Παρακολουθήστε σε ζωντανή εξέλιξη της αναμέτρησης του Παναθηναϊκού απέναντι στον ΟΦΗ, για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

16:22
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού απέναντι στον ΟΦΗ στη Λεωφόρο, για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.
16:37
Ματς της χρονιάς και για τους δύο. Διότι ο Παναθηναϊκός θέλει να διεκδικήσει σε μια μεταβατική σεζόν το Κύπελλο και απ' την άλλη ο ΟΦΗ ελπίζει να ολοκληρώσει την υπέρβαση απ' τον πρώτο αγώνα.
16:38
Στον πρώτο αγώνα ο ΟΦΗ είχε νικήσει 1-0, οπότε γίνεται σαφές το δύσκολο έργο που έχει το τριφύλλι στην κατάμεστη Λεωφόρο.
16:38
Κατάμεστη διότι απ' το πρωί σήμερα έγινε και επίσημα sold out, με τους φίλους του Παναθηναϊκού να δίνουν δυναμικό παρών.
16:40
Περίπου 20 λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα, ας δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων
16:40
Παναθηναϊκός: Κοτσόλης, Σίλντενφελντ, Μέντες, Τριανταφυλλόπουλος, Νάνο, Αμπεΐντ, Ζέκα, Πράνιτς, Κλωναρίδης, Πέτριτς, Μπεργκ.
16:40
ΟΦΗ: Φερνάντες, Τριποτσέρης, Ζόρο, Παπάζογλου, Ντουντού, Καλάιτζιτς, Ζε Εντουάρντο, Περογαμβράκης, Μπούρμπος,Μακρής, Μιλιάζες.
16:41
Στον πάγκο για τους πράσινους: Καπίνο, Χουχούμης, Λαγός, Ατζαγκούν, Δώνης, Καρέλης, Ρισβάνης.
16:41
Στον πάγκο για τους Κρητικούς: Γιαγκόζης, Δαμιανάκης, Κουτσιανικούλης, Νούνιες, Ροβίθης, Φραγκουλάκης, Στάθης.
16:44
Με μια πρώτη ματιά βλέπουμε πως ο Γιάννης Αναστασίου παίζει με Μπεργκ-Πέτριτς μπροστά, θέλοντας να δώσει πιο επιθετική νότα στην ομάδα του για την ανατροπή. Φανέλα βασικού και για τον Κλωναρίδη με τον Καρέλη να μένει εκτός.
16:45
Γεμίζει σιγά-σιγά η Λεωφόρος με τον κόσμο να παίρνει την θέση του στο γήπεδο.
16:48
Για τον ΟΦΗ, Ζόρο, Παπάζογλου και Μακρής είναι όλοι βασικοί ,παρά τα προβλήματα τραυματισμών που αντιμετώπιζαν και την αμφίβολη συμμετοχή τους.
16:49
Μήνυμα απ' τα μεγάφωνα για να προστατέψει ο κόσμος την ομάδα και να μην υπάρξουν τυχόν παρατράγουδα.
16:54
Υπενθυμίζεται πως στις 20:00 είναι ο έτερος ημιτελικός ανάμεσα σε ΠΑΟΚ κι Ολυμπιακό στην Τούμπα (προβάδισμα 2-1 απ' το πρώτο ματς οι ερυθρόλευκοι)
17:00
Βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες με τον Σιδηρόπουλο και τους βοηθούς του.
17:01
Οι αναμενόμενες χειραψίες ανάμεσα στους παίκτες και πάμε για τη σέντρα!
17:03
Σέντρα στο ματς!
17:05
3' Πρώτο σουτ στον αγώνα, το κάνει ο Πράνιτς, ψηλά άουτ η μπάλα
17:07
4' Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Παράλληλη μπαλιά του Τριανταφυλλόπουλου, Μπεργκ και Κλωναρίδης δεν μπορούν να κάνουν την προβολή και φεύγει άουτ η μπάλα
17:09
Σαφής η πρόθεση του Παναθηναϊκού να αναλάβει τα ηνία του ματς και του ΟΦΗ να αμυνθεί και να παίξει στην κόντρα.
17:09
7' Μακρινό συρτό σουτ του Νάνο, κοντράρει και λίγο η μπάλα και καταλήγει στην αγκαλιά του Φερνάντεζ
17:13
11' Πρώτο σουτ του ΟΦΗ, το κάνει καλά ο Κάλαϊτζιτς και φεύγει λίγο άουτ η μπάλα
17:15
13' Είχε μια ευκαιρία για στημένο ο Παναθηναϊκός, αλλά η εκτέλεση του Νάνο δεν ήταν καλή
17:16
14' Πολύ καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό
17:16
Στην πλάτη της άμυνας ο Αμπέντ, παίρνει την μπαλιά απ' τον Τριανταφυλλόπουλο, αλλά η προβολή του από κοντά έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ
17:21
Έντονη δυσαρέσκεια στον κόσμο για τις καθυστερήσεις που κάνουν οι παίκτες του ΟΦΗ.
