ΠΑΟ Κρουσώνα-ΑΕΚ 1-2

Με δυο γκολ των Τσεβά (74') και Πλατέλλα (82'), η κακή ΑΕΚ γύρισε το παιχνίδι με τον ΠΑΟ Κρουσώνα κι έφυγε τελικά με τη νίκη 2-1 απ' το Παγκρήτιο.

16:47
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το δεύτερο φετινό παιχνίδι της ΑΕΚ στο Ηράκλειο με αντίπαλο τον ΠΑΟ Κρουσώνα.
16:50
Μια βδομάδα μετά την γκέλα με τον Ηλυσιακό, η "Ένωση" έχει έναν ακόμα λόγο να επιστρέψει στις καλές εμφανίσεις: Την αγάπη του κόσμου της που εισέπραξε σε μια ακόμα επίσκεψη στην Κρήτη.
16:52
Μπροστά λοιπόν σε αρκετούς φίλους της που δίνουν ξανά το "παρών" στις εξέδρες του Παγκρητίου, οι "κιτρινόμαυροι" θέλουν να τους αποζημιώσουν με καλό θέαμα και πολλά γκολ.
16:54
Εξάλλου, το κίνητρο δε λείπει (ή δεν θα 'πρεπε να λείπει) από τους παίκτες του Τραϊανού Δέλλα, αφού αρκετοί εξ αυτών παίρνουν τις τελευταίες τους ευκαιρίες ν' αποδείξουν ότι αξίζουν μια θέση στο ρόστερ και της επόμενης σεζόν.
16:55
Πριν πούμε οτιδήποτε άλλο όμως, ας δούμε τις συνθέσεις με τις οποίες θα παραταχθούν σήμερα οι δυο ομάδες...
16:55
AEK (Τραϊανός Δέλλας): Βούρας, Τσουμάγκας, Τσιρίλο, Σταθάκης, Γεωργέας, Κορδέρο, Ανάκογλου, Πλατέλλας, Γροντής, Πόποβιτς, Ντακόλ
16:55
ΠΑΟ ΚΡΟΥΣΩΝΑ (Χάρης Ματθαιάκης): Ζαλούντοκ, Τζωρμπατζάκης, Ταβλαδωράκης, Μακατουνάκης, Κορδονούρης, Χαλκιαδάκης, Κολιακουδάκης, Βιτώρος, Σκουτέλης, Μπουρσέλης, Παππάς
16:59
Στον πάγκο για τους "κιτρινόμαυρους" οι: Ντούνης, Πεταυράκης, Τζανετόπουλος, Τσεβάς, Τσουκαλάς, Κάτσικας, Παληαρούτας.
17:00
Αναπληρωματικοί για τους γηπεδούχους οι: Ζερβός, Μασέλης, Παπαρούνας, Καφετζόπουλος, Καπετανάκης, Καραταράκης, Σούρσος.
17:01
Παρόντες στο Ηράκλειο οι Ντούσαν Μπάγεβιτς και Νίκος Λυμπερόπουλος, οι οποίοι θα παρακολουθήσουν το παιχνίδι από μπουθ του Παγκρητίου.
17:04
Πάνω από 2.000 κόσμος στις εξέδρες -στη συντριπτική τους πλειοψηφία φίλοι της ΑΕΚ- έχουν φτιάξει όμορφη ατμόσφαιρα στο γήπεδο.
17:05
1': Έναρξη του αγώνα.
17:09
7': Αναγνωριστικό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με την ΑΕΚ να έχει πάρει ήδη -όπως αναμενόταν- τον έλεγχο.
17:12
10': Πρώτη καλή φάση για την ΑΕΚ!
17:13
Ωραία κάθετη του Ανάκογλου βρίσκει τον Πλατέλλα, αλλά το δυνατό σουτ που κάνει εκείνος φεύγει πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι.
17:14
14': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
17:15
Ο Πλατέλλας βρίσκει ξανά χώρο και σουτάρει μέσα απ' την περιοχή, αλλά ο Ζάλουντοκ απέκρουσε δύσκολα με τα πόδια!
17:20
20': Ισορρόπησαν κάπως το παιχνίδι οι γηπεδούχοι, που κρατούν σχετικά μακριά απ' την περιοχή τους την ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά.
