Ρεάλ Μαδρίτης-Μάντσεστερ Σίτι

21:31
Καλησπέρα σας. by Σπύρος Σιαμπλής
21:32
Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την πρώτη αναμέτρηση της Ρεάλ Μαδρίτης με την Μάντσεστερ Σίτι, για την φάση των «16» του φετινού Champions League, στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου». by Σπύρος Σιαμπλής
21:33
Στο αρχικό σχήμα και το 4-3-3 που θα παίξει η Ρεάλ Μαδρίτης βρίσκονται οι Κουρτουά, Καρβαχάλ, Βαράν, Ράμος, Μεντί, Βαλβέρδε, Καζεμίρο, Μόντριτς, Βινίσιους, Μπενζεμά και Ίσκο. by Σπύρος Σιαμπλής
21:34
Ενώ την βασική 11άδα της Μάντσεστερ Σίτι στο 4-2-3-1 απαρτίζουν οι Έντερσον, Γουόκερ, Λαπόρτ, Οταμέντι, Μεντί, Ρόντρι, Γκιντογκάν, Μαχρέζ, Ντε Μπρόινε, Μπερνάρντο και Ζεσούς. by Σπύρος Σιαμπλής
21:35
Στον πάγκο των αναπληρωματικών για τους γηπεδούχους θα καθίσουν οι Αρεολά, Μιλιτάο, Κρόος, Μπέιλ, Μαρσέλο, Βάθκεθ και Γιόβιτς. by Σπύρος Σιαμπλής
21:36
Ενώ στον πάγκο των φιλοξενούμενων θα βρίσκονται οι Μπράβο, Στέρλινγκ, Αγουέρο, Σίλβα, Φερναντίνιο, Κανσέλο και Φοντέν. by Σπύρος Σιαμπλής
21:37
Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Ντανιέλε Ορσάτο από την Ιταλία ενώ χρέη VAR θα εκτελέσει ο Μασιμιλιάνο Ιράτι, επίσης από την Ιταλία. by Σπύρος Σιαμπλής
21:38
Η ρεβάνς του σημερινού ματς είναι προγραμματισμένη για τις 17 Μαρτίου, στην Αγγλία. by Σπύρος Σιαμπλής
21:39
Οι «μερένγκες» έχουν δύο σημαντικές απουσίες στην μεσοεπιθετική τους γραμμή, με τους Αζάρ και Ασένσιο να είναι στα... πιτς, λόγω τραυματισμών! by Σπύρος Σιαμπλής
21:40
Αντιθέτως, οι «σίτιζενς» στον αντίποδα δεν υπολογίζουν μόνο στον μακροχρόνια τραυματία Σανέ, με τον Μεντί να χάνει τη ρεβάνς αν «κιτρινιστεί» σήμερα... by Σπύρος Σιαμπλής
21:41
Επίσης, οι δύο σημερινοί αντίπαλοι έχουν συναντηθεί δύο φορές στην Ευρώπη στο παρελθόν. Με τη Ρεάλ να είναι αήττητη, μετρώντας δύο νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες επί της Σίτι και τα γκολ 5-3. by Σπύρος Σιαμπλής
21:44
Ο Καρίμ Μπενζεμά είναι έτοιμος να κάνει την 100η του εμφάνιση με τη φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης στο Champions Leaguie σήμερα, έχοντας και 52 τέρματα! by Σπύρος Σιαμπλής
21:46
Παράλληλα, ο Ζινεντίν Ζιντάν έχει το απόλυτο με 12 επικρατήσεις σε νοκ άουτ στην κορυφαία ποδοσφαιρική διασυλλογική διοργάνωση, μετρώντας εννιά προκρίσεις και τρεις κατακτήσεις σε ισάριθμους τελικούς... by Σπύρος Σιαμπλής
21:53
Σχεδόν κατάμεστο φυσικά το «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», όπου υπάρχουν και περίπου 3,500 οπαδοί των φιλοξενούμενων... by Σπύρος Σιαμπλής
21:55
Τώρα μπαίνουν στο γήπεδο οι αναπληρωματικοί των δύο ομάδων. by Σπύρος Σιαμπλής
21:56
Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο μαζί με τους διαιτητές... by Σπύρος Σιαμπλής
21:59
Ενώ ακολουθούν οι καθιερωμένες χειραψίες και οι φωτογραφίες ανάμεσα στους πρωταγωνιστές. by Σπύρος Σιαμπλής
21:59
Όλα έτοιμα πλέον για την έναρξη της αναμέτρησης! by Σπύρος Σιαμπλής
22:00
1’ Αρχίζει ο αγώνας, με την Ρεάλ Μαδρίτης στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
22:01
1' Πρώτο σουτ του αγώνα, με τον Μπερνάρντο, μετά από κόντρα, σταματάει ωστόσο στα πόδια του Καρβαχάλ... by Σπύρος Σιαμπλής
22:10
9' Προσπάθεια αντεπίθεσης της Ρεάλ με τον Βινίσιους, από τα αριστερά, ανοίγει όμως την μπάλα και κόβεται. by Σπύρος Σιαμπλής
22:13
13' Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, με τον Βινίσιους να σεντράρει για το κεφάλι του Μπενζεμά, αλλά έκοψε ο Λαπόρτ. by Σπύρος Σιαμπλής
22:15
16' Σουτ του Καζεμίρο από το ύψος της περιοχής, ψηλά άουτ η μπάλα by Σπύρος Σιαμπλής
22:21
21' Η καλύτερη στιγμή του αγώνα ανήκει στην Σίτι, με τον Ζεσούς να μπαίνει περιοχή, να ξεφορτώνεται τον Βαράν, αλλά τον Κουρτουά να διώχνει εντυπωσιακά αρχικά και τον Μεντί να παραχωρεί το κόρνερ στη συνέχεια! by Σπύρος Σιαμπλής
22:22
21' Εκτέλεση του κόρνερ από τον Μαχρέζ, από τα δεξιά, περνάει ανεκμετάλλευτο. by Σπύρος Σιαμπλής
22:24
Συμπληρώσαμε τα μισά του πρώτου ημιχρόνου, με την Ρεάλ να έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά να μην μπορεί να πατήσει περιοχή με αξιώσεις, ενώ παίζει κυρίως από την αριστερή πλευρά με τον Βινίσιους. Η Σίτι έχει δώσει χώρους στον αντίπαλό της και ψάχνει να χτυπήσει στην κόντρα, ελέγχοντας τον -χαμηλό- ρυθμό, ενώ είχε και την κλασσικότερη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, αλλά ο Ζεσούς έπεσε πάνω στον Κουρτουά! by Σπύρος Σιαμπλής
22:29
28' Σουτ του Ντε Μπρόινε, μετά από συνεργασία του με τον Μπερνάρντο, μέσα από την περιοχή, ψηλά άουτ η μπάλα. by Σπύρος Σιαμπλής
22:30
29' Κίτρινη κάρτα στον Μεντί, για φάουλ πάνω στον Μόντριτς. by Σπύρος Σιαμπλής
22:31
30' Ισοφαρίζει τις χαμένες ευκαιρίες η Ρεάλ, με τον Μπενζεμά να μην μπορεί να νικήσει με κεφαλιά τον Έντερσον, που έδιωξε εντυπωσιακά, ενώ στη συνέχεια ο Βινίσιους έκανε... τσαφ αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή! by Σπύρος Σιαμπλής
22:32
33' Αναγκαστική αλλαγή για την Σίτι, ο Φερναντίνιο αντικαθιστά τον τραυματία Λαπορτ. by Σπύρος Σιαμπλής
22:37
35' Σκληρό μαρκάρισμα του Ρόντρι στον Μπενζεμά, δεν τιμωρείται -κακώς- με κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή Ορσάτο... by Σπύρος Σιαμπλής
22:38
37' Πάσα με «τακουνάκι» του Ζεσούς για τον Μπερνάρντο, το αδύναμο σουτ του οποίου μπλοκάρει χωρίς δυσκολία ο Κουρτουά. by Σπύρος Σιαμπλής
22:43
42' Προσωρινή διακοπή στο ματς λόγω τραυματισμού του Βαλβέρδε. by Σπύρος Σιαμπλής