17:22
20΄ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό!
17:23
Εξαιρετική ενέργεια του Πέτριτς που περνάει σαν... σταματημένο τον Ζόρο, βγάζει εξίσου ωραία μπαλιά στον Αμπέντ κι εκείνος από κοντά κάνει το 1-0 για τον Παναθηναϊκό που... ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου ματς!
17:25
Από μια κίτρινη κάρτα σε Μπεργκ και Ντούντου μετά από αψιμαχίες ανάμεσα στις δύο πλευρές. Η ένταση προήλθε απ' το δυνατό μαρκάρισμα του Σουηδού στον Βραζιλιάνο
17:30
27' Κίτρινη κάρτα στον Ζε Εντουάρντο για καθυστερήσεις
17:32
30' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ
17:32
Σέντρα του Μπούρμπου απ' τα δεξιά, με τον Παπάζογλου να πηδάει ψηλά να κάνει την καρφωτή κεφαλιά και την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ
17:34
32' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό
17:35
Ωραία κάθετη του Πράνιτς, ο Πέτριτς μέσα στην περιοχή του ΟΦΗ κάνει το δυνατό σουτ, αλλά ο Φερνάντεζ απομακρύνει και η μπάλα... γλύφει το δοκάρι των φιλοξενούμενων
17:41
Πριν δύο λεπτά ο Φερνάντεζ απέκρουσε το σουτ από κοντά του Κλωναρίδη, σε μια φάση που ουσιαστικά δεν "μέτρησε" καθώς είχε υποδειχθεί οφσάιντ ο μεσοεπιθετικός του Παναθηναϊκού, με το ριπλέι να μην δικαιώνει το βοηθό και τον διαιτητή
17:44
42' Τελευταία στιγμή ο Μιλιάζες κόβει την μπαλιά προ του Πέτριτς που απλώς θα χρειαζόταν να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα
17:46
43' Μακρινό σουτ εν κινήσει του Κάλαϊτζιτς, δεν βρίσκει στόχο
17:49
Ημίχρονο στη Λεωφόρο. Ο Παναθηναϊκός προηγείται 1-0 απ' το 20' και ουσιαστικά έχουμε πλήρη ισορροπία μετά και το ίδιο σκορ του πρώτου αγώνα.
18:06
Επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες
18:06
Με μια αλλαγή θα ξεκινήσει το δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός. Μέσα ο Καρέλης έξω ο Κλωναρίδης
18:07
Σέντρα στο δεύτερο μέρος
18:08
47' Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό
18:09
Ο Μπεργκ πέρασε εξαιρετικά τον Μπούρμπο, έβγαλε την μπαλιά για τον Πράνιτς στο ύψος του πέναλτι, όμως το σουτ του έφυγε ψηλά άουτ
18:13
51' Νέα καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Κοντινή κεφαλιά του Καρέλη, φεύγει άουτ η μπάλα
18:15
54' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Έξω ο Ντουντού, μέσα ο Κουτσιανικούλης.
18:17
Αν και είναι καλός τακτικά, παίρνει πρωτοβουλίες, σήμερα δεν βγαίνουν οι σέντρες και τα στημένα του Νάνο
18:19
57' Κεφαλιά του Μπεργκ από μακριά, δεν βρίσκει στόχο
18:22
61' Καλή συνεργασία για τους παίκτες του Παναθηναϊκού, ο Πέτριτς έπιασε υπό καλές προϋποθέσεις το σουτ, αλλά δεν σημαδεύει σωστά
18:26
Παραμένει το 1-0 με τους παίκτες του ΟΦΗ να προσπαθούν να παγώσουν το ρυθμό.
18:26
65' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Κουτσιανικούλης έκανε ωραία προσπάθεια, πάσαρε στον Παπάζογλου, αλλά πριν κάνει το σουτ, ο Σίλντενφελντ κάνει το τάκλιν και κοντράρει πάνω του η μπάλα
18:28
67' Σουτ του Πέτριτς, πολύ ψηλά άουτ η μπάλα
18:30
68' Δεύτερη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο κουρασμένος Πέτριτς αποχωρεί και μπαίνει στην θέση του ο Λαγός
18:30
Θα προωθηθεί τώρα ο Πράνιτς και σε πιο ελεύθερο ρόλο, με τον Λαγό να παίρνει θέση στα χαφ προκειμένου να σταματήσει και τον δραστήριο Κουτσιανικούλη
18:32
70' Επικίνδυνη σέντρα του Νάνο, με περίεργο τρόπο και πολύ ριψοκίνδυνα ο Μιλιάζες διώχνει σε κόρνερ
18:37
Μπήκαμε στο τελευταίο τέταρτο, αν παραμείνει το 1-0, πάμε σε παράταση
18:38
76' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Μέσα ο Ροβίθης, έξω ο Περογαμβράκης
18:42
"Μαζεμένες" και οι δύο ομάδες στα τελευταία λεπτά, αφού η πρόκριση... κρέμεται σε μια κλωστή
18:43
81' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό
18:43
Τραγικό λάθος του Τριποτσέρη που έβγαλε τετ-α-τετ απ' το πουθενά τον Μπεργκ και σε πλάγια θέση, αλλά με δυσκολία (και περίεργο τρόπο) ο Φερνάντεζ το βγάζει και παραμένει το 1-0
18:45
84' Από πολύ μακριά σουτ του Κάλαϊτζιτς, κανένας κίνδυνος για την εστία του Κοτσόλη
18:47
85' Κίτρινη κάρτα στον Αμπέντ
18:49
87' Κίτρινη κάρτα στον Κουτσιανικούλη
18:49
88' ΔΟΚΑΡΙ για τον Παναθηναϊκό!
