Σπορ FM LIVE EventsLIVE: Europa League

Παρακολουθήστε από το control room του sportfm.gr την εξέλιξη της τελευταίας αγωνιστικής των ομίλων του Europa League.

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της τελευταίας αγωνιστικής των ομίλων του Europa League. by Γιώργος Τσανάκας
Θα μάθουμε, λοιπόν, ποιες ομάδες θα πάρουν τα τελευταία εισιτήρια για την φάση των «32» του Europa League αλλά και τους πιθανούς αντιπάλους του Ολυμπιακού, ο οποίος επικράτησε χθες με 1-0 του Ερυθρό Αστέρα και πήρε την πρόκριση στην δεύτερη τη τάξει ευρωπαϊκή διοργάνωση. by Γιώργος Τσανάκας
Πάμε να δούμε σιγά σιγά τα ματς ανά όμιλο, να αναφέρουμε ποιες ομάδες έχουν προκριθεί και ποια είναι τα σενάρια πρόκρισης για κάθε μία. by Γιώργος Τσανάκας
Θα ξεκινήσουμε από τους αγώνες που ξεκινάνε στις 19:55. by Γιώργος Τσανάκας
1ος όμιλος: ΑΠΟΕΛ-Σεβίλλη, Καραμπάγκ-Ντουντελάνζ. Από τον πρώτο όμιλο έχουν προκριθεί ήδη η Σεβίλλη και ο ΑΠΟΕΛ. by Γιώργος Τσανάκας
2ος όμιλος: Κοπεγχάγη-Μάλμε, Ντιναμό Κιέβου-Λουγκάνο. H Κοπεγχάγη με έναν βαθμό προκρίνεται, η Μάλμε θέλει νίκη, ενώ η Ντιναμό Κιέβου θέλει νίκη και να μην κερδίσει η Μάλμε. by Γιώργος Τσανάκας
3ος όμιλος: Βασιλεία-Τραμπζονσπόρ, Χετάφε-Κράσνονταρ. Η Βασιλεία έχει προκριθεί ήδη και παίζεται μια θέση ανάμεσα σε Χετάφε και Κράσνονταρ. by Γιώργος Τσανάκας
4ος όμιλος: Λίντσερ-Σπόρτινγκ Λισαβόνας, Αϊντχόφεν-Ρόζενμποργκ. Σπόρτινγκ και Λίντσερ έχουν προκριθεί και στο μεταξύ τους παιχνίδι θα κριθεί η πρώτη θέση. by Γιώργος Τσανάκας
5ος όμιλος: Kλουζ-Σέλτικ, Ρεν-Λάτσιο. Η Σέλτικ έχει προκριθεί ως πρώτη, η Κλουζ χρειάζεται έναν βαθμό, ενώ η Λάτσιο πρέπει να κερδίσει και να ηττηθεί η Κλουζ στην έδρα της. by Γιώργος Τσανάκας
6ος όμιλος: Σταντάρ Λιέγης-Άρσεναλ, Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Γκιμαράες. Η Άιντραχτ με νίκη προκρίνεται. Η Άρσεναλ για να αποκλειστεί και να προκριθεί η Σταντάρ, πρέπει να ηττηθεί με 5-0 από τους Βέλγους. by Γιώργος Τσανάκας
Στη συνέχεια, θα δούμε και τα παιχνίδια που ξεκινάνε στις 22:00. by Γιώργος Τσανάκας
Σε ένα τέταρτο θα ξεκινήσουν οι πρώτες 12 αναμετρήσεις για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Europa League. by Γιώργος Τσανάκας
1' Σέντρα σε όλες τις αναμετρήσεις! by Γιώργος Τσανάκας
8' Άιντραχτ-Γκιμαράες 0-1: Ο Ροσίνια με ωραίο διαγώνιο σουτ ανοίγει το σκορ για τους Πορτογάλους. Γκολ το οποίο, πάντως, έχει ξεκινήσει από επιθετικό φάουλ αλλά δεν υπάρχει VAR για να ακυρωθεί
. by Γιώργος Τσανάκας
Πρώτο τέταρτο στα παιχνίδια, όλα στο μηδέν εκτός από αυτό της Άιντραχτ με την Γκιμαράες που είναι στο 0-1. by Γιώργος Τσανάκας
21' Βασιλεία-Τράμπζονσπορ 1-0: Ανοίγουν το σκορ οι Ελβετοί με τον Βίντμερ.
