Κολοβό. by Σπύρος Σιαμπλής
20:46
52' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Παναιτωλικό, από δεξιά. by Σπύρος Σιαμπλής
20:47
52' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, με τον Λουσέρο να μην μπορεί να στείλει εξ επαφής τη μπάλα στα δίχτυα, στέλνοντας τη στο δεξί δοκάρι του Διούδη, μετά την απευθείας εκτέλεση του φάουλ από τον Αριγίμπι, ενώ το ριπλέι δείχνει τον Μπαϊροβιτς να είναι εκτεθειμένος στο ξεκίνημα της φάσης! by Σπύρος Σιαμπλής
20:48
53' Απαντάει ο Παναθηναϊκός στις χαμένες ευκαιρίες, με τον Χατζηγιοβάνη να μην μπορεί να σκοράρει στο δεύτερο δοκάρι, μετά το παράλληλο γύρισμα του Μακέντα από δεξιά, με τον Σανιά να τον προλαβαίνει διώχνοντας σε κόρνερ! by Σπύρος Σιαμπλής
20:49
54' Εκτέλεση του Μπουζούκη, ο Πούγγουρας κάνει την κεφαλιά, αλλά είναι αδύναμη και μπλοκάρει ο Κνετ. by Σπύρος Σιαμπλής
20:51
57' Νέα καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό, με τον Μακέντα να βγαίνει τετ α τετ με τον Κνετ από πλάγια θέση, αλλά τον δεύτερο να διώχνει σε κόρνερ! by Σπύρος Σιαμπλής
20:52
58' Κεφαλιά του Σένκεφελντ, μετά την εκτέλεση του κόρνερ από τον Μπουζούκη, ελάχιστα άουτ η μπάλα! by Σπύρος Σιαμπλής
20:53
59' Κίτρινη κάρτα στον Λιάβα, για μαρκάρισμα πάνω στον Κολοβό. by Σπύρος Σιαμπλής
20:54
60' Φάουλ σε πολύ καλή θέση για τον Παναθηναϊκό, το εκτελεί ο Μακέντα απευθείας, η μπάλα βρίσκει στον Ταχάρ και απομακρύνεται... by Σπύρος Σιαμπλής
20:55
60' Δεύτερη αλλαγή οι γηπεδούχοι, με τον Φυτόπουλο να μπαίνει αντί του Ρομάν. by Σπύρος Σιαμπλής
20:57
61' Μια ακόμα καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους, με τον Μακέντα να βγάζει παράλληλη πάσα από τα αριστερά στον Γιόχανσον, στο σουτ του οποίου από θέση μέσα δεξιά έβαλε σωτήρια την κόντρα ο Λουσέρο, διώχνοντας σε κόρνερ! by Σπύρος Σιαμπλής
20:58
64' Καλό σουτ του Τσιγγάρα έξω από την περιοχή, η μπάλα περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Διούδη. by Σπύρος Σιαμπλής
20:59
64' Περέα αντί Μπουζούκη, η πρώτη κίνηση από πλευράς ΠΑΟ. by Σπύρος Σιαμπλής
21:01
66' Κίτρινη κάρτα στον Κουρμπέλη, για φάουλ πάνω στον Αριγίμπι. by Σπύρος Σιαμπλής
21:05
69' Διαμαρτυρίες από τον Παναιτωλικό για πέναλτι του Σένκεφελντ στον Αριγίμπι, με τους δύο παίκτες να τραβιούνται ενώ ακόμα ήταν εκτός περιοχής, τον Κουτσοσπύρο να μπαίνει μέσα στο γήπεδο και να αποβάλλεται. by Σπύρος Σιαμπλής
21:05
70' Συνεχίζεται το παιχνίδι, μετά την εξέταση της φάσης μέσω VAR. by Σπύρος Σιαμπλής
21:07
71' Ο Παναθηναϊκός σκοράρει με τον Κολοβό αλλά το γκολ ορθώς ακυρώνεται, γιατί ο Μακέντα ήταν οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης. by Σπύρος Σιαμπλής
21:09
72' Νέες διαμαρτυρίες για χέρι από τον Παναιτωλικό, αλλά η μπάλα βρίσκει πρώτα στο πόδι και μετά στο χέρι του Σένκεφελντ. by Σπύρος Σιαμπλής
21:11
77' Ο Μολό αντικαθιστά τον Κολοβό. by Σπύρος Σιαμπλής
21:12
78' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό, με τον Λιάβα να διώχνει προ του Περέα. by Σπύρος Σιαμπλής
21:16
82' Ντουάρτε αντί Μπαϊροβιτς. by Σπύρος Σιαμπλής
21:21
86' Νούνες στη θέση του Δώνη. by Σπύρος Σιαμπλής
21:23
88' Κόρνερ για τον Παναιτωλικό, από τα δεξιά, περνάει ανεκμετάλλευτο. by Σπύρος Σιαμπλής
21:25
90' Τρία λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις. by Σπύρος Σιαμπλής
21:26
90'+1' Νέο κόρνερ για τον Παναιτωλικό από την δεξιά πλευρά. by Σπύρος Σιαμπλής
21:26
90'+2' Σουτ του Φυτόπουλου από το ημικύκλιο, η μπάλα περνάει ψηλά άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
21:28
90'+3' Ο Ντίας βγαίνει στην κόντρα κι ακολούθως τετ α τετ με τον Διούδη, που διώχνει εντυπωσιακά το δυνατό σουτ του από θέση μέσα δεξιά! by Σπύρος Σιαμπλής
21:28
90'+4' Λήξη του αγώνα. Ισόπαλες χωρίς σκορ οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. by Σπύρος Σιαμπλής