18:50
Μετά από αδράνεια της άμυνας του ΟΦΗ, ο Λαγός κάνει από κοντά την προβολή, αλλά το οριζόντιο δοκάρι τον σταματά!
18:51
89' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ στην αντεπίθεση, με τον Ζε Εντουάρντο να κάνει το διαγώνιο σουτ και να φεύγει άουτ η μπάλα
18:51
90' Κίτρινη κάρτα στον Τριποτσέρη
18:52
90+1' Τεράστια χαμένη ευκαιρία και πάλι με τον Λαγό!
18:53
Κυριολεκτικά με υπερένταση και πάνω στη γραμμή ο Φερνάντεζ βγάζει το κοντινό σουτ του Λαγού!
18:54
Τέλος στην κανονική διάρκεια
18:55
Παναθηναϊκός και ΟΦΗ μένουν στο 1-0 και οδηγούνται στην παράταση. Διπλή τεράστια χαμένη ευκαιρία είχε στο τέλος ο Λαγός για να χαρίσει την πρόκριση στην ομάδα του.
18:56
"Φρεσκάρονται" οι παίκτες των δύο ομάδων που προετοιμάζονται για το έξτρα 30λεπτο.
18:57
Από μία αλλαγή έχουν διαθέσιμη οι δύο προπονητές.
19:02
Ξεκίνησε η παράταση
19:06
Ίδια εικόνα στο ματς, όπως και στην κανονική διάρκεια, με τον Παναθηναϊκό να πιέζει και τον ΟΦΗ να αμύνεται.
19:08
96' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ!
19:09
Ο Ζέκα δοκίμασε από μακριά το σουτ, με τον Ζόρο να διώχνει ασθενώς, τον Καρέλη να μπαίνει στην φάση και να τον νικά ο Φερνάντεζ στο τετ-α-τετ, αλλά ο Μπεργκ παίρνει το ριμπάουντ και με κοντινή κεφαλιά προ κενής εστίας κάνει το 2-0!
19:12
100' Διαγώνιο σουτ του Ροβίθη, λίγο πάνω απ' τα δοκάρια του Κοτσόλη η μπάλα
19:12
101' Ο Μπούρμπος που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού αποχωρεί και μπαίνει ο Νούνιεζ
19:14
102' Στην αντεπίθεση ο Παναθηναϊκός με τον Μπεργκ να βγάζει για τον Καρέλη, αλλά ο τελευταίος δεν έπιασε καλά το τακουνάκι για να απειλήσει την εστία του ΟΦΗ
19:17
105' ΔΟΚΑΡΙ για τον ΟΦΗ!
19:18
Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους της παράτασης, ο ΟΦΗ βγήκε στην κόντρα, ανοργάνωτη η άμυνα του Παναθηναϊκού με τον Νούνιεζ να πιάνει πολύ ωραία κεφαλιά, αλλά να τον σταματά το δοκάρι!
19:18
Τελευταία αλλαγή για τους πράσινους. Μέσα ο Δώνης, έξω ο Πράνιτς που είχε πρόβλημα στους προσαγωγούς.
19:20
Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος της παράτασης.
19:21
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Στο 2-0 ο Παναθηναϊκός που έχει σκορ πρόκρισης.
19:28
133' Από δύσκολη γωνία σουτ του Μπεργκ, φεύγει στο εξωτερικό μέρος της εστίας του ΟΦΗ η μπάλα
19:29
144' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Παναθηναϊκό
19:30
Καθαρή παράβαση του Ζόρο που ανέτρεψε τον Καρέλη στην περιοχή.
19:31
115' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό
19:31
Ο Μπεργκ ανέλαβε την εκτέλεση απ' την άσπρη βούλα κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.
19:31
Ο ΟΦΗ χρειάζεται δύο γκολ τώρα πια για να πάρει την πρόκριση, κάτι που μοιάζει εξαιρετικά δύσκολο στο τελευταίο 5λεπτο.
19:33
118' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Τετ-α-τετ ο Μέντες με τον Φερνάντεζ, προτίμησε να μην δώσει στον Μπεργκ και το σουτ του φεύγει λίγο άουτ
19:36
Τέλος στον αγώνα
19:36
Ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση απ' τον πρώτο αγώνα και με το υπέρ του 3-0 στην παράταση στη Λεωφόρο παίρνει το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.