by Γιώργος Τσανάκας
23' Λίντσερ-Σπόρτινγκ 1-0: Ο Τράουνερ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, δίνει το προβάδισμα στους γηπεδούχους.
22' Αϊντχόφεν-Ρόζενμποργκ 0-1: Ο Χέλαντ ανοίγει το σκορ για τους Νορβηγούς μέσα στην Ολλανδία.
30' Ρεν-Λάτσιο 1-0: Ο Νανιόν με σουτ μέσα από την περιοχή, δίνει προβάδισμα στους Γάλλους.
31' Άιντραχτ-Γκιμαράες 1-1: Θλιβερό λάθος του τερματοφύλακα της Γκιμαράες, Μιγκέλ Σίλβα, που χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια του για το 1-1. Η UEFA χρεώνει το γκολ στον Ντα Κόστα.
36' Λίντσερ-Σπόρτινγκ 2-0: Προβάδισμα δύο τερμάτων για την Λίντσερ με τον Κλάους από την άσπρη βούλα, με τον τερματοφύλακα της Σπόρτινγκ, Ριμπέιρο, να αποβάλλεται.
38' Άιντραχτ-Γκιμαράες 2-1: Το φέρνει... τούμπα η Άιντραχτ με τον Καμάντα, ο οποίος σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία.
45'+1' Ντιναμό Κιέβου-Λουγκάνο 0-1: Ο Αρατόρε με κεφαλιά... σοκάρει τους γηπεδούχους.
Ημίχρονα σε όλα τα παιχνίδια: ΑΠΟΕΛ-Σεβίλλη 0-0, Καραμπάγκ-Ντουντελάνζ 0-0, Κοπεγχάγη-Μάλμε 0-0, Ντιναμό Κιέβου-Λουγκάνο 0-1, Βασιλεία-Τραμπζονσπόρ 1-0, Χετάφε-Κράσνονταρ 0-0, Λίντσερ-Σπόρτινγκ Λισαβόνας 2-0, Αϊντχόφεν-Ρόζενμποργκ 0-1, Kλουζ-Σέλτικ 0-0, Ρεν-Λάτσιο 1-0, Σταντάρ Λιέγης-Άρσεναλ 0-0, Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Γκιμαράες 2-1. by Γιώργος Τσανάκας
46' Σέντρα στην επανάληψη! by Γιώργος Τσανάκας
47' Σταντάρ Λιέγης-Άρσεναλ 1-0: Ο Μπαστιέ έπιασε το σουτ που κόντραρε στον Παπασταθόπουλο και άλλαξε πορεία, καταλήγοντας στα δίχτυα του Μαρτίνες.
49' Κλουζ-Σέλτικ 1-0: Ο Μπούρτσα με κεφαλιά ανοίγει το σκορ για την Κλουζ που... αγκαλιάζει την πρόκριση!
55' Πέναλτι για την Σεβίλλη. by Γιώργος Τσανάκας
57' ΑΠΟΕΛ-Σεβίλλη 0-0: Ο Νταμπούρ δεν μπορεί να σκοράρει από την άσπρη βούλα αφού το... βγάζει ο Μπέλετς.
60' ΑΠΟΕΛ-Σεβίλλη 1-0: Ο Σάβιτς με κεφαλιά δίνει το προβάδισμα στους Κύπριους.
