Παναθηναϊκός-Ατρόμητος

19:01
Καλησπέρα σας. by Σπύρος Σιαμπλής
19:02
Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τον Ατρόμητο, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Super League 1, στο ΟΑΚΑ. by Σπύρος Σιαμπλής
19:03
Οι γηπεδούχοι πέρασαν στην τέταρτη θέση και τώρα είναι αυτοί που υπερασπίζονται την παρουσία στην εξάδα, την οποία… κυνηγούσαν μέχρι πριν από λίγες ημέρες. Την ώρα που οι Περιστεριώτες είναι μια από τις ομάδες που… συνωστίζονται στους 26 βαθμούς. by Σπύρος Σιαμπλής
19:03
Ο Παναθηναϊκός πέρασε με 1-0 από την Ξάνθη, κάνοντας για πρώτη φορά διαδοχικές νίκες, αφού είχε προηγηθεί και η νίκη επί του Πανιωνίου, ενώ έχει χάσει μόνο ένα από τα 11 τελευταία παιχνίδια του, αυτό από τον Ολυμπιακό, μετρώντας πέντε νίκες και πέντε ισοπαλίες στο διάστημα αυτό! by Σπύρος Σιαμπλής
19:04
Η ομάδα του Γιώργου Δώνη έχει δεχτεί ένα τέρμα στα τέσσερα τελευταία ματς, αυτό από τον Ολυμπιακό, και τρία στους εννέα τελευταίους αγώνες. Παράλληλα, δεν έχει δεχτεί γκολ στο πρώτο ημίχρονο στα έξι τελευταία παιχνίδια της, ενώ έχει σκοράρει μόνο σε ένα από τα πέντε τελευταία… by Σπύρος Σιαμπλής
19:06
Βέβαια το επιθετικό πρόβλημα του Παναθηναϊκού παραμένει, καθώς έχει σκοράρει μόνο 20 φορές στο φετινό πρωτάθλημα και είναι χαρακτηριστικό ότι μόνο πέντε ομάδες έχουν βάλει λιγότερα γκολ από αυτόν. by Σπύρος Σιαμπλής
19:07
Το «τριφύλλι» έχασε στο «Σπύρος Λούης» από τρεις ομάδες της περιφέρειας, ΟΦΗ, Ξάνθη και ΑΕΛ, και έφερε ισοπαλία με τον Ολυμπιακό. Στη συνέχεια βελτιώθηκε, ξεκίνησε τις νίκες με το 3-2 στο ντέρμπι με την ΑΕΚ και εσχάτως έχει τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία, αυτή με τον Άρη... by Σπύρος Σιαμπλής
19:09
Στα αξιοσημείωτα και το γεγονός πως, ο Παναθηναϊκός έχει κρατήσει απαραβίαστη την εστία του στα τέσσερα τελευταία ματς, αφού είχε δεχτεί και στους πέντε πρώτους αγώνες του, συνολικά εννέα τέρματα! by Σπύρος Σιαμπλής
19:09
Και ο Ατρόμητος προέρχεται από μια σειρά καλών αποτελεσμάτων, αν και η ισοπαλία με το Βόλο εντός έδρας δεν ήταν και… ότι καλύτερο. Παραμένει δε αήττητος στο 2020 μετά από τρία παιχνίδια, με δύο νίκες και μια ισοπαλία. by Σπύρος Σιαμπλής
19:10
Επιπλέον, η ομάδα των δυτικών προαστίων έχει χάσει μόνο ένα στα επτά τελευταία ματς, από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα. Τα υπόλοιπα είναι τρεις νίκες και τρεις ισοπαλίες. by Σπύρος Σιαμπλής
19:11
Αν και είναι ομάδα που μπαίνουν πολλά τέρματα στους αγώνες της, στους τελευταίους δύο πέτυχε ένα και δεν δέχτηκε κανένα. Μάλιστα δεν δέχτηκε γκολ στα δύο τελευταία, αφού είχε δεχτεί στα 15 από τα 17 προηγούμενα! by Σπύρος Σιαμπλής
19:12
Έχοντας άσχημα αποτελέσματα στην έδρα του, ο Ατρόμητος έχει βρει κάποιους βαθμούς… ανάσα, εκτός έδρας. Κέρδισε δύο από τα τρία τελευταία, με ΑΕΛ και Παναιτωλικό, αφού ενδιάμεσα έχασε στην Τούμπα. by Σπύρος Σιαμπλής
19:13
