Tρίτη με 28 βαθμούς η ΑΕΚ, 13ος ο Παναιτωλικός με 8 βαθμούς. by Γιώργος Τσανάκας
ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Παουλίνιο, Οικονόμου, Βράνιες, Χουλτ, Σαμπανάτζοβιτς, Κρίστισιτς, Ντέλετιτς, Αλμπάνης, Λιβάια, Γιακουμάκης. by Γιώργος Τσανάκας
Στον πάγκο για την ΑΕΚ οι Τσιντώτας, Μπακάκης, Λόπες, Σβάρνας, Βέρντε, Σιμόες και Μάνταλος. by Γιώργος Τσανάκας
Παναιτωλικός: (Μάκης Χάβος): Κνετ, Γιοβάνοβιτς, Κέβιν, Τσιγγάρας, Τζανακάκης, Ταχάρ, Σανιά, Ντίας, Λιάβας, Σίεστεντ, Μπαΐροβιτς by Γιώργος Τσανάκας
14:58
Στον πάγκο για τον Παναιτωλικό οι Γιαννακόπουλος, Ντάλσιο, Πάρρας, Φυτόπουλος, Ντουάρτε, Ρόσα και Μπακαδήμας. by Γιώργος Τσανάκας
14:58
Διαιτητής της αναμέτρησης ο Τάσης. Βοηθοί οι Αλεξέας και Κόλλιας. Τέταρτος ο Γιουματζίδης. Στο VAR ο Παπαδόπουλος και AVAR ο Νικολαΐδης. by Γιώργος Τσανάκας
14:59
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες, σε πολύ λίγο θα ξεκινήσει το ματς. by Γιώργος Τσανάκας
15:00
1' Σέντρα στην αναμέτρηση! by Γιώργος Τσανάκας
15:09
2' Πρωτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ με τον Ντέλετιτς να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και πλάγια δεξιά αλλά να μην καταφέρνει να νικήσει τον Κνετ. by Γιώργος Τσανάκας
15:10
Έχει τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ αλλά η αλήθεια είναι πως δυσκολεύεται να κυκλοφορήσει γρήγορα και σωστά την μπάλα. Ίσως σε αυτό παίζει ρόλο πως οι παίκτες της ενδεκάδες δεν έχουν παίξει όλοι αυτοί ποτέ ξανά μαζί. by Γιώργος Τσανάκας
15:12
Σιγά σιγά, όμως, και όσο θα περνάει η ώρα η λογική λέει πως οι κιτρινόμαυροι θα αρχίσουν να βρίσκονται εντός γηπέδου. Απέναντί τους, πάντως, έχουν και μια ομάδα που αρέσκεται να παίζει αρκετά πίσω από την μπάλα και να χτυπάει στις αντεπιθέσεις με τους γρήγορους μεσοεπιθετικούς της. by Γιώργος Τσανάκας
15:13
12' Οι γηπεδούχοι έκλεψαν την μπάλα και έφυγαν στην κόντρα-επίθεση, όμως η κάθετη του Λιβάγια προς τον Ντέλετιτς ήταν δυνατή και ο Κνετ βγήκε γρήγορα και μπλόκαρε. Υπήρχαν πολύ καλές προϋποθέσεις για την ΑΕΚ αλλά ο Κροάτης τις... σπατάλησε με την κακή του κάθετη πάσα. by Γιώργος Τσανάκας
15:15
15' Πολύ δυνατό μαρκάρισμα του Κέβιν στον Παουλίνιο, «παίζετε» λέει κακώς ο διαιτητής. by Γιώργος Τσανάκας
15:18
18' Ο Γιακουμάκης προσπάθησε να κάνει κάτι σαν σουτ αλλά η μπάλα έφτασε... στην κερκίδα! by Γιώργος Τσανάκας
15:22
21' O Kέβιν έκανε το γέμισμα αλλά ο Κρίστισιτς απομάκρυνε τον κίνδυνο. by Γιώργος Τσανάκας
15:23
23' Πρώτη τελική για τον Παναιτωλικό. Ο Ντίας έκανε ωραία ατομική ενέργεια αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν αδύναμο και ο Μπάρκας μπλόκαρε. by Γιώργος Τσανάκας
15:26