63' Καραμπάγκ-Ντουντελάνζ 0-1: Προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους με τον Μπουγκρίν.
Φτάνουμε προς το 65ο λεπτό των αναμετρήσεων: ΑΠΟΕΛ-Σεβίλλη 1-0, Καραμπάγκ-Ντουντελάνζ 0-1, Κοπεγχάγη-Μάλμε 0-0, Ντιναμό Κιέβου-Λουγκάνο 0-1, Βασιλεία-Τραμπζονσπόρ 1-0, Χετάφε-Κράσνονταρ 0-0, Λίντσερ-Σπόρτινγκ Λισαβόνας 2-0, Αϊντχόφεν-Ρόζενμποργκ 0-1, Kλουζ-Σέλτικ 1-0, Ρεν-Λάτσιο 1-0, Σταντάρ Λιέγης-Άρσεναλ 1-0, Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Γκιμαράες 2-1. by Γιώργος Τσανάκας
63' Αϊντχόφεν-Ρόζενμποργκ 1-1: Ισοφαρίζουν οι Ολλανδοί με γκολ του Ιχαταρεν.
69' Σταντάρ Λιέγης-Άρσεναλ 2-0: Η μπάλα κοντράρει στον Μαυροπάνο μετά το σουτ του Αμαλά και αλλάζει πορεία, με την Σταντάρ να παίρνει αέρα δύο τερμάτων.
69' Kλουζ-Σέλτικ 2-0: Καθαρίζει το ματς η Κλουζ με κοντινό πλασέ του Τζόκοβιτς.
71' Βασιλεία-Τραμπζονσπόρ 2-0: Ο Στόκερ δίνει αέρα δύο τερμάτων στην Βασιλεία. by Γιώργος Τσανάκας
Οδεύουμε προς το 75ο λεπτό σε όλα τα παιχνίδια: ΑΠΟΕΛ-Σεβίλλη 1-0, Καραμπάγκ-Ντουντελάνζ 0-1, Κοπεγχάγη-Μάλμε 0-0, Ντιναμό Κιέβου-Λουγκάνο 0-1, Βασιλεία-Τραμπζονσπόρ 2-0, Χετάφε-Κράσνονταρ 0-0, Λίντσερ-Σπόρτινγκ Λισαβόνας 2-0, Αϊντχόφεν-Ρόζενμποργκ 1-1, Kλουζ-Σέλτικ 2-0, Ρεν-Λάτσιο 2-0, Σταντάρ Λιέγης-Άρσεναλ 2-0, Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Γκιμαράες 2-1. by Γιώργος Τσανάκας
75' Χετάφε-Κράσνονταρ 1-0: Ο Καμπρέρα δίνει το προβάδισμα στους Ισπανούς και γέρνει την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του αναφορικά με την πρόκριση στην επόμενη φάση.
77' Σταντάρ Λιέγης-Άρσεναλ 2-1: Μειώνει ο Λακαζέτ για την Άρσεναλ.
76' Κοπεγχάγη-Μάλμε 0-1: Αυτογκόλ από τον Παπαγιαννόπουλο και προβάδισμα για την Μάλμε. by Γιώργος Τσανάκας
77' Χετάφε-Κράσνονταρ 2-0: Σκόρερ ο Μολίνα για τους Ισπανούς!
80' Σταντάρ Λιέγης-Άρσεναλ 2-2: Ο Σάκα φέρνει το ματς στα ίσα για την Άρσεναλ.