22:44
45' Δύο λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις. by Σπύρος Σιαμπλής
22:46
45'+2' Κόρνερ για την Σίτι από τα αριστερά. by Σπύρος Σιαμπλής
22:47
45'+2' Μεγάλη ευκαιρία για την Σίτι, με την εκτέλεση του κόρνερ από τον Ντε Μπρόινε στο δεύτερο δοκάρι, τον Κουρτουά να διώχνει με τα δάχτυλα, τον Ζεσούς να κάνει το σουτ και τον Καζεμίρο να την απομακρύνει πάνω στη γραμμή! by Σπύρος Σιαμπλής
22:50
Ισόπαλες θα πάνε στα αποδυτήρια του «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» οι δύο ομάδες, μετά από ένα πρώτο ημίχρονο μάλλον μέτριο, με χαμηλό τέμπο και τις δύο ομάδες περισσότερο διστακτικές. Η Ρεάλ είχε μια καλή φάση για να σκοράρει, με τον Βινίσιους να αποδεικνύεται μοιραίος, ενώ η Σίτι δύο αλλά σε αμφότερες τις περιπτώσεις ο Κουρτουά... έβαλε στοπ στον Ζεσούς, στη δεύτερη με την βοήθεια του Καζεμίρο! by Σπύρος Σιαμπλής
23:02
Χωρίς αλλαγές ξεκινούν οι δύο ομάδες στην επανάληψη. by Σπύρος Σιαμπλής
23:03
46’ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με την Μάντσεστερ Σίτι στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
23:05
48' Κίτρινη κάρτα στον Βαλβέρδε, για φάουλ πάνω στον Γκιντογκάν. by Σπύρος Σιαμπλής
23:08
50' Καλή ευκαιρία για την Σίτι στην αντεπίθεση, με τον Ντε Μπρόινε να δίνει στον Μαχρέζ που μπήκε στην περιοχή, αλλά το τελείωμά του ήταν άστοχο, περνώντας δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κουρτουά! by Σπύρος Σιαμπλής
23:09
52' Κόρνερ για την Σίτι, από τα δεξιά περνάει χωρίς αντίκρισμα. by Σπύρος Σιαμπλής
23:12
54' Κίτρινη κάρτα στον Μόντριτς, για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μαχρέζ. by Σπύρος Σιαμπλής
23:14
55' Ο Βινίσιους βγαίνει στην αντεπίθεση από τα αριστερά αλλά, αντί να σουτάρει έστω και από πλάγια θέση, επιλέγει να... πέσει, με τον Ορσάτο να μην καταλογίζει, προφανώς, πέναλτι... by Σπύρος Σιαμπλής
23:15
57' Νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία της Σίτι, νέα μεγάλη επέμβαση από τον Κουρτουά, αυτή την φορά στο σουτ του Μαχρέζ από θέση μέσα δεξιά, μετά την μπαλιά του Γκιντογκάν! by Σπύρος Σιαμπλής
23:16
58' Ο Μεντί σουτάρει με δύναμη έξω από την περιοχή, από πλάγια, για να καταλήξει η μπάλα κόρνερ από παρέμβαση του Καρβαχάλ. by Σπύρος Σιαμπλής
23:17
59' Εκτέλεση του κόρνερ από αριστερά, με τον Ντε Μπρόινε, σουτ του Φερναντίνιο στην εξέλιξη της φάσης, άουτ η μπάλα. by Σπύρος Σιαμπλής
23:18
60' Γκολ! 1-0 η Ρεάλ, με τον Βινίσιους να βρίσκει πολύ ωραία με παράλληλη πάσα τον επερχόμενο στην περιοχή Ίσκο, ο οποίος με δυνατό σουτ πέφτοντας στέλνει τη μπάλα στην δεξιά γωνία του Έντερσον, ανοίγοντας το σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα... by Σπύρος Σιαμπλής