17:29
27': Συνεχίζει να έχει την κατοχή της μπάλας η ΑΕΚ, αλλά όχι και τρόπο να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα.
17:30
28': Καλή φάση για τον ΠΑΟ Κρουσώνα!
17:30
Έπειτα από τραγικό λάθος του Σταθάκη, ο Σκουτέλης έκλεψε την μπάλα και κινήθηκε επικίνδυνα προς την περιοχή, αλλά παρενέβη ο Τσιρίλο κι έκοψε σωτήρια για την ΑΕΚ.
17:34
33' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟ ΚΡΟΥΣΩΝΑ!
17:36
Ο Σκουτέλης εκμεταλλεύτηκε νέα αμυντικά λάθη της ΑΕΚ -κυρίως των Σταθάκη και Γεωργέα- και αφού ξεπέρασε και τον Βούρα (που κι εκείνος δεν έκανε καλή έξοδο) έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
17:43
40': Το γκολ έχει επηρεάσει εμφανώς τους παίκτες της ΑΕΚ, που πλέον παίζουν ακόμα χειρότερα απ' όσο πριν την επίτευξή του. Πολλές ημιτελείς ενέργειες και αβίαστα λάθη απ' τους "κιτρινόμαυρους".
17:47
41': Έπειτα από καλή μπαλιά του Πόποβιτς, ο Ανάκογλου βρίσκεται αμαρκάριστος στην περιοχή, αλλά δεν κάνει καλό κοντρόλ και η ευκαιρία χάνεται για την ΑΕΚ.
17:47
45'+1': Λήξη του ημιχρόνου.
18:03
46': Ξεκίνησε το β' μέρος.
18:07
50' - Κίτρινη κάρτα και για τις δυο ομάδες
18:07
Τη βλέπουν οι Τσιρίλο και Χαλκιαδάκης για μεταξύ τους αψιμαχία.
18:12
56' - ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟ ΚΡΟΥΣΩΝΑ!
18:14
Ο Χαλκιαδάκης έκανε ένα δυνατό φάουλ και εισέπραξε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.
18:14
58' - ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
18:15
Ο Βιτώρος ανέτρεψε τον Γροντή μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε βούλα.
18:16
59' - Κίτρινη κάρτα για τον ΠΑΟ Κρουσώνα
18:17
Τη βλέπει ο Κορδονούρης για διαμαρτυρία.
18:17
60' - ΧΑΝΕΙ ΤΟ ΠΕΝΑΛΤΙ Η ΑΕΚ!
18:18
Ο Τσιρίλο αναλαμβάνει την εκτέλεση και στέλνει την μπάλα άουτ!
18:21
62' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
18:21
Στη θέση του Σταθάκη μπαίνει ο Τσεβάς.
18:24
63': Καλή φάση για τον ΠΑΟ Κρουσώνα!
18:25
Ο Μπουρσέλης βρήκε χώρο και δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Βούρας ήταν σωστά τοποθετημένος και μπλόκαρε την μπάλα.
18:25
67' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
18:25
Ο Πεταυράκης αντικαθιστά τον Τσουμάγκα.
18:28
69': Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ!
18:29
Ο Πόποβιτς βρέθηκε προ κενής εστίας, αλλά σούταρε με το... εξωτερικό φάλτσο κι έστειλε την μπάλα άουτ!
18:30
72': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
18:31
Ο Πεταυράκης έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ έξω απ' την περιοχή κι έστειλε την μπάλα λίγο πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι.
18:31
74' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
18:32
Ο Τσεβάς έγινε αποδέκτης της μπάλας έξω απ' την περιοχή και αφού τη στόπαρε όμορφα, την έστειλε με δυνατό σουτ στα δίχτυα!
18:36
78': Πιέζει για το νικητήριο γκολ η ΑΕΚ, που πολιορκεί την περιοχή των γηπεδούχων.
18:39
82' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
18:40
Μετά από ασθενή απόκρουση του Ζάλοντουκ σε σουτ του Τσιρίλο, ο Πλατέλλας πήρε την επαναφορά και δε δυσκολεύτηκε να στείλει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα!
18:46
87': Το δεύτερο γκολ του Πλατέλλα ηρέμησε την ΑΕΚ, που κυκλοφορεί την μπάλα και περιμένει τη λήξη.
18:51
90'+3': Λήξη του αγώνα.