Ο ΠΑΟ νίκησε στο Περιστέρι τον περασμένο Οκτώβρη, με 1-0 και γκολ του Χατζηγιοβάνη, κάνοντας την δεύτερη νίκη του στη σεζόν. Ενώ έχει κερδίσει τα τρία από τα τέσσερα κα τα επτά από τα εννέα τελευταία. Η ισοπαλία στο Περιστέρι το 2017 και η ήττα πέρσι στο ίδιο γήπεδο, είναι τα μοναδικά που δεν νίκησε... Παράλληλα, το 2-0 του περασμένου Απρίλη στο Περιστέρι είναι η μοναδική νίκη του Ατρομήτου στα εννέα τελευταία. by Σπύρος Σιαμπλής
19:14
Στα τελευταία οκτώ μεταξύ τους παιχνίδια δεν έχουν μπει περισσότερα από δύο γκολ. Ο Παναθηναϊκός δεν έχει βάλει πάνω από ένα γκολ στα επτά τελευταία ματς για το πρωτάθλημα, ωστόσο έχει κερδίσει τα πέντε από αυτά, αφού ήταν όλα με 1-0! by Σπύρος Σιαμπλής
19:15
Οι δύο ομάδες αποσύρονται στα αποδυτήρια του γηπέδου για τις τελευταίες οδηγίες των δύο προπονητών. by Σπύρος Σιαμπλής
19:16
Ο Παναθηναϊκός έχει κερδίσει και τα έξι τελευταία για το πρωτάθλημα όντας γηπεδούχος: τα τρία τελευταία με 1-0 και αμέσως τρία προηγούμενα με 2-0. Ο Ατρόμητος δεν έχει σκοράρει δηλαδή στις έξι τελευταίες επισκέψεις του ως φιλοξενούμενος, επτά με ένα παιχνίδι Κυπέλλου... by Σπύρος Σιαμπλής
19:17
Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη έφυγε αήττητη για τελευταία φορά το Μάιο του 2014, όταν πήρε 1-1 για τα πλέι οφ στη Λεωφόρο, ισοφαρίζοντας στο τέλος με τον Ναπολεόνι στο 85’ μπροστά σε άδειες εξέδρες. by Σπύρος Σιαμπλής
19:18
Είχε προηγηθεί η νίκη του Ατρομήτου στη Λεωφόρο στην κανονική περίοδο της ίδιας σεζόν, τον Δεκέμβρη του 2013 με 2-1 (42’ σουτ Μπεργκ – 60’ κεφαλιά Ιγκλέσιας, 65’ κεφαλιά Ιγκλέσιας). by Σπύρος Σιαμπλής
19:19
Στο «Σπύρος Λούης» ο Ατρόμητος δεν έχει σκοράρει από τον Φεβρουάριο του 2011, όταν πήρε 1-1 από τον Παναθηναϊκό (33’ σουτ Γκοβού – 31’ σουτ Μπρίτο) κι ενώ προπονητής του Ατρομήτου ήταν ο… Γιώργος Δώνης! by Σπύρος Σιαμπλής
19:20
Εκτός έδρας οι Περιστεριώτες έχουν δύο νίκες στην ιστορία τους. Αυτή του 2013 στη Λεωφόρο και μια στο OAKA τον Μάρτιο του 2007 με 2-1 (69’ κεφαλιά Παπαδόπουλος – 33’ σουτ Κουτσοσπύρος, 65’ κεφαλιά Μαρσέλο Ολιβέιρα). by Σπύρος Σιαμπλής
19:21
Θυμηθείτε εδώ την αρχική 11άδα του Παναθηναϊκού. by Σπύρος Σιαμπλής
19:22
Ενώ το βασικό σχήμα του Ατρομήτου απαρτίζουν οι Μέγερι, Κιβρακίδης, Καχίλα, Γούτας, Κατράνης, Μάντσον, Χαρίσης, Ανδρούτσος, Μανούσος, Βέλλιος και Ενσικουλού. by Σπύρος Σιαμπλής
19:23
Στον πάγκο των γηπεδούχων θα καθίσουν οι Ξενόπουλος, Κολοβέτσιος, Νάγκι, Χατζηθεοδωρίδης, Κολοβός, Μπεκ και Περέα. by Σπύρος Σιαμπλής
19:24
Ενώ στον πάγκο των φιλοξενούμενων θα καθίσουν οι Μανδάς, Μπουσούλατζιτς, Ούμπιδες, Γκάλο, Γιακουμάκης, Νταβιώτης και Στρούγγης. by Σπύρος Σιαμπλής
19:25
Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Στέφανος Κουμπαράκης από τον Σύνδεσμο Θράκης ενώ χρέη διαιτητή VAR θα εκτελέσει ο Ευστάθιος Γκορτσιλας του Συνδέσμου Μακεδονίας. by Σπύρος Σιαμπλής
19:26
Περίπου 3.000 οι φίλοι του Παναθηναϊκού που βρίσκονται στο ΟΑΚΑ. by Σπύρος Σιαμπλής