25' Πέσιμο του Σαμπανάτζοβιτς στην περιοχή μετά από σπρώξιμο του Ταχάρ. Υπάρχει διακοπή καθώς ο διαιτητής περιμένει να δει τι θα του πουν για την φάση από το VAR. by Γιώργος Τσανάκας
15:28
28' Πέναλτι για την ΑΕΚ! Ο διαιτητής αποφάσισε πως υπάρχει παράβαση και δείχνει την άσπρη βούλα. Πολύ δύσκολη φάση καθώς ναι μεν υπάρχει σπρώξιμο αλλά από την άλλη είναι οριακά για το αν η παράβαση είναι μέσα ή έξω από την περιοχή. Ο Σαμπανάτζοβιτς πατάει εκτός περιοχής αλλά σπρώχνεται ενώ είναι στον αέρα και ουσιαστικά πάει να μπει στην περιοχή. by Γιώργος Τσανάκας
15:29
29' Γκοοοολ για την ΑΕΚ! by Γιώργος Τσανάκας
15:29
Ο Λιβάγια... ψαρεύει τον Κνετ, ο οποίος μένει όρθιος και βλέπει την μπάλα να καταλήγει στην αριστερή του γωνία. by Γιώργος Τσανάκας
15:34
Η ΑΕΚ, λοιπόν, βρίσκει το γκολ και παίρνει το προβάδισμα με πέναλτι του Μάρκο Λιβάγια κόντρα στον Παναιτωλικό. Πατάει καλύτερα η ΑΕΚ αλλά δεν είναι τόσο επικίνδυνη, με τον Παναιτωλικό να παίζει πιο... σφιχτά! by Γιώργος Τσανάκας
15:35
Ο διαιτητής Τάσης, πάντως, στην φάση του πέναλτι δεν πήγε να το δει στο VAR αλλά αρκέστηκε σε αυτό που του είπαν... by Γιώργος Τσανάκας
15:42
42' Γκοοοολ για τον Παναιτωλικό! by Γιώργος Τσανάκας
15:43
Μετά από γύρισμα του Ταχάρ και τραγική αντίδραση της άμυνας της ΑΕΚ, ο Ντίας βρέθηκε σε θέση βολής και με πλασέ νίκησε τον Μπάρκα, ισοφαρίζοντας για τον Παναιτωλικό σε 1-1. by Γιώργος Τσανάκας
15:45
45' Τελική για την ΑΕΚ. Εκτέλεση φάουλ του Λιβάγια, ο Βράνιες έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Κνετ έπεσε και μπλόκαρε. by Γιώργος Τσανάκας
15:45
Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος. by Γιώργος Τσανάκας
15:46
45'+1' Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Σέντρα στο δεύτερο δοκάρι του Τζανακάκη, με τον Κέβιν να πιάνει το σουτ στην κίνηση αλλά ο Μπάρκας είχε σωστή τοποθέτηση και απομάκρυνε! by Γιώργος Τσανάκας
15:49
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Ο Παναιτωλικός στην πρώτη ευκαιρία που έφτιαξε στο ματς, κατάφερε να σκοράρει και να... σοκάρει την ΑΕΚ! Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και δεν ανησυχούσαν ιδιαίτερα αλλά από το πουθενά και από μια ακόμη φετινή τραγική αντίδραση της άμυνας, κατάφεραν να απωλέσουν το προβάδισμα που είχε πάρει χάρη στο πέναλτι-γκολ του Λιβάγια. Ο Ντίας ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου. 1-1 το σκορ ανάμεσα στις δύο ομάδες στο ΟΑΚΑ. by Γιώργος Τσανάκας
16:00
16:00
16:06
46' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Μέσα οι Σιμόες, Βέρντε, έξω ο Σαμπανάτζοβιτς και ο Ντέλετιτς. by Γιώργος Τσανάκας
16:06
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. by Γιώργος Τσανάκας
16:07
47' Δυνατό σουτ του Βέρντε από τα 25 μέτρα, μπλόκαρε ο Κνετ. by Γιώργος Τσανάκας
16:11