85' Άιντραχτ-Γκιμαράες 2-2: Ισοφαρίζει η Γκιμαράες με τον Ελμουστράτι. by Γιώργος Τσανάκας
86' Ρεν-Λάτσιο 2-0: Ο Νιανόν σκοράρει εκ νέου για την Ρεν. by Γιώργος Τσανάκας
85' Χετάφε-Κράσνονταρ 3-0: O Kένεντι πετυχαίνει το τρίτο τέρμα των Ισπανών. by Γιώργος Τσανάκας
87' Άιντραχτ-Γκιμαράες 2-3: Ο Έντουαρντ υπογράφει την ανατροπή για τους Πορτογάλους. by Γιώργος Τσανάκας
90' Καραμπάγκ-Ντουντελάνζ 1-1: Ο Γκουεγιέ σκοράρει και ισοφαρίζει για τους Αζέρους. by Γιώργος Τσανάκας
93' Λίντσερ-Σπόρτινγκ 3-0: by Γιώργος Τσανάκας
93' Ντιναμό Κιέβου-Λουγκάνο 1-1: by Γιώργος Τσανάκας
Τέλος σε όλα τα ματς: ΑΠΟΕΛ-Σεβίλλη 1-0, Καραμπάγκ-Ντουντελάνζ 1-1, Κοπεγχάγη-Μάλμε 0-1, Ντιναμό Κιέβου-Λουγκάνο 1-1, Βασιλεία-Τραμπζονσπόρ 2-0, Χετάφε-Κράσνονταρ 3-0, Λίντσερ-Σπόρτινγκ Λισαβόνας 3-0, Αϊντχόφεν-Ρόζενμποργκ 1-1, Kλουζ-Σέλτικ 2-0, Ρεν-Λάτσιο 2-0, Σταντάρ Λιέγης-Άρσεναλ 2-2, Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Γκιμαράες 2-3. by Γιώργος Τσανάκας
Τα ματς που ξεκινάνε στις 22:00 είναι τα: Ρέιντζερς-Γιουνγκ Μπόις, Πόρτο-Φέγενορντ, Εσπανιόλ-ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Λουντογκόρετς-Φερεντσβάρος, Γάνδη-Ολεξαντρίγια, Βόλφσμπουργκ-Σεντ Ετιέν, Ρόμα-Βολφσμπέργκερ, Γκλάντμπαχ-Μπασακσεχίρ, Σλόβαν Μπρατισλάβας-Γουλβς, Μπράγκα-Μπεσίκτας, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Άλκμααρ, Παρτιζάν-Αστάνα. by Γιώργος Τσανάκας
Καλησπέρα και από μένα. Μαζί θα παρακαλουθήσουμε τα ματς της ζώνης των 22.00 by Γιώργος Σπανομανώλης
Σέντρα σε όλα τα παιχνίδια by Γιώργος Σπανομανώλης
5' Παρτίζαν-Αστάνα 1-0, ανοίγει το σκορ με διπλή προσπάθεια ο Σουμά
by Γιώργος Σπανομανώλης
7' Γάνδη - Αλεσάντρια 1-0, με τον Ντεπουάτρ να ανοίγει το σκορ by Γιώργος Σπανομανώλης
7' Ρόμα - Βόλφσμπεργκερ 1-0, εύστοχο πέναλτι του Περότι για τους "τζιαλορόσι"
10' Ρόμα - Βόλφσμπεργκερ 1-1, φοβερός συνδιασμός από τους φιλοξενούμενους η μπάλα από τα πόδια του Φλορέντσι στα δίχτυα
16' Γάνδη - Αλεσάντρια 2-0, και πάλι σκοράρει ο Ντεπουάτρ με κοντινό πλασέ by Γιώργος Σπανομανώλης
17' Πόρτο - Φέγενορντ 2-0, μέσα σε ένα δίλεπτο η Πόρτο δείχνει να το καθαρίζει, με Λουίζ Ντίαζ και αυτογκόλ του Μαλάσια
19' Ρόμα - Βόλφσμπεργκερ 2-1, ο Περότι άφησε στον Τζέκο και εκείνος σκοράρει προ κενής εστίας by Γιώργος Σπανομανώλης