23:24
65' Νέα αντεπίθεση για τη Ρεάλ, με τον Βαλβέρδε να κάνει το γέμισμα από δεξιά, αλλά τον Έντερσον να μπλοκάρει προ του Μπενζεμά. by Σπύρος Σιαμπλής
23:25
Ο Ισκο βρίσκει δίχτυα σε ματς Champions League ξανά μετά τον Σεπτέμβρη του 2018 και δίνει το προβάδισμα στην Ρεάλ! Εικόνα live21963931/40049.jpg by Σπύρος Σιαμπλής
23:30
71' Μια ακόμα καλή στιγμή για την Ρεάλ, με το σουτ του Ράμος έξω από τη μικρή περιοχή από το γύρισμα του Ίσκο να κοντράρει πάνω στον Φερναντίνιο και να καταλήγει κόρνερ... by Σπύρος Σιαμπλής
23:30
72' Εκτέλεση του κόρνερ βγήκε και μπλόκαρε ο Έντερσον. by Σπύρος Σιαμπλής
23:32
Η Σίτι μπήκε καλύτερα στην επανάληψη, αλλά ο Μαχρέζ σπατάλησε και τις δύο ευκαιρίες της ομάδας του, με τον Κουρτουά να κάνει στην δεύτερη εντυπωσιακή επέμβαση. Μάλιστα, κόντρα στη ροή του αγώνα, η Ρεάλ την πλήρωσε με το σκληρό «νόμισμα» του 1-0, αφού ο... μοιραίος Βινίσιους υπήρξε ωραίος βρίσκοντας τον Ίσκο στο τρανζίσιον και αλλάζοντας τις ισορροπίες! by Σπύρος Σιαμπλής
23:33
73' Στέρλινγκ μέσα, Μπερνάρντο έξω για την Σίτι. by Σπύρος Σιαμπλής
23:33
75' Αλλαγή και για τη Ρεάλ, στη θέση του Βινίσιους περνάει ο Μπέιλ. by Σπύρος Σιαμπλής
23:36
78' Γκολ! 1-1 η Σίτι, με τον Ντε Μπρόινε να κάνει τη σέντρα από τα αριστερά, μετά από ωραία ενέργεια, και τον Ζεσούς να νικάει στον αέρα τον Ράμος, που διαμαρτύρεται για σπρώξιμο-φάουλ, ισοφαρίζοντας με κεφαλιά... by Σπύρος Σιαμπλής
23:37
80' Μια ακόμα καλή φάση για την Σίτι, με τη σέντρα του Γουόκερ από τα δεξιά και την κεφαλιά του Ζεσούς να περνάει άουτ... by Σπύρος Σιαμπλής
23:39
82' Πέναλτι για τη Σίτι! by Σπύρος Σιαμπλής
23:40
Ο Καρβαχάλ ανατρέπει τον Στέρλινγκ, βρίσκει μόνο πόδια by Σπύρος Σιαμπλής
23:41
83' Γκοοοολλ για τη Σίτι! Ολική ανατροπή 2-1 στο "Μπερναμπέου" με εύστοχη εκτέλεση του Ντε Μπρόινε by Σπύρος Σιαμπλής
23:42
84' Διπλή αλλαγή για τη Ρεάλ: Μέσα ο Γιόβιτς, έξω ο Μόντρις και μέσα ο Βάθκεθ στη θέση του Ίσκο by Σπύρος Σιαμπλής
23:43
86' Με δέκα η Ρεάλ! Κόκκινη για τον Ράμος by Σπύρος Σιαμπλής
23:44
Ο Ισπανός, στο 124ο παιχνίδι του στο Τσάμπιονς Λιγκ φεύγει για τα αποδυτήρια γιατί ανέτρεψε ως τελευταίος τον Ζεσούς στη γραμμή της περιοχής by Σπύρος Σιαμπλής
23:46
Φυσικά ο Ράμος χάνει τη ρεβάνς στο "Έτιχαντ". Αυτή ήταν η 26η αποβολή στην καριέρα του by Σπύρος Σιαμπλής
23:49
Τρία λεπτά επιπλέον χρόνου by Σπύρος Σιαμπλής
23:50
90'+2' Ευκαιρία για τη Ρεάλ, πλασέ του Μεντί λίγο άουτ by Σπύρος Σιαμπλής
23:52
Τέλος στο "Σαντιάγκο Μπερναμπέου"! Μεγάλη ανατροπή για την Μάντσεστερ Σίτι. Το 2-1 στη Μαδρίτη δίνει προβάδισμα στην ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα by Σπύρος Σιαμπλής