19:27
Τώρα μπαίνουν στο γήπεδο οι αναπληρωματικοί των δύο ομάδων. by Σπύρος Σιαμπλής
19:28
Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο μαζί με τους διαιτητές... by Σπύρος Σιαμπλής
19:29
Όλοι μαζί σηκώνουν πανό εναντίον του ρατσισμού! by Σπύρος Σιαμπλής
19:29
Ενώ ακολουθούν οι καθιερωμένες φωτογραφίες και χειραψίες ανάμεσα στους πρωταγωνιστές. by Σπύρος Σιαμπλής
19:30
Όλα είναι έτοιμα πλέον για την έναρξη της αναμέτρησης! by Σπύρος Σιαμπλής
19:31
1’ Αρχίζει ο αγώνας, με τον Παναθηναϊκό στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
19:35
4' Γκολ! 1-0 ο Παναθηναϊκός, με τον Κουρμπέλη να παίρνει τη μπαλα αρκετά μακριά από την περιοχή, να σουτάρει με φάλτσο και να τη στέλνει ψηλά στην αριστερη γωνία του Μέγερι, ανοίγοντας νωρίς νωρίς το σκορ... by Σπύρος Σιαμπλής
19:38
6' Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό, με τον Χατζηγιοβάνη να γεμιζει για τον επερχόμενο από δεξιά Γιόχανσον, ο οποίος όμως δεν μπορεί να κάνει την προβολή μέσα από την περιοχή! by Σπύρος Σιαμπλής
19:39
7' Νέα φάση για γκολ, με σουτ αυτή την φορά από τον Χατζηγιοβάνη, από πλάγια θέση, πέφτει και αποκρούει ο Μέγερι... by Σπύρος Σιαμπλής
19:41
8' Κι άλλη μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με τον Μακέντα να σουτάρει μέσα από την περιοχή, αλλά τον Μέγερι να σώζει τον Ατρόμητο! by Σπύρος Σιαμπλής
19:43
10' Σέντρα του Χατζηγιοβάνη από τα αριστερά, ο Κατράνης διώχνει σε κόρνερ, που περνάει χωρίς αντίκρισμα για τον Παναθηναϊκό. by Σπύρος Σιαμπλής
19:44
13' Κόρνερ για τον Ατρόμητο, από τα αριστερά, μετά το διώξιμο του Σένκεφελντ προ του Ενσικουλού. by Σπύρος Σιαμπλής
19:45
14' Νέο κόρνερ, αυτή την φορά από την απέναντι πλευρά. by Σπύρος Σιαμπλής
19:46
14' Ο Μανούσος γίνεται κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και δεξιά, σουτάρει αλλά πιάνει αέρα και η μπάλα περνάει άουτ... by Σπύρος Σιαμπλής
19:47
15' Κόρνερ για τον ΠΑΟ από τα δεξιά, περνάει ανεκμετάλλευτο. by Σπύρος Σιαμπλής
19:47
16' Νέο κόρνερ από τα αριστερά για τους γηπεδούχους, διώχνει με κεφαλιά ο Μαντσόν. by Σπύρος Σιαμπλής
19:50
Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού έχει μόλις κάνε το 1-0 και... πνίγεται στις αγκαλιές των συμπαικτών του! Εικόνα live21963689/52879.jpg by Σπύρος Σιαμπλής
19:51
18' Μακρινό σουτ του Μανούσου, είναι καλό μεν αλλά η μπάλα περνάει άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
19:52
19' Προσωρινή διακοπή στο ματς λόγω τραυματισμού του Διούδη. by Σπύρος Σιαμπλής
19:53
21' Ο Μακέντα μπαίνει από τα δεξιά και σουτάρει αλλά ο Γούτας βάζει την κόντρα και διώχνει σε κόρνερ... by Σπύρος Σιαμπλής
19:54
22' Εκτέλεση του Ζαχίντ, ο Δώνης κάνει το... φιλόδοξο «τακουνάκι» αλλά ο Μέγερι είναι σε ετοιμότητα και μπλοκάρει. by Σπύρος Σιαμπλής
19:54
23' Σέντρα του Χατζηγιοβάνη, κεφαλιά του Ανουάρ, άουτ η μπάλα. by Σπύρος Σιαμπλής
19:56