19' Πόρτο - Φέγενορντ 2-1 με γκολ του Μποτεγκίν by Γιώργος Σπανομανώλης
20' Παρτίζαν - Αστάνα 2-0, όμορφο τελείωμα του Σαντίκ by Γιώργος Σπανομανώλης
22' Πόρτο - Φέγενορντ 2-2, απίστευτο ματς! Έχουμε τέσσερα γκολ σε λιγότερο από ένα δεκάλεπτο
26' Παρτίζαν - Αστάνα 3-0, το καθαρίζουν πριν το ημίωρο οι Σέρβοι με τον Ασάνο by Γιώργος Σπανομανώλης
25' Λουντογκόρετς - Φερεντσβάρος 1-0, με γκολ του Λουκοκί by Γιώργος Σπανομανώλης
30' Ρέιντζερς - Γιουνγκ Μπόις 1-0, ο Μορέλος στην πλάτη της άμυνας ανοίγει το σκορ για την ομάδα του Τζέραρντ
33' Γκλάντμπαχ - Μπασάκσεχιρ 1-0, ο Τουράμ από τη μικρή περιοχή
34' Πόρτο - Φέγενορντ 3-2, γκολ από τάκλιν με αυτοθυσία του Σοάρες by Γιώργος Σπανομανώλης
42' Σλόβαν Μπρατισλάβας - Μπράγκα 1-0, σκόρερ ο Σποράρ
44' Γκλάντμπαχ - Μπασάκσεχιρ 1-1, σουτ του Καβέτσι η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Ζόμερ by Γιώργος Σπανομανώλης
45' Σλόβαν Μπρατισλάβας - Μπράγκα 1-1 ο Φοντέ ισοφαρίζει για τους Πορτογάλους by Γιώργος Σπανομανώλης
Ημίχρονο στα ματς: Ρέιντζερς-Γιουνγκ Μπόις 1-0, Πόρτο-Φέγενορντ 3-2, Εσπανιόλ-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 0-0, Λουντογκόρετς-Φερεντσβάρος 1-0, Γάνδη-Ολεξαντρίγια 2-0, Βόλφσμπουργκ-Σεντ Ετιέν 0-0, Ρόμα-Βολφσμπέργκερ 2-1, Γκλάντμπαχ-Μπασακσεχίρ 1-1, Σλόβαν Μπρατισλάβας-Μπράγκα 1-1, Γουλβς-Μπεσίκτας 0-0 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Άλκμααρ 0-0, Παρτιζάν-Αστάνα 3-0 by Γιώργος Σπανομανώλης
Έναρξη για το δεύτερο ημίχρονο by Γιώργος Σπανομανώλης
53' Μαν. Γιουνάιτεντ - Άλκμααρ 1-0, ο Μάτα στρώνει στον Γιανγκ και εκείνος σκοράρει by Γιώργος Σπανομανώλης
53' Βόλφσμπουργκ - Σεντ Ετιέν 1-0, σκόρερ ο Οτάβιο για τους Γερμανούς by Γιώργος Σπανομανώλης
55' Γάνδη - Αλεσαντρίγια 2-1, μειώνουν με τον Μιροτσιτσένκο by Γιώργος Σπανομανώλης
58' Γουλβς - Μπεσίκτας 1-0, κοντινή κεφαλιά του Ζότα
58' Μαν. Γιουνάιτεντ - Άλκμααρ 2-0, με τον Γκρίνγουντ by Γιώργος Σπανομανώλης
62' Πέναλτι για τη Γιουνάιτεντ by Γιώργος Σπανομανώλης
63' Μαν. Γιουνάιτεντ - Άλκμααρ 3-0, εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάτα by Γιώργος Σπανομανώλης
64' Γουλβς - Μπεσίκτας 2-0, σουτ του Ντεντόνκερ στο δοκάρι ριμπάουντ ο Ζότα που τη στέλνει στα δίχτυα
64' Μαν. Γιουνάιτεντ - Άλκμααρ 4-0, ξανά ο Γκρίνγουντ... by Γιώργος Σπανομανώλης