50' Κακή εκτέλεση φάουλ του Βέρντε, δεν πλησίασε καν την εστία. by Γιώργος Τσανάκας
16:16
56' Γκοοοολ για την ΑΕΚ! by Γιώργος Τσανάκας
16:18
Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βέρντε, ο Λιβάγια σηκώθηκε ψηλότερα απ' όλους και με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Κνετ για να δώσει εκ νέου προβάδισμα στην ΑΕΚ. Ο Κέβιν έπεσε στη φάση και διαμαρτυρήθηκε για επιθετικό φάουλ του οποίο δεν υπήρχε ποτέ. by Γιώργος Τσανάκας
16:25
64' Νέα φάση για την ΑΕΚ, με τον Κνετ να βγάζει με δυσκολία το δυνατό σουτ του Λιβάγια. by Γιώργος Τσανάκας
16:26
65' Δοκάρι για την ΑΕΚ! Εκτέλεση κόρνερ του Βέρντε, ο Γιακουμάκης έπιασε την κεφαλιά-ψαράκι αλλά Κνετ και δοκάρι του στέρησαν το γκολ! by Γιώργος Τσανάκας
16:28
67' Ντουάρτε αντί Τζανακάκη για τον Παναιτωλικό. by Γιώργος Τσανάκας
16:31
70' Ο Σιμόες έκανε την κεφαλιά έξω από την περιοχή, με τον Κνετ να γυρίζει γρήγορα και να απομακρύνει πριν η μπάλα περάσει την γραμμή. by Γιώργος Τσανάκας
16:32
Από μία κίτρινη κάρτα σε Ντουάρτε και Κρίστισιτς. by Γιώργος Τσανάκας
16:33
71' Κίτρινη κάρτα στον Οικονόμου. by Γιώργος Τσανάκας
16:35
74' Εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Μπαΐροβιτς δεν κατάφερε να κάνει το πλασέ στο ύψος του πρώτου δοκαριού και να σκοράρει. by Γιώργος Τσανάκας
16:35
75' Φυτόπουλος αντί Μπαΐροβιτς για τον Παναιτωλικό. by Γιώργος Τσανάκας
16:37
77' Νέα φάση για τον Παναιτωλικό. Γύρισμα μέσα στην περιοχή, ο Μιμίτο έπιασε το σουτ στην κίνηση αλλά δεν βρήκε εστία. by Γιώργος Τσανάκας
16:41
79' Πέσιμο του Λιβάγια μέσα στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Γιοβάνοβιτς. Υπάρχει πέναλτι και περιμένει ξανά την οδηγία από το VAR ο διαιτητής. Φάνηκε εξ αρχής πως υπήρχε παράβαση αλλά ο Τάσης θα πάει να το δει ο ίδιος αυτή τη φορά! by Γιώργος Τσανάκας
16:42
Ο Λιβάγια πατάει στην γραμμή της περιοχής και ο Τάσης δείχνει σωστά την άσπρη βούλα! by Γιώργος Τσανάκας
16:43
83' Γκοοοολ για την ΑΕΚ! by Γιώργος Τσανάκας
16:44
Ο Βέρντε σκοράρει από την άσπρη βούλα, αφού ο Λιβάγια του έκανε την... χάρη να του δώσει την μπάλα, και γράφει το 3-1 για την ΑΕΚ. Ο Ιταλός ήθελε να εκτελέσει το πέναλτι για να το αφιερώσει στην σύζυγό του που είναι έγκυος. by Γιώργος Τσανάκας
16:45
84' Μάνταλος αντί Αλμπάνη για την ΑΕΚ. by Γιώργος Τσανάκας
16:51
Συμπληρώθηκαν τα 90'. Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος. by Γιώργος Τσανάκας
16:53
90'+2' Ο Βέρντε σκοράρει αλλά υποδεικνύεται σωστά σε θέση οφσάιντ και το γκολ του δεν μετράει. by Γιώργος Τσανάκας
16:56
Τέλος στο ματς. Η ΑΕΚ επικράτησε 3-1 του Παναιτωλικού χάρη στα δύο γκολ του Λιβάγια και στο ένα του Βέρντε. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ισοφαρίσει αρχικά με τον Ντίας. by Γιώργος Τσανάκας