Φτάσαμε στα μισά του πρώτου ημιχρόνου, με το «έργο» να είναι... μονόπρακτο. Ο Παναθηναϊκός όχι μόνο προηγείται, με την «οβίδα» του Κουρμπέλη από τα... αποδυτήρια, αλλά έχει φτιάξει τουλάχιστον άλλες τρεις φάσεις για να διευρύνει το προβάδισμά του! Ο Ατρόμητος δεν έχει καταφέρει να... ξεμυτίσει, παρά μόνο μετά το 15λεπτο με κάποια σουτ του Μανούσου και είναι τυχερός που χανει μόνο με 1-0 και οι φωνές του Παντελίδη... λένε πολλά. by Σπύρος Σιαμπλής
19:57
24' Νέο κόρνερ για τον ΠΑΟ, εκτελείται με πάσα από τον Ζαχίντ, διώχνει η άμυνα του Ατρομήτου. by Σπύρος Σιαμπλής
19:58
26' Κόρνερ υπ αριθμόν έξι για τους γηπεδούχους, χωρίς αποτέλεσμα. by Σπύρος Σιαμπλής
19:58
27'Ο Παναθηναϊκός σκοράρει ξανά, με τον Ζαχίντ να γεμίζει από τα δεξιά και τον Μακέντα να στελνει με ωραία «τακουνιά» τη μπάλα στα δίχτυα του Μέγερι... by Σπύρος Σιαμπλής
20:00
28' Στο VAR εξετάζεται αν υπάρχει φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης, του Ινσούα στον Χαρίση και το γκολ ακυρώνεται, ενώ δεν φαίνεται ξεκάθαρα από τα ριπλέι αν υπάρχει παράβαση... by Σπύρος Σιαμπλής
20:02
29' Κίτρινη κάρτα στον Κιβρακίδη για σκληρό φάουλ πάνω στον Δώνη και στον προπονητή του Παναθηναϊκού για διαμαρτυρία. by Σπύρος Σιαμπλής
20:02
31' Νέα διακοπή και VAR για το αν υπάρχει κόκκινη κάρτα στο μαρκάρισμα του Κιβρακίδη. by Σπύρος Σιαμπλής
20:03
32' Αλλάζει απόφαση ο Κουμπαράκης δείχνει κόκκινη κάρτα -σε μια μάλλον αυστηρή απόφαση- και αποβάλλει τον παίκτη του Ατρομήτου, που συνεχίζει πλέον με δέκα! by Σπύρος Σιαμπλής
20:09
Ο Μακέντα νικάει τον Μέγερι με πολύ ωραία προσπάθεια, αλλά το τέρμα του τελικά δεν μετράει... Εικόνα live21963689/61478.jpg by Σπύρος Σιαμπλής
20:11
40' Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό, με τον Χατζηγιοβάνη να μην μπορεί να σκοράρει με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, μετά από σέντρα του Μακέντα από τα δεξιά! by Σπύρος Σιαμπλής
20:13
42' Γκάλο αντί Ανδρούτσου, η πρώτη αλλαγή για τον Ατρόμητο. by Σπύρος Σιαμπλής
20:17
45' Απευθείας μακρινή εκτέλεση φάουλ του Δώνη, η μπάλα περνάει ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Μέγερι! by Σπύρος Σιαμπλής
20:17
45' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις. by Σπύρος Σιαμπλής
20:17
45'+1' Κόρνερ για τον Ατρόμητο από δεξιά, κεφαλιά του Μανούσου, η μπάλα περνάει άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
20:19
45'+3' Σέντρα του Δώνη από τα δεξιά, διώχνει ο Γούτας σε κόρνερ. by Σπύρος Σιαμπλής
20:21
45'+5' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται του Ατρομήτου με 1-0, χάρη στο γκολ του Κουρμπέλη. by Σπύρος Σιαμπλής
20:22
Δύο αποφάσεις, αμφότερες… συζητήσιμες, μέσω του VAR έχουν στιγματίσει το ματς, με τον Παναθηναϊκό να κάνει το 2-0 αλλά το γκολ του Μακέντα να μην μετράει και τον Ατρόμητο να μένει με 10 λόγω της αποβολής του Κιβρακίδη! Πάντως, το «τριφύλλι» συνεχίζει να κυκλοφορεί καλά τη μπάλα, ψάχνοντας εκ νέου ένα δεύτερο τέρμα, την ώρα που ο αντίπαλός του έχει σε πολύ καλή ημέρα τον Μέγερι και «μένει» στο ματς. by Σπύρος Σιαμπλής