64' Ρόμα - Βόλφσμπεργκερ 2-2, ισοφαρίζει ο Βάισμαν για τους Αυστριακούς
66' Γουλβς - Μπεσίκτας 3-0, κεφαλιά του Ντεντόνκερ by Γιώργος Σπανομανώλης
69' Γουλβς - Μπεσίκτας 4-0, χατ - τρικ από τον Ζότα που μόλις μπήκε άλλαξε το ματς by Γιώργος Σπανομανώλης
70' Σλόβαν Μπρατισλάβας - Μπράγκα 2-1, σκοράρει ο Μόχα και δίνει εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους by Γιώργος Σπανομανώλης
72' Σλόβαν - Μπράγκα 2-2, ισοφαρίζει ο Τρινκάο by Γιώργος Σπανομανώλης
76' Παρτίζαν - Αστάνα 4-0, με το δεύτερο γκολ του Σαντίκ by Γιώργος Σπανομανώλης
75' Σλόβαν - Μπράγκα 2-3, με αυτογκόλ προβάδισμα οι Πορτογάλοι by Γιώργος Σπανομανώλης
79' Παρτίζαν - Αστάνα 4-1, το γκολ της τιμής ο Ροτάριου by Γιώργος Σπανομανώλης
Μπήκαμε στο τελευταίο πεντάλεπτο των παιχνιδιών by Γιώργος Σπανομανώλης
85' Εσπανιλολ - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 0-1, σκόρερ ο Βλάσιτς by Γιώργος Σπανομανώλης
89' Ρέιντζερς - Γιουνγκ Μπόις 1-1, αυτογκόλ από τους Σκωτσέζους, by Γιώργος Σπανομανώλης
90' Γκλάντμπαχ - Μπασάκσεχιρ 1-2, σκόρερ ο Κριβελί και έτσι... μένει έξω η Γκλάντμπαχ by Γιώργος Σπανομανώλης
90' Σλόβαν - Μπράγκα 2-4, ο Παουλίνιο το τέταρτο γκολ των Πορτογάλων by Γιώργος Σπανομανώλης
Δοκάρι η Γκλάντμπαχ στις καθυστερήσεις, απίστευτη χαμένη ευκαιρία για σκορ πρόκρισης by Γιώργος Σπανομανώλης
93' Λουντογκόρετς - Φερεντσβάρος 1-1, ισοφάρισε ο Σίγκνεβιτς by Γιώργος Σπανομανώλης
Τελικά αποτελέσματα:Ρέιντζερς-Γιουνγκ Μπόις 1-1 Πόρτο-Φέγενορντ 3-2, Εσπανιόλ-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 0-1, Λουντογκόρετς-Φερεντσβάρος 1-0, Γάνδη-Ολεξαντρίγια 2-1, Βόλφσμπουργκ-Σεντ Ετιέν 1-0, Ρόμα-Βολφσμπέργκερ 2-2, Γκλάντμπαχ-Μπασακσεχίρ 1-2, Σλόβαν Μπρατισλάβας-Μπράγκα 2-4, Γουλβς-Μπεσίκτας 4-0 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Άλκμααρ 4-0, Παρτιζάν-Αστάνα 4-1 by Γιώργος Σπανομανώλης
Σφράγισαν λοιπόν τα τελευταία εισιτήρια για τους "32" του Europa League by Γιώργος Σπανομανώλης
Γάνδη, Βόσμπουργκ, Μπράγκα, Γουλβς, Εσπανιόλ, Λουντογκόρετς, Γιουνάιτεντ, Άλκμααρ, Ρέιντζερς, Πόρτο, Μπασάκσεχιρ, Ρόμα by Γιώργος Σπανομανώλης
Από τους Γιώργο Τσανάκα και Γιώργο Σπανομανώλη που ήταν κοντά σας τις προηγούμενες πέντε ώρες, καλό βράδυ! by Γιώργος Σπανομανώλης