20:39
Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, Νάγκι αντί Ανουάρ. by Σπύρος Σιαμπλής
20:39
Μπουσούλατζιτς στη θέση του Χαρίση, γα τον Ατρόμητο. by Σπύρος Σιαμπλής
20:40
46’ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Ατρόμητο στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
20:43
49' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό από τα δεξιά, περνάει ανεκμετάλλευτο κι αυτό, ενώ υπάρξει σπρώξιμο του Κουρμπέλη από τον Κατράνη... by Σπύρος Σιαμπλής
20:50
54' Ο Μακέντα πέφτει στην περιοχή, αλλά ο Κουμπαράκης καταλογίζει σωστά επιθετικό φάουλ πάνω στον Γούτα. by Σπύρος Σιαμπλής
20:54
57' Σέντρα του Χατζηγιοβάνη από αριστερα, ο Μακέντα δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή. by Σπύρος Σιαμπλής
20:54
60' Ο Νάγκι παίρνει την κόντρα, μέσα στην περιοχή, αλλά ο Μέγερι πέφτει και μπλοκάρει. by Σπύρος Σιαμπλής
20:56
61' Μακρινό σουτ του Γκάλο, η μπάλα περνάει πάνω από την εστία του Διούδη, by Σπύρος Σιαμπλής
21:01
66' Γκολ! 2-0 ο Παναθηναϊκός, με τον Ζαχίντ να εκτελεί φάουλ από τα δεξιά και τον Σέκνεφελντ να σκοράρει με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι... by Σπύρος Σιαμπλής
21:02
68' Ο Περέα αντικαθιστά τον Ζαχίντ. by Σπύρος Σιαμπλής
21:05
69' Ωραία προσπάθεια του Κουρμπέλη και σουτ μέσα από την περιοχή, ακόμα ωραιότερη η επέμβαση του Μέγερι που διώχνει σε κόρνερ... by Σπύρος Σιαμπλής
21:05
70' Τρίτη αλλαγή για τον ΠΑΟ, με τον Κολοβό να μπαίνει αντί του Χατζηγιοβάνη. by Σπύρος Σιαμπλής
21:07
72' Φοβερή προσπάθεια των παικτών του Παναθηναϊκού, με τον Νάγκι να «σπάει» τη μπάλα για τον επερχόμενο Γιόχανσον, εκείνον να τη γυρίζει στον Μακέντα που κάνει ενα ακόμα «τακουνάκι» αλλά η μπάλα περνάει άουτ! by Σπύρος Σιαμπλής
21:08
73' Τελευταία αλλαγή και για τον Ατρόμητο. Στη θέση του Μανούσου, ο Ούμπιδες. by Σπύρος Σιαμπλής
21:11
76' Γκολ! 3-0 ο Παναθηναϊκός, με τον Μακέντα να σεντράρει μέσα από την περιοχή από τα δεξιά και τον Περέα να στέλνει τη μπάλα ανενόχλητος στα δίχτυα του Μέγερι... by Σπύρος Σιαμπλής
21:13
78' Νέα φοβερή επέμβαση από τον... Καχίλα, που σταμάτησε με το κεφάλι το σουτ του Μακέντα που πήγαινε στην εστία! by Σπύρος Σιαμπλής
21:16
79' Κίτρινη κάρτα στον Κατράνη. by Σπύρος Σιαμπλής
21:17
80' Τεράστια ευκαιρία από τον Κολοβό, που σουτάρει ψηλά από πολύ καλή θέση! by Σπύρος Σιαμπλής
21:22
82' Προσωρινά με εννιά ο Ατρόμητος, λόγω τραυματισμού του Γούτα. by Σπύρος Σιαμπλής
21:24
88' Δυνατό σουτ του Μακέντα, από το σημείο του πέναλτι, απέκρουσε εντυπωσιακά με το ένα χέρι ο Μέγερι... by Σπύρος Σιαμπλής
21:25
90' Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος. by Σπύρος Σιαμπλής
21:28
90'+3' Λήξη του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί του Ατρομήτου με 3-0. by Σπύρος Σιαμπλής